Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny vintage hi-end


pmcomp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, venom200 napisał:

Co to za kolumny? Jedne i drugie?

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka
 

A wystarczy przejrzeć ostatnie dwie czy trzy strony watku … Telefunken TL-800 i JBL 4343B.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.03.2024 o 18:21, pmcomp napisał:

Czy możesz opisać nam jak one grają? Jakie pomieszczenie? Czym je napędzasz, czy jednym wzmakiem czy w biampingu ze zwrotką na podział basu? Napędzasz cyfrą czy analogiem?

Poprosimy jakies zdjęcia jak stoją w Twoim pomieszczeniu.

Będziemy zobowiązani. To bardzo rzadkie kolumny.

Czy możesz jakoś porównać je do np. swoich poprzednich kolumn w Twoim pomieszczeniu i co to było?

Pozdro

Cześć,

a więc może od początku, kolumny nabyłem od starszego Pana Inżyniera z okolic Garmisch-Partenkirchen, od strony austryjackiej, o imieniu Gunther.

Ów Pan ma (lub miał w momencie poznania) największą mi dotąd znaną i widzianą kolekcje zestawów klasycznych monitorów studyjnych JBL'a (i nietylko, bo Tannoy, UREI, Klangfilm również) jaką kiedykowiek widziałem, pełne serie modelowe i wszyskie ich konfiguracje, łącznie ok. 500-600m2 magazynu ze sprzętem audio, plus dwa mniejsze pomieszczenia - trochę taki "raj dla fanów" marki i nietylko bo miał ogromne "ściany kinowe" Klangfilm'a które raczej można aktualnie zobaczyc tylko w google pics nie na żywo, czy też Westmister Royal'e od Tannoya

Gunther wykonał całkowicie nową stolarkę z największą pieczołowitością, od śrub, farb, mocowań etc wszystko "Made In USA" sprowadzaych bezpośrdenio od JBL. Wszystkie drivery są mierzone oraz sprawdzane/kontrolowane przez niego, a zwrotnica doładowana bateriami 9V.

Na zdjęciu Gunther (niebieskie ogrodniczki) i jego szwagier podczas załadunku 🙂

 IMG_6340a.thumb.jpg.efedf50ec37e6aac5415b5828e162fde.jpg.d914c8371d0aab6c62ce84fc4ad6f881.jpg

Tu świeżo po powrocie do domu umieszczone w pomieszczeniu docelowym, 30m2 po podłodze z ograniczoną kubaturą ze względu na skosy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

4345 grały z Bryston'em 14b st oraz Audio Research Ref.5SE, aktualnie są zasilane monoblokami lampowymi od Audio Research Ref.250se.

Co do dźwięku i jak grają - grają fantasycznie - niestety nie posiadam takich umiejetności żąglerki słowem tak jak redaktorzy poczytnych magazynów audio, więc nie będę się też tu nadto rozwiadził 😉 poza tym jak każdy z Was wie, że każdy z Nas inaczej interpretuje muzykę i jej reprodukcję.

Powodem sprzadaży jest krok w modele topowe JBL, K2 lub Everest - kwestia do końca jeszcze niesprecyzowana.

 Pozdrawiam serdecznie,

jt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gunther wykonał całkowicie nową stolarkę z największą pieczołowitością, od śrub, farb, mocowań etc wszystko "Made In USA" sprowadzaych bezpośrdenio od JBL. Wszystkie drivery są mierzone oraz sprawdzane/kontrolowane przez niego, a zwrotnica doładowana bateriami 9V.

To są klony, czy oryginał z nową okleiną?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

W 2018 roku, podczas podrozy samochodowej w Alpy, nocowalem „po drugiej stronie” Garmich Partenkirchen. Szkoda, ze nie znalem i nie znam Pana Gunthera. Jak by co to masz kontakt? 🙂 . Siedzialbym tam i sluchał z tydzień.

