Skocz do zawartości
IGNORED

8K , 4K - wątek zbiorczy


stench
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 Żywy, ostrość prawie na full i.......wszystko jasne.   Dobrze że przynajmniej w zaawansowanych trybach nie gmerał.   :))))
Ktoś ma jakieś pytania?

To "ustawianie" tylko na oko można zweryfikować stosując się do zaleceń z linka....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Maju napisał:

Żywy, ostrość prawie na full i.......wszystko jasne.   Dobrze że przynajmniej w zaawansowanych trybach nie gmerał.   :))))
Ktoś ma jakieś pytania?

Nie sądzę aby ktoś miał jakiekolwiek pytania. Mało jest bezczelnych którzy uzurpują sobie prawo decydowania jak inni mają ustawić sobie telewizor który sami oglądają i co im się ma podobać a co nie.

Ponadto napisałem jednoznacznie, że Żywego używam sporadycznie. Na codzień niemal wyłącznie korzystam ze Standardowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowa odpowiedź....zero refleksji. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej nic.....kombinuj.  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dociera, obraz kwestia gustu....ciągle to do mnie dociera i za każdym razem się dziwię że nie podejmujesz żadnych prób sprawdzenia czy ci co piszą że niektóre ustawienia i nadużywanie ostrości degradują obraz.
Ja to sobie potwierdziłem....
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może konkretnie: jakie ustawienia degradują? Ostrość? Zgoda. Dlatego nie mam na maxa (= 50). Jest 40 i tak mają niektóre ustawienia fabryczne (których jest w sumie 10, w tym 3 eksperckie). Co jeszcze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem ci link, tam jest prawie wszystko opisane. 
Poza tym chyba w każdym teście HDTV.PL jest wymieniona szeroka lista poprawiaczy obrazu których należy unikać bo psują obraz. Inni testujący maja identyczne o nich zdanie.....wszyscy się nie mogą mylić.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Maju napisał:

Podałem ci link, tam jest prawie wszystko opisane.

Trudno to, co jest napisane tamże traktować poważnie. Cóż bowiem tam widzimy? 

Foto 1 -  Tryb: Ekspert 1 - domyślam się że to jakiś starszy model LG, wtedy tak nazywali - Podświetlenie: 21, Jasność: 54.

Foto 2 - Tryb: Film - nie mam pojęcia jaki to telewizor - Podświetlenie: 7, Jasność 52.

Foto 3 - Tryb: Profesjonalnyl1 - to na pewno plazma Panasonic, tam było z takim błędem - Kontrast 37, Jasność +1. Za to kolor 31. 

Odnośnie 1 i 2 - Miałeś okazję oglądać tak ustawiony telewizor? Przecież to jest obraz tak ciemny, że praktycznie nic nie widać.

Odnośnie 3 - Kontrast 37 na plazmie (max jest 60) to też stanowczo za mało, jest to bardzo ciemny obraz. Kolor 31 to z kolei znacznie za dużo, nawet dla miłośnika bardzo żywych i intensywnych kolorów akceptowalny max max to 25. Znam sprawę z autopsji. 

Proponuje więc obraz ciemny, mdły, bez wyrazu, czyli chałę inaczej knot przy którym niegdysiejszy obraz na Rubinie 710p u moich Rodziców to była maestria i arcydzieło perfekcjnonizmu.

4 godziny temu, Maju napisał:

chyba w każdym teście HDTV.PL jest wymieniona szeroka lista poprawiaczy obrazu których należy unikać bo psują obraz

Psują dla tych, którzy oglądają parametry, nie obraz i się nimi podniecają. Dla tych którzy oglądają obraz - poprawiają. Zgodnie z nazwą. 

Telewizor jest dla mnie. Nie na odwrót. Ma sprawiać przyjemność mnie, a nie spełniać jakieś standardy i normy. Jedzenie które spełnia normy racjonalnego żywienia człowieka jest z reguły dramatycznie niesmaczne. Za to bardzo zdrowe. A jak głosi sentencja na ścianie restauracji  "U Kalicha" w czeskiej Pradze: 

Nie po to się żyje żeby jeść i pić ale po to żeby dobrze jeść i dobrze pić.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Bobcat napisał:

Trudno to, co jest napisane tamże traktować poważnie. Cóż bowiem tam widzimy? 

Foto 1
 

9 godzin temu, Bobcat napisał:

Odnośnie 1 i 2 - Miałeś okazję oglądać tak ustawiony telewizor? Przecież to jest obraz tak ciemny, że praktycznie nic nie widać.

Odnośnie 3 -

 

Bobcat te fotografie przedstawiają przykładowe nastawy na różnych odbiornikach, to nie są ŻADNE tzw. gotowce.  ?
Zresztą jednym z największych błędów jest ustawianie telewizora wg. gotowych nastaw podanych np. w necie bo telewizory się różnią.

To co ważne, jak należy przeprowadzić tzw. podstawową kalibrację masz w TEKŚCIE.
Foto 12 14 pokazuje np. jakie są typowe przekłamania obrazu (w tekście są podane nieprawidłowe numery) gdy korzystamy z trybów dynamicznych i wyostrzamy nazbyt obraz (12).

9 godzin temu, Bobcat napisał:
13 godzin temu, Maju napisał:

chyba w każdym teście HDTV.PL jest wymieniona szeroka lista poprawiaczy obrazu których należy unikać bo psują obraz

Psują dla tych, którzy oglądają parametry, nie obraz i się nimi podniecają. Dla tych którzy oglądają obraz - poprawiają. Zgodnie z nazwą. 

Telewizor jest dla mnie. Nie na odwrót. Ma sprawiać przyjemność mnie, a nie spełniać jakieś standardy i normy.

