Skocz do zawartości
IGNORED

Problem z zakłóceniami (masą) w preampie z KIT AVT2729


andzejus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
posiadam preamp zrobiony na płytkach AVT2729, gra i cieszy od kilku lat. Po zmianie miejsca zamieszkania pojawił się jednak problem z łapaniem zakłóceń CB radio od sąsiada, wyraźniej to słychać w prawym kanale. Sprawdziłem cały tor i problem jest generowany ewidentnie przez sam preamp (wymieniałem kable, a końcówka podłączona przez pasywkę nie generuje zakłóceń). 

Sprawdziłem multimetrem i na wyjściu preampa jest ciągłość między sygnałem i masą (na obu gniazdach RCA). Po rozkręceniu preampa, odłączeniu lamp oraz płytki zasilania ciągłość nadal występuje. Wygląda na to, że do żyły gorącej przenika "sygnał", który na płytce preampa oznaczany jest jako -Uz (tutaj schemat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  ) A może tak musi być?

Gdzie powinienem szukać błędu? Czy może to być zimny lut (gołym okiem wszystko wygląda OK)? W tym momencie sprawdzam samą płytkę przedwzmacniacza z podpiętą drabinką SMD na wyjściu oraz selektorem wejść - ciągłość nadal jest, więc zakładam, że zasilanie nic tutaj nie wnosi. Prośba o pomoc w temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez andzejus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, andzejus napisał:

Sprawdziłem multimetrem i na wyjściu preampa jest ciągłość między sygnałem i masą (na obu gniazdach RCA).

Przy potencjometrze skręconym do minimum to normalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info. Z każdym kolejnym krokiem w drabince oczywiście zmienia się rezystancja tej ciągłości, ale cały czas występuje. Dodam tylko, że przy skręceniu na minimum zakłócenia są słyszalne najwyraźniej, wtedy już w stereo (a nie tylko w prawym kanale). Pośrednie ustawienia nie wpływają na głośność zakłóceń. A, no i zapomniałem o chyba najważniejszym (?) - preamp generuje zakłócenia nawet kiedy jest wyłączony i odpięty od listwy zasilającej, po prostu działa jak pasywna antena.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj równolegle do R5 i R5A po kondensatorze ceramicznym 220pF lub do ślizgaczy potencjometru P1 a masą i zakłócenia radiowe powinny zniknąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ampman napisał:

Daj równolegle do R5 i R5A po kondensatorze ceramicznym 220pF lub do ślizgaczy potencjometru P1 a masą i zakłócenia radiowe powinny zniknąć.

Dzięki za sugestię. Rozumiem, że to może odfiltrować śmieci, ale chyba nie naprawi przyczyny problemu (?). Tym bardziej, że zakłócenia są słyszalne głównie w jednym kanale - czy to nie wskazuje na jakiś błąd w konstrukcji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jest sporo wskazówek jak radzić sobie z RF. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując (jak ja to rozumiem) na ten moment - wygląda na to, że nie ma błędów w lutowaniu i na samym PCB, a ciągłość występująca między masą i sygnałem wyjścia może być zjawiskiem normalnym. Słyszę jednego sąsiada, który zamontował wielką antenę na balkonie, więc pewnie najlepiej byłoby zapukać pod ten adres LUB:
- dołożyć ekranowanie na lampach (sprawdzę!)
- uziemić obudowę preampa - ta jest z grubego aluminium, czy jednak jest to właściwe przy urządzeniu w II klasie ochronności? Preamp w tym momencie ma wtyk zasilający 3 pinowy, ale jeden pin nie jest wykorzystywany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, andzejus napisał:

uziemić obudowę preampa - ta jest z grubego aluminium, czy jednak jest to właściwe przy urządzeniu w II klasie ochronności?