Czy te Eversty chcesz wstawić do tego samego pomieszczenia? One sie tam uduszą. Są baaardzo szerokie i moim zdaniem beda za blisko siebie.

A K2 sa wyzsze o ok. 10 cm wiec bedziesz musiał je do siebie zblizyć.

I tak zle i tak niedobrze.

Co o tym sadzisz?

 

 

17 minut temu, audionormik napisał:

Gunther wykonał całkowicie nową stolarkę z największą pieczołowitością, od śrub, farb, mocowań etc wszystko "Made In USA" sprowadzaych bezpośrdenio od JBL. Wszystkie drivery są mierzone oraz sprawdzane/kontrolowane przez niego, a zwrotnica doładowana bateriami 9V.

To są klony, czy oryginał z nową okleiną?

Moje 4343B też sa „nietypowe”. Ta wersja wystepowala w jasnoszarym malunku z czarnymi frontami:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Krawędzie frontowe są „normalne” pod katem 90 stopni, a nie frezowane po katem 45 stopni jak w starszych 4343 z niebieskimi frontami i z fornirowaną stolarką.

I moje sztuki ktoś kiedyś pomalował na „drzewniany” kolor. Zbrodnia ale jemu zapewne sie podobało (albo jego zonie) 😉 .Po prawie 50-u latach czasem ciezko jest wyszukać rodzynki z nieruszanymi obudowami w idealnym stanie, szczegolnie w kolumnach o takiej wielkosci i masie, ktore bardzo ciężko „ruszać” z obawy o uszkodzenia skrzyń. 

 

Dobrze zrobione klony JBL serii Studio Monitor trudno rozpoznać na poerwszy i nawet drugi rzut oka. Sruby z tymi „nakretkami” wbijanymi w plytę w standardzie gwintu USA mozna bez problemu zakupić. Podobnie jak inną bizuterię. Zeby rozpoznać klon trzeba zdjąć przednie panele z przetwornikami i zobaczyć jak skrzynia jest zrobiona w srodku. Jedynyelement, ktorego nie kupisz to … syptalowe wzmocnienia na tylnej sciance. Tak jest przynajmniej w 4343, nie wiem jak w innych modelach. I zazwyczaj klony sa robione z „innych desek”. Wypelniającą „watę” też jest dziś ciężko kupic taka jak robiono 50 lat temu. Taka jest moja wiedza bo przed kupnem moich trochę zglebiałem ten temat.

Pozdro

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, juter22 napisał:

Wszystkie drivery są mierzone oraz sprawdzane/kontrolowane przez niego, a zwrotnica doładowana bateriami 9V.

 

czyli tak wygląda:

attachment.php?attachmentid=63854&d=1418

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Taką sobie zwrotkę znalazłem do JBL4343. Bez bateryjek ale na biamp. Tylko mi coś nie pasuje bo przynajmniej w porównaniu do oryginalnej zwrotki 4343 brakuje ... jednej cewki. Zapewne zrobiona wg. tego schematu:

attachment.php?attachmentid=56102&d=1340

 

Voila:

auto

auto

auto

auto

auto

auto

auto

auto

auto

auto

auto

 

Co mi sie podoba?

Przede wszystkim kondensatory. Te stare West-Capy PIO brzmią fantastycznie. Tych japońskich walcowatych nie znam. Waxowane cewki tasmowe to dla mnie ... obowiązek. No i te obudowy to cacuszko 🙂 .

 

Co mi sie nie podoba?

Te samochodowe mosiężne łączówki. To bluźnierstwo w tej klasie komponentów zwrotnicy. Także oznaczenia terminali głośnikowych nie wg. standardu JBL ... można się pomylić.

 

Pozdro

 

 

 

A grzebiąc przy okazji w necie znalazłem gotowy schemat ideowy mojej zwrotnicy w mojej konfiguracji sprzętowej ... ale bez bateryjek:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jesli ktoś chce dodać bateryjki to musi zastąpić każdy kondensator ze schematu dwoma połączonymi szeregowo kondensatorami o podwójnej pojemności (np. C7 zamiast 1uF dwa szeregowe 2uF) i w punkt połączenia szeregowego doprowadzić napięcie stałe +9VDC.