Parametry które się mierzy na stosownym sprzęcie jedynie przyspieszają proces kalibracji, powodują że kalibracja na ustawieniach zaawansowanych czy w menu serwisowym ma jakikolwiek sens.....bo na oko nikt tego z nas szarych zjadaczy chleba nie zrobi.....być może tylko niektórzy z tych co zawodowo testują, bo mają setki godzin takich prac za sobą i na pierwszy rzut oka dostrzegają przekłamania obrazu jakie ma odbiornik.

Rozumiem że telewizor jest dla ciebie.....warto jednak sprawdzić czy to co oglądasz nie może wyglądać lepiej.....nic na siłę.

Ludzie kupują tv i nie wyobrażają sobie oglądać inaczej niż w trybie sklepowym, bo tak sobie "dobry" obraz utrwalili.....tacy już jesteśmy że przyzwyczajamy się do obrazu jaki nam się wydaje być najlepszy bo taki widzimy w sklepach.....dopiero porównanie ze wzorcem uświadamia nam jak się mocno mylimy. Tak się do złego można przyzwyczaić że do dobrego powrót bywa trudny, u niektórych niemożliwy.  ;)
O tym jest też w tekście.....
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nic nowego. O wszystkim sygnalizował @Maju:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest coś na co również w tym wątku była zwracana uwaga:

"Oczywistym więc jest fakt, że producenci telewizorów będą za wszelką cenę promować zakup telewizora 8K i w razie absolutnej potrzeby wszystkie najlepsze, najbardziej dopracowane funkcje które mogłyby pojawić się w odbiornikach 4K, pojawią się wyłącznie w modelach o najwyższej rozdzielczości. Prym w tej dziedzinie osiągnął Samsung, który z roku na rok coraz aktywnej promuje 8K, w tym roku wyraźnie już oddzielając line-up QLED 8K od QLED 4K."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, moderacja robiąc czasem słuszny porządek idzie na łatwiznę i wycina całe wpisy, nie bacząc na to że przy okazji giną merytoryczne wpisy.
Tym razem na szczęście wykasowano niewiele....bywało niestety znacznie gorzej.


Przypomnę więc że potwierdzam iż to co robią producenci ma miejsce i będzie miało.....skoro wyszło z 4K to dlaczego by nie mieli w przypadku 8K w podobny sposób "strzyc owieczki".
 

@Bobcat w sprawie nastaw w telewizorze coś ci wyjaśniłem, coś do ciebie dotarło, coś w końcu zrozumiałeś.....bo się choć jednym słowem do mojego poprzedniego wpisu nie odniosłeś? 
Przecież to co napisałeś wcześniej świadczyło że ewidentnie pobłądziłeś.  :))

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Maju napisał:

@Bobcat w sprawie nastaw w telewizorze coś ci wyjaśniłem, coś do ciebie dotarło, coś w końcu zrozumiałeś.....bo się choć jednym słowem do mojego poprzedniego wpisu nie odniosłeś? 
Przecież to co napisałeś wcześniej świadczyło że ewidentnie pobłądziłeś.  :))

Nie wydaje mi się abym pobłądził.

Konsekwentnie stoję na stanowisku, że telewizor jest dla mnie, a nie na odwrót. Dlatego nie przemawia do mnie argument że to co oglądam może wyglądać lepiej. Otóż lepiej jest tak jak mnie się bardziej podoba. 

Pojęcie prawdy absolutnej nie istnieje w obszarze indywidualnych gustów i upodobań, gdyż każdy ma swoją. Co znaczy bowiem że wino za 100 zł butelka jest lepsze od tego po 70 zł? Co zrobię że mnie bardziej smakuje to tańsze... Dlatego możemy mówić jedynie że obraz spełnia (bądź nie spełnia) wymogi określonych standardów i norm. A czy taki spełniający jest lepszy? W myśl tychże norm - tak, ale to nie znaczy że ktoś nie może preferować obrazu nie spełniającego. Na przykład norma przewiduje jakąś temperaturę bieli. Dla mnie jest ona za ciepła, biel za bardzo kremowa. Wolę obraz bardziej zimny, z ostrą bielą aż wpadającą w niebieski. Na tej samej zasadzie mogę sobie wyobrazić że mogą być amatorzy oglądania na stałe w trybie sklepowym.

Profesjonalna kalibracja jest biznesem. I jak każdy stara się kreować sobie popyt, budować rynek poprzez szeroko rozumiany marketing. A jednym z podstawowych i skutecznych jego narzędzi jest wmawianie potencjalnym klientom racjonalności czy wręcz niezbędności skorzystania z oferowanego towaru lub usług. Spójrzmy na sprawę z punktu widzenia ekonomicznego: nie jest to usługa tania, raczej wprost przeciwnie. Na stronie skalibrujtv.pl jest cennik. Podstawowa kalibracja to 490 zł, dodatkowo dla HDR10 149 zł, dodatkowo dla Dolby Vision 75 zł, jeśli ktoś ma OLED i chciałby mieć tryb do oglądania w dzień to jeszcze 149 zł, a posiadacz telewizora 3D chcący oglądać takie treści  - dodatkowo 199 zł. Komplet przekracza 1000 zł. Zważywszy że warto by mieć odrębne tryby do oglądania w dzień, odrębne w nocy - mamy zabawę rzędu 2000 zł. Może dla nabywcy telewizora 8K w cenie kilkadziesiąt tysięcy zł jest to przysłowiowy pryszcz, ale dla nabywcy modelu za 5000 zł to już prawie połowa wartości telewizora. Więc co? Kupić telewizor i wydać dodatkowo 50% na kalibrację? To może lepiej kupić model za 7500 zł i dać sobie spokój z wymienioną? Większy? Albo z wyższej półki? W tańszych modelach ta proporcja jest jeszcze bardziej jaskrawa. Warto? Jest sens? Moim zdaniem sprawa mocno dyskusyjna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bobcat napisał:
4 godziny temu, Maju napisał:

@Bobcat w sprawie nastaw w telewizorze coś ci wyjaśniłem, coś do ciebie dotarło, coś w końcu zrozumiałeś.....bo się choć jednym słowem do mojego poprzedniego wpisu nie odniosłeś? 
Przecież to co napisałeś wcześniej świadczyło że ewidentnie pobłądziłeś.  :))

Nie wydaje mi się abym pobłądził.