Nie. W przypadku przebicia na trafie zasilającym masz napięcie na obudowie. Żeby uziemić obudowę powinieneś połączyć ją z PE. Żeby nie było pętli masowej zastosuj ground lifter na mostku prostowniczym 30A. Popatrz na schemat str. 56 zalinkowanego poradnika. Dołożyłbym tak jak tam we wzmacniaczu przy gniazdach RCA po 1nF między masę gniazd, a obudowę, na krótkich nóżkach ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MariuszZ.
Str
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie rady, zacznę od najmniej inwazyjnych zmian tj. ekrany na lampy, poprawa ekranowania sprzętu, etc. Przy czym ręce mi opadły wczoraj, bo okazało się, że przy odpiętym preampie, kiedy końcówka pracuje na samej pasywce również słyszę sąsiada.. ciszej, ale jednak. Zatem kolega srogo sieje krótkofalówką lub CB, skontaktuję się i zobaczę czy to nie będzie najlepsza droga, żeby jego hobby nie kłóciło się z moim. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Nie. W przypadku przebicia na trafie zasilającym masz napięcie na obudowie. Żeby uziemić obudowę powinieneś połączyć ją z PE. Żeby nie było pętli masowej zastosuj ground lifter na mostku prostowniczym 30A. [...]

 

To jeszcze pytanie - idąc najprostszą drogą, czy bezpiecznym będzie dla testu połączenie przewodu PE z gniazda zasilającego preampa do jego obudowy i przetestowanie takiej opcji bez wprowadzania innych zmian? Końcówka mocy (w zasadzie monobloki GC) nie są uziemione, ale one są jednak mniej wrażliwe na zakłócenia - poza tym ich obudowa jest raczej z kompozytu niż z metalu... preamp natomiast to blok aluminiowy, który w tym momencie nie jest uziemiony oraz nie widzę połączenia masy układu z obudową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, andzejus napisał:

dla testu połączenie przewodu PE z gniazda zasilającego preampa do jego obudowy

Jeżeli w sieci masz dedykowaną linię PE do "uziemiania" to jak najbardziej można połączyć obudowę do tego środkowego "bolca". To zabieg poprawiający bezpieczeństwo. Jeżeli planujesz połączyć masę układową do obudowy to licz się, że zamkniesz obwód jakiejś pętli masowej i może zamiast poprawy dotyczącej zakłóceń z zewnątrz dostarczysz zakłóceń z wewnątrz, bo trafo sieje polem EM i indukuje prądy wirowe w obwodach pre. Wtedy na próbę możesz między masę a obudowę dać rezystor 10R 10-20W. To zmniejszy prąd potencjalnych zakłóceń z pętli ale miej świadomość, że przy awarii rezystor na skutek dużego prądu odparuje zanim zadziałają bezpieczniki. Bardziej bezpieczną opcją jest ground lifter na mostku prostowniczym 30A, gdzie można dołożyć rezystor 10R czy równolegle do niego dodatkowo 1nF. 

Czy z innym wzmacniaczem też są przesłuchy od zakłóceń z zewnątrz. Warto sprawdzić bo może twój GN jest zbyt wrażliwy. Plastikowa obudowa to niezbyt doby ekran zna zakłócenia z zewnątrz. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest przełom w sprawie, skontaktowałem się z nadawcą (bardzo fajny człowiek) :) Zrobiliśmy kilka testów i jasno z nich wynika, że odbieram sygnał AM o częstotliwości od 20 do 30 Mhz, poniżej i powyżej jest cisza. Swoją drogą dodałem uziemienie do obudowy preampa, poprawiło to nieco sytuację (cichsze zakłócenia) oraz wyeliminowało problem z drobnymi trzaskami w głośnikach po dotknięciu pokrętła głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując poszukiwania połączyłem monobloki GC przez sam potencjometr (z pominięciem przedwzmacniacza) i również zdarzają się zakłócenia (!). Badam teraz na ile potrafię ten element zestawu - wiem, że to już nie do końca pasuje do tej zakładki forum, ale żeby nie zakładać nowego wrzucę kilka pytań:
1. Obudowa jednak jest metalowa (aluminium 2mm), ale oklejona z zewnątrz jakimś plexi - nie jest natomiast połączona ani z masą, ani z PE - to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie przy walce z zakłóceniami?
2. Radiator (gruby blok aluminium) nie jest podłączony do masy, na dodatek jest klejony do obudowy - z tego co wyczytałem powinien być "umasiony", pytanie jak to zrobić: przykręcić do obudowy czy połączyć kablem, a jeśli tak to z którego miejsca?
3. Kable toroida są dosyć długie (ok 10 cm, a mogłyby być dwa razy krótsze) - czy warto to poprawić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez andzejus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.09.2020 o 15:53, MariuszZ. napisał:
W dniu 29.09.2020 o 15:26, andzejus napisał:

uziemić obudowę preampa - ta jest z grubego aluminium, czy jednak jest to właściwe przy urządzeniu w II klasie ochronności?

Nie. W przypadku przebicia na trafie zasilającym masz napięcie na obudowie. Żeby uziemić obudowę powinieneś połączyć ją z PE. Żeby nie było pętli masowej zastosuj ground lifter na mostku prostowniczym 30A. Popatrz na schemat str. 56 zalinkowanego poradnika. Dołożyłbym tak jak tam we wzmacniaczu przy gniazdach RCA po 1nF między masę gniazd, a obudowę, na krótkich nóżkach ?

Porada jest błędna, szkodliwa i niebezpieczna. W przypadku urządzeń wykonanych w II klasie ochronności ZABRONIONE JEST podłączanie metalowej obudowy pod PE. 
Urządzenie w II klasie ochronności ma być wykonane w taki sposób, by pojawienie się L na obudowie było wykluczone nawet w przypadku "przebicia na trafie".

Godzinę temu, andzejus napisał:

Kontynuując poszukiwania połączyłem monobloki GC przez sam potencjometr (z pominięciem przedwzmacniacza) i również zdarzają się zakłócenia (!). Badam teraz na ile potrafię ten element zestawu - wiem, że to już nie do końca pasuje do tej zakładki forum, ale żeby nie zakładać nowego wrzucę kilka pytań:
1. Obudowa jednak jest metalowa (aluminium 2mm), ale oklejona z zewnątrz jakimś plexi - nie jest natomiast połączona ani z masą, ani z PE - to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie przy walce z zakłóceniami?
2. Radiator (gruby blok aluminium) nie jest podłączony do masy, na dodatek jest klejony do obudowy - z tego co wyczytałem powinien być "umasiony", pytanie jak to zrobić: przykręcić do obudowy czy połączyć kablem, a jeśli tak to z którego miejsca?
3. Kable toroida są dosyć długie (ok 10 cm, a mogłyby być dwa razy krótsze) - czy warto to poprawić?

1. Obudowę należy podłączyć do masy. A co z PE? Zależy od klasy ochronności urządzenia. 
2. Radiator należy podłączyć do masy (ale uprzednio zbadać czy wkładki radiatorowe LM3875 nie są przypadkiem z nim zwarte. Jeżeli są zwarte - odizolować od radiatora).
Klejenie radiatora do obudowy to partyzantka grożąca awarią, przecież toto się nagrzewa i klej może w końcu puścić. Najlepiej byłoby radiator przykręcić do obudowy. 
3. Kable toroida śmiało można poskracać. Należy zwracać baczną uwagę na jakość izolacji, ze szczególnym uwzględnieniem wyprowadzeń strony pierwotnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez McGyver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, McGyver napisał:

Urządzenie w II klasie ochronności ma być wykonane w taki sposób, by pojawienie się L na obudowie było wykluczone nawet w przypadku "przebicia na trafie".

