Skocz do zawartości
IGNORED

Topping MX5 - przetestuj i wygraj!


Audiomagic.pl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ogromna prośba do wszystkich testerów. Wysyłajcie mi fotki potwierdzające na [email protected] (to mail związany z recenzjami), na info nie chce mi to przychodzić.

www.Audiomagic.pl - sklep prowadzony przez pasjonatów dźwięku.

Zapraszamy na odsłuchy do salonu w Warszawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Audiomagic.pl napisał:

@hudykot @Kw202 Czy wzmacniacze do was dotarły?

Właśnie odczytałem info od kolegi Kurtisblow, że ma problem z kurierem. Jak dojdzie to powiadomię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Kw202 napisał:

@Audiomagic.pl macie coś podobnego za około 5 tyś? 

Stack: Topping  E50, Topping PA5, Topping P50

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły pomysł @Piopio

PA5 bazuje na innych kościach, więc ten dźwięk będzie też inny nieco. 

www.Audiomagic.pl - sklep prowadzony przez pasjonatów dźwięku.

Zapraszamy na odsłuchy do salonu w Warszawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, hudykot napisał:

Wzmacniacz właśnie zawitał.

Baw się dobrze :) 

www.Audiomagic.pl - sklep prowadzony przez pasjonatów dźwięku.

Zapraszamy na odsłuchy do salonu w Warszawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Kw202

(Konto usunięte)

Tydzień testowania szybko minął, czas coś skrobnąć o tym, pudełku '' 😉

Z wyglądu naprawdę niepozorny,mały prostopadłościan wielkości pudełka po perfumach. 

Gniazda głośnikowe filigramowe, ale sprawiaja wrażenie solidnych. Wątpiłem czy wcisnę tam banany, ale  jakoś się tam zmieściły. 

Kolejnym zaskoczeniem było to że jakimś cudem uciągnął Dali Opticon 6, co prawda wbrew wszystkim instynktom samozachowawczym potencjometr trzeba odkręcać na 80,90 procent mocy. (brak zniekształceń nawet przy takich poziomach, plus gdy nie skupiasz się na muzyce tylko leci sobie w tle podczas wykonywania codziennych obowiązków). 

I wydaje mi się że do takiego użytkowania ten sprzęt sprawdzi się najlepiej. Można go podłączyć bezpośrednio pod tv i cieszyć się muzyką i filmami. 

Z minusów.

Dźwięk delikatnie suchawy, mało barwny. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.03.2022 o 09:28, Kw202 napisał:

Kolejnym zaskoczeniem było to że jakimś cudem uciągnął Dali Opticon 6, co prawda wbrew wszystkim instynktom samozachowawczym potencjometr trzeba odkręcać na 80,90 procent mocy.

Sprawdzałeś może jak zmienia się to przy high gain ? U mnie tak wysoko musze odkręcać tylko kiedy źródłem jest TV. Przy np streamerze połączonym po RCA, wieczorem zdarza się słuchać w okolicach 34-38 bo więcej jest za głośno. Oczywiście mam inne kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Kw202

(Konto usunięte)
31 minut temu, Tomek_waw napisał:

Sprawdzałeś może jak zmienia się to przy high gain ? U mnie tak wysoko musze odkręcać tylko kiedy źródłem jest TV. Przy np streamerze połączonym po RCA, wieczorem zdarza się słuchać w okolicach 34-38 bo więcej jest za głośno. Oczywiście mam inne kolumny.

Wieczorem rzeczywiście można słuchać na takich poziomach ale dźwięk wtedy znacznie tracił na jakości. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.03.2022 o 09:28, Kw202 napisał:

Kolejnym zaskoczeniem było to że jakimś cudem uciągnął Dali Opticon 6

Ha, moje na wierzchu! :)

www.Audiomagic.pl - sklep prowadzony przez pasjonatów dźwięku.

Zapraszamy na odsłuchy do salonu w Warszawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z jakimi budżetowymi podłogówkami (nowe, dostępne obecnie na rynku)  w cenie powiedzmy do 2.000 zł ten wzmacniacz zagrałby najsensowniej (najoptymalniej).

Myślę, że taka potwierdzona testami opinia zainteresowałaby wielu potencjalnych nabywców.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez demios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Kw202

(Konto usunięte)
10 minut temu, demios napisał:

Ciekawe z jakimi budżetowymi podłogówkami (nowe, dostępne obecnie na rynku)  w cenie powiedzmy do 2.000 zł ten wzmacniacz zagrałby najsensowniej (najoptymalniej).

Myślę, że taka potwierdzona testami opinia zainteresowałaby wielu potencjalnych nabywców.

Próbowałem go też z bardzo budżetowymi 😉 (Mordaunt short ms 50) 

Mnie bardziej interesuje jak wypada porównanie z trochę tańszymi wzmacniaczami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kw202 napisał:

Mnie bardziej interesuje jak wypada porównanie z trochę tańszymi wzmacniaczami 

Masz na myśli inne małe wzmacniacze w klasie D? Sporo tego jest ale znakomita większość dostępna z zagranicy.  Parametrami na papierze często rzeczywiście wypadają korzystniej od rzeczonego Toppinga. Sam chętnie skusiłbym się na coś jeszcze tańszego a grającego porównywalnie bo tego typu sprzętu w przedziale 500-800 zł trochę już  jest.    