Konsekwentnie stoję na stanowisku, że telewizor jest dla mnie, a nie na odwrót. Dlatego nie przemawia do mnie argument że to co oglądam może wyglądać lepiej. Otóż lepiej jest tak jak mnie się bardziej podoba. 

Pewnie zauważyłeś jak bardzo to co się ludziom podoba może odbiegać od wzorca. 
Słyszysz nieraz jak przejeżdżają auta z miłośnikami pewnego gatunku muzyki jak można przyzwyczaić się do tragicznego brzmienia....im też się wydaje że jak mają więcej (Bas, sopran) to jest lepiej.

Godzinę temu, Bobcat napisał:

Pojęcie prawdy absolutnej nie istnieje w obszarze indywidualnych gustów i upodobań, gdyż każdy ma swoją. Co znaczy bowiem że wino za 100 zł butelka jest lepsze od tego po 70 zł? Co zrobię że mnie bardziej smakuje to tańsze... Dlatego możemy mówić jedynie że obraz spełnia (bądź nie spełnia) wymogi określonych standardów i norm. A czy taki spełniający jest lepszy? W myśl tychże norm - tak, ale to nie znaczy że ktoś nie może preferować obrazu nie spełniającego. Na przykład norma przewiduje jakąś temperaturę bieli. Dla mnie jest ona za ciepła, biel za bardzo kremowa. Wolę obraz bardziej zimny, z ostrą bielą aż wpadającą w niebieski. Na tej samej zasadzie mogę sobie wyobrazić że mogą być amatorzy oglądania na stałe w trybie sklepowym.

Czy podbicie ponad miarę basu i wysokich ma coś wspólnego z gustem???  Chyba tylko z ignorancją, brakiem wiedzy o tym jak powinno brzmieć coś co jest odtwarzane wiernie z wzorcem.

A nie zadałeś sobie pytanie czy barwa zimna występuje w naturze? Jeżeli tak to w jakich sytuacjach?
Z barwą zimną bieli mamy zazwyczaj do czynienia gdy coś jest oświetlone światłem sztucznym (którego zresztą nie cierpię)....w tekstach o ustawieniach telewizorów (link) autorzy wyjaśniają skąd to nasze "przywiązanie" do takich nienaturalnych ustawień.  ?
Swoja drogą należałoby nagrać sobie jakiś filmik w pomieszczeniu gdzie mamy telewizor i porównać......daję głowę że ustawienia dynamiczne  (żywe) a nawet te standardowe (bez stosownej korekcji kolorów) będą fałszować rzeczywiste kolory. Będą ładne, "cukierkowe" ale na pewno nie naturalne.

Tak jak można polubić dźwięk odstający od tego co zostało nagrane tak można udawać że nienaturalny obraz jest lepszy.  ?

Godzinę temu, Bobcat napisał:

Profesjonalna kalibracja jest biznesem. I jak każdy stara się kreować sobie popyt, budować rynek poprzez szeroko rozumiany marketing. A jednym z podstawowych i skutecznych jego narzędzi jest wmawianie potencjalnym klientom racjonalności czy wręcz niezbędności skorzystania z oferowanego towaru lub usług. Spójrzmy na sprawę z punktu widzenia ekonomicznego: nie jest to usługa tania, raczej wprost przeciwnie. Na stronie skalibrujtv.pl jest cennik. Podstawowa kalibracja to 490 zł, dodatkowo dla HDR10 149 zł, dodatkowo dla Dolby Vision 75 zł, jeśli ktoś ma OLED i chciałby mieć tryb do oglądania w dzień to jeszcze 149 zł, a posiadacz telewizora 3D chcący oglądać takie treści  - dodatkowo 199 zł. Komplet przekracza 1000 zł. Zważywszy że warto by mieć odrębne tryby do oglądania w dzień, odrębne w nocy - mamy zabawę rzędu 2000 zł. Może dla nabywcy telewizora 8K w cenie kilkadziesiąt tysięcy zł jest to przysłowiowy pryszcz, ale dla nabywcy modelu za 5000 zł to już prawie połowa wartości telewizora. Więc co? Kupić telewizor i wydać dodatkowo 50% na kalibrację? To może lepiej kupić model za 7500 zł i dać sobie spokój z wymienioną? Większy? Albo z wyższej półki? W tańszych modelach ta proporcja jest jeszcze bardziej jaskrawa. Warto? Jest sens? Moim zdaniem sprawa mocno dyskusyjna.

Masz słuszność, jak ktoś kupi sobie telewizor za 20000 i więcej to cenę kalibracji może zaaprobować.
Robienie kalibracji klasie popularnej a nawet średniej nie ma sensu.

Czy to oznacza że mamy się zdać na kiepskie ustawienia fabryczne?? Zwłaszcza te dynamiczne i standardowe.....tzw naturalne też nie do końca oddają to co nazwa sugeruje.  ?

Sprawdzenie na przykład na fotografiach, filmach lub stosownych testowych planszach czy obraz nie odbiega zbyt mocno od normy to podstawa. Wtedy właśnie wychodzi prawda o tym jaki obraz jest dobry.
A ten jest dobry który oddaje CAŁĄ prawdę o tym co przedstawia.


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Maju napisał:

Pewnie zauważyłeś jak bardzo to co się ludziom podoba może odbiegać od wzorca. 

Może. Ale wzorzec to tylko zalecenie. A nie nakaz.

23 minuty temu, Maju napisał:

im też się wydaje że jak mają więcej (Bas, sopran) to jest lepiej.

Skoro lubią - dlaczego nie mieliby tak słuchać? Będę im coś narzucał?

23 minuty temu, Maju napisał:

Czy podbicie ponad miarę basu i wysokich ma coś wspólnego z gustem??? 

