Skocz do zawartości
IGNORED

Głośniki do atmos (sufit)


atomek40
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

AVC-3700H + końcówka mocy/wzmacniacz to faktycznie chyba najtańszy nowy set by ruszyć taki system. Wszystkie wejścia masz 4K z HDCP 2.3, jedno nawet 8K. Masz dwa wyjścia dla 8K i jedno dla drugiej strefy 4K. Co Ty chcesz podłączyć pod amplituner by to przebić? Odpuść czekanie pełną baterię HDMI2.1 bo się nie doczekasz, niektóre topowe aplitunery nie obsługują jeszcze nawet jednego 2.1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po , co na dzień dzisiejszy HDMI 2.1 ? 

Dla konsoli ? 🙂

Najwazniejsze , aby TV obsłużył nowe standardy video 

Już mówi się o HDMI 2.1a 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez max720
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pali mi się jeszcze tak z zakupem amplitunera więc mogę spokojnie zaczekać co wyjdzie w tym roku nowego od denona. Jeszcze i tak wcześniej się nie wprowadzę do domu niż pod koniec roku albo nawet w przyszłym roku. Na ten moment jadę na starym amplitunerze AVR-X2600H - Denon na małym mieszkaniu. Co do urządzeń z HDMI 2.1 Konsole t raz ale myślę że może w tym roku wyjdzie nowa odsłona nvidia shield tv z HDMI 2.1 a kto wie co jeszcze może wyjść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsola PS czy Xbox ma synchro na HDMI 2.1. A ile gier jest w stanie przekroczyć 60Hz przy 4K sprawdzałeś? Amplituner spokojnie da radę (o ile pamiętasz o problemach i będziesz mieć boxa lub sprawdzisz nr. seryjny kiedy fix wyszedł). Filmy na tą chwilę są max 4K, jeden czy dwa tytuły mają 60Hz i długo nie zanosi się by było coś więcej przez następną dekadę. Chyba że lubujesz się w filmach XXX to co innego 😉

Jedynym urządzeniem które obecnie jest w stanie w pełni wykorzystać w grach potencjał HDMI 2.1 jest komputer, a i budżet na niego musiał by być naprawdę zacny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak mogę jeszcze spokojnie poczekać. Może wyjdzie nowa seria to się nie będę musiał martwić czy kupiłem wersję denona z bug'iem czy dobrą i czy będzie działać konsola czy nie. PS HDMI 2.1 to nie tylko 120Hz przy 4K 🙂 Są tam też inne udogodnienia typu przełączanie płynne ilości klatek na sekundę przy zmianie źródła. 24 /50 / 60hz. Już nie pamiętam jak się nazywała ta opcja ale jest w tym standardzie. Co czyni w praktyce teoretycznie przy zmianie częstotliwości odświeżania brak czarnego ekranu przez te 2 sekundy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kowalmisiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
13 godzin temu, kowalmisiek napisał:

Na niebiesko zaznaczyłem sobie 4x Atmosy

kino.jpg

W takim układzie Atmos nie ma racji prawa bytu. Nie usłyszysz przednich atmosów raz że są za daleko ( 3 metry ), dwa że nie są skierowane na Ciebie, a trzy to cały front Ci je zagłuszy. Atmos ma być nad głowa a nie hektary przed lub za, i nie ważne że ktoś mówi że będzie dobrze bo ampli ogarnie! Guzik ogarnie! Tylko ustawi na sygnale testowym i nic po za tym! Podczas projekcji filmowej amplituner tutaj nic nie pomoże ponieważ górne dźwięki zostaną zagłuszone przez dolne! Dlaczego w komercyjnych kinach nie stosuje się tylko Atmos z przodu i z tylu? Atmos to są dźwięki orbitalne i powinny brzmieć nad głowa a nie nad TV czy pod sama ścianą. 
 