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez demios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, demios napisał:

Masz na myśli inne małe wzmacniacze w klasie D? Sporo tego jest ale znakomita większość dostępna z zagranicy.  Parametrami na papierze często rzeczywiście wypadają korzystniej od rzeczonego Toppinga. Sam chętnie skusiłbym się na coś jeszcze tańszego a grającego porównywalnie bo tego typu sprzętu w przedziale 500-800 zł trochę już  jest.    

Jeżeli nie potrzebujesz dodatkowych opcji, to Topping PA3s gra nawet ciut lepiej niż MX5, ale jest "golas". Poradził sobie nawet z KEF LS50 Meta...

Co do niedrogich podłogówek to można coś pomyśleć z Pylonami, albo z Wharfedale. Tyle intuicja mi podpowiada.

www.Audiomagic.pl - sklep prowadzony przez pasjonatów dźwięku.

Zapraszamy na odsłuchy do salonu w Warszawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Audiomagic.pl napisał:

Jeżeli nie potrzebujesz dodatkowych opcji, to Topping PA3s gra nawet ciut lepiej niż MX5, ale jest "golas". Poradził sobie nawet z KEF LS50 Meta...

Co do niedrogich podłogówek to można coś pomyśleć z Pylonami, albo z Wharfedale. Tyle intuicja mi podpowiada.

Zależy mi na dodatkowych funkcjach - np. BT, optyk.

No właśnie Pearl 25 nurtują mnie chyba najbardziej.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po testach i można wyciągnąć wnioski.

Na wstępie chciałbym serdecznie podziękować za udostępnienie wzmacniacza do testów. Bez kaucji, bez zbędnych formalności. Brawo za zaufanie.

Zainteresowałem się nim z konkretnych powodów. Za czas jakiś będę szukał podobnego urządzenia oraz posiadam już wzmacniacz AIYIMA D05. To do niego w głównej mierze porównywałem MX5.

Gabarytowo oba urządzenia są podobne. Jakość wykonania, spasowania, ergonomia w obu na bardzo dobrym poziomie. Zasilacz w MX5 jest sporo większy. Piloty – fajnie, że są. Liche, plastikowe, spełniają swoje zadanie. Toppingowy ma niestety wadę. Musi być idealnie wycelowany w urządzenie by zadziałał. Wzmacniacz stał na dość wysokiej komodzie i w jej głębi. By zareagował na rozkazy, leżąc, musiałem podnosić wysoko rękę. MX5 można sterować od sufitu, czy ścian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wizualnie – co kto lubi. Mi się podobają oba. Różne kolory wyświetlacza, oraz różne info na nim dostarczane. D05 ma zbyt małe znaki i z 2-3 metrów już nic nie widać. A może powinienem kupić mocniejsze okulary?  Górna ścianka Toppinga jest cała nadziurkowana. Nie wiem jaki był zamysł, bo w ogóle się nie grzeje, nawet po wielogodzinnym użytkowaniu, a z czasem kurz będzie pożerał ochoczo. W obu gumowe nóżki, uniemożliwiające poślizg.

IMG_20220311_151433.thumb.jpg.9eda0250952b11ae2b11fb55ff705c44.jpg

Funkcjonalnie:

– wiele wspólnego: wejścia OPT, Coax, USB, para anologowych, Bluetooth. Terminale głośnikowe przyjmują banany, widły oraz gołe kable. Niestety przy tak małych urządzeniach powinienem napisać widełki. Golasy większe niż 1,5mm też się nie zmieszczą. Moje BFA wpasowały się idealnie. Regulacja głośności w zakresie 0-100. Mute, wygaszanie wyświetlacza, regulacja barwy dla basu i wysokich.

- i sporo różnic: MX5 posiada wyjście słuchawkowe 6,3mm, D05 natomiast wyjście na suba. Topping posiada na pilocie przełącznik GAIN LO/HI, co skutkuje głośniejszym graniem w przypadku tego drugiego. Ponadto dwa, programowalne przyciski C1 i C2. Ustawiamy sobie wejście, poziom głośności, gain, interesujące nas regulacje wysokich i niskich, po czym wciskamy na trzy sekundy C1 lub C2 i mamy zapamiętane pod tymi przyciskami ustawienia. Inaczej rozwiązane jest też ściemnianie ekranu. Bohater testu – ledwo/jaśniej/jeszcze jaśniej/wyłączy się całkowicie po 30 sekundach (podświetlone zostaje tylko aktywne wejście). Przycisk podświetlenia ma dodatkowo ukrytą funkcję. Mianowicie przytrzymany 3 sekundy resetuje ustawienia Bluetooth. Bardzo pomocne gdy mamy problem z odnalezieniem urządzenia przez źródło.  Mój prywatny – wciskamy guzik na pilocie i ciemno jak w …. Barwa wysokie/bas: MX5 – od-10 do +10 co jeden krok, D05 od -12 do +12 dB co dwa kroki. Ponadto AIYIMA posiada przycisk Loudness oraz ustawienia equalizera POP/JAZZ/ROCK itp. Pokrętło głośności – MX5 kliknięte i przytrzymane wzbudza lub wyłącza urządzenie, tylko klikając zmienia się wejścia. D05 kliknięcie uaktywnia MUTE. Topping ma dodatkowo przycisk na środku kółka w pilocie, które aktywuje wyjście na kolumny, wejście słuchawkowe lub oba na raz.

