Skocz do zawartości
IGNORED

MQA to oszustwo ?


Elberoth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, maxijazz napisał:

Praktycznie nic, co MQA Ltd twierdziło w przekazie marketingowym nie jest prawdą:

 

Dzięki, tak jak mówiłem, wcześniej się w temat nie zagłębiałem, więc mogłem nie mieć pełnego obrazu, ale faktycznie, mimo że przejrzałem sporo artykułów, które do tematu wydawały się podchodzić kompleksowo, niektóre fakty w twoim poście zobaczyłem pierwszy raz.

Rozumiem, że to: "Efektywna rozdzielczosc bitowa MQA to 17bit." - bierze po prostu pod uwagę wszystkie uśrednione informacje, pomijając fakt, że MQA ma koncentrować się na jakości informacji istotnych dla przekazu muzycznego? Jeśli tak to wydaje mi się, że nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, właśnie o to miało chodzić. Nigdy nie było to reklamowane jako bit perfect i też nie byłoby to chyba w ogóle możliwe w obecnym rozumieniu przekazu cyfrowego. Ale faktycznie jeśli ktoś widział "lossless" i nie czytał o szczegółach, to tak mógł pomyśleć, więc to chyba związane z punktem pierwszym.

Co do .ogg, to pamiętam, że wieki temu za czasów studenckich, gdzie wszyscy zachwycali się "empetrójkami" .ogg to był format dla koneserów 😄 Ale od tamtych czasów jakoś nie obił mi się o uszy. Rozumiem, że nadal bije się dzielnie w porównaniu z bardziej promowanymi stratnymi formatami?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 16.09.2023 o 13:04, Tadeus72 napisał:

Co do DACa się zgadzam. Pewnie klient ostatecznie płaci więcej za DACa ze wsparciem MQA. Ten argument jest jak najbardziej zasadny.

Niekoniecznie. Zobacz najnowszy dac od Ferrum. Dekoduje mqa i nie kosztuje fortuny. Myslę że włożyli to, bo na świecie jednak sporo osób tego chciała (chyba szczególnie USA). Poza tym, wciąż płacimy za licencje użyte w róznych sprzętach, ale rzadko o tym wiemy.

Już kilka razy pisałem, że nie rozumiem całej tej dykusji tu. Szef Meridiana od początku mówił, że to skompresowane i stratne pliki, zrobione według wiedzy z psychoakustyki. Mówił o tym w wywiadzie zaraz po ogłoszeniu mqa. I jak to nazwać ściemą? Niczego nie ukrywał. Jego dążeniem było przygotwać pliki, które by brzmiały jak najlepiej i miały jak najmniejszą objętość i tyle. Zrobił to. A jak chciano to wykorzystać (w studniach nagraniowych etc.) to już inna sprawa podobnie jak sposób, w jaki przedstawiali to różni sprzedawcy mqa, że to niby jakość studyjna itd. Ale kto ma studyjne, czyste pliki żeby porównywać? Tylko ci, którzy pracują przy tym lub mieli okazję być w studio mogą coś o tym powiedzieć. Majczęściej słyszy się wtedy, że brzmienie w studio a komercyjne pliki (płyty) to zupełnie inne światy, o czym przekonuje mnie każdy, choćby w najskromniejszych warukach wysłuchany koncert live. Więc dla mnie to naprawdę nie ma o czym dyskutować, imo. Mnie tylko zastawia i intryguje (bo nie słyszałem), jak to niektórzy użytkownicy ze świata (bo u nas nie udzialją się już tutaj w ogóle), mający bardzo drogi i chyba dobry sprzęt, mówią, że mają dźwięk jak na koncertach. Bardzo wątpię w to, chociaż na pewno może być znakomicie słuchać z takich sprzętów.

