Skocz do zawartości
IGNORED

8K , 4K - wątek zbiorczy


stench
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Bobcat napisał:

Podaję w układzie: parametr - QNED90 - OLED C3:

DCI P3 xy - 93.91% - 98.72%

DCI P3 uv - 96.37% - 99.51%

Rec.2020 xy - 70.95% - 72.71%

Rec.2020 uv - 76.15% - 76.01%

Jakie 6.76%? Wszędzie jest < 5%, w jednym przypadku (Rec.2020 uv)  OLED jest nawet gorszy.

Nieładnie być takim klamczuszkiem.

Dlaczego nie podałeś QNED85 i LG OLED C2. Ja tak zrobiłem. I w parametrze DCI P3, który podałem jest taka właśnie różnica - 6.76%. 

Gdzie to kłamstwo? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, konradskala napisał:

Gdzie to kłamstwo? 

Starannie dobrana para aby potwierdzić z góry przyjętą tezę. Ja wziąłem na chybił - trafił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Bobcat napisał:

Starannie dobrana para aby potwierdzić z góry przyjętą tezę. Ja wziąłem na chybił - trafił.

Tak, starannie... Nie żartuj sobie... Miałem aż DWA modele QNED do wyboru. Ale nawet dobrze się stało. Po pierwsze inne moje spostrzeżenie się potwierdza - jakość LCD od LG spada (nowszy model ma o wiele mniej stref wygaszania i jak widzę niewiele ale slabsze kolory). Po drugie: jeśli faktycznie porównywałeś QNED z OLED, gdzie różnica w kolorach jest na nierozróżnialnym poziomie poniżej 5% - Twoje opowiadania o wyższości LCD można włożyć między bajki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, konradskala napisał:

jeśli faktycznie porównywałeś QNED z OLED, gdzie różnica w kolorach jest na nierozróżnialnym poziomie poniżej 5% - Twoje opowiadania o wyższości LCD można włożyć między bajki. 

Niespójne i nielogiczne. 

Skoro oglądałem i różnica jest poniżej 5% - to chyba zrozumiałe, że różnic w mierzalnej jakości kolorów nie zauważyłem, natomiast które są ładniejsze jest oceną subiektywną.

20 minut temu, konradskala napisał:

Twoje opowiadania o wyższości LCD można włożyć między bajki. 

Nie,no wiadomo. OLED jest lepszy. A jeśli fakty temu przeczą - to tym gorzej dla faktów.

Sekta w całej okazałości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Bobcat napisał:

Niespójne i nielogiczne. 

Skoro oglądałem i różnica jest poniżej 5% - to chyba zrozumiałe, że różnic w mierzalnej jakości kolorów nie zauważyłem, natomiast które są ładniejsze jest oceną subiektywną.

Nie,no wiadomo. OLED jest lepszy. A jeśli fakty temu przeczą - to tym gorzej dla faktów.

Sekta w całej okazałości.

Czyli jakby wyniki pomiaru palety barwnej były by identyczne dla QNED i OLED co oznacza IDENTYCZNE KOLORY to QNED miałby je...ładniejsze.

Hahahaha, ale jaja... Co za gość!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, konradskala napisał:

Czyli jakby wyniki pomiaru palety barwnej były by identyczne dla QNED i OLED co oznacza IDENTYCZNE KOLORY to QNED miałby je...ładniejsze.

Hahahaha, ale jaja... Co za gość!!!!

Tak, gdyż o "ładności" decydują czynniki, które nie są mierzone w trakcie badań, w tym  także niemierzalne.

Np. podaje się procent pokrycia przestrzeni barwnej. Wystarczy że jednego koloru podstawowego będzie ździebełko więcej, a innego (lub obu pozostałych) ociupinkę mniej - i już masz odmienne wrażenia, choć matematycznie procent pokrycia wyszedł ten sam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Bobcat napisał:

Tak, gdyż o "ładności" decydują czynniki, które nie są mierzone w trakcie badań, w tym  także niemierzalne.

Np. podaje się procent pokrycia przestrzeni barwnej. Wystarczy że jednego koloru podstawowego będzie ździebełko więcej, a innego (lub obu pozostałych) ociupinkę mniej - i już masz odmienne wrażenia, choć matematycznie procent pokrycia wyszedł ten sam.

