Skocz do zawartości
IGNORED

Kino domowe czy 2.0


Tomasz321
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, w pierwszej kolejności chce przeprosić ponieważ nie mam pojęcia , który by był odpowiedni dział, nie mniej finałowo i tak wielu z Was ma duże doświadczenie i w kinach domowych i kolumnach stereo.

Zanim jak kolwiek przystąpiłem do pisania tego tematu poświęciłem parę tygodni na zbieranie informacji, i finałowo ręce mi opadły jest tak ogromny wybór modeli, tyle zmiennych przy głośnikach/ wzmacniaczach, amplitudach, że czym dalej się zagłębiając człowiek traci grunt pod nogami, a nie chce wydać te 5-10k zł  na marne..

Zatem informacje:

- Pokój  ma około 20m2, wysokość 2.1m

- Myślę że ważna kwestią jest fakt iż jest to 3 najwyższe piętro w budynku,

- Podłoga winylowa (, która wycisza teoretycznie o 50 % dźwięki) ,oraz  podkład to jakieś 19+/- dB dodatkowo wyciszenia, napomniałem o tym bo wiem że niektóre zestawy potrafią naprawdę dudnić, a wojny z sąsiadami nie chce prowadzić, gdy tylko uruchomię TV z głośnikami..

- budżet jak pisałem wcześniej 5-10k, przy czym te 10 k zł jeśli jest naprawdę warto

Preferencje:

- 95% filmy ( Netflix, Amazon, HBO GO ) - z czego około 25 % jest w systemie Dolby Atmos, reszta to chyba stereo jeśli się dobrze orientuje

- Dodałem zdjęcie ponieważ szukam też dobrego efektu wizualnego kolumn, pod 65 calowy TV, kaloryfer zostanie obudowany, kolumny będą stały dość blisko ściany z uwagi na brak miejsca

- Nie oglądamy filmów głośno, przeważnie w zakresie 10-20% mocy, nie mniej bardzo mi brakuje  basów i tego wyrazistego dźwięku ( z odsłuchu Klipsch bardzo mi przypadły do gustu, ale kwestia czy są warte tej ceny..)

- Dobrze jak by kolumny były ładne dość sporawe czarne/szare

 

I dalej już totalnie człowiek się gubi..

- bardzo nie lubię soundbarów, nie jestem audiofilem, ale nawet te najdroższe zestawy brzmią w mojej opinii słabo

- najlepszym dla mnie rozwiązaniem były by kolumny aktywne, ale gdzie co czytam to ciągle są jakieś problemy, że naturalnie po prostu słabiej grają, z pasywnymi to musze kupić też odpowiedni dobry amplituder

- ogromny dylemat czy zestaw 5.1 czy 2.0, uwielbiam bass ( ale nie przytłaczający ) i  ogólną wyrazistość i większą gamę dźwięków, nie mniej martwię się czy subwoofer nawet przy normalnym oglądaniu filmów nie będzie powodował uderzeń w podłogę, budząc w nocy sąsiadów ( tutaj moja niewiedza jak to działa )

- czy duża różnica jest z subwoofer grającym od zakresu 30Hz+ a tym grającym od zakresu 20Hz+

 

Bardzo prosił bym o jakieś zestawy, które w waszej opinii naprawdę są warte uwagi.

 

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz

 

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, Tomasz321 said:

nie chce wydać te 5-10k zł na marne..

to jedyne solidne założenie w twoim poście

2 hours ago, Tomasz321 said:

Zatem informacje:

- Pokój ma około 20m2, wysokość 2.1m

dość nietypowa wysokość, niskie sufity skutkują inną akustyką niż "typowe" pomieszczenia

 

2 hours ago, Tomasz321 said:

- Myślę że ważna kwestią jest fakt iż jest to 3 najwyższe piętro w budynku,

jeden sąsiad mniej - jeden kłopot mniej

 

2 hours ago, Tomasz321 said:

- Podłoga winylowa (, która wycisza teoretycznie o 50 % dźwięki) ,oraz podkład to jakieś 19+/- dB dodatkowo wyciszenia,

serio? ściszyłeś kiedyś urządzenie audio o 20dB i wiesz jaki to daje efekt?

2 hours ago, Tomasz321 said:

 

napomniałem o tym bo wiem że niektóre zestawy potrafią naprawdę dudnić, a wojny z sąsiadami nie chce prowadzić, gdy tylko uruchomię TV z głośnikami..

znasz sąsiadów?  będą z nimi problemy?