W moim przypadku Lx Mini Active Crossover to firmowe rozwiązanie JBL5235 z kartami dla JBL4343.

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Zastanawiam się właśnie, dlaczego głośniki MF, HF i UHF są w przeciwfazie w stosunku do LF ???

Musze przełożyć u mnie kable na terminalach głośnikowych i zobaczyć jak to wpłynie na dźwięk.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, pmcomp napisał:

Zastanawiam się właśnie, dlaczego głośniki MF, HF i UHF są w przeciwfazie w stosunku do LF ???

Raczej oznaczenia + i - po prawej stronie sa pomylone. Jesli z lewej strony gorne galezie maja +, to na ich koncu po prawej stronie rowniez jest plus, a nie jak jest oznaczone -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Nie sądzę żeby było coś pomylone. Ktoś rysował ten schemat i pokazał polaryzację przetworników w sposób celowy. Tym bardziej, że na oryginalnym schemacie nie jest to pokazane:

jbl-4343-ldsound.ru-10.jpg

 

Po konsultacji moge napisać, że jak przewidywałem ma to jakiś związek z fazą. Jesli mam teraz ustawione w fazie czyli przeciwnie niż na tym schemacie to na połączeniu LF z resztą czyli na częstotliwości 290 Hz powinienem mieć dużą "dziurę". Będzie to ciężko usłyszeć na tak niskiej częstotliwości ale zawsze moge sprawdzić sygnały testowe debilomierzem np. dla 250 Hz, 300 i 350 i zobaczyć czy jest dziura. Potem przełączyć kabelki na "przeciwfazę", a mogę to łatwo zrobić tutaj:

viYTz0.jpg

 

pomierzyć raz jeszcze, posłuchać i porównać.

Czeka mnie ciekawy eksperyment.

Bardzo często producenci ukrywają takie fakty o fazowości przed internetem i nie publikują takich informacji. Ale np. na schemacie TL-800 jeden głośnik (L2) ustawiony w przeciwfazie jest dokładnie zaznaczony:

rOuoNm.jpg

 

 

37 minut temu, Lutek napisał:

Raczej oznaczenia + i - po prawej stronie sa pomylone. Jesli z lewej strony gorne galezie maja +, to na ich koncu po prawej stronie rowniez jest plus, a nie jak jest oznaczone -

Masz rację ale nie wiemy co autor miał na myśli. Jesli rozumował tak jak ty to jest błąd. Jesli rozumował, że to oznaczenie dotyczy polaryzacji przetworników to jest przeciwfaza.

Sprawdzę organoleptycznie.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pmcomp napisał:

Krawędzie frontowe są „normalne” pod katem 90 stopni, a nie frezowane po katem 45 stopni jak w starszych 4343 z niebieskimi frontami i z fornirowaną stolarką.

Ja bym wrócił do 45stopni, da radę to ręczną frezarką poza samymi narożnikami dobrze zrobić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
2 minuty temu, ASURA napisał:

Ja bym wrócił do 45stopni, da radę to ręczną frezarką poza samymi narożnikami dobrze zrobić

Dlaczego mam "wracać" do 45 stopni skoro mam oryginalną obudowę, w której w 4343B jest 90 stopni ???

Wrócić to ja mogę co najwyżej do oryginalnego malowania 😉 .

Raz jeszcze, tu widać bardzo dobrze:

20171120123109_xawbzeah.jpg

p1123335201.jpg

q1115990979.1.jpg

attachment.php?attachmentid=23473&stc=1&

file.jpg?1652357306

 

A tu 4343:

kdtoystvyw5sors39fke.jpg

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, juter22 napisał:

Powodem sprzadaży jest krok w modele topowe JBL, K2 lub Everest - kwestia do końca jeszcze niesprecyzowana.