Edytowane przez pantagruel
lit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, Tadeus72 said:

Nigdy nie było to reklamowane jako bit perfect i też nie byłoby to chyba w ogóle możliwe w obecnym rozumieniu przekazu cyfrowego. Ale faktycznie jeśli ktoś widział "lossless" i nie czytał o szczegółach, to tak mógł pomyśleć, więc to chyba związane z punktem pierwszym.

MQA było reklamowane jako lossless. Sam widziałem na ich stronie, pewnie z 7 lat temu. I nie zdziwiłbym sie gdyby mozna było to wyciągnąć z Archiwum Internetu. Hasło to zostało zmienione pod wpływem społeczności. Najpierw zniknęło całkowicie. A bodajze po roku czy dwóch przywrócono stwierdzenie "odczuwalnie bezstratny" (perceptible lossless).

Ale cos albo jest bezstratne albo nie jest. Nie ma pośredniego stanu.
Odczuwalnie bezstratne to nawet MP3 jest wg twórców algorytmu, ale oni nigdy nie twierdzili ze mp3-ki sa kompresowane bezstratnie.

Coż, postepowanie firmy MQA Ltd jest nieetyczne od jej powstania az do dzisiaj. Zasłużyli na bankructwo i zniknięcie. Nie ma sensu ich usprawiedliwiac.

 

PS. MQA znaczy Master Quality Authenticated.
Juz poprzednio podałem powody, ze nie jest:

1. Master - bo pliki MQA to sa modyfikowane Mastery (Mastery zsamplowane powyzej 96KHz są najpierw decymowane do 96kHz, a zawsze jest kompresja stratna) , a wiec nimi nie są. O tym ze nie są to Mastery świadczy przede wszystkim to, ze żadna wytwórnia nie zdecydowała sie uzyc MQA jako formatu do archiwizacji (bo i po co, skoro z prawdziwego, bezstratnego Mastera zawsze mozna zrobic MQA, a w drugą strone juz to nie jest możliwe).

2. Quality - dodają zniekształceń zamiast likwidować te, które podobno likwiduje. To ze komus te zniekształcenia wydają sie przyjemne, to inna sprawa. Nie dyskutuje sie z gustami.

3. Authenticated - o tym zapomniałem napisać.
Z 24-bitowego pliku MQA mozna usunąć najstarsze 8-bit, a dekoder MQA wciąż bedzie świecił niebieską diodką i informował ze gra MQA. Taka to jest ta autentykacja, ze jej nie ma. Mozna wyciąć 33% danych z pliku a dekoder nawet tego nie zauważy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez maxijazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ja wrzucę jeden kamyczek do tej dyskusji a'propos głębi bitowej: 24 etc. , by nie podniecać się się deklaracjami, że coś jest odtwarzane z taką głębią i/lub nagrane. Otóż konstruktor z Schitt Audio, niejaki pan Moffat, ten, który zbudował jeden z pierwszych zenętrznych dac-ów w Theta  digital i szef tej firmy, twierdzi, że żaden ze współczesnych dac-ów nie obsługuje więcej niż 18 bitów. I jakby na potwierdzenie tego faktu (fizycznego), obecni klienci Schitt kupuja najwiecej dac-ów, które mają najmniejszą liczbę bitów w przetworniku (teoretycznie) i mają najgorsze pomiary (pozdrowienia dla Armira czy jak on tam się nazywa). Uszy Panie i Panowie, nie pomiary i cyferki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tadeus72 napisał:

ogg to był format dla koneserów

Ogg jest formatem kontenera danych (za Wikipedią) ,rozszerzenie danych audio nazywa się : ogg. Vorbis ale w kontenerze ogg. może znajdować się też strumień mp3 🙂 czy video DivX/Xvid .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mi chodziło oczywiście o Vorbis :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ma się dobrze ,czego przykładem jest kodek FLAC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
24 minuty temu, maxijazz napisał:

Mozna wyciąć 33% danych z pliku a dekoder nawet tego nie zauważy.