Może z Twoim - nie. Ale zainteresowanego tak.

 

23 minuty temu, Maju napisał:

A nie zadałeś sobie pytanie czy barwa zimna występuje w naturze?

Ustawienie barwy na 0 (położenie środkowe) to nie jest barwa zimna. A kalibratorzy przesuwają w kierunku ciepłej. I to sporo. A tego właśnie nie lubię,

23 minuty temu, Maju napisał:

Będą ładne, "cukierkowe" ale na pewno nie naturalne.

Może ktoś lubi takie "cukierkowe"? Zabronisz?

23 minuty temu, Maju napisał:

można udawać że nienaturalny obraz jest lepszy. 

Nie to jest ładne co jest ładne, lecz to co się komu podoba.

23 minuty temu, Maju napisał:

Czy to oznacza że mamy się zdać na kiepskie ustawienia fabryczne??

Jakbyś poczytał testy to byś może zauważył że są producenci których ustawienia fabryczne są oceniane pozytywnie, zwłaszcza niektóre.

23 minuty temu, Maju napisał:

Zwłaszcza te dynamiczne i standardowe...

Każde sobie można poprawić pod swój gust, co zrobiłem.

23 minuty temu, Maju napisał:

A ten jest dobry który oddaje CAŁĄ prawdę o tym co przedstawia.

Nieprawda. Dobry jest ten który mnie się najbardziej podoba. Dobry dla mnie oczywiście. Dla kogoś innego może nie być dobry. Będę powtarzał do znudzenia że telewizor jest dla mnie, a nie ja dla telewizora.

Ciągle wychodzi z Ciebie przemożne pragnienie uszczęśliwiania ludzi na siłę, decydowania za nich co dla nich jest dobre i narzucania im jedynie słusznych rozwiązań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bobcat napisał:
6 godzin temu, Maju napisał:

Pewnie zauważyłeś jak bardzo to co się ludziom podoba może odbiegać od wzorca. 

Może. Ale wzorzec to tylko zalecenie. A nie nakaz.

I kto to mówi....porównywałeś obraz 8K który widziałeś do rzeczywistości jaką widzimy za oknem.
To idealny obraz ma być do złudzenia podobny do tego w naturze, czy ma się czymś wyraźnie różnić?
 

 

6 godzin temu, Bobcat napisał:
6 godzin temu, Maju napisał:

im też się wydaje że jak mają więcej (Bas, sopran) to jest lepiej.

Skoro lubią - dlaczego nie mieliby tak słuchać? Będę im coś narzucał?
 

 

6 godzin temu, Bobcat napisał:
6 godzin temu, Maju napisał:

Czy podbicie ponad miarę basu i wysokich ma coś wspólnego z gustem??? 

Może z Twoim - nie. Ale zainteresowanego tak.

 

Skoro tak lubią to znaczy, że tak odtwarzany dźwięk jest lepszy???  To co sugerujesz jest niemądre.
Można delikatnie skorygować barwę tony czy barwy w telewizorze pod swój gust.....drastyczne podbicie ZAWSZE degraduje odbiór. Tak w muzyce jak i w telewizji.

6 godzin temu, Bobcat napisał:
6 godzin temu, Maju napisał:

Będą ładne, "cukierkowe" ale na pewno nie naturalne.

Może ktoś lubi takie "cukierkowe"? Zabronisz?

6 godzin temu, Maju napisał:

można udawać że nienaturalny obraz jest lepszy. 

Nie to jest ładne co jest ładne, lecz to co się komu podoba.

To po kiego naukowcy testujący 8K  (NHK) porównywali obraz na ekranie telewizora z rzeczywistością, martwą naturą.....trzeba było dopuścić Bobcata do regulacji i ustawi tak jak on uważa że jest lepiej, ładniej......i będzie najładniej.  :))))

6 godzin temu, Bobcat napisał:
6 godzin temu, Maju napisał:

Czy to oznacza że mamy się zdać na kiepskie ustawienia fabryczne??

Jakbyś poczytał testy to byś może zauważył że są producenci których ustawienia fabryczne są oceniane pozytywnie, zwłaszcza niektóre.
 

 

6 godzin temu, Bobcat napisał:
6 godzin temu, Maju napisał:

Zwłaszcza te dynamiczne i standardowe...

Każde sobie można poprawić pod swój gust, co zrobiłem.

 

Ty mi proponujesz bym poczytał.....    :))))
A ty co czytałeś?
Chyba bez zrozumienia, bo ja pamiętam, że najczęściej proponowali Film, czasem jakiś typu Ekspert, ale raczej do kalibracji.....naturalny czy standardowy - nigdy nie widziałem by to ktoś zdecydowanie polecał.
A o tzw. Żywym, dynamicznym radzili jak najszybciej zapomnieć. Zresztą te ostatnie ustawienia są dla kompletnych ignorantów, tych którzy nie rozumieją jak psują sobie obraz.

Dynamiczny poprawiłeś?
Nie wytrzymałem i u siebie próbuję.....fakt, można nieco poprawić fabryczne nastawy, ale zafałszowanych kolorów nie ma czym.....ludzka skóra różowa jak po całodniowym pobycie na słońcu w lecie.....słabe to,  choć dla niektórych może to się wydawać ładne dla mnie tylko efekciarskie.

6 godzin temu, Bobcat napisał:
6 godzin temu, Maju napisał:

A ten jest dobry który oddaje CAŁĄ prawdę o tym co przedstawia.

Nieprawda. Dobry jest ten który mnie się najbardziej podoba. Dobry dla mnie oczywiście. Dla kogoś innego może nie być dobry. Będę powtarzał do znudzenia że telewizor jest dla mnie, a nie ja dla telewizora.