Tutaj masz cała wiedzę na temat montażu Atmos i innych formatów! Tylko tak jak tam zainstalowane głośniki maja racje bytu, nie oszukujmy się ale dla takiego kombinowania nie warto wydawać pieniędzy na jakieś pseudo Atmosy bo pożytku z tego żadnego a kwota która trzeba wydać nie jest mała.

https://cinematic.pl/dolby-atmos-DTS

9D3463E0-C98F-4274-95F6-3AC5995777D6.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, kowalmisiek napisał:

Na czerwono zaznaczone są miejsca w które doprowadziłem kable do głośników 7 + sub koło centralnego. Na niebiesko zaznaczyłem sobie 4x atmosy. Niestety ale podwieszany sufit będzie miał tylko 45cm szerokości bo z przyczyn technicznych nie może być więcej. Dlatego atmosy będą praktycznie nad frontami i surround'ami.

Sufitowe upchane po kątach to słaby pomysł, ale jak rozumiem, takie możliwości. Jeżeli ma być jak na rysunku to rozumiem, że siedzisz pośrodku (zaznaczyłem na zielono) - bo inaczej to już dokumentnie do d***.
Kolega powyżej wszystko pięknie wyjasnił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez burz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny pomysł jaki jeszcze mam to że zamiast takiego C z regipsów zrobić prostokąt i wtedy zamiast z tyłu i z przodu to po lewej i prawej dać atmosy. O ile te z lewej będą w linii głośników to te po prawej już nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz podwiesić po całości sufit żeby normalnie atmosy zamontować? Tak w ogóle to co tam masz? Belki? Żelbeton?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Groot napisał:

Tutaj masz cała wiedzę na temat montażu Atmos i innych formatów

Bardzo dobry artykuł ...ciekawie ujęte zasady ,które godzą w miarę różne systemy 3d w jednym niestandartowym pomieszczeniu.Właśnie na nim opierałem się projektując układ w mojej salce ....😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Taki temat wyjaśniający techniki Auro3D, Atmos oraz DTS:X powinienen być tutaj od razu po wejściu w zakładkę Kino Domowe i żeby zawsze był jako pierwszy dla szaraków by nie zadawali miliony pytań. Oczywiście z brakiem możliwości komentowania czysto informacyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Groot napisał:

Taki temat wyjaśniający techniki Auro3D, Atmos oraz DTS:X powinienen być tutaj od razu po wejściu w zakładkę Kino Domowe i żeby zawsze był jako pierwszy dla szaraków by nie zadawali miliony pytań. Oczywiście z brakiem możliwości komentowania czysto informacyjny

W punkt...👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze PDF od Dolby to lektura obowiązkowa na początek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Butler napisał:

No i jeszcze PDF od Dolby to lektura obowiązkowa na początek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przeanalizowałem rysunki które są w tym pdf. Rozumiem z nich to że atmosy powinny być najlepiej pod kątem 45 stopni od głowy słuchacza w tył i w przód. Nic jednak nie znalazłem na temat odległości od słuchacza jak chodzi o lewo i prawo od kanapy. Przyjmując że miejsce na kino (pomieszczenie o którym mowa) ma wymiary 5,45 x 3,45 tą otoczkę z regipsów będę chciał zrobić na początku myślałem o 45cm to dawało by 2,55m. Trzeba było by przyjąć że z estetycznych przyczyn głośnik powinien być na środku tej otoczki z regipsu to trzeba oddalić oba o 20cm. Podsumowując w tym przypadku 2,55 + 0,4 daje nam 2,95 w zaokrągleniu 3m podzielić przez 2 wyjdzie że głośniki atmos były by 1,5m w lewo i 1,5m w prawo.

Jestem w stanie zrobić trochę szerszą tą otoczkę z regipsu do max 80cm i głośniki od krawędzi odsunąć 20cm czyli 2,25m czyli środek kanapy będzie miał 1,125m w lewo i w prawo od głośników atmos. Jeśli założyćże kanapa będzie miała 2m praktycznie głośniki były by na jej krawędziach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmos ma być w tej samej lini , co fronty . 

Możesz zwrócić te Magnaty i zamocować  monitory nad dolną warstwą  głośników,  pod kątem 30* . Jest , to montaż jak pod Auro 3D,  ale także daje dźwięk otaczający,  przestrzenny .

Sprawdza się bardzo dobrze w Atmos , lepiej od nakładek na glosnikach .