Znasz te kolorowe wykresy? Im większy trójkąt, tym więcej barw będzie wyświetlanych.

W 10-cio bitowym standardzie powstaje ponad 1 miliard odcieni kolorów, 12-bitowym - 68 miliardów. Wiesz którego będzie ociupinkę mniej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, konradskala napisał:

Wiesz którego będzie ociupinkę mniej?

Nie wiem. Ale te niuanse decydują, który będzie ładniejszy.

53 minuty temu, konradskala napisał:

Znasz te kolorowe wykresy?

Tak. I punkty mają tam (w idealnej sytuacji) wejść dokładnie w środek kółek. Ale nigdy idealnie nie wchodzą. I to są właśnie te niuanse przesądzające o "ładności".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bobcat napisał:

Nie wiem. Ale te niuanse decydują, który będzie ładniejszy.

Tak. I punkty mają tam (w idealnej sytuacji) wejść dokładnie w środek kółek. Ale nigdy idealnie nie wchodzą. I to są właśnie te niuanse przesądzające o "ładności".

Dwa tygodnie temu zamiesiłem te trzy wykresy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Każdy nieco się różni. I od razu Ci powiem - to nie są niuanse.

A teraz czwarty obrazek. Jak uważasz - który telewizor wyświetli najlepsze kolory?

post-colorspace-large.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy materiał porównawczy od osoby nie związanej z branżą.

Może ucieszyć Bobcata.

🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, bubusia napisał:

Może ucieszyć Bobcata.

Z ogromną przyjemnością obejrzałem. Serdeczne dzięki.

"LCD TV that performs like OLED"... I dlaczego do porównania wziął U8K, a nie UXK?

@konradskalaz niecierpliwością czekam teraz na Twoją eliptyczną logikę, Twoje intelektualne wygibasy aby zdezawuować, ośmieszyć, wykpić i wdeptać w glebę ten materiał. Ulżyj sobie wydalając z siebie kolejną dawkę jadu nienawiści wobec LCD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
41 minut temu, Bobcat napisał:

I dlaczego do porównania wziął U8K

Dla mnie jest to dobra para do pojedynku przy mniejszych przekątnych (65 i mniej) cena oleda jest wyższa ale akceptowalnie więc co kto chce 🙂 ze wskazaniem na genialną czerń oleda, natomiast przekątne 70 i wzwyż cena oleda tak odjeżdża, że  wybieram minimalnie gorszego ale w cenie niższej o 30% U8.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakąż lubością słucham skowytu sekty OLED, że flagowcem Sony będzie w 2024 MiniLED. Polecam dwa ciekawe materiały:

 

Czy nadal (wbrew oczywistym faktom) twierdzicie Panowie, że MiniLED nie jest równoprawnym partnerem dla OLED?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mówią, kwestie ekonomiczne, pisałem już o tym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, bubusia napisał:

Z tego co mówią, kwestie ekonomiczne, pisałem już o tym.

Mówią również dużo o jakości obrazu. Na ten temat ani słowa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat, czy przeczytałeś/wysłuchałeś dlaczego Sony  wybrało minileda na flagship. Mamy 2 główne powody, luminancja - 4 tysie nitow(maja nadzieje, że będą powstawać takie materiały), która odpowiada ich topowemu master monitorowi, brak możliwości sprzedaży większych niż 77 oledow w 2024, i ekonomia(chcą też spełniać normy oszczędnościowe).  Local dimming ma im zmniejszyć zużycie energii i wprowadzić do innej klasy oszczędnościowej.

Nawet ten innowacyjny LED mini driver po prostu/głownie ma być super energooszczędny.

I tyle. Nie oznacza to, że miniledy dorównały oledom.

Chodzi o kasę i spełnianie chorych norm oszczędnościowych.

Co ciekawe, nawet powstrzymali się od porównania z A95L oledem, porównywali tylko do x95L, o czym wspomina Vincent i bardzo tego żałuje:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bubusia

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała korekta, porównywali do A80L, nie do qd oleda. Poza tym, na końcu Vincent wspomina(za Sony), że nadal prawdziwi entuzjaści homecinema będą wybierać oledy.