IMG_20220311_145345.thumb.jpg.eaf92a6eb62166bce1370ef032c9a3c5.jpg

IMG_20220311_145403.thumb.jpg.a809048ddd43d6f8c427717bada81252.jpg

Sama regulacja głośności wymaga osobnego akapitu. AIYIMA rozkręca się dość szybko. Wieczorne oglądanie filmu skutkuje częstym manewrowaniem pilota, w momencie kiedy małżonka zapada w błogi sen. Albo jest za cicho i nagle podkręcasz sobie o dwa/trzy kliki, gdy nagle z ekranu dochodzą pojękiwania partnerów.. tfu .. strzały z pistoletu i trzeba gorączkowo szukać pilota. Topping ma to rozwiązane o wiele wygodniejsze. Precyzja na małych wzmocnieniach jest o wiele przyjaźniejsza. Spokojnie można sobie balansować pomiędzy komfortem odsłuchu, a pochrapywaniem lubej.

A jak to gra? Przez te parę dni muzyka płynęła w sypialni 12mkw. Wzmacniacz był podłączony kabelkami Chord Carnival Silverscreen do kolumn DIY o skuteczności 86dB. Głównie wykorzystywane było wejście optyczne + TV, na którym oglądałem Netflix i Prime, oraz koncerty na Youtube. Nie omieszkałem sprawdzić apki Tidala. Druga funkcja – bluetooth + telefon i Tidal. Ustawienia wysokich i basu na „0”. Pierwsze co się dało wyłapać to czystość przekazu. Bez względu na kręcenie gałką wzmocnienia,  dźwięk nie popadał w kompresję, muzyka płynęła swobodnie i bez zadyszki. Kolejne małe pudełko o takiej sprawności, że bez problemu napędza nisko skuteczne kolumny i nic sobie z tego nie robi. Równowaga poszczególnych pasm akceptowalna. Żaden zakres nie faworyzował. Nic nie kuło po uszach, bas się nie wzbudzał. Karmiłem gościa różnorodną twórczością wielu artystów, w nadziei, że go złapię, że się potknie i będę mógł wylać tu swoje żale, jak to zmarnowałem tydzień z życia, na testach jakiegoś przereklamowanego wzmacniaczyka….i guzik. Miałem kiedyś Cocktail Audio X10, który zapiaszczał się już od połowy głośności. Nie radził sobie praktycznie z żadnymi kolumnami, które w tamtym czasie miałem okazję testować. Widać dzisiejsze wzmacniacze cyfrowe to już nie to samo co dekadę temu. Technika zrobiła milowy krok do przodu i równie wielki do tyłu jeśli chodzi o ceny tego typu urządzeń.

Zachęcony tym co usłyszałem przez pierwsze trzy dni, postanowiłem wetknąć w dziurkę. Pierwsze na uszach zawisły SENNHEISER HD 215. Choć to bardziej dla DJ i niezbyt wysokich lotów, to bardzo je lubię, za oszczędne niskie pasmo, za wygodę i takie tam. Wtyk wpięty, muzyka popłynęła i…..ee co jest? To co usłyszałem nijak się ma do tego, co chciałem usłyszeć, lub wielokrotnie słyszałem na różnych urządzeniach z tych słuchawek. Góra jak cię mogę, ale reszta kartonowa, pukanie w pudełka po butach. Szybka zmiana na SENNHEISER HD 599, by niestety potwierdzić ten sam los. Wyjście słuchawkowe to jakieś niedopatrzenie ze strony producenta. Potraktowane chyba po macoszemu, by zwiększyć funkcjonalność i atrakcyjność towaru. Niestety klapa, a szkoda. Jako wzmacniacz na biurko powinno być na równi z jakością względem reszty. A tak nie jest. Następnego dnia dałem mu jeszcze jedną szansę. Nic to nie zmieniło. Nie miałem omamów słuchowych.

1647607234104.thumb.jpg.10a63e06dc1ef9c0a538a75fee43ccd2.jpg

USB nie podłączałem. Po prostu już od wielu lat nie korzystam już z tego rozwiązania. No to przytargałem do sypialni Arcam CD82 + IC Neotech Nei-3001 + coax Melodika  MDC1160. I tak słuchałem na przemian Coax i IC. W porównaniu do optyka i bluetooth równowaga tonalna przesunęła się lekko ku dołowi. Zrobiło się bardziej gładko, ale nadal z dobrą rozdzielczością i dynamiką. Po prostu inna prezentacja, wcale nie gorsza, czy lepsza. Inna.

1647607234090.thumb.jpg.65af33277ad3f643631008034b266881.jpg

Wzmacniacz jedzie dalej, a ja podłączyłem już swojego malucha. Który lepszy? Gdy stanę przed wyborem zakupu, będę się sugerował funkcjonalnością i obsługą. Oba to bardzo fajne urządzenia, a brzmieniowo nie mam faworyta.

W razie pytań służę pomocą.

Pozdrawiam hudykot

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.03.2022 o 10:00, demios napisał:

Ciekawe z jakimi budżetowymi podłogówkami (nowe, dostępne obecnie na rynku)  w cenie powiedzmy do 2.000 zł ten wzmacniacz zagrałby najsensowniej (najoptymalniej).