Ja bym spróbował z Rockportami z tego powodu że nie siedzisz za daleko od kolumn za tym kreowanie 3D będziesz miał lepiej zrealizowane. Niskiego basu też za bardzo nie usłyszysz za tym to co w Rockportach styknie Ci na zero

1 minutę temu, pmcomp napisał:

Dlaczego mam "wracać" do 45 stopni skoro mam oryginalną obudowę, w której w 4343B jest 90 stopni ???

Wrócić to ja mogę co najwyżej do oryginalnego malowania 😉 .

 

 

3D fajniej wychodzi bo masz trzy a nie dwie krawędzie załamania dźwięku wychodzącego z kolumn...

Można prosto ale nie prościej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

W ogóle to chyba lepiej najpierw spróbować a potem dopiero sprzedawać 😉 .

Tylko w Rockportach to chyba ciężko coś znaleźć z papierowym basem na 18" albo na dwa razy papier 15" 😉 .

 

A tu:

Rockport-Lyra-Front-Prespective-Pair-231

jedynie jakieś dwa carbonowe wypierdki po 10" 😉 . Do tego 136 cm wysokości czyli lewa i prawa w tym pomieszczeniu wlezą na siebie jak nic.

🙂 

Ta firma, podobnie jak Magico, nigdy nie powodowała u mnie orgazmu. A wręcz stały opad.

No i z "vintage hi-end" to nie ma nic wspólnego ... na szczęście.

 

 

 

17 minut temu, pmcomp napisał:

Dlaczego mam "wracać" do 45 stopni skoro mam oryginalną obudowę, w której w 4343B jest 90 stopni ???

Wrócić to ja mogę co najwyżej do oryginalnego malowania 😉 .

 

Jeszcze znalazłem lepsze zdjęcia:

fs_jbl_4343b_studio_monitors_1697824256_

fs_jbl_4343b_studio_monitors_1697824256_

fs_jbl_4343b_studio_monitors_1697824256_

fs_jbl_4343b_studio_monitors_1697824256_

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, pmcomp napisał:

Ta firma, podobnie jak Magico, nigdy nie powodowała u mnie orgazmu

Bo z uporem maniaka a raczej dystrybucji łączona była w RP z Macami

22 minuty temu, pmcomp napisał:

A tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jedynie jakieś dwa carbonowe wypierdki po 10" 😉 . Do tego 136 cm wysokości czyli lewa i prawa w tym pomieszczeniu wlezą na siebie jak nic.

🙂 

Spokojnie nie wejdą na siebie a 3D będzie lepsze mz.

 

image.png.204e5ef69dbad4e595bb838dda049a5c.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
13 minut temu, ASURA napisał:

Bo z uporem maniaka a raczej dystrybucji łączona była w RP z Macami

Spokojnie nie wejdą na siebie a 3D będzie lepsze mz.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Hmm, Rockporty sa o 20 cm wyzsze.

Poza tym mojm zdaniem juz teraz te JBLe są ciut za blisko siebie.

U mnie wewnetrzne krawędzie sa ok. 280 cm od siebie. Czyli w wysokotonowki ok. 340 cm od siebie. A do bocznych scian jeszcze po dwa metry od kazdej. 

A tutaj gnieżdżą sie na sobie. Ciekawe jak scena 3D sie tutaj buduje, szczególnie na wysokosć. 30 mkw to tak na styk ale w normalnym pomieszczeniu a nie ze skosami. Poza tym stoja na ziemi, mogą byc problemy z basem, dudnienie. Ja gdybam, nie sluchalem, to wlasciciel ich slucha i wie 😉 .Pisze na bazie swoich doswiadczeń z 4343 w pomieszczeniu 43mk2 ale … kubatura ok. 150m3. Jest gdzie grac. 