Ostatnio pojawiają się dacki, które nie pokazują "potencjlanego" przepływu danych (np. 24 bit 96khz), ale rzczywisty, który dac odbiera. No i wszystko jasne.

Edytowane przez pantagruel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PICKERING, ONTARIO, CANADA, SEPTEMBER 19, 2023 – Lenbrook Corp., a diversified, privately-owned Canadian enterprise with activities in brand development, technology, and distribution in both residential and commercial audio and the communication sectors, has acquired the assets of MQA, a UK-based industry leader in high-resolution audio encoding.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy problem. Czyżby wykupienie licencji MQA przez Lenbrook Corp. , w kontekście załączonego artykułu, oznaczało, że formatem wysokich rozdzielczości w urządzeniach  Bluesound będzie MQA? 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dodatkowo:

"The Canadian company that owns NAD and Bluesound now owns MQA"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, PioZ napisał:

I jeszcze dodatkowo:

"The Canadian company that owns NAD and Bluesound now owns MQA"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

 

 

Podobnie jak Ty, zastanawiałem się wczoraj nad taką opcją

Czyli psb, bs i co tam jeszcze jest w tej grupie... (Nad, Moon Audio ?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zbi_Rek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co to oznacza, że dla tych urządzeń formatem wysokich rozdzielczość byłoby MQA? Jeśli na Tidalu wybieram plik MQA to,  to decyduje, że ktoś ten format niestety uznał za "wysoką  rozdzielczość ". Można wyłączyć  dekodowanie MQA w streamerze (przynajmniej w Moon) albo po prostu wybierać pliki nie-MQA. Ale jako użytkownik Moon też mam obawy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Zbi_Rek napisał:

Podobnie jak Ty, zastanawiałem się wczoraj nad taką opcją

Ten artykuł wiele wyjaśnia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, PioZ napisał:

Ten artykuł wiele wyjaśnia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Lenbrook is in the business of providing high resolution audio experiences [to] informed customers who appreciate innovation and value having options . . . We believe MQA fits this mission as the research that makes up the foundations of the technology are based on neuroscience and cutting-edge digital sampling. Although MQA is a digital technology, it is an analog-to-analog conception and not simply a digital codec. Put simply, the MQA Encoder corrects for the A/D converter, 'deblurs' that signal and then uses a package that is much more efficient than regular PCM. Fans of MQA speak to its improved transparency, noise stability and temporal effects.

Czyli w imię partykularnych interesów (najwięcej zainwestowali/umoczyli kasy) będą pudrowali trupa, ubierając go już na wstępie w garniturek pojęcia "neuroscience" i skrzętnie pomijając mataczenie B.Stuart'a w temacie bezstratności emkuły ?

We are excited to have the opportunity to clarify the narrative and build on the technology in ways that can better demonstrate their true value, while also promoting innovation in a specialty and premium audio industry that thrives on healthy discussion, subjective views, and debate.

Zaznaczono na wstępie, że będą debatować w obaszarach neuroscience i subjective views, więc nakeży przygotować się na epickie frazy i klimaty...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 hours ago, PioZ said:

Ten artykuł wiele wyjaśnia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Jak upadło dziennikarstwo, ze wiecej mozna sie dowiedziec w komentarzach. 
Nie tylko pod tym linkiem, ale na wszelkich portalach tego świata.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Mqa brzmi gorzej od zwyklych utworów, ma się wrażenie jakby przeszły przez szereg filtrów. Miejmy nadzieję że "max" będzie czysty.. Jak ktoś chce jeszcze w to wejść to tylko świadczy o danym producencie i to nie najlepiej.. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez trueman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Witam, moim skromnym zdaniem pliki na TIDAL MQA mają znacznie lepszą jakość, a odsłuch ich jest o wiele przyjemniejszy, słychać o wiele więcej szczegółów. Piszę to na przykładzie płyty Memento Mori Depeche Mode. Nie interesują mnie szczegóły techniczne ja po prostu włączam muzykę i słyszę że jest lepiej niż bez MQA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez stefanstef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, stefanstef napisał:

Witam, moim skromnym zdaniem pliki na TIDAL MQA mają znacznie lepszą jakość, a odsłuch ich jest o wiele przyjemniejszy, słychać o wiele więcej szczegółów. Piszę to na przykładzie płyty Memento Mori Depeche Mode. Nie interesują mnie szczegóły ja po prostu włączam muzykę i słyszę że jest lepiej niż bez MQA.