Pytanie czy zamysłem konstruktora było uzyskanie II klasy och., obudowa z aluminium (anodowana), bez podpięcia do PE, bez podpięcia do masy, a jednocześnie zamontowany 3 pinowe gniazdo IEC. Po podpięciu PE do obudowy sytuacja uległa poprawie, mniej trzasków w głośnikach, delikatnie mniejsze zakłócenia - czy to wpłynęło negatywnie na bezpieczeństwo? Pewnie jest takie ryzyko. Podobnie skonstruowane są moje monobloki GC, bez PE i masy na obudowie (oraz radiatorze). Gdyby nie zakłócenia od sąsiada pewnie nigdy bym nie zaczął szukać błędów w konstrukcji, bo na inne zakłócenia, tj. szum i brum nie narzekam.

Odnośnie podpięcia masy do obudowy GC - z jakiego punktu najlepiej ją pobrać i gdzie optymalnie byłoby podłączyć? Znalazłem sporo informacji, ale rozbieżnych jak to często bywa. Najchętniej przebuduję całą obudowę na solidną i w pełni metalową, ale zanim to zrobię chciałbym "przećwiczyć" odpowiedni wariant podłączeń i ekranowania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@McGyver wszystkie "zabawy" prądem są niebezpieczne. Czy masz rację? Uważam, że można podyskutować.

Przewod ochronny dodany do urządzenia kl. II nie stanowi zagrożenia w 99,9% przypadków, a wręcz przeciwnie. Degraduje wg przepisów klasę ochronności do I-szej ale może uratować życie bo stanowi dodatkowe zabezpieczenie w przypadkach szczególnych. Taka hybryda dalej ma ochronę w II-giej klasie ale zyskuje ochronę przewodem ochronnym, którego jedyną wadą w urządzeniach I-szej klasy jest to, że może się gdzieś PE odłączyć. 

Jednym z takich wydumanych przypadków ochrony hybrydowej jest suszarka w II klasie ochronności. Jeżeli ktoś będzie suszył włosy w wannie i ona wpadnie do wody to zabije. Jeżeli będzie prócz zabezpieczenia w II giej klasie miała przewód PE(N) podłączony do jakiejś śrubki to wpadając do wody uruchomi zabezpieczenie. Może nie zabije ?

Oczywiście sprawa się komplikuje gdy do obudowy podłączymy dodatkowo masę układową, bo zmieni to deko układ sił zabezpieczających, szczególnie w urządzeniach wytwarzających bardzo wysokie napięcia. 

Co o tym sądzisz? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, MariuszZ. napisał:

@McGyver wszystkie "zabawy" prądem są niebezpieczne. Czy masz rację? Uważam, że można podyskutować.

Zabawy z prądem nie są niebezpieczne jeżeli wykonuje się je PRAWIDŁOWO i zachowuje ostrożność. Niebezpieczna w tym wypadku jest raczej niewiedza i nieostrożność. Tu nie ma o czym dyskutować. Przepisy w tym zakresie są jednoznaczne, tyle że jak widać są dla większości nieznane. I to właśnie ta ignorancja jest niebezpieczna. Lepiej zatem doczytać niż na forum publicznym siać niebezpieczną i szkodliwą dezinformację. 

 

14 minut temu, MariuszZ. napisał:

Przewod ochronny dodany do urządzenia kl. II nie stanowi zagrożenia w 99,9% przypadków, a wręcz przeciwnie.

To jest nieprawda. W urządzeniach wykonanych w II klasie ochronności podłączanie obudowy do PE jest ZABRONIONE!. Jak sądzisz, zabroniono tego przez przypadek?

 

15 minut temu, MariuszZ. napisał:

Degraduje wg przepisów klasę ochronności do I-szej

Skoro już się na przepisy powołujesz, to sprawdź owe przepisy dokładnie, a dowiesz się że przerabianie urządzenia w taki sposób, że zmienia się jego klasę ochronności jest ZABRONIONE!

 

17 minut temu, MariuszZ. napisał:

ale może uratować życie bo stanowi dodatkowe zabezpieczenie w przypadkach szczególnych.

Nie, nie może. Urządzenia wykonane w II klasie ochronności z zasady są bardziej bezpieczne niż te w I klasie ochronności. A samodzielna zmiana klasy ochronności urządzenia jest wg. przepisów ZABRONIONA!