 

 

Ciekawy wątek o klonowaniu 4345/4344:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale Cross Capy w zwrotnicy ??? 🤮

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Ciekawy wątek o klonowaniu 4345/4344:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale Cross Capy w zwrotnicy ??? 🤮

Do tego zielone rezystory Jantznea „drace ryja”? 

Cewki? Nooo … tanie sa i malych rozmiarów. Koniec zalet.

 

 

58 minut temu, ASURA napisał:

Ja bym wrócił do 45stopni, da radę to ręczną frezarką poza samymi narożnikami dobrze zrobić

Na tych zdjęciach tych klonów widać o co chodzi z krawędziami 45 stopni:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Dodam jeszcze, że kwota końcowa 12-15 k jak podał autor była moim zdaniem kosmosem w 2012 roku. Wtedy bez problemu można było kupić za taką kwotę np 4343 w Europie, a nawet w Polsce.

Patrząc przez pryzmat dnia dzisiejszego klon nie będzie tani, chyba że ktoś jest stolarzem. Ceny usług stolarskich z bardzo dobrym efektem końcowym przyprawiają dzisiaj o zawrót głowy. Do tego, jak opisywał autor, loteria w zakupie przetworników. Jest mnóstwo chińskich "wkładów" i nie każdy ma o tym pojęcie. Wiem coś o tym ... ile się naszukałem oryginalnych membran do 2405 na zapas. Leżą, mleka nie dają, wartość rośnie 😉 

Oto chińska produkcja:

s-l1600.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znalezienie oryginałów jest trudne ale mozna:

d16r2405-front.jpg

539396-38c1b537-jbl_2405j_alnico_supertw

 

 

Niestety dzisiejsze ceny 4343, 4344, 4350, 4345 czy 4355, czyli poziom 40 do 110 tys PLN za wersje stockowe, przyprawiają o zawrót głowy ale ... dźwiek rekompensuje wydatek, a nawet w tych cenach baaardzo ciężko jest znaleźć na rynku jakościowy odpowiednik 🙂 .

No cóż, jakość kosztuje, a inflacja nas nie rozpieszcza.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pmcomp napisał:

 

Hmm, Rockporty sa o 20 cm wyzsze.

Poza tym mojm zdaniem juz teraz te JBLe są ciut za blisko siebie.

U mnie wewnetrzne krawędzie sa ok. 280 cm od siebie. Czyli w wysokotonowki ok. 340 cm od siebie. A do bocznych scian jeszcze po dwa metry od kazdej. 

A tutaj gnieżdżą sie na sobie. Ciekawe jak scena 3D sie tutaj buduje, szczególnie na wysokosć. 30 mkw to tak na styk ale w normalnym pomieszczeniu a nie ze skosami. Poza tym stoja na ziemi, mogą byc problemy z basem, dudnienie. Ja gdybam, nie sluchalem, to wlasciciel ich slucha i wie 😉 .Pisze na bazie swoich doswiadczeń z 4343 w pomieszczeniu 43mk2 ale … kubatura ok. 150m3. Jest gdzie grac. 

 

 

Ciekawy wątek o klonowaniu 4345/4344:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale Cross Capy w zwrotnicy ??? 🤮

 

Problemów z dudnieniem nie będzie bo są skosy a Rockporty mimo że są wyższe można je szerzej rozstawić co do osi bo są węższe od szaf gdańskich JBL

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ceny są nie do przyjęcia. Stolarz zrobi tak prostą obudowę < 10.000 pln/para z tym, że w Polsce się ogólnie robić nie chce i trudno znaleźć osobę przytomną, po drugie z tego co się orientowałem nawet z dobrą sklejką są problemy. Stąd ceny to są właściwie ile kto zawoła. Pieniądze leżą na ulicy, tylko to jest nisza, niszowe głośniki, niszowe upgrejdy, klient trudny, bo najczesciej z problemami nerwicowymi wiec nie ma co sie dziwic, ze stolarze tez wola kolejna kuchnie zrobic komus przy kasie niz szarpac sie z tzw. audiofilem, co jest srednia przyjemnoscia. Tutaj też na forum byly takie zrywy firm, pozniej sie okazywalo, ze ktos nie jest wstanie zamowien przerobic albo sie zachlysnal popularnoscia i cos mu sie stalo w głowę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
27 minut temu, ASURA napisał:

Problemów z dudnieniem nie będzie bo są skosy a Rockporty mimo że są wyższe można je szerzej rozstawić co do osi bo są węższe od szaf gdańskich JBL

 

Są wyższe o 20%, spojrzyj na zdjęcie, nie rozstawisz szerzej. Co najwyżej staną w osi JBLi czyli w tym samym miejscu.

U mnie też są skosy tylko ściany proste mam do 240 cm, a potem skos 30 stopni do  elewacji 460 cm. Taka "duża stodoła" i 460 cm w kalenicy 😉 . I dudniło. Adaptacja akustyczna plus equalizacja parametryczna załatwiłą sprawę. 

 

Dyskusja czysto akademicka bo właściciel chce szafy gdańskie JBL 😉 .

 

 

26 minut temu, electro napisał:

Te ceny są nie do przyjęcia. Stolarz zrobi tak prostą obudowę < 10.000 pln/para z tym, że w Polsce się ogólnie robić nie chce i trudno znaleźć osobę przytomną, po drugie z tego co się orientowałem nawet z dobrą sklejką są problemy. Stąd ceny to są właściwie ile kto zawoła. Pieniądze leżą na ulicy, tylko to jest nisza, niszowe głośniki, niszowe upgrejdy, klient trudny, bo najczesciej z problemami nerwicowymi wiec nie ma co sie dziwic, ze stolarze tez wola kolejna kuchnie zrobic komus przy kasie niz szarpac sie z tzw. audiofilem, co jest srednia przyjemnoscia. Tutaj też na forum byly takie zrywy firm, pozniej sie okazywalo, ze ktos nie jest wstanie zamowien przerobic albo sie zachlysnal popularnoscia i cos mu sie stalo w głowę.

Nawet jak założysz 10 tys/para ( a nie złożysz bo żaden dobry stolarz, a nie fuszerant, się nie podejmie), dodasz cenę głośników, dyfuzorów, biżuterii i przede wszystkim nowej zwrotnicy, swój czas, robotę i kasę ile są warte to ... nie warta skórka za wyprawkę.

Jak ktoś chce odsprzedam swoją oryginalną zwrotnicę. Cena ... 1.500 EUR/para 😉 .

Niestety czasy na kupowanie tych kolumn tanio już minęły. Ja nad tym nie boleję 😉 .

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Popatrzmy na aktualne ceny JBL4343, na 4345 nie ma co patrzeć po to totalnie rzadki okaz.

Polska, allegro - 45.000 PLN

Włochy - 9.000 EUR = ok. 40.000 PLN

USA, eBay - 16.729 USD = ok. 67.000 PLN

Japan - 634.500 jenów i się zmyły, to była okazja, nawet doliczając transport i 23% VAT. Szacuję że wtedy ok. 30.000 PLN

 

W Polsce trzeba doliczyć transport, powiedzmy że 800 km w dwie strony z hotelem to ok. 1000 zł. Trzeba mieć auto z odpowiednim bagażnikiem.

Włochy, załóżmy 3.000 km = 300 litrów paliwa = 2.500 zł. Dojdą dwa albo trzy hotele czyi ok. 1.000 PLN.

USA. Transport powiedzmy ze 600 USD czyli jakieś 2500 zł, VAT ok. 16.000 zł.

 

Czyli:

Polska - 46.000 zł

Włochy - 43.500 zł

USA - 85.000 zł.

 

A nic nie powiedzieliśmy o ... ich stanie 😉 .