Mam 2 systemy ( Auro 3D i Atmos ) i przerobiłem,  to na własnej skórze.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 20220130_093855.thumb.jpg.2ea6673bbb3c01485ddf8f42e0c657b5.jpg20220130_094025.thumb.jpg.516de4ec4b9e372a532b202cd4c05b0f.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Widzę że kolega nie czytał uważnie lub przeleciał tak se o po obrazkach. Głośniki Atmos montuje się w taki sposób iż mnoży się szerokość pokoju razy od 0,5 do 0,7 czyli jak pokój ma 3,45 metra razy 0,5 daje nam rozstaw 172,5cm miedzy sobą i w takiej minimalnej odległości powinny być oddalone od siebie a w maksymalnej czyli mnożąc szerokość pokoju razy 0,7 daje nam 241 cm, przeważnie przyjmuje się po środku wymiar czyli u Ciebie były by Atmosy oddalone od siebie na 207 cm w szerokosci a po długości około 260-280 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Groot napisał:

Widzę że kolega nie czytał uważnie lub przeleciał tak se o po obrazkach. Głośniki Atmos montuje się w taki sposób iż mnoży się szerokość pokoju razy od 0,5 do 0,7 czyli jak pokój ma 3,45 metra razy 0,5 daje nam rozstaw 172,5cm miedzy sobą i w takiej minimalnej odległości powinny być oddalone od siebie a w maksymalnej czyli mnożąc szerokość pokoju razy 0,7 daje nam 241 cm, przeważnie przyjmuje się po środku wymiar czyli u Ciebie były by Atmosy oddalone od siebie na 207 cm w szerokosci a po długości około 260-280 cm

Dziekuje Ci bardzo za odpowiedź. Czyli jak chodzi o szerokość powiedzmy że mieszczę się w skali 2,25cm. Może jeszcze trochę poszerzę te Regipsy żeby zejść do 2,15. 

Napisałeś że po długości powinna być odległość 260-280cm. Na to też jest jakiś wzór? Bo z rysunków wynika że najniższy kont to 55 stopni do przedniego i 135 stopni do tylnego co przy wysokim suficie daje duzo wieksze odleglosci. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Wyliczyłem, wziąłem pod uwagę wysokość sufitu czyli standardowo 250 cm odjąłem 10 cm na wyspę GK dało 240 cm. Wysokość twoich uszu wziąłem standardowa czyli 100 cm, pozostaje 140 cm i jeżeli mamy kat 45’ z jednej strony jak i drugiej to przyprostokątna kata 90’ będzie miała tyle samo. Czyli rozstaw po długości będzie miał 280 cm miedzy kolumnami. I nie może być tez tak że przód dasz pod kątem 30’ a tylne pod 120’… ty musisz siedzieć idealnie po środku tych że głośników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz pokój od zera, masz dużą swobodę działania i warto już na samym początku zaplanować te głośniki w referencyjnych miejscach. Nie popadajmy też w skrajności, co do centymetra nie trzeba się spinać. Jeśli chodzi o atmosy to z mojego doświadczenia dużo bardziej odczuwalny jest niewłaściwy montaż w stosunku przód/tył, niż prawo/lewo. Rozrysuj sobie pokój we właściwej skali, fajnie jak byś miał jakiś CAD pod ręką. 5,45 x 3,45 to pokój o metrażu zbliżonym do mojego (4,10x4,50) i 7.2.4 ledwo zmieściłem w referencyjnych odległościach i to na głośnikach instalacyjnych zamontowanych w ścianie które nie skracają odległości. Tylny atmos mam praktycznie na spojeniu sufitu ze ścianą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
3 godziny temu, Butler napisał:

Jeśli chodzi o atmosy to z mojego doświadczenia dużo bardziej odczuwalny jest niewłaściwy montaż w stosunku przód/tył, niż prawo/lewo.

Przy dwóch atmosach jest to mniej słyszalne natomiast przy czterech jest już różnica a jeszcze większa jest różnica przy sześciu gdzie może to potwierdzić @max720 który posiada właśnie taka instalacje na suficie. 
 

