Skocz do zawartości
IGNORED

Celibidache


Mars

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zachęcony powyższymi wpisami nabyłem drogą kupna 9 Beethovena pod batutą SC. Muzyka jest rzeczywiście niezwykła. Klimatyczna i wciągająca. Bardzo mi się spodobała w tym wykonaniu.

 

Niestety realizacja jak dla mnie - przyznam, że osłuchania w klasyce nie mam - jest słaba. Brzmienie jest jakby zmulone, nie słychać rozmachu orkiestry. Całości przekazu brakuje blasku i otwartości. Czy to jest właśnie świadomie uzyskane brzmienie a'la Celibidache ?

Inne płyty z mojej niewielkiej kolekcji poważki brzmią jak dla mie znacznie lepiej.

 

Czekam na Brucknera - zobaczymy jak będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też odebrałem z Giganta płytę z Mszą h-moll, rzeczywiście owo "nieortodoksyjne" wykonanie robi wrażenie i pogłębia tylko podziw dla uniwersalizmu sztuki JSB... Z nagrań Brucknera z monachijczykami na początek ósma czeka na okoliczności sprzyjające odsłuchowi :-)) Niewątpliwie Bruckner znalazł w Celibidache godnego apostoła swego dzieła, nie wiem czy gdyby nie owa pośmiertna edycja moda na tę muzykę w ogóle by się tu i teraz pojawiła... a tak zdaje się że naprawdę pojawiło się coś w rodzaju "celibidachomanii" (sorry za określenie :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem taki winyl Balkantonu Celibidache i Benedetti grają 5ty koncert Beethovena

nawet w Balkantonie można było spotkać takie perełki

 

jest taki sympatyczny tytuł skądinąd: 'Gould meet Menuchin'- takie ujęcie by bardziej pasowało do powyższego 5tego koncertu- ależ to ciekawe 'spotkanie': góra natchnienia zeszła się z górą natchnienia i jaki piękny naturalny efekt

 

przecież obydwaj też dużo szlifowali, robili dużo prób, wymagali od siebie

a jednak muzyka w rezultacie ma tak nieprawdopodobną naturalność, prawie improwizacyjne odprężenie- super wykonanie

 

jeśli chodzi o Celibidache to dla mnie takim- chyba negatywnym- zaskoczeniem był film w TVPlanete chyba: Celibidache prowadzi kurs dyrygencki z młodymi 'sdeptami'

 

wszystko by się dało o tym powiedzieć, tylko nie to, że stosował motywację pozytywną

zero ciepła, pochwał, a nawet jakiś podskórny sadyzm- zmniejszanie ludzików

trochę to przypominało PRLowskie sadomasochistyczne analogiczne seanse prof. Bardiniego- brrrr!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cynamon:

Jakosc tych nagran jest bardzo dobra. jednak jak napisalem wczesniej sa one duzym wyzwaniem dla sprzetu, poniewaz operują raczej dalszym planem, maja ciemniejsze barwy, to wszystko jest cecha wlasciwa dla Celibidache. Nie brakuje im otwrtosci i blasku, jednak na normalnym sprzecie tego nie uslyszysz.

 

daGambus:

Skoro trafił do ciebie Celibidache, to polecam takze Requiem Mozarta, o którym juz tu było. To tylko argument za moja od dawna lansowana tu teza, ze niewazne na czym grasz, tylko jak grasz. Kazda wielka sztuka jest uniwesalna. Moze wrszecie uda sie odczarowac, choc troche, teze że stare instrumenty to warunek konieczny dla "istoty rzeczy".

 

markowski:

O 5 beethovena z Benedettim i celibidache krązą legendy. Ja nieststy tego nie mam, za to w identycznym skladzie posiadam film z koncertemm Ravela (bardzo piekny).

Jeszcze mały komentarz do twoich obserwacji Celi w czasie kursów – bycie miłym to warunek niewystarczajacy by byc wielkim nauczycelem. Najwazniejsze sa owoce, a nie komfort uczniów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars >

Muszę się z Tobą w pełni zgodzić (o zgrozo!!! :-)))

 

Też uważam się za wielkiego szczęściarza, iż mogę sobie, siedząc wygodnie w domu, obcować z muzyką wielkich mistrzów w tak różnych nieraz od siebie wykonaniach i czerpać z tego radość, bez konieczności bezustannego tworzenia rankingów i podziałów na wykonania słuszne i niesłuszne (oczywiście pod warunkiem ich wysokiego poziomu artystycznego).