 

2 hours ago, Tomasz321 said:

- budżet jak pisałem wcześniej 5-10k, przy czym te 10 k zł jeśli jest naprawdę warto

fajnie, 10k na pierwsze audio to super budżet

 

2 hours ago, Tomasz321 said:

Preferencje:

- 95% filmy ( Netflix, Amazon, HBO GO ) - z czego około 25 % jest w systemie Dolby Atmos, reszta to chyba stereo jeśli się dobrze orientuje

po co wzmianka o  Atmos skoro rozważasz 2.0 albo 5.1?

skoro 95% to filmy to chyba sam sobie odpowiedziałeś na pytanie czy iść w stereo czy KD 5.1

 

2 hours ago, Tomasz321 said:

- Dodałem zdjęcie ponieważ szukam też dobrego efektu wizualnego kolumn, pod 65 calowy TV, kaloryfer zostanie obudowany, kolumny będą stały dość blisko ściany z uwagi na brak miejsca

jeśli ją dobrze wytłumisz to ew. mogą stanąć blisko ściany...ale tylko teoretycznie bo takie wytłumienie też zajmuje dużo miejsca. Blisko niewytłumionej ściany = słaba scena stereo i podbity bas czy jak tam wolisz dudnienie

 

2 hours ago, Tomasz321 said:

- Nie oglądamy filmów głośno, przeważnie w zakresie 10-20% mocy, nie mniej bardzo mi brakuje basów i tego wyrazistego dźwięku ( z odsłuchu Klipsch bardzo mi przypadły do gustu, ale kwestia czy są warte tej ceny..)

mamy się domyślić o którego chodzi? są klipsche i Klipsche

 

2 hours ago, Tomasz321 said:

- Dobrze jak by kolumny były ładne dość sporawe czarne/szare

i tu się najczęściej wyrzuca całą zdobytą wiedzę o audio i uzyskane porady do kosza, bo ostatecznie 99% wybiera to co ładnie wygląda

2 hours ago, Tomasz321 said:

 

I dalej już totalnie człowiek się gubi..

jak to przy projektowaniu systemu o wielu zmiennych

2 hours ago, Tomasz321 said:

- bardzo nie lubię soundbarów, nie jestem audiofilem, ale nawet te najdroższe zestawy brzmią w mojej opinii słabo

o, jednak jest dla Ciebie nadzieja ?

2 hours ago, Tomasz321 said:

- najlepszym dla mnie rozwiązaniem były by kolumny aktywne, ale gdzie co czytam to ciągle są jakieś problemy, że naturalnie po prostu słabiej grają, z pasywnymi to musze kupić też odpowiedni dobry amplituder

systemy aktywne są dla doświadczonego użytkownika który wie dlaczego je chce/potrzebuje,  moim zdaniem odpuść sobie ten temat na tym etapie

 

2 hours ago, Tomasz321 said:

- ogromny dylemat czy zestaw 5.1 czy 2.0, uwielbiam bass ( ale nie przytłaczający ) i ogólną wyrazistość i większą gamę dźwięków, nie mniej martwię się czy subwoofer nawet przy normalnym oglądaniu filmów nie będzie powodował uderzeń w podłogę, budząc w nocy sąsiadów ( tutaj moja niewiedza jak to działa )

j.w. czyli planujesz w 95% filmy czyli 5.1, w prawdziwym KD musi być subwoofer ale ty się boisz co powiedzą sąsiedzi. Jak wiesz że masz samych niewyrozumiałych nadwrażliwców dookoła i zamierzacie korzystać z systemu nocą to kup system z dwoma dziurami na słuchawki, przynajmniej wyeliminujesz wpływ pomieszczenia na dźwięk, wiele problemów z głowy a sąsiedzi szczęśliwi

 

2 hours ago, Tomasz321 said:

- czy duża różnica jest z subwoofer grającym od zakresu 30Hz+ a tym grającym od zakresu 20Hz+

ważniejsze jest jak subwoofer sobie radzi jakościowo w zakresie 30Hz-100Hz niż czy robi cokolwiek w zakresie 20Hz-30Hz, a już na pewno w 20m2. W budzecie do 10k na cały system 5.1 to  dyskusja czysto akademicka.

Dodatkowo piszesz że słuchacie cicho.Przy cichych odsłuchach niskie tony są słyszalne jako subiektywnie cichsze od reszty pasma. Tak nas natura urządziła.

2 hours ago, Tomasz321 said:

 

Bardzo prosił bym o jakieś zestawy, które w waszej opinii naprawdę są warte uwagi.

szczerze to zanim wydasz 10k czy nawet 5k to zdobądż więcej wiedzy o akustyce swojego pomieszczenia, pożycz jakiekolwiek pełnopasmowe kolumny i w miarę uznany wzmacniacz stereo (taki za 1k spośród używanych) i posłuchaj jak to brzmi i jakie sprawia ew. problemy jak dudnienie lub nadmierna ostrość - prawdopodobna przy niskim suficie - bo to płaska powierzchnia odbijająca. Porozmawiaj z sąsiadami czy nie będzie im przeszkadzało, że czasem odkręcisz gałkę mocniej nocną porą.