Ogólnie to u kolegi źle podałem wymiary po długości tz nie do końca sprecyzowałem. Odległość 280 cm to jest przekątna od LTF do RTR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak planowałem swój pokój nie brałem pod uwagę zalecanego rozstawu 0,5-0,7. Moim pierwotnym zamierzeniem było by atmosy zainstalować w linii z frontami. Jednak przez komin w rogu pokoju nie mogłem upchnąć głośnika by zachować kąt, więc zwęziłem je do rozstawu 2,2m co daje niezamierzony prawidłowy stosunek do szerokości pokoju 0,53. No a konsekwencją był pomysł by zrobić coś by pokój miał symetrię i z drugiej strony postawiłem szafę rack, której w ogóle na początku nawet nie rozważałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi w sprawie głośników atmos. Będę się starał je umieścić zgodnie z tym co piszecie. Tzn szerokość jakieś 210cm. U mnie do sufitu jest obecnie 275cm i planuję zrobić wyspę z regipsu o wysokości 15cm co da 260cm - 100 = 160. Co daje rozstaw między głośnikami 320cm. To jest dosyć duża odległość ale wykonalna u mnie. Od środka kanapy do ściany za plecami będzie jakieś 215cm czyli 215 - 160 = 55cm przed tylną ścianą.

Mam jeszcze pytanie co do rozstawienia kolumn 7.1 O ile rozstawienie ich pod odpowiednimi kontami zgodnie z tym co pisze w tym pliku PDF od dolby atmosa nie będzie problemem.

FL i FR to jest 22 a 30 stopni
C to wiadomo że na wprost
SL i SR to jest między 90 a 110 stopni
SBL i SBR to jest między 135 a 150 stopni

To moje pytanie jest takie czy na rozstawienie kolumn 7.1 też jest jakieś wyliczenie co do odległości od słuchacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólne zalecenia są takie że nie powinno się mieć głośnika bliżej jak 1m od ucha najbliższego słuchacza, a najlepiej jak jest ponad 1,5m. Od razu Ci piszę że będziesz mieć niewielkie pole manewru w tym metrażu. Tak opisuje to lektura Dolby.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ujmę to tak weź nanieś sobie na kartkę twój pokój. Zaznacz miejsce siedzące i wbij w to miejsce cyrkiel. Zrób okrąg i według niego montuj kolumny. Tylko nie rób w ten sposób że boczne będziesz miał metr od siebie a tylne 2 metry bo tak naprawdę będzie to do du.y 

Co do odległości to przyjmuje się że 1 metr to takie maksymalne minimum ale lepiej jak będzie więcej około 1,5-2 metra. Twój pokój to prostokąt wiec może być ciężko to wykonać. Nie wiemy też jakie to są kolumny dolnej warstwy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsyłam wam zdjęcie z projektu oryginalne i drugie w którym jest przerobiona ścianka pod TV. U mnie będzie po prawej stronie jak się patrzy na zdjęcie telewizor. Kable pod SL i SR mam wypuszczone już w podłodze więc manewru za bardzo nie mam. Jedynie zostaje mi manewrowanie SBL i SBR żeby uzyskać te 135 a 150 stopni i manewry kanapą. Jeśli liczyć do środka kanapy to odległości były by mniej więcej porównywalne patrząc na tyły i boczne. Z drugiej strony dla osoby która siedzi na krawędzi kanapy to już jest zbyt blisko rozumiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

KD2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, kowalmisiek napisał:

Z drugiej strony dla osoby która siedzi na krawędzi kanapy to już jest zbyt blisko rozumiem?

Kwestia jaką kanapę kupisz. Będziesz stawiać SL/SR to rozstaw je maksymalnie ile się da, postaraj się znaleźć w miarę płytkie kolumny. Kanapa trochę do przodu, ale to pewnie już wiesz jak kąty sprawdzałeś. SL będziesz mieć na środku wyjścia na taras czy to okno?

12 godzin temu, kowalmisiek napisał:

planuję zrobić wyspę z regipsu

Przemyśl czy nie zastosować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , zyskał byś sporo w kwestii akustyki. To tylko opcja, ale rozważyć warto bo nawet fajnie wygląda. Ale pamiętaj o izolowaniu stelaży sufitu podwieszanego od ścian za pomocą gumowych przekładek lub taśm akustycznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.