Skocz do zawartości
IGNORED

Rok 2019


Chicago

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest tytuł filmu s-f, ale pomyślałem, zastanawiając się nad mnogością ważnych i bardzo ważnych wydarzeń jazzowych, że rok 2019, to całe mnóstwo okrągłych rocznic. I tak: w 1969 roku powstało ECM, czyli okrągła, 50-ta rocznica powstania tej wspaniałej wytwórni. Kolejnym ważnym wydarzeniem, było nagranie w 1959 roku płyty Kind of Blue - czyli przełomowy album wprowadzający na stałe do jazzowego zgiełku modalne akcenty i modalną myśl - w tym roku obchodziliśmy 60-tą rocznicę tego nagrania. Dalej, w tym samym 1959 roku, John Coltrane dokonał nagrań Giant Steps - albumu przełomowego, mówiącego o progresji akordowej - nad tym albumem pochyla i kłania się do dziś praktycznie każdy jazzowy muzyk - to właśnie przy okazji Giant Steps, fachowcy i znawcy jazzu zaczęli mówić o tak zwanych 'zmianach' lub 'cyklach' coltraneowskich - czyli jedynych w swoim rodzaju sekwencjach akordowych, które stały się podstawą do dalszych eksperymentów improwizacyjnych z melodiami i harmoniami rozwijanymi przez JC przez resztę jego kariery. To bardzo ważny album, kto wie czy nie najważniejszy w kontekście muzycznej, jazzowej edukacji. Co jeszcze? Oczywiście oficjalne powstanie Art Ensemble of Chicago, czyli najdłużej funkcjonującej grupy jazzowej na Ziemi - w tym roku obchodzimy okrągłą 50-tą rocznicę tego ważnego wydarzenia. Już zapowiedzieli, że na tegorocznym Chicago Jazz Festival będzie to jeden z najważniejszych koncertów z czego się bardzo cieszę, bo uczestniczyć w takim wydarzeniu jest rzeczą jak dla mnie niezwyklą i przechodzącą do historii i do pamięci praktycznie w każdym jazzowym aspekcie. Co dalej? Dalej to Ornette Coleman i dwa kultowe albumy z 1959 - 'Tomorrow Is the Question' oraz 'The Shape of Jazz to Come' - albumy, które na stałe uformowały grunt pod frytowe zmagania. Ze smutniejszych historii, to śmierć Lestera Younga (15/03/1959) - czyli jakby nie liczyć, okrągła, 60-ta rocznica śmierci człowieka, giganta, figurę wielką jazzu - jazzmana, który 'stenoryzował' muzyczny świat. A co w 1969-tym? Jak to co? Ten rok, to jakby z automatu wysypuje kolejne potężne i ważne wydarzenia połączone z tegoroczną rocznicą - oprócz powstania ECM, mamy przecież słynny Woodstock Festival i przełomowe występy kolejnych wielkich grup i wykonawców - tego chyba nawet nie trzeba opisywać, bo każdy interesujący się muzyką powinien znać na pamięć to, co się tam wtedy wydarzyło. Co dalej? No przecież 'Bitches Brew' - płyta przełomowa dająca początek jazz-rockowi i fusion. 23 kwietnia 1969 roku, to z kolei też kolejna smutna rzeczywistość - zmarł Krzysztof Komeda, który zdecydowanie za wcześnie odszedł pozostawiając cały bagaż nieskończonych pomysłów...