 

18 minut temu, MariuszZ. napisał:

. Taka hybryda dalej ma ochronę w II-giej klasie

Nie, nie ma. II klasa ochronności jest po to, by obudowy nie były podłączane do PE. Przepisy tego ZABRANIAJĄ. 

 

21 minut temu, MariuszZ. napisał:

suszarka w II klasie ochronności. Jeżeli ktoś będzie suszył włosy w wannie i ona wpadnie do wody to zabije.

A jeżeli ktoś wlezie na tory przed pędzącym pociągiem, to zabije. 
Nie ma skutecznych zabezpieczeń przed skretynieniem użytkowników.  A używanie jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego podłączonego do gniazdka przez osobę siedzącą w wannie pełnej wody jest właśnie przypadkiem skretynienia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadam pytanie czysto teoretycznie, nadal nie ignorując kwestii bezpieczeństwa.. chociaż jako użytkownik sprzętu "diy" bez szerszej wiedzy w temacie elektroniki nie powinienem w nim grzebać, modyfikować - zdaję sobie z tego sprawę. Natomiast zastanawiam się co lepiej zabezpiecza wzmacniacz przed zakłóceniami z zewnątrz, masa na obudowie czy doprowadzone PE? Zakładam, że to pierwsze lub stosowne połączenie i masy i PE. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PE na obudowie (oczywiście tylko w urządzeniach I klasy ochronności) nader często bywa przyczyną problemów z pętlą masy w systemie. Osobiście jestem zdania że urządzenia audio i video w ogóle nie powinny być wykonywane w I klasie ochronności, ale tylko i wyłącznie w klasie II. 
A ponieważ wykonanie w I klasie ochronności jest tańsze, to mamy to co mamy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, McGyver napisał:

A ponieważ wykonanie w I klasie ochronności jest tańsze, to mamy to co mamy. 

Jesteś takim orędownikiem bezpieczenstwa to wytłumacz mi laikowi jak to jest w Twoich Protagonistach. Zajrzałem na stronę i ze względu na słabej jakości zdjęcie nie mogę ze 100% pewnością określić jak zabezpieczasz swoje produkty. 

Nie widzę II klasy, trafa przykręcone wprost do obudowy, z gniazda sieciowego nie widzę wychodzącego żółtozielonego przewodu do obudowy. 

To niedokończona wersja czy ma jakieś ukryte zabezpieczenia? Mam nadzieję ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że szukasz punktu zaczepienia pod moim adresem zamiast doczytać sobie co mówią przepisy. Nieładne to, ale niech już będzie, odpowiem. Przyjrzyj się jak jest zbudowane to trafo EI. Karkas jest z tworzywa sztucznego, jest podzielony na osobne sekcje dla uzwojeń, uzwojenie pierwotne jest nawinięte na pierwszej osobnej sekcji karkasu a wtórne na drugiej osobnej sekcji karkasu. Uzwojenia w ogóle nie stykają się ze sobą, wymóg podwójnej izolacji jest spełniony.  Nie ma możliwości przebicia z pierwotnego na wtórne, nie ma możliwości przebicia z uzwojenia na rdzeń. Na poniższym zdjęciu widać jak są zbudowane tego rodzaju trafa: 
5-3.jpg

A teraz zamiast próbować skierować dyskusję na inne tory postaraj się trochę i zapoznaj się ze stosownymi przepisami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, McGyver napisał:

A teraz zamiast próbować skierować dyskusję na inne tory postaraj się trochę i zapoznaj się ze stosownymi przepisami. 

Postaram.Dyskusja jest o uziemianiu i bezpieczeństwie. Twoje zabawki są dobrym materiałem żeby pogadać. Wkładasz i serce, i wiedzę zatem nie traktuj tego jako zaczepki. Pytam bo bliższa sercu koszula niż sukmana, a jak widać po Twoich wpisach suszarka nie daje pola do dyskusji. 

Jeżeli twoje urządzenia są w drugiej klasie to brawo. Może jakoś powinny być opisane dla ludu zgodnie z przepisami. 