Wróć tu potem i opisz wrażenia bo tak po omacku to ktoś z branży zaraz Ci poda jakiś konkretny zestawik za dyszkę a po co Ci rozczarowanie...Wiedząc jak się zachowa określony TYP kolumny głośnikowej w połączeniu z typowym wzmacniaczem w konkretnie twoim pomieszczeniu będziesz w stanie korzystając z tej zdobytej wiedzy zbudować KD 5.1 które zadowoli cię dźwiękowo i wizualnie

podpowiedź na start ze wzgledu na niski sufit: wybierz kolumny raczej z tekstylną kopułką i ograniczoną dyspersją żeby jak najmniej biło w ten sufit. Inaczej może być krew z uszu i tygiel dźwiękowy czego raczej być nie chciał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady

Bardzo mi się podobają kolumny klipsch rp-8000f z brzmienia tylko pytanie czy istnieje opcja bym sąsiadów nie wypędził ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są głębokie na 44cm, BR z tyłu, zajmą sporo miejsca. Słuchałeś ich tylko  " na mieście" prawda? do stereo bym ich nie chciał ( cięcie na 1750Hz) ale do KD wystarczą tym badziej że średnica/dialogi jest obsługiwana głównie przez głośnik centralny. Tylko czy ten tytan z autorską tubką na górze nie będzie szalał u ciebie? Z plusów są łatwe do wysterowania i skuteczne co przydaje się przy cichym słuchaniu i łatwiej dobrać elektronikę która je prawidłowo napędzi za mniejsze pieniądze co powiększa gamę urządzeń z których można wybierać. Wygląd rzecz gustu ale jak się zgadza dla Ciebie to jeden problem z głowy. Wypożycz i odsłuchaj u siebie.

Kolumna centralna  musi być tej samej konstrukcji ( użyte przetworniki) co fronty, tyły nie są aż tak istotne a po za tym są z tyłu ? więc jak na czymś trzeba oszczędzić to na nich.

W KD potrzebny jest subwoofer bo część sygnału idzie tym kanałem wiec nawet "duże" fronty trzeba uzupełniać subem, nawet jeśli mruknie jedynie rzadko. Jak nie ma budżetu to na całość od razu to dozbieraj o porządnego suba który dokupisz później. Najczęściej sub-y sprzedawane w zestawach w takim budżecie są do dupy i lepiej kupić coś wybranego "after market". Co nie zmienia faktu że szansa na pogonienie sąsiadów jedynie używając tych klipschy w 20m2 jest spora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Airmike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Pierwsze pytanie... nie da rady tego TV przewiesić na przeciwległą ścianę ? Bo zima ten tv dostanie po dupie nawet jak go zasłonisz obudową... 

Nie pchał bym się w wolnostojące kolumny przy takim metrażu i jeszcze gdy maja służyć w 95% w kinie, niewykorzystany potencjał... 

Co do zestawu 5.1:

Denon X2600H - 2600zł

Monitor Audio Bronze 2 - 1300zł promo/wyprzedaż Q21

Monitor Audio Bronze Center - 990zł

Monitor Audio Bronze FX-BX - 1700zł

Subwoofer SVS SB-1000 - 2500zł 

lub

SVS SB12NSD - 2000zł

Ewentualnie mogą być Klipsche z seri RP skoro podobało Ci się brzmienie 8000 to: 

Fronty RP-600 - 2800zł

Centralny RP-600C - 2099zł

tyly RP-402S - 2700zł

i reszta ta sama co przy secie Monitor Audio...

wszystkie ceny podane bez rabatu z salonu Q21 

do wszystkiego dolicz standy Nordston 450-600zl do kolumn przednich lub montaż za pośrednictwem uchwytów ściennych Vogels VLB200 150-200zl  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Airmike wyjaśnił temat i pokazał ze niestety nie masz jeszcze podstawowej wiedzy - to nie zarzut. Ja od siebie mogę dodać -  kup używane 2.0 za 15% założonego budżetu i potraktuj to jako koszt nauki. Niestety/na szczescie audio to dziedzina, w której trzeba doświadczać i nie zawsze da sie uczyć na czyichś błędach. Tak jak sam zauważyłeś, czytasz i wiesz coraz mniej. Wiem o czym mówisz bo ja na ten moment próbuje ogarnąć akustykę i widzę ze czym wiecej czytam tym mniej wiem.

a jeżeli takie podejście Ci nie pasuje to Idź wydaj 10K na zestaw który poleci Ci sprzedawca - będziesz zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

czytając opis oraz patrząc na zdjęcie moim zdaniem przy tym budżecie lepszą opcją byłby system 2.1 . W pomieszczeniu nie ma dużo wolnej przestrzeni, moim zdaniem lepiej tam umieścić dwie przyzwoite kolumny niż przeciętne 5.1 . Wydaje mi się, że Klipsch RP-8000F to trochę za duże kolumny do tego pomieszczenia, co więcej podobno chcesz dobrze żyć z sąsiadami. Spójrz na przykład na taki system:

Amplituner stereofoniczny Onkyo TX-8390 ( ma HDMI, komplet funkcji internetowych, można podłączyć subwoofer ).

