Skocz do zawartości
IGNORED

Malina w czasach epidemii


jar1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, jar1 napisał:

To nie koniec poszukiwań. 😉 No i taka ciekawostka. 
Oba te TP-linki zasilane są z osobnej listwy sieciowej (takiej banalnie zwykłej) . Rozebrałem tę listwę i dolutowałem na jej wejściu (ale już za wyłącznikiem sieciowym) kondensator 10nF Y2 polipropylenowy.
Efekt, można powiedzieć, niesamowity. Wyczyściło, uspokoiło, ciekawe co będzie po kilku dniach. Nie spodziewałem się, że aż tak wyraźny ten efekt będzie.
Taki myk z kondensatorem stosowałem dotąd przy listwach ze źródłami.

Czy mógłbyś naszkicować, jak wpiąłeś ten kondensator?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kram napisał:

Czy mógłbyś naszkicować, jak wpiąłeś ten kondensator?

Pomiędzy linią a neutralem, za stykamki wyłącznika.  Zależy jaka listwa i jak się da to upchnąć.  Tu mam tak. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To czerwone u góry to ten kondensator.  4,7 nF Y2 (Wima MKP).

Nie 10nF, jak napisałem wcześniej. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jar1 napisał:

Tu mam tak. 

Musisz uważać przy takim połączeniu ponieważ :

Zakłócenia o charakterze symetrycznym są filtrowane poprzez użycie kondensatora przeciwzakłóceniowego klasy X połączonego między liniami zasilającymi.

Natomiast zakłócenia o charakterze asymetrycznym powinny być filtrowane poprzez kondensator klasy Y podłączony między uziemienie  a linię L.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Udało mi się ostatnio posuć dźwięk wymieniając zasilacz impulsowy na liniowy, jaki sobie dorobiłem do konwertera TPlink (tego od strony LAN co zmienia na optyczny).
Dla sprawdzenia podłączyłem znowu impulsówkę i od razu lepiej. 
Poskładałem go na zakupionej na Allegro pcb. Od razu trochę nie podobało mi się mocowanie diod prostowniczych i regulatora LT1085 na jednym radiatorze, ale pomyślałem, że to tylko zasilacz od strony "brudnej" LAN, więc może nie trzeba się zbytnio przejmować.
A jednak nie, przerobiłem zasilacz tak, że zdjąłem te diody z radiatora i podłączyłem je od spodu pcb. Tak więc zostały oddalone od LT1085. O radiator na diody zbytnio się nie martwiłem, bo zasilacz nie musi dawać więcej niż 0,6A.
Efekt po wpięciu, od razu lepiej. Potem się jeszcze musiało to wszystko "wygrzać" kilka dni i teraz jest OK.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, jar1 napisał:

Udało mi się ostatnio posuć dźwięk wymieniając zasilacz impulsowy na liniowy, jaki sobie dorobiłem do konwertera TPlink (tego od strony LAN co zmienia na optyczny).
Dla sprawdzenia podłączyłem znowu impulsówkę i od razu lepiej. 
Poskładałem go na zakupionej na Allegro pcb. Od razu trochę nie podobało mi się mocowanie diod prostowniczych i regulatora LT1085 na jednym radiatorze, ale pomyślałem, że to tylko zasilacz od strony "brudnej" LAN, więc może nie trzeba się zbytnio przejmować.
A jednak nie, przerobiłem zasilacz tak, że zdjąłem te diody z radiatora i podłączyłem je od spodu pcb. Tak więc zostały oddalone od LT1085. O radiator na diody zbytnio się nie martwiłem, bo zasilacz nie musi dawać więcej niż 0,6A.
Efekt po wpięciu, od razu lepiej. Potem się jeszcze musiało to wszystko "wygrzać" kilka dni i teraz jest OK.

 

Takie pytanie mam. Miałem okazję być w KAIM u Piotrka. Sluchałem trochę systemu klubowego i nie powiem jest klasa, a są tam Twoje Ugody. Pewno w domu też na nich sluchasz i nie podejrzewam żeby dźwięk był gorszy od tego klubowego. Jak w skali bezwzględnej oceniasz poziom tego co produkuje malina + DAC Twojej konstrukcji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Krzych 2 napisał:

Takie pytanie mam. Miałem okazję być w KAIM u Piotrka. Sluchałem trochę systemu klubowego i nie powiem jest klasa, a są tam Twoje Ugody. Pewno w domu też na nich sluchasz i nie podejrzewam żeby dźwięk był gorszy od tego klubowego. Jak w skali bezwzględnej oceniasz poziom tego co produkuje malina + DAC Twojej konstrukcji?

