Skocz do zawartości
IGNORED

Bluesound Node 2i?


wojtek_o
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@muzaman Sytuacja wygląda tak:

1. Rozchorowałem się tydzień przed planowanym zabiegiem, a ponieważ po antybiotykach muszę odczekać przynajmniej 2 tygodnie to nowa data zabiegu wyznaczona jest na 19 grudnia.

2. Główne elementy elektroniki potrzebne do projektu już mam, dostawa brakujących kondensatorów zaplanowana na 11 grudnia, dodatkowe rezystory ograniczające będę zamawiał dopiero po wykonaniu pierwszej płytki i wykonaniu pomiarów rzeczywistego spadku napięcia przez zabezpieczenia. Złącza w stanie surowym - są, zarabiarka do nich - jest.

3. Płytka zlecona do produkcji tydzień temu i czekam w zasadzie głównie na to.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, k4mil3k napisał:

@muzaman Sytuacja wygląda tak:

1. Rozchorowałem się tydzień przed planowanym zabiegiem, a ponieważ po antybiotykach muszę odczekać przynajmniej 2 tygodnie to nowa data zabiegu wyznaczona jest na 19 grudnia.

2. Główne elementy elektroniki potrzebne do projektu już mam, dostawa brakujących kondensatorów zaplanowana na 11 grudnia, dodatkowe rezystory ograniczające będę zamawiał dopiero po wykonaniu pierwszej płytki i wykonaniu pomiarów rzeczywistego spadku napięcia przez zabezpieczenia. Złącza w stanie surowym - są, zarabiarka do nich - jest.

3. Płytka zlecona do produkcji tydzień temu i czekam w zasadzie głównie na to.

 

Nie no stary spokojnie ? nie chciałem abyś to odebrał jako jakieś "poganianie" czy dopytywanie co z projektem. Tylko tak co tam u Ciebie, bo pisałeś wcześniej, że szpital czeka i jakiś zabieg. Adapterem zdążymy się nacieszyć. Ważne abyś zdrowy był.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę czekam teraz tylko na dostawę zamówionych płytek PCB żeby zacząć to składać.
Nie martwcie się, nie zamierzam się wycofywać, koszty już poniesione, więc trzeba doprowadzić to do końca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie martwię. Nawet jeśli by nie poszło coś no to trudno. Samo życie ? . Czekam spokojnie na Twój znak.
Tego Kecesa P3 będziesz "przestawiał" z 5 na 5,2V sam?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez muzaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, muzaman napisał:

Tego Kecesa P3 będziesz "przestawiał" z 5 na 5,2V sam?

Tak. Jutro przyjedzie więc pewnie jutro go od razu oglądnę od środka ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak mają Ci go regulować w sklepie to poczekaj z zakupem aż nie złożę pierwszego egzemplarza. Podam Ci dokładnie jaką wartość ustawić bo liczę się z tym że zabezpieczenie wprowadzi pewien spadek napięcia - około 70-80mV, więc z wymaganych 5.2V może się zrobić niecałe 5.3V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, k4mil3k napisał:

To jak mają Ci go regulować w sklepie to poczekaj z zakupem aż nie złożę pierwszego egzemplarza. Podam Ci dokładnie jaką wartość ustawić bo liczę się z tym że zabezpieczenie wprowadzi pewien spadek napięcia - około 70-80mV, więc z wymaganych 5.2V może się zrobić niecałe 5.3V

Oooo dzięki ?

5 minut temu, freju napisał:

Tego kecesa to kupiliście w jakieś czarno piątkowej cenie czy cena katalogowa ??

Jeszcze nie kupiłem. Czekam aż pierwszą płytkę przetestuje na nim @k4mil3k

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, k4mil3k napisał:

Tak. Jutro przyjedzie więc pewnie jutro go od razu oglądnę od środka ?

A to napięcie to ma być mierzone na zasilaczu bez obciążenia 5,25 czy jak ? mój tomanek teraz mierzyłem ma bez obciążenia 5,46V 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, freju napisał:

Tego kecesa to kupiliście w jakieś czarno piątkowej cenie czy cena katalogowa ??

Niestety regularna cena "czwartkowa" ?