Jaki system i akustyka? Porównywałeś mqa z tidala z czym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez J4Z

BS Node 2i lps, RME Adi-2 lps, UR Unico, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, J4Z napisał:

Jaki system i akustyka? 

Posiadam Integre LM 805ia oraz DAC/ Stremer Mytek BB kolumny Opera Secona SE, jeżeli chodzi o akustykę to dużo mi jeszcze brakuje w tym temacie, dopiero zaczynam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez stefanstef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, stefanstef napisał:

Witam, moim skromnym zdaniem pliki na TIDAL MQA mają znacznie lepszą jakość, a odsłuch ich jest o wiele przyjemniejszy, słychać o wiele więcej szczegółów. Piszę to na przykładzie płyty Memento Mori Depeche Mode. Nie interesują mnie szczegóły techniczne ja po prostu włączam muzykę i słyszę że jest lepiej niż bez MQA.

Najważniejsze w tym jest to stwierdzenie, że Twoim skromnym zdaniem. I Twoich uszu. A co inni słyszą i sądzą o tych oszustach, to już inna inszość. I żaden Tidal tego nie zapudruje. Porównaj sobie płytę CD z tym, co wciska MQA przez Tidala. Oczywiście potrzebne jest dobre źródło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.09.2023 o 18:55, maxijazz napisał:

Jak upadło dziennikarstwo, ze wiecej mozna sie dowiedziec w komentarzach. 
Nie tylko pod tym linkiem, ale na wszelkich portalach tego świata.

Dlatego coraz więcej stron likwiduje możliwość komentowania artykułów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.02.2024 o 13:50, J4Z napisał:

Porównywałeś mqa z tidala z czym?

Porównałem włączone MQA do wyłączonego. Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, stefanstef said:

Porównałem włączone MQA do wyłączonego. Pozdrawiam 

  1. Wyłączenie MQA powoduje ze jakość spada poniżej bezstratnego CD, do ok. 15-bit.
  2. Niektóre DAC-i obsługujące MQA mają buga. Jezeli wykryją strumień MQA to włączają "krótki/łagodny" minimalnofazowy filtr rekonstrukcyjny Gdy nastepnie jakis odtwarzany jest strumien nie-MQA (np. dla testów porównawczych) to DAC "zapomina" (= bug) przełączyć sie z powrotem na standardowy liniowo-fazowy filtr rekonstrukcyjny. Co sztucznie pogarsza jakosc odtwarzania strumienia nie-MQA. Zeby przwrócić poprawny filtr trzeba taki DAC... wyłączyć i włączyć (jak Windows 😁).
    Więc trzeba znać swój DAC i wiedzieć czy występuje w nim taki bug zanim przystąpi sie do oceny muzyki MQA vs nie-MQA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez maxijazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, maxijazz napisał:

Więc trzeba znać swój DAC i wiedzieć czy występuje w nim taki bug zanim przystąpi sie do oceny muzyki MQA vs nie-MQA.

Na szczęście to już historia 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież jak się świeci niebieska dioda to dźwięk/jakość jest lepszy/lepsza 😉. Kto tego nie słyszy jest ten no jak mu tam.....głuchy 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie lepszy, a podkręcony 🥱

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez J4Z

BS Node 2i lps, RME Adi-2 lps, UR Unico, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.