Myślę, że taka potwierdzona testami opinia zainteresowałaby wielu potencjalnych nabywców.

Szukaj kolumn z cudownym środkiem i nie nowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hudykot świetna recenzja :) Konkurencja musi się teraz postarać!

Kolumny DIY widzę na Seas Prestige? Fajne głośniki, mimo, że nie są już jakąś "nowinką". 

www.Audiomagic.pl - sklep prowadzony przez pasjonatów dźwięku.

Zapraszamy na odsłuchy do salonu w Warszawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Audiomagic.pl napisał:

@hudykot

Kolumny DIY widzę na Seas Prestige? Fajne głośniki, mimo, że nie są już jakąś "nowinką". 

Tak to seria Prestige. Do filmów, w takiej konfiguracji i pokoiku idealne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień testów zakończony więc czas podzielić się wrażeniami :) Na wstępie, duże podziękowania dla AudioMagic za udostępnienie Toppinga do testów, bardzo fajna akcja! Test dzielę na dwie części ze względu na różne pomieszczenia i kolumny gdzie testowałem Toppinga MX5.

 

Test 1 - Mały pokój/biuro

Transport = PC (Lenovo Yoga X390), MacBook Pro, iPad Pro, BlueSound Node
Kolumny = Dali Spektor 2
Kable Głośnikowe = Chord Clearway

Ten test będzie moim punktem odniesienia gdyż to jest pierwsze ustawienie na którym testowałem Toppinga MX5, na codzień tutaj gra Onkyo TX8250. Po wyjęciu z pudełka wzmacniacz wydaje się solidny i dobrze wykonany, gniazda są bardzo dobrze wykonane a pokrętło głośności fajnie chodzi z charakterystycznym ‘klikiem’. Jak wspomniał kw202, gniazda głośnikowe są małe, miałem problem z podpięciem Chord Clearway gdyż tam kabel jest gruby, z AQ Rocket11 jakoś dało radę mimo że jest podwójny (kable bez konfekcji).

 

Jeśli chodzi o pierwsze wrażenia odsłuchowe to byłem pod ogromnym wrażeniem (biorąc pod uwagę cenę i wielkość tego ‘pudełka’). Ogółem bardzo dobry dźwięk, dobra scena, przyjemny bas, ładna separacja instrumentów i wokali. Podbicie basu i sopranu nie psuje jakoś specjalnie dźwięku, aczkolwiek przy większości nagrań nie miałem wrażenia że trzeba cokolwiek kombinować, więc słuchałem na neutralnych ustawieniach. Podkręcenie głośności nawet na max. nie powodowało utraty jakości dźwięku. PC, MacBook i iPad Pro były podpięte przez USB i nie było żadnych problemów mimo użytych przejściówek USB dla urządzeń Apple.

Następnie podpiąłem BlueSound Node, i tutaj próbowałem kilka różnych konfiguracji. W porównaniu do urządzeń powyżej, po podpięciu BlueSound do MX5, dźwięk był dużo lepszy, wszystkiego było po prostu więcej. W tym przypadku dźwięk po Coax był lepszy niż USB. Następnie spróbowałem Coax vs RCA aby zobaczyć z którego DACa będzie lepszy dźwięk ale nie słyszałem praktycznie żadnej różnicy, czyli wg mnie duży + dla Toppinga za DAC.

 

Porównując do Onkyo, to szczerze mówiąc bardziej podobał mi się dźwięk z Toppinga, lepiej mi przypadł do gustu. Małą irytacją był słabo łapiący pilot.

 

Test 2 - Salon

Transport = BlueSound Node
Kolumny = Dali Oberon 7
Kable Głośnikowe = AudioQuest Rocket 11

Na tym zestawie słucham w salonie na wzmacniaczu NAD C388, więc byłem ciekaw jak duża będzie “przepaść” pomiędzy dwoma urządzeniami, zwłaszcza że tu trzeba napędzić trochę bardziej wymagające kolumny. Odpalam Toppinga, i znowu bardzo pozytywnie wrażenia, oczywiście pomiędzy NADem było słychać różnicę, w porównaniu do NADa brakowało dynamiki, kontroli basu, separacji - wszystko wydawało się bardziej “zmyte” no i bardziej pudełkowy bas, aczkolwiek nadal bardzo dobry dźwięk na tej klasy urządzenie. Aby uczciwie porównać do ceny, zadałem sobie pytanie czy Topping MX5 brzmi 5 razy gorzej (licząc ze NAD kosztuje ok. 5 razy więcej) i odpowiedź brzmiała NIE. Z napędzeniem Oberonów nie było problemu, można je było nawet fajnie głośno rozkręcić przy Gain+. W salonie mocno dał o sobie znać słabo łapiący pilot, w mniejszym pomieszczeniu było to odczuwalne ale do przeżycia, w salonie już gorzej, musiałem się nachylać do przodu i idealnie wycelować w Toppinga żeby złapał.

 

Trochę z innej beczki ale miałem też okazję podłączyć MX5 do TV sąsiada któremu się zepsuł wzmacniacz Yamaha i do tego gniazdo optyczne w TV, więc MX5 sparowałem z TV przez Bluetooth i bez problemu obsłużył mu telewizor, dźwięk przez Bluetooth również bardzo poprawny, parowanie odbyło się bardzo szybko.