W klubie są inne kolumny,  słychać klasę przetworników. 

Jest też malinka mojej roboty i gra całkiem przyzwoicie. Nawet z Tidala nie ma jakiejś przepaści. Chodzi tam na wi-fi.

W domu bawię się więcej w różne rzeczy, coś tam zmienię, coś zrobię inaczej. Teraz bawię się w LANa, by doprowadzić go do takiego stanu, by nie grało mi gorzej niż przez wifi. Przez 5 GHz jest lepiej niż 2,4 GHz.

I jestem już na etapie, że gra mi już podobne po lanie jak z pendriva. 

Mam CD i prawie go nie słucham 😉 Czasem kontrolnie sprawdzam i porównuję to samo. No i często granie z malinki mi bardziej się podoba. 😉

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Właśnie przerobiłem poprzednia nakładkę wymieniając kostkę AK4490EQ (stara produkcja) na AK4490R (nowa produkcja (VELVETSOUND).
Nowa kość jest ewaluacją starek AK4493. Jest też z nią pinowo kompatybilna. PCB wymagło dwóch drobnych przeróbek w podłączeniu pinów 1 i 16..
Jak się już z tym uporałem, to zagrała od razu.
Jest lepiej w porównaniu do starej AK4490, gra ciekawie, a przede wszystkim nie ma pykania przy przełączaniu zegarów.
W stosunku do nakładki z układem z WM8741 gra nieco jaśniej i żywiej ale to na razie początek grania, zobaczę, co będzie potem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Ostatnio porównywałem sobie 3 nakładki, które różniły się praktycznie jedynie kostkami  DAC,.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Drobne różnice wynikają jedynie z potrzeby nieco innej aplikacji i podłączeń samych kostek dac. Implementacja w stosunku do maliny pozostaje identyczna dla każdej z nich. Wybierany jest jeden driver dla wszystkich trzech nakładek. (hiberry dig + pro).

Wyjście symetrycznych sygnałów idzie dalej do tego samego stopnia analogowego.

Zasilania nakładek są też takie same. 

W nakładkach, znajdują układy WM8804 (źródło I2S) oraz następujące układy DAC:

1.      WM8740

2.      WM8741

3.      AK4490R (to najnowsza wersja starego AKM, teraz produkowana przez firmę Velvet) Funkcjonalnością i strukturą odpowiada dawnej kości AK4493.

Każda z nich gra nieco inną prezentacją dźwięku. Trudno powiedzieć, która z nich jest najlepszą, bo werdykt może zależeć od konkretnego nagrania, jakiego się słucha.

Zmiany w dźwięku to kategoria jaśniej –ciemniej i odpowiednio , spokojniej - żywiej

A więc:

WM8740

Najciemniejszy i najspokojniejszy , najlepiej sprawdza się do długiego, niemęczącego słuchania.

WM8741

Nieco jaśniejszy w stosunku do WM8740, ale zachowujący charakter poprzednika.

Tu trzeba jednak napisać, że ten układ wymaga dodatkowego sterowania  w zależności od gęstości plików, jakie ma obsługiwać. Toteż aplikacja w trybie Hardware mode jest kłopotliwa i uciążliwa. Jest spora różnica w prezentacji dźwięku, jeśli się to pominie jeśli pin OSR podłączy się na stałe do plusa zasilania. Wtedy układ niby obsługuje wszystkie gęstości, ale niekoniecznie zgodnie z tym, jak to być powinno. Jest na ten temat też  notka w dokumentacji technicznej. Efekt miałem taki, że grało jakby głośniej a główna energia w nagraniach była skierowana najbardziej w dół pasma. Najciemniej i najmniej żywo.

Przełączanie OCR zrealizowałem ad hoc na podłączonych do  pcb drucików ze zworką.

AK4490R

Układ najlepiej sprawdzający się na muzycy z wokalami,  mniejszymi składami. Można powiedzieć, taki do plumkania idealny. Gra najjaśniej z tych trzech, Bardziej energetycznie w środku pasma i górze. Przez co na innych, cięższych nagraniach robi się nieco żylasto. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.