 

Ja osobiście kraje z wysyłką bym wykluczył. Nigdy nie wiedomo jak ktoś to spakuje, jak potraktuje to spedytor i w jakim stanie przyjedzie. Tylko zakup i odbiór osobisty. Jedziesz, sprawdzasz, szukasz dziury w całym, sprawdzasz niby wszystko, płacisz, zabierasz. W teorii.

Życie nie jest proste 😉 .

Moim zdaniem bez 40.000 PLN nie ma co podchodzić. A żeby "to zagrało: trzeba jeszcze dorzucić z 10.000 za zwrotnicę aktywną plus pasywną i mieć dwie końcówki. 😉 . Ale jak zagra to ... kapcie spadną 🙂 .

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadanie kapci może wystąpić przy mniejszym budżecie raczej. Ja nie noszę kapci więc oceniam po kiwaniu czaszką lub tupaniu odnóżką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pmcomp napisał:

Nawet jak założysz 10 tys/para ( a nie złożysz bo żaden dobry stolarz, a nie fuszerant, się nie podejmie)

Ja mowie o realnej cenie za gotowe, duzo bardziej skomplikowane obudowy, oczywiscie do reki bez faktury. Zreszta to nie jest tajemnica, dowiesz sie tego od przytomnych ludzi z tzw. manufaktur polskich, tzn. normalnych ludzi, ktorzy bawia sie w hifi majac inna dochodowa dzialalnosc, bo z niszy jaka jest polski audiofil, ktory moze wydac > 40.000 pln za pare kolumn by nie przezyli. To, co piszesz zreszta juz swiadczy o tym co sie stalo z rynkiem i dopiero kryzys w tym pozamiata. Stolarke domowa tez Ci moga policzyc patrzac na Twoj samochod, lokalizacje itd. znamy to doskonale, to sie nazywa , nie wiem ile policzyć’, mozna zaplacic 8.000/ mb; 4.000/ mb itd. Juz nie mowiac o jakosci, bo jak komus sie wydaje, ze kupil uslugi ,artystow drewna’ to mu sie wydaje, tez z takich artystow drewna korzystalem i nie ma rzezbiarzy po ktorych nie trzeba poprawiac, to samo dotyczy całej wykonczeniowki.

Nie wchodze w dyskusje ile ma kosztowac stara kolumna, bo to nisza niszy i wiekszosc ludzi, ktorzy takie rzeczy kupuje wie z czym to sie je, a ci, co nie wiedza no to płaczą później. 

Godzinę temu, pmcomp napisał:

Ale jak zagra to ... kapcie spadną

Kiedys, moze z 10 lat temu kupilem dla kolegi  Tannoy Kingdom używkę za 45.000 pln, tzrebaby przeliczyc ile teraz biorac  pod uwage inflacje byloby w przeliczeniu. Kupilbym takie same dla siebie dzisiaj. Odpowiadajacy im model w ofercie Tannoy dzisiaj kosztuje 280.000 pln. No i byly to pelnowartosciowe kolumny ex-demo, nie z jakiejstam dziupli, bez upgrejdow itd. Jeszcze bardziej by kapcie spadly. 
 

Chodzi chyba też o wycenę w tzw. hajendzie i o to, ze ceny wlasciwie odlecialy od jakichkolwiek rozsadnych granic wiec rynek wtorny i wlasciwie juz tez vintage jest szansa na jakies normalne ceny. Oprocz tych kingdomow z 18calowym glosnikiem sa tez takie fajne Kefy flagowe, modułowe, też rzadko spotykane, mialem okazje ich posluchac w Polsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
59 minut temu, tymek napisał:

Spadanie kapci może wystąpić przy mniejszym budżecie raczej. Ja nie noszę kapci więc oceniam po kiwaniu czaszką lub tupaniu odnóżką.

Owszem. Dlatego zrobiłem sobie także Telefunken TL-800. I Grundig Box 1500a Pro.