Godzinę temu, freju napisał:

A to napięcie to ma być mierzone na zasilaczu bez obciążenia 5,25 czy jak ? mój tomanek teraz mierzyłem ma bez obciążenia 5,46V 

Generalnie wyższe napięcie w spoczynku to domena większości prostych zasilaczy opartych o transformatory. Pytanie jak duży jest rozjazd pomiędzy obwodem otwartym a zamkniętym i jak szybko napięcie się stabilizuje po włączeniu obciążenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, k4mil3k napisał:

Niestety regularna cena "czwartkowa" ?

Generalnie wyższe napięcie w spoczynku to domena większości prostych zasilaczy opartych o transformatory. Pytanie jak duży jest rozjazd pomiędzy obwodem otwartym a zamkniętym i jak szybko napięcie się stabilizuje po włączeniu obciążenia.

To ten Tomanek to taki prosty jest  to ja nie wiedziałem hee , chyba pojadą te sprzęty moje do ciebie jak już skończysz cały projekt ? nie chce na razie inwestować w jakiś wypasiony zasilacz do póki nie usłysze że jest progress jakikolwiek nawet na Tomanku  , mówię tu o Tomanku z tej półki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@freju Generalnie te 0,5V nie powinno być żadnym problemem. Zanim właściwe napięcie z zasilacza zostanie wpuszczone do Node, ma do pokonania jeszcze kilka elementów.

Mamy dwa napięcia: sterujące i właściwe. W obwodzie sterującym jest dodatkowy regulator napięcia więc absolutnie nie przeszkadza mi podniesione napięcie w stanie jałowym.
Dopiero gdy Node zwróci napięcie sterujące, załączam przekaźnik, filtr, kondensatory i puszczam właściwe napięcie na Node.

To wszystko to dla zasilacza jest obciążenie, które powinno spokojnie zdążyć wyrównać napięcie do właściwego poziomu.

@muzaman Dostałem właśnie odpowiedź że płytki PCB powinny być gotowe na 03.12.2019.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, k4mil3k napisał:

@freju Generalnie te 0,5V nie powinno być żadnym problemem. Zanim właściwe napięcie z zasilacza zostanie wpuszczone do Node, ma do pokonania jeszcze kilka elementów.

Mamy dwa napięcia: sterujące i właściwe. W obwodzie sterującym jest dodatkowy regulator napięcia więc absolutnie nie przeszkadza mi podniesione napięcie w stanie jałowym.
Dopiero gdy Node zwróci napięcie sterujące, załączam przekaźnik, filtr, kondensatory i puszczam właściwe napięcie na Node.

To wszystko to dla zasilacza jest obciążenie, które powinno spokojnie zdążyć wyrównać napięcie do właściwego poziomu.

@muzaman Dostałem właśnie odpowiedź że płytki PCB powinny być gotowe na 03.12.2019.

Coś pięknego ? Dzięki za info

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@muzaman Jest dobra i zła wiadomość.

Dobra: Keces wczoraj dotarł, wygląda solidnie, waga samego zasilacza 2,9kg. Pomierzyłem go sobie sprzętem który posiadam i moje pomiary pokrywają się z tym testem, a nawet jest nieco lepiej. W tym teście szumy wzrastały od około 8-10kHz w dół, zauważalne zwłaszcza w spoczynku. Egzemplarz zmierzony przeze mnie szumiał w mniejszym zakresie - tj od około 2kHz w dół. Po obciążeniu oczywiście było względnie równo i płasko. Stabilizacja nieobciążonego zasilania jest na poziomie 20-40mV.

Zła: Keces dziś wraca do sklepu. O ile na szynach 16/15/12/9/7 V - zasilacz reagował bardzo ładnie na regulację - tj osiągałem zamierzone napięcie +/- 0.4V, o tyle na szynie 5V reakcja na cały zakres regulacji wyniosła zaledwie 0.04V! Nie byłem w stanie ustawić innego napięcia niż zakres pomiędzy 5.07 do 5.11V. To za mało. Polski dystrybutor zapewniał mnie że regulacja będzie ok więc nie wiem czy trafiłem na wadliwy egzemplarz czy one tak mają. Sprawa rozwiąże się w przyszłym tygodniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, k4mil3k napisał:

@muzaman Jest dobra i zła wiadomość.

Dobra: Keces wczoraj dotarł, wygląda solidnie, waga samego zasilacza 2,9kg. Pomierzyłem go sobie sprzętem który posiadam i moje pomiary pokrywają się z tym testem, a nawet jest nieco lepiej. W tym teście szumy wzrastały od około 8-10kHz w dół, zauważalne zwłaszcza w spoczynku. Egzemplarz zmierzony przeze mnie szumiał w mniejszym zakresie - tj od około 2kHz w dół. Po obciążeniu oczywiście było względnie równo i płasko. Stabilizacja nieobciążonego zasilania jest na poziomie 20-40mV.