 

 

 

Podsumowanie

Za te pieniądze uważam że jest to rewelacyjne urządzenie. Dźwięk jest na bardzo wysokim poziomie (w tej klasie cenowej), do tego MX5 jest bardzo funkcjonalny z uwagi na obsługę wielu wejść i Bluetooth, myślę że jego małe gabaryty przypasują wielu osobom które potrzebują  małego urządzenia z dobrym dźwiękiem które obsłuży PC, odtwarzacze sieciowe, TV i inne urządzenia…Patrząc na problemy z pilotem, myślę że MX5 najlepiej się nadaje do mniejszych pomieszczeń, napewno fajnie się sprawdzi jako wzmacniacz przy biurku (sam rozważam ten scenariusz). Jeśli chodzi o parowanie MX5 z kolumnami, to raczej bym szedł w monitory (moje doświadczenie), oczywiście da radę napędzić większe ale tu już słychać większe straty, aczkolwiek jeśli ktoś nie jest wybredny to jak najbardziej będzie zadowolony. Naprawdę jestem pod wrażeniem ile można wyciągnąć z tak małego urządzenia, i nie wiem czy coś w tej cenie jest w stanie zagrać lepiej, być może jakiś składak ale i tak uważam że całkowity koszt wyjdzie więcej niż MX5.

 

 

**Do strumieniowania muzyki używałem Amazon Music, Tidal i Apple Music jak i również lokalne pliki FLAC na komputerze. Podczas całego testu wzmacniacz grał codziennie po wiele godzin i w ogóle się nie grzał, nawet przy wyższych ustawieniach głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

spektor2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Mysle ze po trzech dniach intensywnego testowania moge juz cos skrobnac.

Topping MX5

Do tej pory nie mialem doczynienia z urzadzeniami firmy Topping, aczkolwiek mialem okazje dowiedziec sie czegos o niektorych jej produktach spedzajac czas w sieci. W portfolio firmy znajdziemy DAC'i, wzmacniacze zintegrowane, wzmacniacze sluchawkowe, jest nawet jeden przedwzmacniacz a takze akcesoria w postaci przewodow polaczeniowych, audio izolatorow i zasilaczy liniowych.

Ja przez ostatnich kilka dni dzieki firmie Audiomagic mialem okazje potestowac jeden z trzech wzmacniaczy zintegrowanych z oferty firmy Topping, na ktorego pokladzie znajduje sie rowniez DAC i modul Bluetooth. Sprzet dotarl do mnie w bardzo ladnym i solidnym pudelku wewnatrz ktorego znalazlem wzmacniacz, pilota, zasilacz z niezbednym okablowaniem, kabel USB i instrukcje obslugi.

Budowa i parametry

Pierwsze wrazenia po wyjeciu wzmacniacza z opakowania sa bardzo pozytywne. Przedni panel jest wykonany z plata aluminium a reszta obudowy to na moje oko stal nierdzewna, bardzo sztywna i nafaszerowana duza iloscia otworow wentylacyjnych. Ja do testow otrzymalem wersje srebrna w bardzo ladnym satynowym kolorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na przednim panelu znajdziemy wyswietlacz ktory moze pracowac w trzech trybach jasnosci lub moze byc wylaczony calkowicie. Informacje sa wyswietlane w bardzo przyjemnym dla oka bursztynowym odcieniu co nie irytuje podczas nocnych odsluchow. Obok wyswietlacza znajduje sie wyjscie sluchawkowe i niewielkie pokretlo, ktore takze jest wykonane z aluminium. Za jego pomoca mozemy wzmacniac wlaczyc/wylaczyc, ustawic glosnosc a takze poruszac sie po menu. Na tyle naszego bohatera znajdziemy trzy wejscia cyfrowe, jedno optyczne, jedno koaksjalne i jedno USB, jedno wejscie liniowe SE i jedno dla urzadzen zbalansowanych. Znajduja sie tam rowniez wejscie zasilania, gniazdo dla anteny Bluetooth wyjscia glosnikowe do ktorych najlepiej pasowac beda wtyki bananowe. I to chyba tyle, a moze az tyle bo biarac pod uwage wymiary urzadzenia dalo sie tam upakowac calkiem sporo moim zdaniem.

20220327_131236.thumb.jpg.1b686332952abffff0fec5ae06088bce.jpg

Dolaczony do wzmacniacza pilot jest plastikowy i bardzo maly ale dobrze wykonany i bardzo ergonomiczny.

20220327_132248.thumb.jpg.df3214ba3169213b11545a3f6336cffc.jpg

Jezeli chodzi o caly zestaw, to wrazenia organoleptyczne sa bardzo pozytywne i w zasadzie nie ma sie do czego przyczepic, jest natomiast wiele aspektow za ktore MX5 mozna smialo pochwalic a to dobrze swiadczy o urzadzeniu ktore ma przecie kosztowac niewiele.

Na stronie internetowej producent informuje ze na pokladzie znajduje sie wzmacniacz Merus MA12070 legitymujacy sie moca 55W x 2/4Ohm i 35W x 2/8Ohm przy znieksztalceniach THD+N<1%. Jak wspomnialem wczesniej na pokladzie znajdusie sie rowniez DAC ESS Sabre 9018 dzieki ktoremu port USB przyjmie pliki 384kHz/32bit a zlacze optyczne i koaksjalne 192kHz/24bit. Do dyspozycji mamy rowniez Bluetooth kompatybilny z AAC/SBC/APTX/APTX LL/APTX HD. Calkiem niezle.