Ciągle wychodzi z Ciebie przemożne pragnienie uszczęśliwiania ludzi na siłę, decydowania za nich co dla nich jest dobre i narzucania im jedynie słusznych rozwiązań

Bobcat bądź szczęśliwy oglądając obraz który na tych ustawieniach na pewno wyraźnie różni się od wzorca.....nie wmawiaj mi jednak że to jest OBIEKTYWNIE dobry obraz, oddający naturalnie i WIERNIE to co zostało zapisane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Maju napisał:

idealny obraz ma być do złudzenia podobny do tego w naturze, czy ma się czymś wyraźnie różnić?

Ma być taki jaki się podoba użytkownikowi.

Godzinę temu, Maju napisał:

najczęściej proponowali Film, czasem jakiś typu Ekspert, ale raczej do kalibracji..

Już wspomniałem: kalibracja to biznes. Jak każdy ma swój marketing.

Godzinę temu, Maju napisał:

Zresztą te ostatnie ustawienia są dla kompletnych ignorantów

Obrażanie oglądających niewiele wnosi do rozmowy.

Godzinę temu, Maju napisał:

zafałszowanych kolorów nie ma czym

Zależy w jakim telewizorze. 

Godzinę temu, Maju napisał:

ludzka skóra różowa

Można to zlikwidować.

Co się tak uczepiłeś tego Żywego/Dynamicznego? Powiedziałem że używam go sporadycznie. Na codzień lecę na Standardowym.

Godzinę temu, Maju napisał:

nie wmawiaj mi jednak że to jest OBIEKTYWNIE dobry obraz, oddający naturalnie i WIERNIE to co zostało zapisane.

Nigdy tego nie wmawiałem. Co więcej: pisałem że w obszarze indywidualnych gustów i upodobań pojęcie obiektywnej prawdy nie istnieje. Nie jest więc to obraz obiektywnie dobry, ale taki który się mnie najbardziej podoba.

Godzinę temu, Maju napisał:

oglądając obraz który na tych ustawieniach na pewno wyraźnie różni się od wzorca....

A wiesz jakie są?

Ale wiesz że są niewłaściwe. Interesujące.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Bobcat napisał:
12 godzin temu, Maju napisał:

idealny obraz ma być do złudzenia podobny do tego w naturze, czy ma się czymś wyraźnie różnić?

Ma być taki jaki się podoba użytkownikowi.

Doszliśmy do ściany.
Gdy ja piszę o jakości obrazu to u ciebie włącza się mantra że; "tylko to jest dobre co się użytkownikowi podoba".
Powtarzasz też coś takiego, że "nie ma czegoś takiego jak obiektywna wysoka jakość obrazu".

Tu się chyba zawsze będziemy różnić, bo nie gust, (lub co znacznie gorsze jego kompletny brak) decyduje o tym co dobre a co złe a obiektywny osąd znawców czy wyśmiany przez ciebie niesłusznie pomiar za pomocą sprzętu.

Bo jeżeli coś jest zdecydowanie inne niż w naturze to nie oddaje wiernie obrazu (dźwięku), automatycznie nie może być jakościowo dobre.

11 godzin temu, Bobcat napisał:
12 godzin temu, Maju napisał:

najczęściej proponowali Film, czasem jakiś typu Ekspert, ale raczej do kalibracji..
 

12 godzin temu, Maju napisał:

Zresztą te ostatnie ustawienia są dla kompletnych ignorantów,

 

Już wspomniałem: kalibracja to biznes. Jak każdy ma swój marketing.

Jak zwykle zamiast odnieść się do części spornej mówisz o tym co sobie wyjaśniliśmy.....kalibracja nie jest bezsensowna, jest bardzo dobra, bo pozwala wyciągnąć z telewizora max. potencjału, bezsensowne są jej ceny w odniesieniu do tanich telewizorów.
Oczywiście do niezaprzeczalnego faktu  że testujący polecają ustawienia FILM jako najlepsze a zalecają omijać ta najbardziej dynamiczne (Żywy) się merytorycznie nie odniosłeś.....

11 godzin temu, Bobcat napisał:
12 godzin temu, Maju napisał:

zafałszowanych kolorów nie ma czym

Zależy w jakim telewizorze. 

U mnie szereg ważnych ustawień działa TYLKO na ustawieniu Film.....przypadek, nie sądzę.
Czytając testy doszedłem do wniosku że w wielu innych telewizorach jest podobnie.

11 godzin temu, Bobcat napisał:
12 godzin temu, Maju napisał:

ludzka skóra różowa

Można to zlikwidować.

Co się tak uczepiłeś tego Żywego/Dynamicznego? Powiedziałem że używam go sporadycznie. Na codzień lecę na Standardowym.

Dobra, przetestuję i to ustawienie u siebie, choć wiem że u mnie już tzw. Naturalny był mniej naturalny od Film.  ?

Na Dynamicznym u mnie nie działają "ustawienia zaawansowane" a bez tego nic z tym zaróżowieniem nie zrobisz.
Zresztą bez stosownej praktyki, wiedzy lub przyrządów prędzej coś można grzebiąc w ustawieniach zaawansowanych jeszcze bardziej popsuć niż naprawić.....  :)))

11 godzin temu, Bobcat napisał:
12 godzin temu, Maju napisał:

nie wmawiaj mi jednak że to jest OBIEKTYWNIE dobry obraz, oddający naturalnie i WIERNIE to co zostało zapisane.

Nigdy tego nie wmawiałem. Co więcej: pisałem że w obszarze indywidualnych gustów i upodobań pojęcie obiektywnej prawdy nie istnieje. Nie jest więc to obraz obiektywnie dobry, ale taki który się mnie najbardziej podoba.

A wiesz to że sam nie dojdziesz prawdy o tym czy oglądasz obraz jakościowo dobry czy nie,  jesteś najmniej obiektywnym ogniwem do takiej oceny bo z góry założyłeś że skoro TOBIE się to podoba i tym którzy widzą obraz w sklepie i to jest ich wzorzec (o jakości obrazu niewiele wiedzą) to wszyscy inni muszą się mylić.