Co do podwójnej izolacji traf to trochę za mały margines bezpieczeństwa jak dla mnie. Tak wygląda na zdjęciu trafo po przepaleniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Nadmieniam, że węgiel jest przewodnikiem ? 

 

 

Screenshot_20201006_150904.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, MariuszZ. napisał:

Co do podwójnej izolacji traf to trochę za mały margines bezpieczeństwa jak dla mnie.

A ignorowanie przepisów i podłączanie obudów urządzeń wykonanych w II klasie ochronności pod PE to nie jest "za mały margines bezpieczeństwa"?

Jak napisano na stronie źródłowej, to trafo się tak zwęgliło nie z powodu przebicia, lecz z powodu przeciążenia uzwojenia wtórnego. Bezpiecznik nie zadziałał lub go wcale nie było, a w trafie nie było zabezpieczenia termicznego, dlatego karkas się stopił i faktycznie dopiero wtedy mogło dojść do przebicia. Ale to przebicie było skutkiem innej awarii, a nie jej przyczyną. 
Gdyby zadbano o odpowiednie zabezpieczenia trafo by się nie zwęgliło. Zadziałałby bezpiecznik, a gdyby nawet nie zadziałał, to zabezpieczenie termiczne trafa odłączyłoby zasilanie. 

EDIT:
Dopiero na samym końcu strony (więc na początku tego nie zauważyłem) napisano że to jest TRAFO GŁOŚNIKOWE, a więc nie ma nic wspólnego z problemami dotyczącymi klas ochronności przeciwporażeniowej urządzeń,  które tutaj omawiamy, bo zwarcie lub przebicie na trafie głośnikowym żadnego prawidłowo wykonanego wzmacniacza nie doprowadzi do pojawienia się L (fazy) na obudowie urządzenia. 
Natomiast problem zabezpieczeń których nie było lub były nieodpowiednie i dlatego nie zadziałały, pozostaje aktualny również w przypadku trafa głośnikowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, McGyver napisał:

Natomiast problem zabezpieczeń których nie było lub były nieodpowiednie i dlatego nie zadziałały, pozostaje aktualny również w przypadku trafa głośnikowego.

Działa to w dwie strony. Trafo zasilające przeciążone może ulec awarii, przepalić się, spowodować zwarcie. Cóż takiego złego zrobi dodatkowo poprowadzony przewód PE na obudowę urządzenia w drugiej klasie, prócz tego, że da dodatkową ochronę, gdyby jednak zabezpieczenia trafa nie zadziałały i na obudowie pojawiła by się faza? 

Ty widzisz przepisy, a ja dodatkową ochronę. Mając twojego Protagonista do użytku to pierwsze co bym zrobił to uziemił obudowę. 

Wytłumacz czym bym ryzykował poza złamanymi przepisami i utratą gwarancji. Co mogłoby się wydarzyć w najczarniejszym scenariuszu? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MariuszZ.
Zasilające dopisałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, MariuszZ. napisał:

Działa to w dwie strony. Trafo przeciążone może ulec awarii, przepalić się, spowodować zwarcie.

Też o tym pisałem. Od tego są prawidłowo dobrane zabezpieczenia. 
A co do zakazu podłączania PE do obudowy w urządzeniach wykonanych w II klasie ochronności, to nie idź na skróty pytając na forum, tylko poczytaj stosowne przepisy. Bo praktyka dowodzi że pytając na forum możesz otrzymać błędne, a nawet wręcz szkodliwe i niebezpieczne porady, ale za skutki zastosowania takich porad które spadną na Ciebie nikt odpowiedzialności brać nie będzie chciał. 

6 minut temu, MariuszZ. napisał:

Wytłumacz czym bym ryzykował poza złamanymi przepisami i utratą gwarancji.

A na przykład ubezpieczyciel miałby znakomity pretekst żeby się wypiąć i nie wypłacić odszkodowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MariuszZ. napisał:

Ty widzisz przepisy, a ja dodatkową ochronę.