Także, nie ma tak naprawdę szału. Oczywiście nowy miniled będzie lepszy od x95l, ale nie sądzę, żeby dla prawdziwego kinomana robiło to większą różnicę.

Taki jest przekaz tego materiału.

 

1 godzinę temu, Bobcat napisał:

No to jeszcze podenerwujemy OLED-owców:

 

Tego nawet nie będę komentował. Wspomnę tylko, że recenzent wybrał na swój domowy TV właśnie Sony. Tyle, że oleda A80L 83 cale:)

 

Raczej nie dokopałeś tymi materiałami oledowcom, kolego Bobcat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bubusia

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bubusia napisał:

Nie oznacza to, że miniledy dorównały oledom.

Trzeba przebywać w realiach czasu o miejsca. Sprawy finansowe środowiskowe też uwarunkowują decyzje. Ideałem absolutnym mógłby być MicroLED. Tyle, że kosztuje pół miliona dolarów. 

Czy MiniLED dorównały OLED-om? Tak. Przypomnę zdanie z wklejonego przez Ciebie materiału o Hisense U8K: "LCD TV that performs like OLED".

Godzinę temu, bubusia napisał:

nie sądzę, żeby dla prawdziwego kinomana robiło to większą różnicę.

Bardzo ciekawe byłoby zrobienie tym kinomanom ślepego testu: jaki telewizor by wybrali widząc tylko na wszystkich ten sam obraz na ekranie, ale nie wiedząc który jest w jakiej technologii. 

Bo wiedząc - na pewno wybiorą OLED. Bez oglądania. To się nazywa owczy pęd.

Godzinę temu, bubusia napisał:

porównywali do A80L, nie do qd oleda.

Mówił że do QD-OLED.

Godzinę temu, bubusia napisał:

Raczej nie dokopałeś tymi materiałami oledowcom,

Trzeba robić dobrą minę do złej gry. Wiem, z sektą rozmowa jest trudna, a czasem niemożliwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne.

 

Teraz napiszę coś odnośnie mojego A90J. Niestety ma wadę. Co jakiś czas po prostu się wyłącza. Leci do naprawy. Także tak to jest. Ta nowoczesna elektronika często jest do dupy. I nie ważne czy oled, czy led. Kontrola jakości wszędzie na poziomie gównianym, i tyle.

Nie wiem, czy go nie zamienię na A80L.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bubusia napisał:

Kontrola jakości wszędzie na poziomie gównianym, i tyle

Zawsze jest mi przykro gdy coś takiego słyszę.

1 godzinę temu, bubusia napisał:

Nie wiem, czy go nie zamienię na A80L.

A może jakiś MiniLED? Np. Hisense U8K?

2 godziny temu, stench napisał:

Panowie, mamy 2 wątki o telewizorach. Łączymy je ???

Jeżeli mam swoje zdanie wypowiedzieć na forum publicum - to jak najbardziej TAK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.01.2024 o 17:35, Bobcat napisał:

@konradskalaz niecierpliwością czekam teraz na Twoją eliptyczną logikę, Twoje intelektualne wygibasy aby zdezawuować, ośmieszyć, wykpić i wdeptać w glebę ten materiał. Ulżyj sobie wydalając z siebie kolejną dawkę jadu nienawiści wobec LCD.

W dniu 13.01.2024 o 15:08, Bobcat napisał:

Czy nadal (wbrew oczywistym faktom) twierdzicie Panowie, że MiniLED nie jest równoprawnym partnerem dla OLED?

Żeby nie przedłużać - porównanie najlepszego, topowego telewizora QD OLED A95L (po lewej) z najlepszym, topowym telewizorem LCD X95L (po prawej) - Hisense U8 czy UX są gorsze od X95L.

We wszystkich bez wyjątku możliwych pozycjach OLED jest lepszy - czyli LCD we wszystkich jest gorszy. To są oczywiste fakty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, konradskala napisał:

To są oczywiste fakty.

I oczywistym faktem jest, że flagowcem Sony w roku 2024 będzie MiniLED. Świadczyć to może o kilku sprawach. @bubusiatwierdzi, że to decyzja księgowych, na tym lepiej zarobią. Być może, ale dlaczego tak jest? Może zainteresowanie OLED-ami wcale nie jest aż tak duże i rynek się nasycił? 