 

Brzmienie

Wzmacniacz testowalo czterech innych userow przede mna wiec wygrzewanie moglem sobie darowac. Wzmacniacz potrzebowal jedynie trzech godzin w temperaturze pokojowej, poniewaz po cztero dniowej wycieczce do Irlandii po wyjeciu z pudelka byl poprostu lodowaty. Kiedy Topping dochodzil do siebie ja postanowilem posluchac w tym czasie muzyki na moim obecnym systemie zeby miec jakis punkt odniesienia. Do testow uzylem swojej ulubionej muzyki, ktora znam bardzo dobrze i zabieram ja w zasadzie na kazde odsluchy zwiazane z zakupem nowego sprzetu. Do testu MX5 musialem uzyc zestawow glosnikowych Martin Logan model Motion 60XT, wiem ze duze i wymagajace ale nie mialem po reka zadnego innego zestawu, polaczenie zostalo wykonane za pomoca QED Ruby Anniversary. Sam mialem obawy co do tego co sie stanie, ale jak sie okazalo bezpotstawnie. Jako odtwarzacz CD wystapil moj stary ale jary modyfikowany Sony CDP-XB930QS UK Edition, swietny sprzet, chyba nigdy sie go nie pozbede. Gra on rowniez u mnie w glownym systemie z April Music Stello AI500 i jestem bardzo zadowolony. Ale my nie o tym. Odtwarzacz podlaczylem do MX5 na dwa sposoby, po analogu i do wejscia cyfrowego/koaksjalnego zeby porownac DAC wzmacniacza z DAC'iem Sony. Posluchalem rowniez muzyki z YT z telewizora podlaczonego kablem optycznym jak i z laptopa po USB. Po uporaniu sie z kablologia przystapilem do odsluchu. MX5 musial spoczac na Stello ze wzgledu na ograniczona dlugosc przewodow

20220325_122615.thumb.jpg.edc06e3f3a994805bddb03b925ec1ba3.jpg

20220325_135113.thumb.jpg.4583e69231216918c8acc8141a969354.jpg

 

Postanowilem zaczac od czegos spokojnego, pomyslalem ze Diana Krall to bedzie doby trop wiec jako pierwsz do CD powedrowal album The Girl in The Other Room ktory bardzo lubie nie tylko za tworczosc Diany ale takze za jakosc realizacji i nagrania. Juz od pierwszych taktow wiedzialem ze to nie sa zarty i ze ten wzmacniacz to nie jest jakas zabawka do dzieciecego pokoju tylko sprzet ktory cos soba reprezentuje. Dzwiek poprostu wyplywa z glosnikow bez zadnych oznak zmeczenia, zamulenia czy zamazania jak ma to miejsce w niektorych tanich wzmacniaczach. Taki rodzaj przekazu bardzo mi sie podoba, wszystkie instrumenty slychac bardzo wyraznie, maja one naturalne rozmiary a ich brzmienie nie jest w zaden sposob kompresowane. Scena jest bardzo dobrze poukladana a miedzy instrumentami jest wyrazna przestrzen co nadaje calemu przekazowi swoistego realizmu. Wzmacniacz gra bardzo rowno, chodzi mi o to ze rownowaga tonalna jest bardzo dobrze zachowana, bas jest ladny, czytelny z fajnym kopem, ale nie wchodzi na srednice dzieki czemu instrumenty grajace w tym zakresie nie zostaja zamulone a glos wokalistki nie zostaje przez to pogrubiony tylko pozostaje naturalny. Ta plyta Diany jest nagrana wysmienicie wiec w wyzszych rejestrach zawodu tez nie bylo. Wszystkie dzwonki, dzwoneczki, blachy sa doskonale napowietrzone i maja odpowiednio dlugie wybrzmienia, nie bede ukrywal ze jest to tez zasluga Martin Logan razem z ich wysokotonowcem na czelele. To naprawde swietne zestawy do muzyki akustycznej.

Wracajac do tematu. Po pierwszej plycie, po tym jak uslyszalem ze bas nie ma zadnych kompleksow postanowilem zapodac cos z innej beczki. Padlo na Christine and the Quins/Chaleur Humaine. Na niektorych utworach z tej plyty bas potrafi byc wybuchowy. Jezeli wzmacniacz potrafi poradzic sobie z tym zakresem to wrazenia sa spektakularne, szczegolnie przy wiekszych poziomach glosnosci. I tu nie bylo zawodu, MX5 bujal po 2 x 8" w kazdej z kolumn tak jak by nic sobie z tego nie robil. Bas byl konkretny, twardy, dobrze zroznicowany i mial w sobie to cos co pozwala poczuc go na klacie. Sluchajac tej plyty i patrzac na ten wzmacniacz mialem wrazenie ze to nie on jest odpowiedzialny za dostarczanie watow do zestawow glosnikowych, caly czas wydawalo mi sie ze to Stello zasila glosniki a Topping jest tylko jakims malym streamerem lub DAC'iem ktory na nim stoi. Oczywiscie nie bede porownywal tych urzadzen do siebie, bo moc kazdego z nich jest zupelnie inna i skala dzwieku jaka moze wtworzyc MX5 nie moze sie rownac z ta ze Stello ale przy normalnych poziomach glosnosci wstydu nie ma.