Zła: Keces dziś wraca do sklepu. O ile na szynach 16/15/12/9/7 V - zasilacz reagował bardzo ładnie na regulację - tj osiągałem zamierzone napięcie +/- 0.4V, o tyle na szynie 5V reakcja na cały zakres regulacji wyniosła zaledwie 0.04V! Nie byłem w stanie ustawić innego napięcia niż zakres pomiędzy 5.07 do 5.11V. To za mało. Polski dystrybutor zapewniał mnie że regulacja będzie ok więc nie wiem czy trafiłem na wadliwy egzemplarz czy one tak mają. Sprawa rozwiąże się w przyszłym tygodniu.

A taki był Amerykański ;)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.11.2019 o 10:14, freju napisał:

A taki był Amerykański ;)))

Zastanawiam się mocno czy w ogóle go nie zwrócić, bo ostatnio coraz częściej zmienia mi się koncepcja ?  Potrzebny był mi dual pod zasilenie również DAC, ale zacząłem się też mocno zastanawiać nad XiangSheng DAC-05B i modami do niego, więc w teorii drugie zasilanie było by mi zbędne ? @freju jesteś z w tym klubie, posiadasz ten DAC ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrócę jeszcze do tematu Bluesound Node 2i
czy w obliczu braku możliwości odtwarzania z Tidala wersji MASTER warto zamieniać  OPPO 103D na BS Node 2i ?
dodam, że mogę go połączyć tylko po analogu do Atoll
w OPPO leży obsługa TIDAL'a, no i wspomniana wcześniej MASTER i MQa

co sądzicie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez strat69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC wbudowany w Node jest słaby, za to obsługa Tidal i innych mediów jest genialna.

Co do samego MQA, jest różnica. Node potrafi zrobić pierwszy unfold na wyjściu cyfrowym, a drugi wyłącznie na analogu przez wbudowany DAC który jak wiemy jest słaby. Ja słucham przez cyfrę i dokładam zewnętrzny DAC - głównie dla tego że dynamika utworów z MQA jak i bez MQA wypuszczonych przez wbudowany DAC jest różna co mnie trochę irytuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, k4mil3k napisał:

Zastanawiam się mocno czy w ogóle go nie zwrócić, bo ostatnio coraz częściej zmienia mi się koncepcja ?  Potrzebny był mi dual pod zasilenie również DAC, ale zacząłem się też mocno zastanawiać nad XiangSheng DAC-05B i modami do niego, więc w teorii drugie zasilanie było by mi zbędne ? @freju jesteś z w tym klubie, posiadasz ten DAC ?

 

Miałem kilka dni  0.5B z lampą i zwróciłem bo coś z nim było nie halo brumił mi w lewym kanale  ,ale to używkę kupiłem ale coś tam liznąłem go po usb grał lepiej niż coaxa , z usb grał lepiej od hegla hd25 ale po coax heniu go zamiótł , ale godny uwagi i tak po cichu też poluje na niego tylko cza uważać bo to chinskie rączki skłdają i nie zawsze wychodzi im tzw powtarzalność i już pomijam fakt że wsadzają czasami co mają na dziś na stanie hee ,bywa że opampy są inne niż w opisie i tak w sumie cza go dopiesczać a to generuje koszty i  czasami lepiej dołożyć i kupić już gotowy produkt z wyższej półki , to je moje zdanie ;))

2 godziny temu, k4mil3k napisał:

Zastanawiam się mocno czy w ogóle go nie zwrócić, bo ostatnio coraz częściej zmienia mi się koncepcja ?  Potrzebny był mi dual pod zasilenie również DAC, ale zacząłem się też mocno zastanawiać nad XiangSheng DAC-05B i modami do niego, więc w teorii drugie zasilanie było by mi zbędne ? @freju jesteś z w tym klubie, posiadasz ten DAC ?