Ale jest jeszcze jeden aspekt. Aby go zauważyć trzeba znać realia tej części świata i wzajemne relacje Japonia - Korea. Japończycy zawsze z stosunku do Koreańczyków trochę zadzierali nosa i uważali za kogoś lepszego. Ostatecznie w dawnych czasach to Japonia najeżdżała i okupowała Półwysep Koreański, nie odwrotnie. I teraz być może to dla nich była mało komfortowa sytuacja, że firma będąca perłą w koronie Cesarstwa, kwintesencją ich kraju, musi kupować panele OLED WRGB od LG lub QD-OLED od Samsunga. Sprawa ambicjonalna.

Sony ma w historii trochę nietrafnych decyzji, np. Mini Disc, który u nich cieszył się jakim-takim powodzeniem, a reszcie świata poniósł porażkę.

Albo DAT (Digital Audio Tape), który znalazł zastosowanie wśród reporterów nagrywających wywiady, ale masowego rynku (jak wcześniej Walkman) nie zdobył.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Bobcat napisał:

I oczywistym faktem jest, że flagowcem Sony w roku 2024 będzie MiniLED.

A Samsunga S95D - QD-OLED o jasności 3000 nitów i powłoką Glare Free redukującą odbicia w słoneczny dzień.

Dodatkowo Samsung, który przez ostatnie 8 lat regularnie mówił na OLED "be" - teraz polubił się LG i ich matryce OLED będzie stosował w swoich telewizorach. Ot tak współpraca.

33 minuty temu, Bobcat napisał:

Ostatecznie w dawnych czasach to Japonia najeżdżała i okupowała Półwysep Koreański, nie odwrotnie. I teraz być może to dla nich była mało komfortowa sytuacja, że firma będąca perłą w koronie Cesarstwa, kwintesencją ich kraju, musi kupować panele OLED WRGB od LG lub QD-OLED od Samsunga. Sprawa ambicjonalna.

Pomijając na chwilę Sony pragnę zaznaczyć, że Japoński Panasonic także szykuje model OLED Z95A z nowym procesorem, nowym (wreszcie!) system operacyjnym oraz jeszcze bardziej rozbudowanym systemem chłodzenia dla matrycy MLA.

Matrycy kupowanej od LG, czyli u Koreańczyków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Ajothe napisał:

Czy dzisiaj wciąż tylko LG produkuje panele OLED, czy coś się zmieniło?

Tylko LG produkuje matryce OLED WRGB.

Tylko Samsung produkuje matryce QD-OLED.

55 minut temu, konradskala napisał:

A Samsunga S95D

Wiele wskazuje, że ten zapowiadany nowy flagowiec MiniLED od Sony znokautuje OLED-y.

@konradskala @bubusia @Ajothe może byście się łaskawie wypowiedzieli w sprawie, o którą powyżej pyta @stench ? Ja uważam że wątki należy jak najbardziej scalić:

(1). Nie ma sensu trzymać oddzielnego wątku dla 8K 4K, o czym tam rozmawiać? 8K zdechło, 4K jest powszechnym standardem, sprawy oczywiste. A temat, o którym tutaj teraz rozmawiamy (OLED vs MiniLED) tak naprawdę pasuje do tego drugiego wątku, tutaj jest offtopem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Bobcat napisał:

Wiele wskazuje, że ten zapowiadany nowy flagowiec MiniLED od Sony znokautuje OLED-y.

Podobne zapowiedzi słychać chyba z 10 lat. Mimo wszystko - życzę powodzenia.

 

8 godzin temu, Bobcat napisał:

@konradskala @bubusia @Ajothe może byście się łaskawie wypowiedzieli w sprawie, o którą powyżej pyta @stench ? Ja uważam że wątki należy jak najbardziej scalić

Można je połączyć. Nie ma sensu dublować podobnych wypowiedzi w osobnych wątkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • stench odpiął/ęła ten temat

Szukam tv do sypialni ( tv LG oled mi umarl ) , nie chce nic specjalnie drogiego , czy Philips 65" OLED708 4K OLED z Ambilight warty jest uwagi. Byłem zawsze negatywnie nastawiony do Philipsa ale ich  Ambilight bardzo lubię 🙄, wczesniej tez nigdy nie mialem ich tv dlatego pytam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.