Co do instrumentów dawnych, często trudno jednak oprzeć się hipnotyzującemu pięknu ich brzmienia. Stąd i moja fascynacja muzyką dawną czy choćby dla przykładu violą da gamba. Zgłębianie zaś dawnych praktyk wykonawczych to, jak sadzę, nie tylko "sztuka dla sztuki", czyli próba dotarcia do "prawdy" o tej muzyce dla niej samej, czy dla samego tylko zanegowania dotyczczas obowiązujących o niej pojęć i wyobrażeń, lecz chyba także wyraz jakiejś naszej tęsknoty do czasów, gdy kryterium czystego piękna było w muzyce jednym z najważniejszych, jeśli wręcz nie najważniejszym (poźniej nie było to już zawsze takie oczywiste).

 

Wracając do Celibidache, trudno nie ulec fascynacji jego sztuką. Prawda, że to doświadczenie osobliwe i wyjątkowe, choć może nie aż tak bardzo, jak się z pozoru wydaje - jak napisałeś, "każda wielka sztuka jest uniwersalna".

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi oczywiście o kursy mistrzowskie :-). Czy ktoś z Was był moze 20 lat temu na koncertach monachijczyków z Celibidache w Warszawie - nawet jako dziecko :). Grali zdaje się wówczas też "Piątą" Bruckera. I kolejne pytanie - czy ktoś porównywał późne nagrania Celibidache z również późnymi interpretacjami Gunthera Wandta? To niesamowite, że obydwaj działali w Niemczech, jeden na południu, drugi na północy i prawie równoczesnie zapisywali swój wielki testament bruckerowski.

PS Jedna z osób zasugerowała wcześniej, że dopiero od Celibidache zaczęła się prawdziwa moda na Brucknera. To chyba pewna przesada - te symfonie wykonywało wielu wybitnych dyrygentów, a bruckerowski renesans zaczął się chyba gdzieś na przełomie lat 60-tych i 70-tych-oczywiście na zachodzie. Wymieńmy kilku: Karajan, Jochum, wcześniej oczywiście Walter i Klemperer, Solti, Abbado, obecnie Harnoncourt, Herreweghe, nie zapominajmy o Skrowaczewskim. Ciekawe wykonanie "Ósmej" pozostawił Sinopoli pod koniec swojego przedwcześnie zakończonego życia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jego ostatnie nagranie ze Staatskapelle Dresden, wydane juz po źmierci - niestety nie słyszałem. "Ósma" jest nagrana wspólnie z 'Metamorfozami" Straussa".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

po ponad dwóch miesiącach dostałem w końcu przesyłkę z Giganta a w niej box z Beethovenem po SC. I rzuciłem się na IX. Robi wrażeie. Szczegónie "pokrzykujący" wokal i niesamowita blacha. Brzmienia jakby z XX wieku. Zabieram się za resztę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

>>Mars

 

Orientujesz sie moze czy wspomniany przez Ciebie koncert Ravela pod Celibidache z Michelangelim zostal wydany na cd, a jezeli tak to przez kogo?

 

pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Czy to jest dobra plyta? Czy ja znacie?

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

probelm w tym, ze to jest nie jedyne nagranie Brucknera przez Celibidache. Ta plyta akurat to nagranie 'na zywo' a nie w studio co nie znaczy oczywiscie, ze gorsze. Ale jakie???

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soso > uparty z Ciebie człowiek ;-)))

 

Wszystkie wspomniane nagrania Celibidache są "na żywo", i to w dodatku wydane bez jego osobistej zgody !!!

Nagrywanie było sprzeczne z jego filozofią, z pojmowaniem dzieła muzycznego w ogóle.

 

To, ze po jego śmierci jego najbliższa rodzina (żona i syn) zdecydowali się na publikację istniejących nagrań koncertowych, to dla nas wielkie szczęście, ale tak po prawdzie złamanie woli Maestra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da Gambus,

ale z Ciebie precyzjonista ;-) toz wiem, ze o Brucknerze bylo w tym watku i to o koncertowym ale mimo wszystko - jest kilka wykonan Celibidache i IX Brucknera. Zatem pytanie wciaz ma sens.

 

Tak poza tym to procz Ciebie reszta spi lub na wczasach. Szkoda. Moze jednak ktos zna ta plyte?

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soso > jesli Ci to nie przeszkadza, że ja ją znam, to powiem raz jeszcze: WARTO !!!

Ale jeszcze bardziej warto nabyć cały, opisywany i tak opiewany w tym wątku, legendarny i pożądany przez występujących w tym wątku Forumowiczów box EMI z Brucknerem i orkiestrą monachijską.