Po przesluchaniu plyt Dire Straits, Kate Melua, Linkin Park (tak, tez bylo i to calkiem fajnie), Tash Sultana, Mark Knopfler, 2 Pac, Enigma, Tracy Chapman i Norah Jones stwierdzilem ze ciezko jest sie do czegos przyczepic wiec postanowilem pozmieniac wejscia. Przez chwile sluchalem przez polaczenie koaksjale a nastepnie przez analogowe tej samej muzyki na tym samym poziomie glosnosci i tutaj da sie wychwycic pewne roznice pomiedzy DAC'iem wbudowanym w MX5 a tym z Sony. Pierwsze co uslyszalem to zdecydowanie bardziej podpity wyzszy bas w Topping, roznica jest i jest ona niemala. Ja nie przepadam za podbiciem w tym zakresie ale dla innych bedzie to zaleta. Kolejna roznica ktora dalo sie wychwycic bez dluzszego analizowania byla szerokosc sceny i jej glebia i tutaj moim zdaniem Topping wypada lepiej/inaczej, podoba mi sie bardziej. Scena jest szersza, jest duzo glebsza a wokal bardziej wypchniety w strone sluchacza, super. Mozna wychwycic jeszcze roznice w dlugosci wybrzmien, sa one lepsze moim zdaniem w MX5, ale roznica nie byla tak duza ja we wczesniejszych aspektach. Wychodzi na to ze DAC w moim Sony gra bardziej gladko, mniej agresywnie w porownaniu do MX5.

Podlaczajac laptopa pod wejscie USB nie spodziewalem sie wiekszych zmian w dzwieku. I mialem racje, utwory zapisane w komputerze jako FLAC brzmia dokladnie tak samo jak te odtwarzane z CD przez kabel cyfrowy. Mysle ze roznice moga wystapic jezeli z komputera zaczniemy puszczac muzyke w wyzszej rozdzielczosci, ja jednak takich nie posiadam wiec porownac nie moglem.

na koniec zostawilem Bluetooth. Do wieczornych odsluchow nie polecam ze wzgledu na duze znieksztalcenia dzwieku i nie chodzi mi o to ze to ten typowy modul z testowanego wzmacniacza sobie nie radzi ale ja ogolnie nie spotkalem jeszcze urzadzenia ktore potrafi zapewnic dobra jakosc dzwieku za pomoca Bluetooth. Ok, do sluchania w tle, podczas grilowania czy nawet jakiejs malej imprezki kiedy jakosc dzwieku nie jest najwazniejsza jest ok.

 

Podsumowanie

Mysle ze Topping MX5 jest urzadzeniem skierowanym w strone klienta ktory ceni sobie minimalizm, funkcjonalnosc a przedewszystkim dobre brzmienie. Urzadzenie jest wrecz swietnie wykonane, bardzo funkcjonalne i nie zajmuje duzo miejsca co dla niektorych ma niebagatelne znaczenie. Wzmacniacz ten bez problemu sprawdzi sie w pomieszczeniach do 20m2, nie sadze zeby mial problemy z wysterowaniem wiekszosci zestawow glosnikowych. Moje XT60 napedzil bez zadnego problemu a sa to kolumny o dosyc trudnej impedancji. Wzmacniacz ten powinien byc obowiazkowa pozycja do odsluchu przy zalozonym budzecie do 2000zl. Bez problemu stanie w szranki z takimi urzadzeniami jak NAD D 3045, D 3020 V2 czy C328. Mini wzmacniacze takich firm jak Marantz, Harman Kardon czy Bluesound nie sa dla niego zadna konkurencja. Poniewaz jest to urzadzenie grajace bardzo rowno/neutralnie dobor glosnikow do MX5 bedzie czysta przyjemnoscia. Polecam z czystym sumieniem.

Szczegolowe informacje i dane techniczne na stronie producenta:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeszcze raz dziekuje firmie Audiomagic za zaufanie i dostarczenie sprzetu do testu.

I jescze kilka fotek

20220325_192234.thumb.jpg.4224d8c287fa819bed4694a3391cb1b0.jpg

20220325_122637.thumb.jpg.467e1c0c7a5b749b5d9384735b8351b6.jpg

20220325_192214.thumb.jpg.0debe3dc0bc71552ca26683051752a06.jpg

 

20220325_122556.thumb.jpg.7cbbb57ba9031c4fa72f346c96e0f30e.jpg

20220325_122648.thumb.jpg.e2cf70c4137d8436ef8a32899acbe6e3.jpg

20220327_172102.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa filmiki o MX5

Niestety nie mam dobrego mikrofonu, ale i tak slychac co tel "maluch" potrafi.

Jezeli chcecie zebym nagral jakis krotki filmik z Wasza muzyka grana na tym wzmacniaczu to nie ma problemu. Wzmacniacz zostaje u mnie do czwartku wiec jest to wykonalne.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Kw202

(Konto usunięte)
21 godzin temu, BlueDot napisał:

Jeszcze dwa filmiki o MX5

Niestety nie mam dobrego mikrofonu, ale i tak slychac co tel "maluch" potrafi.