Kilkuprocentowe odstępstwa w jakimś parametrze od wzorcowego obrazu można nazwać upodobaniem czy gustem. Gdy to co ustawisz przekracza kilkadziesiąt procent (patrz ostrość) musi się odbić na wierności przekazu.....a to jakością nie ma nic wspólnego.

Analogicznie w audio, jak lampa swoimi niewielkimi parzystymi zniekształceniami doda coś do dźwięku może to się wydać miłe dla ucha....gdy te zniekształcenia przekroczą jakiś pułap to każdy osłuchany audiofil to wyłowi i jako odstępstwo od neutralności SKRYTYKUJE.

11 godzin temu, Bobcat napisał:
12 godzin temu, Maju napisał:

oglądając obraz który na tych ustawieniach na pewno wyraźnie różni się od wzorca....

A wiesz jakie są?

Ale wiesz że są niewłaściwe. Interesujące.

Wierzę w sposób rozsądny (sprawdzam to co piszą) tym co zjedli na tym zęby. Zresztą wszyscy się nie mogą mylić.
A ci wyraźnie piszą jakich nastaw używać a których unikać, jakich "ulepszaczy" nie włączać i czego używać z rozsądkiem.
Potem to co uzyskuję stosując te zasady porównuję z tym co widzę na co dzień.....i nikt kto do mnie przychodzi nie jest zawiedziony takim obrazem.

Inna sprawa że ci co lata oglądają na nastawach tzw. dynamicznych do takiego przekazu muszą się trochę przyzwyczaić.....tzn. dość długo odzwyczajają się od nienaturalnego obrazu do którego się latami tak przyzwyczaili, że wszystko inne wydaje się jakieś takie gorsze. 
?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Maju napisał:

ciebie włącza się mantra że; "tylko to jest dobre co się użytkownikowi podoba".

Mogę to powtórzyć. 

U Ciebie natomiast również włącza się mantra, tyle że inna: akceptowalny jest wyłącznie obraz zgodny ze standardami i normami.

5 godzin temu, Maju napisał:

Powtarzasz też coś takiego, że "nie ma czegoś takiego jak obiektywna wysoka jakość obrazu".

Ano nie ma. Mówić można tylko o obrazie zgodnym z wzorcem. Natomiast pojęcie typu "wysoka jakość" należy do przestrzeni subiektywnych ocen i indywidualnych gustów.

5 godzin temu, Maju napisał:

nie gust, (lub co znacznie gorsze jego kompletny brak) decyduje o tym co dobre a co złe a obiektywny osąd znawców czy wyśmiany przez ciebie niesłusznie pomiar za pomocą sprzętu.

Znawcy oraz przyrządy są w stanie stwierdzić jedynie zgodność z wzorcem. Nie o tym co jest dobre a co złe bo tu nie ma żadnej obiektywnej skali ocen. Mówienie że jeśli ktoś lubi odstępstwa to nie ma gustu dowodzi jedynie arogancji.

5 godzin temu, Maju napisał:

testujący polecają ustawienia FILM jako najlepsze 

Używając porównań kulinarnych można powiedzieć że ustawienie Film to potrawa mdła, niedosolona, bez grama przypraw, bez smaku i bez wyrazu. Ot takie coś aby się zapchać celem zaspokojenia głodu, ale nie sposób się tym delektować, zero przyjemności z jedzenia.

6 godzin temu, Maju napisał:

U mnie szereg ważnych ustawień działa TYLKO na ustawieniu Film.....przypadek, nie sądzę.

To źle sądzisz. Przypadek. U mnie ważne i bardzo rozbudowane ustawienia są tylko w trzech Eksperckich. A te możesz sobie wyregulować tak że na pierwszy rzut oka nie będą się niczym różniły od Standardowego (czy nawet Żywego) plus masz dodatkowo komplet bardzo precyzyjnych ustawień. 

7 godzin temu, Maju napisał:

nie dojdziesz prawdy o tym czy oglądasz obraz jakościowo dobry czy nie,  jesteś najmniej obiektywnym ogniwem do takiej oceny bo z góry założyłeś że skoro TOBIE się to podoba i tym którzy widzą obraz w sklepie i to jest ich wzorzec

Dobre dla mnie jest to co mnie się podoba. Zgodność z wzorcem mnie nie interesuje.

7 godzin temu, Maju napisał:

dość długo odzwyczajają się od nienaturalnego obrazu do którego się latami tak przyzwyczaili, że wszystko inne wydaje się jakieś takie gorsze. 

Skoro im się podoba to po co ich uszczęśliwiać na siłę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt....nie ma nic gorszego jak uświadomić komuś że całe życie oglądał coś co z dobrą jakością nic wspólnego nie ma.

30 minut temu, Bobcat napisał:

Dobre dla mnie jest to co mnie się podoba. Zgodność z wzorcem mnie nie interesuje.

Dlaczego tego nie napisałeś wcześniej.....tracę czas na beznadziejne tłumaczenie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli komuś się podoba to znaczy że jest to dla niego dobra jakość. Ciągle masz ciągoty aby uszczęśliwiać innych na siłę i decydować za nich co dla nich jest dobre. 

Jak w starej anegdocie: zrobię dobry uczynek i przeprowadzę staruszkę na drugą stronę ulicy. Babcia co prawda nie ma tam żadnego interesu i w ogóle nie chciała tam iść, broni się więc rozpaczliwie i okłada Cię laską, ale Ty niewzruszony prowadzisz ją dalej na tamtą stronę.

Bo tam są ładniejsze wystawy sklepowe i lepsze restauracje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do już wymienianych technologii przyszłości (Mini-LED, Micro-LED, QD-OLED) dochodzi jeszcze jedna, kto wie czy nie najbardziej obiecująca: QNED.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.03.2020 o 14:32, Bobcat napisał:
W dniu 16.03.2020 o 07:22, Maju napisał:

U mnie szereg ważnych ustawień działa TYLKO na ustawieniu Film.....przypadek, nie sądzę.