 

To piszę, aby się podeprzeć autorytetem osób piszących wcześniej w tym wątlku, gdyż sam raczej nie czuję się wielkim specjalistą od Brucknera. Co nie znaczy, że nie słucham tej muzyki i że na mnie nie działa ;-)

 

Ta płyta, zawierająca nagranie z koncertu oraz z próby, to zapis unikalny. Jako, ze jest tylko jednym elementem wspomnianego boksu, zachęcam do nabycia całości - tak jak zresztą sam zrobiłem. Wszystko, co EMI wydała z monachijczykami pod Celim jest warte Twoich uszu :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> soso

 

tej płyty niestety nie znam, natomiast spośród różnych nagrań Brucknerowskich Celibidache wydaje się, że właśnie seria EMI z MPh jest szczególnie godna uwagi. Zwróć uwagę na to, co pisali Mars i kebaP (pozwolę sobie zacytować):

 

"Nagrania sa bardzo przestrzenne, selektywne i naturalne. Wszystkie, ktore mam dokononane zostały w czasie koncertow. Orkiestra z Monachium to byla w tym czasie chyba jedna z nalepszych orkiestr swiata i bardzo dobrze sie stalo ze te nagrania ujrzaly swiatlo dzienne. "

 

"Nagrania wydane przez Cetrę, albo jeszcze wcześniejsze, tuż powojenne z Berlińczykami, to zupełnie inny świat, niż seria ze Stutgartczykami wydana przez DG, i jeszcze różny od całego okresu monachijskiego, który podziwiać możemy na płytach EMI. Generalnie - od zawrotnych temp i takigoż dynamizmu (przypominam Beethovena granego i filmowanego na gruzach Berlina!) - stopniowe przechodzenie do temp skrajnie wolnych i introwertycznego budowania piętrzących się, falujących struktur, co tak niesamowicie zapiera dech w monachijskim Brucknerze czy Brahmsie (tu zwłaszcza moje ulubione Niemieckie Requiem)."

 

Podsumowując - wcześniejsze interpretacje są cokolwiek bardziej ortodoksyjne, natomiast wydania EMI z monachijczykami to już "medytacyjny" Celi z późnego okresu twóczości. Jeżeli szukasz czegoś szczególnego i niepowtarzalnego, to sięgnij po tę serię. Jeżeli chodzi Ci o bardzo dobrą interpretację porównywalną z innymi dostępnymi na rynku - szukaj wcześniejszych (albo kup Waltera - tutaj dołączam się do rekomendacji Marsa). Tak mniej więcej można sformułować zasadę ogólną, ale nie potwierdzę Ci, czy jest w pełni adekwatna również do 9 Brucknera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> enzo

 

Koncert ten ma niezbyt legalne wydanie pod szyldem Exclusive EX92T61/62 (2CD), wraz z 5 Beethovena, patrz np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie sądzę, aby łatwo było zdobyć to nagranie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzieki - w sumie cos sie przejasnilo. Owa plyta nie jest czescia boxu ale wydaniem odosobnionym, 2CD. Nie bardzo wiem co jest w srodku i czy jest zalaczona owa proba. Zalozmy, ze jest. Plyta zaplabowana w celofanach itd. Widze z tego, co pisaliscie, ze mozna kupowac w ciemno. No to moze kupie ;-)

 

Dzieki raz jeszcze i jezeli ktos wciaz ma cos do powiedzenia to chetnie przeczytam,

 

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 lat później...

"wydania EMI z monachijczykami to już "medytacyjny" Celi z późnego okresu twóczości. Jeżeli szukasz czegoś szczególnego i niepowtarzalnego, to sięgnij po tę serię."

 

dokładnie tak - przecież ostatnio ukazały się wznowienia emi, np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i inne www

tak więc słucham od miesiąca czterech boxów, po kolei i to jest kosmos, nikt tak nie prowadzi tematu jak Celi - dołączam sie do rekomendacji i przypominam ciekawy wątek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABs dzięki za przypomnienie starego tematu. Fajnie sobie poczytać wpisy osób,kto już się nie udzielają na forum.

Oczywiście jestem wielkim fanem Celiego i zgadzam się z powyższymi opiniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się tylko przyłączyć do zachwytów, wielka muzyka za niewielkie pieniądze. Każda rzecz w jego wykonaniu brzmi tak samo wolno, z początku dziwnie, a potem nie można się z nią rozstać. Miałem tak z Requiem Faure, włączyłem i myślę " tu przesadził, za wolno", a teraz każde inne nagranie jest dla mnie za szybkie :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.