Jezeli chcecie zebym nagral jakis krotki filmik z Wasza muzyka grana na tym wzmacniaczu to nie ma problemu. Wzmacniacz zostaje u mnie do czwartku wiec jest to wykonalne.

Pozdrawiam

👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszych słowach dziękuję AudioMagic za możliwość tygodniowego, bezpłatnego  testowania wzmacniacza zintegrowanego Topoping MX5. Bardzo fajna idea pozwalająca szerszemu gronu wyrobienia sobie opinii na temat rozwijającego się rynku tanich wzmacniaczy w klasie D.

Koledzy testujący przede mną  opisali bardzo dokładnie wygląd i dane techniczne wzmacniacza, więc ja tylko potwierdzę, że  wzmacniacz jest solidnie zbudowany, ma swoją wagę jak na niewielkie wymiary i sprawia dobre pierwsze wrażenie. Porównując go do SMSl q5 pro, którego posiadałem jakiś czas temu, Topping wypada lepiej. Do jego budowy użyto solidniejszych materiałów a ich spasowanie jest dokładniejsze. Pokrętło głośności pracuje z większym oporem – co w tym przypadku jest zaletą.

Gniazda z tyłu obudowy są niewielkie ale bez problemu udało mi się podłączyć banany 4mm i pozostałe przewody.

Na duży plus zaliczam dołączenie do zestawu solidnego zasilacza – zamiast ładowarki do telefonu lub innego podstawowego mini zasilacza.

Pozostałe urządzenia w torze oraz pomieszczenie testowe:

               

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Źródła:

USB – laptop z kartą dźwiękową wypluwającą 384 PCM ( Tidal HiFi )

Optyk – Wiim Mini ( Tidal HiFi )

Kokasjal – Marantz CD – 63SE

Kolumny: - Audio Physic Classic 3

Miejsce odsłuchowe – salon – spora ilość mebli; ściana za sprzętem – kwiatki i półki, ściana za słuchaczem – goła. Dywan w centrum.

              IMG_0191.thumb.JPG.068e25a53437421382cce196ba78be31.thumb.jpg.d9da80d9909e60e6525f8949999bc2f9.jpg

Okoliczności i repertuar:

1.       Wieczorne odsłuchy, niezbyt głośne. Kilka długich, przyjemnych wieczorów.

2.       Granie „do kotleta” – praktycznie cały czas w domu leci muzyka. Poziomy głośności bardzo różne – od niskich aż do bardzo wysokich.

3.       Wzmacniacz miał okazję posmakować różnych gatunków muzycznych:

·         Ciężka muzyka – Metallica, Black Sabbath, Ozzy Osbourne, Steve Vai, Joe Satriani, Tool

·         Muzyka relaksująca, wokale – George Michael, Diana Kall, Albo Inaczej, Bilie Eilish, Sade

·         Blues – Black Keys, Eric Clapton, B.B.King,

·         Różne odpały w ramach testów sprzętowych – Die Antwoord, Nine Inch Nails.

 

       Wieczorne granie

Pierwsze moje odczucie to zaskoczenie. Wszystko jest na miejscu. Gra tak, jak bym się spodziewał po jakimkolwiek innym, średniej klasy wzmacniaczu. Na pewno nie brzmi jak tani chiński klocek. Tony niskie obecne, wysokie również – klarowne i nie kłujące. Średnie trochę wycofane.  Scena szeroko, dźwięk oderwany od kolumn. Separacja instrumentów – ok. Gitary wyraźne, szybkie, stopa w perkusji też nadąża. Fajnie. Lecimy dalej. Wokale przyjemne, słychać smaczki, wzdechy.  W celach informacyjnych dodam, że nie używałem zmiany barwy. Słuchałem w ustawieniach na zero.

Po dłuższej chwili zauważam, że muzyka jest jakaś płaska. Wszystkie aspekty są poprawne, ale przekaz zatrzymał się tuż przed kolumnami. No nic, słucham dalej. Niestety zauważam w sobie niepokój, irytację. Dźwięk zaczyna drażnić. Może to wina kolumn? Za jasne? No nic, zmieniamy źródło na komputer. Odbiór podobny. Na początku poprawnie, przyjemnie – wraz z upływem czasu powracają podobne odczucia. Zmieniam źródło na CD.

I to jest to. Pomijając problemy z budowaniem sceny 3D nie ma się do czego przyczepić.  To jest najlepsze dla mnie połączenie.

      Granie do kotleta

Tutaj wzmacniacz spisuje się znakomicie. Muzyki można słuchać godzinami przy zróżnicowanej głośności. Nic nie męczy i nie przeszkadza. Można hałasować, jak i plumkać w tle.

 

Podsumowanie:

Dobry, tani, solidnie zbudowany i porządnie wyposażony wzmacniacz.  Posiada większość potrzebnych wejść. W trakcie testów wszystkie funkcje działały poprawnie – moją uwagę zwróciło samoczynne wygaszanie wyświetlacza – super sprawa ! Muzykę przekazuje w sposób dojrzały, poukładany choć dla mnie zbyt płaski. Nadaje się znakomicie do „dziennych” zestawów i długich, lekkich w odbiorze sesji albo np. do sypialni. Dobierając do niego kolumny z rynku wtórnego za kilka stówek oraz źródło w postaci popularnego Wiim Mini mamy znakomicie brzmiący zestaw na początek przygody z muzyką do 2000zł. Brawo !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.