To źle sądzisz. Przypadek. U mnie ważne i bardzo rozbudowane ustawienia są tylko w trzech Eksperckich. A te możesz sobie wyregulować tak że na pierwszy rzut oka nie będą się niczym różniły od Standardowego (czy nawet Żywego) plus masz dodatkowo komplet bardzo precyzyjnych ustawień

Przecież pisałem o swoim telewizorze.....pisałem że bywają inne niż standardowe i dynamiczne te wymienione przez ciebie które daje się ustawić, po co mi znowu to powtarzasz....czytasz to co piszę?

W dniu 16.03.2020 o 14:32, Bobcat napisał:
W dniu 16.03.2020 o 07:22, Maju napisał:

testujący polecają ustawienia FILM jako najlepsze 

Używając porównań kulinarnych można powiedzieć że ustawienie Film to potrawa mdła, niedosolona, bez grama przypraw, bez smaku i bez wyrazu. Ot takie coś aby się zapchać celem zaspokojenia głodu, ale nie sposób się tym delektować, zero przyjemności z jedzenia

Przesolone, zasypane przyprawami, ostre że gębę wykręca potrawy zjadają ci co już nie mają (przez to że ciągle to jedzą) pojęcia jak smakują prawdziwe rarytasy.  ?

 

To wyżej nie weszło wcześniej z racji awarii forum.....zostało w pamięci więc wkleiłem.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Bobcat napisał:

Jeżeli komuś się podoba to znaczy że jest to dla niego dobra jakość. Ciągle masz ciągoty aby uszczęśliwiać innych na siłę i decydować za nich co dla nich jest dobre. 

Jak w starej anegdocie: zrobię dobry uczynek i przeprowadzę staruszkę na drugą stronę ulicy. Babcia co prawda nie ma tam żadnego interesu i w ogóle nie chciała tam iść, broni się więc rozpaczliwie i okłada Cię laską, ale Ty niewzruszony prowadzisz ją dalej na tamtą stronę.

Bo tam są ładniejsze wystawy sklepowe i lepsze restauracje.

Bobcat a skąd u ciebie taka niczym nie zmącona pewność iż to co tobie się zdaje że jest dobre jest tym rzeczywiście.

Zresztą po lekturze pewnej wypowiedzi (klami 18) na forum PC LAB (link niżej) troszeczkę inaczej już podchodzę do tego.....jestem  w  stanie zrozumieć osoby które preferują trochę bardziej zimne barwy, bo w pełni zrozumiałem skąd to przywiązanie to takiego odbioru barw się bierze.

Co nie znaczy że nie jest bardzo ważnym w ustawianiach telewizora zachowane pewnych zasad i ustawienie balansu bieli w określonym miejscu ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowej pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

10 godzin temu, Bobcat napisał:

Do już wymienianych technologii przyszłości (Mini-LED, Micro-LED, QD-OLED) dochodzi jeszcze jedna, kto wie czy nie najbardziej obiecująca: QNED.

Jeszcze (o ile dobrze pamiętam) nie pokazano QD-OLED a już następcę ogłosili?
Skoro następca tańszy w produkcji i zdecydowanie lepszy to pewnie ten QD-OLED długo nie zagości......pojawi się i zniknie.  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Maju napisał:

Bobcat a skąd u ciebie taka niczym nie zmącona pewność iż to co tobie się zdaje że jest dobre jest tym rzeczywiście.

Powtarzam raz jeszcze: jest dobre dla mnie. I tylko tyle. Ale to ja oglądam. I ja oceniam według własnych, subiektywnych kryteriów. Dla innych dobre być nie musi. W przestrzeni indywidualnych gustów i upodobań nie istnieje pojęcie prawdy absolutnej ani też co jest dobre w wymiarze bezwzględnym. Co znaczy bowiem stwierdzenie "brokuły są smacznym warzywem"? Czy to jest prawda czy fałsz? Dla mnie prawda, bo je lubię. Ale znam takich którzy ich nie znoszą, więc jest to dla nich fałsz.

27 minut temu, Maju napisał:

ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowej pracy.

Nie "prawidłowej pracy". Pracy dającej efekt zgodny z wzorcem. Jeśli telewizor daje obraz i dźwięk - to pracuje prawidłowo. Ustawienie poszczególnych regulacji są bez znaczenia.

1 godzinę temu, Maju napisał:

Przesolone, zasypane przyprawami, ostre że gębę wykręca potrawy zjadają ci co już nie mają (przez to że ciągle to jedzą) pojęcia jak smakują prawdziwe rarytasy.

Dla nich to są właśnie prawdziwe rarytasy. A nie dieta zalecona przez gastrologa dla chorego z problemami układu pokarmowego. 

Zresztą między tym co ja napisałem (celowo) jako skrajność, a tym co napisałeś Ty (również jako skrajność, tyle że z przeciwległego krańca) istnieje mnóstwo stanów pośrednich.

46 minut temu, Maju napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dziękuję, bardzo ciekawe. Już wiesz o co mi chodzi? Lubię iluminant D65. Podczas gdy kalibratorzy nachalnie forsują D50. I wszystkie ustawienia typu Film czy Eksperckie to też jest D50.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bobcat napisał:

Już wiesz o co mi chodzi? Lubię iluminant D65. Podczas gdy kalibratorzy nachalnie forsują D50. I wszystkie ustawienia typu Film czy Eksperckie to też jest D50.

Coś mi się zdaje że nie do końca jest tak jak piszesz. 