 

Ja to się w ogóle dziwie że ty mając taki łeb sam sobie nie zbudujesz zasilacza za 1800pln w diy to zrobisz zasilacz z półki za 5 albo więcej kawałków srebrem go wyłożysz całego  i ci jescze zostanie ;), bo w tych zasilaczach to chyba właśnie koszta robią elementy z wyższej póły i bo przecież dobrych wzorów nie brakuje ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@freju No znalazlem z wysyłką z Niemiec lub Polski nowego za 1300pln i się właśnie nad nim zastanawiam. Podstawowy mod z kondensatorami Jetznen'a i Miką że srebrem to dodatkowy koszt 110 PLN. Opinie są takie że dostaje po tym skrzydeł.

A zasilacz ? Nie wiem czy chce się w to aż tak bawić. Prototypowanie wbrew pozorom nie jest tanie więc dla 1 szt to średnia oplacalnosc no i czas procesu. Dla przykładu nasza płytka dla Node: minął miesiąc, tysiąc zł już w to wrzucony, a produktu jeszcze nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, k4mil3k napisał:

@freju No znalazlem z wysyłką z Niemiec lub Polski nowego za 1300pln i się właśnie nad nim zastanawiam. Podstawowy mod z kondensatorami Jetznen'a i Miką że srebrem to dodatkowy koszt 110 PLN. Opinie są takie że dostaje po tym skrzydeł.

A zasilacz ? Nie wiem czy chce się w to aż tak bawić. Prototypowanie wbrew pozorom nie jest tanie więc dla 1 szt to średnia oplacalnosc no i czas procesu. Dla przykładu nasza płytka dla Node: minął miesiąc, tysiąc zł już w to wrzucony, a produktu jeszcze nie ma.

Kumam kumam i też ile energii trzeba poświęcić czasu itp itd,,, używkę kupić i sobie dorzezbić pod siebie ;))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie lista w której będę wybierać to ten DAC, oraz: Asus Xonar STU, Nostromo Wolf 2(wer. rozszerzona).

Nie wiem co jeszcze jest wartego uwagi w takich kwotach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, k4mil3k napisał:

@freju Wersja 05B. Pojedyncze trafo, na kościach 2xAK4495, OpAmpy 2x OPA2134PA i OPA2604.

Ja miałem tą najbogatszą na 2x AK4497EQ trafo to owalne opa nie pamietam , twój to tansza wersja i myślę że 1300zł to normalna cena za niego ja dałem wtedy 1250zł za używke pewnie jakas pierdoła to była z tym brumieniem ale nie pisał o tym więc oddałem na szczęście obyło sie bez akcji finansowych :)) pewnie jakiś zimny lut i bys to zlokalizował sobie ale ja sie lutownicy nie tykam no chyba że kabel zarobić to jeszcze i owszem zalutuje , tak ci powiem od siebie to nie jest jakis wybitny dac i cudów on nie robi , ale z tych co wyminiłeś teraz to raczej był by najlepszy he tak sie składa że nostromo wolf tez miałem 100lat temu co prawda ale nie wspominam go dobrze , straszne trzaski przy jakimkolwiek ruchu przy dacu włącz wyłącz alenie w kolumny , każda zmiana selektorem to samo granie bardzo średnie ,juz napewno byłby lepszy ten mój xindac dac9 z lampą  i wymienione kondy na mundorfy białe , mogę ci oddać w podobnych pieniądzach co za xianga jak byś chciał i myślę że tu juz jest dużo bardziej dojrzałe granie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@freju ze mną chyba jak z kobietą w ciąży jest ? dzięki za propozycję, korci mnie ale muszę się powstrzymać ? Co nagle to po diable, rozsądniej będzie rozpocząć testy DAC jak już będzie odpalona liniówka do Node. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, k4mil3k napisał:

@freju ze mną chyba jak z kobietą w ciąży jest ? dzięki za propozycję, korci mnie ale muszę się powstrzymać ? Co nagle to po diable, rozsądniej będzie rozpocząć testy DAC jak już będzie odpalona liniówka do Node. 

Yeeah ? absolutnie cię nie namawiam w ogóle mi nie zależy narazie na jego sprzedaży tak dla ciebie bym to zrobił bo w tych pieniądzach to ciężko o taki klocek ,ale  i zacząłem się martwić o ciebie z czym ty chcesz łączyć nasz wypasiony streamer audiofilski :))) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, k4mil3k napisał:

@freju ze mną chyba jak z kobietą w ciąży jest ? dzięki za propozycję, korci mnie ale muszę się powstrzymać ? Co nagle to po diable, rozsądniej będzie rozpocząć testy DAC jak już będzie odpalona liniówka do Node. 

Fostex HP-A8MK2 ładnie gra

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.