To nie jest dodatkowa ochrona. Nie przez przypadek pod względem ochronności podzielono urządzenia na klasy, i nie przez przypadek urządzenia w II klasie ochronności są bezpieczniejsze niż urządzenia w I klasie ochronności. 

 

10 minut temu, MariuszZ. napisał:

Mając twojego Protagonista do użytku to pierwsze co bym zrobił to uziemił obudowę. 

Posprawdzaj swoje urządzenia. Zapewne masz odtwarzacz CD w metalowej obudowie i w II klasie ochronności, odtwarzacz DVD w metalowej obudowie i w II klasie ochronności, odtwarzacz blu ray w metalowej obudowie i w II klasie ochronności,  tuner radiowy w metalowej obudowie i w II klasie ochronności, wzmacniacze i amplitunery też często występują w II klasie. Też będziesz wszystkie ich obudowy podłączał pod PE otrzymując jeszcze gratis bonusową pętlę masy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to tak na marginesie marginesu tej dyskusji dołożę jeszcze jedno pytanie - jeśli II kl. ochr. w sprzęcie audio jest pożądana to jak zabezpieczać (ekranować) przed zakłóceniami takie sprzęty? Akurat wrażliwość na zakłócenia jak sądzę jest jednym z problemów, jeśli obudowa nie jest z niczym podłączona to średnio zabezpiecza przed zakłóceniami EMI i w efekcie pewnie RFI (?). Zostaje - jak rozumiem - dokładanie różnych filtrów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, McGyver napisał:

Też będziesz wszystkie ich obudowy podłączał pod PE otrzymując jeszcze gratis bonusową pętlę masy?

To chodzi o pętle czy bezpieczeństwo bo się pogubiłem. Oczywiście, że nie będę ale Protagonista bym uziemił bo nie widzę dwóch kwadratów przy gniazdku ?

54 minuty temu, McGyver napisał:

nie przez przypadek urządzenia w II klasie ochronności są bezpieczniejsze niż urządzenia w I klasie ochronności. 

Podaj przykład, a nie tylko odwołuj do przepisów proszę. Szukam racjonalnego przykładu dotyczącego bezpieczeństwa by nie robić tego typu eksperymentów tzn. drugiej klasy obudowy nie uziemiać. Czym to grozi poza utratą gwarancji, odszkodowania czy wyrzutami sumienia bo przepisy. 

Na marginesie dla mnie to literatura nie do przebrnięcia stąd forumowe pytania. 

Czy dobrze zrozumiałem? Nie wolno podłączać PE do przewodzących elementów urządzenia tzn. będących częścią obwodu elektrycznego, czy stricte wykonanych z materiału przewodzącego? Na przykład metalowej obudowy nie będącej częścią obwodu elektrycznego? 

Czy urządzenie "pod prądem" w czasie ulewnych deszczów czy powodzi i awarii polegającej na zalaniu tegoż jest bezpieczniejsze w 2-giej czy 1-szej klasie, czy może w "hybrydowej"? 

Czy możliwe jest, że zalane urządzenie na skutek wilgoci czy wody ulegnie samozapłonowi? W której klasie jest to bardziej prawdopodobne? ?

46 minut temu, andzejus napisał:

Zostaje - jak rozumiem - dokładanie różnych filtrów?

Filtry pomogą ale tylko zbierając RFI z przewodu. Typowe filtry korzystają jednak z przewodu PE tak by kondensatory Y miały odpowiednie warunki do filtracji. 

Twój problem dotyczy zakłóceń z eteru i anteny jaką jest sam przewód pod postacią IC, zasilających czy ścieżek układowych. Szczelna metalowa obudowa nie zaszkodzi. Jeżeli nie chcesz mieszać z PE, zastosuj na przewodach zasilających filtr z pierścienia ferrytowego wewnątrz obudowy, przewlekając przez niego symetrycznie przewody L i N. Jak, ilość zwojów, na jakim rdzeniu znajdziesz w sieci ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.