Kolumny Quadral Platinum+ Five ( fajna, zgrabna konstrukcja, myślę że wizualnie dobrze pasowała by do TV )

Subwoofer Quadral Qube 8 ( moim zdaniem przy takim zestawieniu w zupełności wystarczy 20cm woofer aby fajnie dopełnić odsłuch podczas oglądania filmów ). Aby nie nadwyrężać budżetu zawsze możesz go dokupić w późniejszym czasie, o ile będziesz odczuwał taką potrzebę. Moim zdaniem warto.

Jeśli miałbyś jakieś pytania, chciałbyś otrzymać wycenę takiego zestawu, umówić się na odsłuch jesteśmy do dyspozycji.

Pozdrawiam,

Michał

 

Zapraszamy na odsłuchy i do wypożyczeń - www.natemataudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zakupy audio to raczej nie problem a zaleta bo na wtórnym sporo ciekawych urządzeń w UK się trafia za przysłowiowe grosze, gdybyś oczywiście chciał z używek fajny systemik poskładać, to za dwa kilo funtów to jest jak najbardziej do zrobienia. Jak się już zdecydujesz czy idziesz w 2.0 czy w 5.1 i jeśli uznasz że second hand jest do zaakceptowania to napisz na priv to ci podeślę parę linków z atrakcyjnymi moim zdaniem ofertami z UK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 10k można mieć fajne stereo. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zobacz sobie ten zestaw bez suba. Moim zdaniem 10 tys. na kino domowe to mało jeśli chcemy kupować nowy sprzęt. Ale jak nie jesteś osłuchany to Opale jak znalazł. Suba i amplituner do tego dobierzesz bez problemu. Opale nadają się też do stereo. Moim zdaniem dadzą wystarczająco dużo basu bez suba. Ale nie wiem czy każdy amplituner może wmiksować kanał basu w stereo. Niech się tu znawcy wypowiedzą. Za 5000 już kupisz sensowny amplituner. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Funnykris napisał:

Moim zdaniem 10 tys. na kino domowe to mało jeśli chcemy kupować nowy sprzęt.

 

Godzinę temu, Funnykris napisał:

Za 5000 już kupisz sensowny amplituner.

 AMEN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej dobierać z czasem kiedy kasa pozwoli . Amplituner to kwestia parcia na najnowsze standardy i nowinki techniczne bo równie dobrze można kupić używke za 3 co najnowszy za 5 tego samego modelu i różnice  będą żadne jeżeli chodzi o dźwięk i podstawowe wodotryski.  Ja z 10k w kieszeni i 20mkw kupuje ampli za max 3k i kolumny podstawkowe klipsch 600m jako podstawę żeby już trochę się cieszyć stereo i do tego wedle upodobań lub priorytetów sub albo boczne 402s i dopiero na końcu central jako że będzie drogi aby był dobry ( 504c ) i masz cacy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Xpedite999

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
3 minuty temu, Xpedite999 napisał:

Najlepiej dobierać z czasem kiedy kasa pozwoli . Amplituner to kwestia parcia na najnowsze standardy i nowinki techniczne bo równie dobrze można kupić używke za 3 co najnowszy za 5 tego samego modelu i różnice  będą żadne jeżeli chodzi o dźwięk i podstawowe wodotryski.  Ja z 10k w kieszeni i 20mkw kupuje ampli za max 3k i kolumny podstawkowe klipsch 600m jako podstawę żeby już trochę się cieszyć stereo i do tego wedle upodobań lub priorytetów sub albo boczne 402s i dopiero na końcu central jako że będzie drogi aby był dobry ( 504c ) i masz cacy .

Czyli to co co zaproponowałem? jedynie centralny dałem inny na dwóch 16cm ty natomiast na 4x13cm czy jest między nimi b.duża różnica by dopłacać do 504c??? Różnica prawie dwa razy większa od 600c a w paśmie tylko 2khz wyżej ma ten droższy...

Czaruś zapomniałeś jeszcze koledze doradzić subwoofer ... zapomniałeś o nim??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.07.2020 o 18:15, Tomasz321 napisał:

 martwię się czy subwoofer nawet przy normalnym oglądaniu filmów nie będzie powodował uderzeń w podłogę, budząc w nocy sąsiadów ( tutaj moja niewiedza jak to działa )

 

27 minut temu, Xpedite999 napisał:

 i do tego wedle upodobań lub priorytetów sub albo boczne 402s 

Czytać potrafisz chyba magazynier...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.