D65 – temperatura: 6504 K, współrzędne CIE: x – 0,31273,  y – 0,32902.
Jest to standard określający światło dzienne nieba północnego. Stosowany w telewizji PAL, sRGB."
CIExy1931_Rec_709.svg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z tego co pamiętam z tekstów z netu kalibruje się na  6500K.......a dobrze pamiętam;

".... niektóre telewizory w trybie film lub kino rzeczywiście oferują zbyt czerwoną biel (np. 5000K zamiast 6500K), co sprawia, że jeśli tryb standardowy ma np. 7300K, 

"w telewizorach LG (na przykład w modelach 55SK8100 oraz 55SK9500 z 2018 roku) mamy aż sześć trybów obrazu:

1. Żywy 9692K

2. Standardowy 8694K

3. Kino domowe 7150K

4. Kino 6344K

5. Gra 9082K

6. technicolor 6428K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czyli jak to wygląda rzeczywiście na telewizorze zależy od konkretnego odbiornika.....a jak to rzeczywiście widzimy zależy bardzo mocno od światła towarzyszącego.

Co ciekawe u mnie w trybie Film (ciepły 1 lub 2)  jest raczej zazieleniony obraz niż zaczerwieniony co dość dobrze ustawieniem odcień ( Z/C) można sobie skorygować.....i tak podkręcam na wieczór czerwony a w bardzo słoneczny dzień lepiej mam jak wracam do ustawienia neutralnego.

1 godzinę temu, Bobcat napisał:
2 godziny temu, Maju napisał:

ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowej pracy.

Nie "prawidłowej pracy". Pracy dającej efekt zgodny z wzorcem. Jeśli telewizor daje obraz i dźwięk - to pracuje prawidłowo. Ustawienie poszczególnych regulacji są bez znaczenia.

Prawidłowy balans bieli, gamma i inne ustawienia mają wielki wpływ na prawidłowe odwzorowanie barw.
Ustawiając to wg. własnego widzi mi się nie jest najmądrzejsze....

Z linka wyżej;

 "D65 odpowiada w przybliżeniu średniej barwie światła dziennego w Europie zachodniej i północnej, obejmującej zarówno bezpośrednie działanie promieni słonecznych i światła rozproszonego przez jasne niebo. Został powszechnie przyjęty jako standard barwy bieli dla monitorów, telewizorów. "

Co ciekawe to światło nie jest przez nas odbierane jako ciepłe....bliżej mu do zimnych barw.
Mam w kuchni listwę led-ową  (6000-7000K).....to ewidentnie zimne światło. Pewnie bym się do niego przyzwyczaił gdyby nie fakt że w okapie zastosowano diody o ciepłej barwie a inne użyte światła w kuchni też są zdecydowanie cieplejsze.....a ciepłe światło jest nie tylko dla naszego wzroku przyjemniejsze, przy takim świetle lepiej odpoczywamy.    ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.03.2020 o 14:17, Bobcat napisał:

telewizor ustawiam tak aby obraz mnie się podobał. 
 

W dniu 12.03.2020 o 20:38, Bobcat napisał:

Telewizor jest dla mnie. Nie na odwrót. Ma sprawiać przyjemność mnie, a nie spełniać jakieś standardy i normy.
 

W dniu 15.03.2020 o 10:24, Bobcat napisał:

Konsekwentnie stoję na stanowisku, że telewizor jest dla mnie, a nie na odwrót. Dlatego nie przemawia do mnie argument że to co oglądam może wyglądać lepiej. Otóż lepiej jest tak jak mnie się bardziej podoba. 

Pojęcie prawdy absolutnej nie istnieje w obszarze indywidualnych gustów i upodobań, gdyż każdy ma swoją.
 

W dniu 15.03.2020 o 12:42, Bobcat napisał:

wzorzec to tylko zalecenie. A nie nakaz.
 

W dniu 15.03.2020 o 12:42, Bobcat napisał:

Nie to jest ładne co jest ładne, lecz to co się komu podoba.
 

W dniu 15.03.2020 o 20:04, Bobcat napisał:

w obszarze indywidualnych gustów i upodobań pojęcie obiektywnej prawdy nie istnieje. Nie jest więc to obraz obiektywnie dobry, ale taki który się mnie najbardziej podoba.
 

W dniu 16.03.2020 o 14:32, Bobcat napisał:

pojęcie typu "wysoka jakość" należy do przestrzeni subiektywnych ocen i indywidualnych gustów.
 

W dniu 16.03.2020 o 14:32, Bobcat napisał:

Dobre dla mnie jest to co mnie się podoba. Zgodność z wzorcem mnie nie interesuje.
 

3 godziny temu, Bobcat napisał:

Powtarzam raz jeszcze: jest dobre dla mnie. I tylko tyle. Ale to ja oglądam. I ja oceniam według własnych, subiektywnych kryteriów. Dla innych dobre być nie musi. W przestrzeni indywidualnych gustów i upodobań nie istnieje pojęcie prawdy absolutnej ani też co jest dobre w wymiarze bezwzględnym

 

 

 

 

 

 

 

 

"9300K – temperatura: 9300 K, współrzędne CIE: x – 0,28480,  y – 0,29320.
Jest to światło nieskorygowanego monitora komputerowego. Ładne zimne kolory niektórych naszych laptopów i telewizorów LCD."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli D65 to temperatura światła dziennego w godzinnach południowych a D50 to też światło dzienne o zachodzie słońca - nie można mówić że te cieplejsze barwy są naturalne a te zimniejsze nie są. Bo obydwie są naturalne.

Ale oczywiście moje zamiłowanie do barw zimniejszych byłeś łaskaw ocenić krytycznie i z dezaprobatą jako że oceniłeś je jako sztuczne i w naturze niewystępujące. 

Otóż jak najbardziej również występujące.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D65 to norma przyjęta dla telewizji. 

To czy coś jest naturalne, albo nam się wydaje naturalne zależy od towarzyszącego światła.
Jak przy zimnym świetle oglądamy telewizor ustawiony w ciepłych barwach (Film) wyda on nam się nienaturalny i odwrotnie. 

D65 ok. 6500K to typowa wartość dla ustawień Film.
Jak bywa w ustawieniach tzw. dynamicznych podałem w poprzednim poście.

Oglądam telewizję przy słabym przyjemnym lekko ciepłym świetle. To relaksuje....  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.