To tyle mniej więcej ode mnie, ale jestem przkonany, że okrągłych i ważnych muzycznych rocznic w tym roku, i nie tylko zresztą muzycznych, mamy o wiele więcej. Temat otwarty - wpisujcie kolejne najważniejsze wydarzenia określone okrągłą tegoroczną rocznicą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko co napisałeś to oczywiście prawda.Te nazwiska,tytuły płyt,nazwy zespołów.Szczególnie dwie daty wydają się być znaczące.Chodzi o rok 1959 i 1969.To nieprawdopodobne ile wtedy działo się w światowej muzyce.Jaki był wysyp genialnej muzyki i genialnych artystów.Można by wymieniać kolejne nazwiska ( rocznice urodzin czy śmierci ) czy tytułu płyt,które wtedy ukazały się.Ale dla mnie najważniejszym wydarzeniem był jednak Woodstock.Co może dziwić w moim przypadku,fana głównie jazzu.Dlaczego więc Woodstock ?Bo było to znaczące wydarzenie nie tylko w dziedzinie muzyki ( rockowej i popowej) ale także w sferze obyczajowej,socjologicznej,politycznej czy biznesowej.Woodstock to ukoronowanie rewolucji dzieci kwiatów i jednocześnie początek wielu karier późniejszych gwiazd rocka.A ta rewolucja to zakwestionowanie tego co było dotąd w obyczajowości (wolna miłość,emancypacja młodych -relacja rodzice dzieci,kobiet,mniejszości,ras itp.),sztuce ( odrzucenie dominującej dotąd estetyki "dorosłych" ).W sferze polityki rewolucja hipisowska przejawiała się w buncie przeciwko konserwatyzmowi ( w USA przeciwko rasizmowi i wojnie wietnamskiej ).To wszystko co opisuję miało miejsce na Zachodzie ( do nas docierały tylko odpryski wydarzeń ) i znacząco wpłynęło na przemianę społeczeństw.Ale z czasem ta fala dotarła również do nas.Można więc stwierdzić,że po tej rewolucji świat Zachodu był już inny.

I jeszcze jedna uwaga.Woodstock dla mnie wtedy w 69r. ( miałem 15 lat) nie mógł być epokowym wydarzeniem z przyczyn oczywistych.Znaczenie tego wydarzenia odkryłem dopiero po latach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ech, dodam jeszcze jedną okrągłą rocznicę w 2019 - jest to 120-ta rocznica urodzin Duke Ellingtona. Ojciec swingu i jazzowej orkiestry urodził się w 1899 roku. Postać oczywista, wybitna - twarz jazzu i figura wielka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w 1979r. zmarł Zbigniew Seifert,który gdyby żył dłużej byłby najwybitniejszym polskim jazzmanem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bardziej optymistycznych polskich akcentów niż śmierć, to jak najbardziej pełne rocznice urodzin w bieżącym  roku obchodzili lub będą obchodzić Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak i Stanisław Soyka. Zbigniew i Wojciech, to roczniki 1939, natomiast Stanisław, to pokolenie urodzone w roku 1959. Jakby nie spojrzeć, mocno znaczące i wpływowe osobistości na polskiej scenie muzycznej. Naprawdę, niesamowity jest rok 2019 w kontekście ważnych, pełnych rocznic. Zaraz obok polskich jubilatów, jest też i następna ważna, choć bardzo skromnie i szczątkowo wspominana postać w naszych periodykach - Oliver Nelson. Toż to gigant! Jeden z największych aranżerów i kompozytorów w całym jazzowym zgiełku. W 1959 roku, czyli 60 lat temu, pojawiła się pierwsza jego płyta - 'Meet Oliver Nelson'. Oliver Nelson działał jako aranżer w orkiestrowych projektach Monka, Cannonballa, Sonny Rollinsa, Buddy Richa, Johnny Hodgesa, Wesa Montgomery, Jimmy Smitha, Gene Ammonsa, Stanleya Turrentine... Oliver Nelson był też związany z telewizją i filmem - zaaranżował muzykę Gato Garbierego do 'Ostatniego Tanga w Paryżu' - kultowego filmu z Marlonem Brando i Marią Schneider w reżyserii Bernardo Bertolucciego. Mało kto wie, że Oliver Nelson, to także kompozytor kilku dzieł symfonicznych i edukator takich nazwisk jak Julius Hemphill, Hamiet Bluiett i Oliver Lake. Książka Olivera Nelsona 'Patterns for Improvisations' do dziś pozostaje jedną z czołowych i cenionych prac wśród jazzowych muzyków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Time out" płyta również wydana '59 .

A gdy jazz i okładki to niedawno zmarł p. Szaybo. 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dominic2509
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 32

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.