A kapcie spadają jak nóżka się kiwa albo tupie 😉 .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, ASURA napisał:

Bo z uporem maniaka a raczej dystrybucji łączona była w RP z Macami

Spokojnie nie wejdą na siebie a 3D będzie lepsze mz.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściciel wspomniał o chęci zmiany na K2, które są zdecydowanie mniejsze od 4365.  Myślę że to dobry pomysł i spokojnie dadzą radę w tym pomieszczeniu .

Może są na forum użytkownicy K2 i mogli by się podzielić opinią? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stones_Fan
Dodana myśl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Stones_Fan napisał:

Właściciel wspomniał o chęci zmiany na K2, które są zdecydowanie mniejsze od 4365.  Myślę że to dobry pomysł i spokojnie dadzą radę w tym pomieszczeniu .

Może są na forum użytkownicy K2 i mogli by się podzielić opinią? 

Trzymał bym się "staruchów"

K2

"spadek -6 dB przy 44 Hz"!

"Głośnik zastosowany w JBL K2 S9900 łączy wysoką moc z wysoką efektywnością, trochę odpuszczając z najniższego basu"

Do mniejszego pomieszczenia wysoko efektywne tuby to nie najlepszy pomysł mz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, ASURA napisał:

Ja bym spróbował z Rockportami

3 godziny temu, ASURA napisał:

Trzymał bym się "staruchów"

W 4345 Studio Monitor (z 18'' wooferem / papierową membraną na zawieszeniu piankowym) i dużych Rockport Technologies - tylko więcej sub-bassu. W K2 S9900 na szybkość i jakość, a w powyższych tylko więcej sub-bassu. Więc poza sub-bassem nie masz czego się trzymać w 4345 i Rockport Technologies.

Lepiej mieć szybki bas. Bo nawet ew. wyczynowe subwoofery z szybkim i mocnym sub-bassem, lepiej do systemów głośnikowych szybkimi basami, aniżeli takich galaretowatych basów jak w Rockport Technologies. Ale wtedy, to do jeszcze większego metrażu, szczególnie gdy poza spokojniejszym repertuarem, dla odmiany będzie chciał grać wyczynowo, a na pewno będzie kusiło, jak przy aucie z ekstremalnymi/wyczynowymi osiągami.

System głośnikowy będzie grał wyczynowo nawet w mniejszym metrażu, ale słuchacz nie wytrzyma tak długo jak w większym.

Jemu tam wystarczą K2 S9800 Special Edition (44 000 €) z nowszymi/ulepszonymi zwrotnicami. Kilka lat młodsze od Project K2 S9800 (32 000 € nowe) z 2001 roku. Oczywiście używane - wystarczą.

Pan Andrzej Kisiel, odniósł się do jeszcze większych/dużych kolumn, że z mniejszymi K2 S9900 można ''bardzo głośno z niezwykłą swobodą, nie zmieniając swojego charakteru, nie wpadając w żadną krzykliwość ani spłaszczenie, wciąż czysto, dokładnie i dynamicznie.'' - że coś podobnego zdarzyło mu się usłyszeć tylko z dużo większych.

Choć i to, np. Grande Utopia EM nie da rady osiągnąć tego co K2 S9900. Focal Grande Utopia EM, maksymalnie tylko 112 dB SPL. A Project K2 S9900, do 124 (!) dB SPL.

''pierwsze (S9500) pojawiły się w roku 2000'' - Andrzej Kisiel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pierwsze K2 S9500 (z akrylowym hornem) pojawiły się w 1989 roku!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

''JBL K2 S9900 są w stanie zagrać bardzo głośno z niezwykłą swobodą, nie zmieniając swojego charakteru, nie wpadając w żadną krzykliwość ani spłaszczenie, wciąż czysto, dokładnie i dynamicznie.

Zdarzało mi się już słyszeć coś podobnego (nigdy dokładnie takiego samego), ale z kolumn jeszcze większych, w rodzaju Grand Utopii Focala czy wręcz instalacji głośnikowych takich, jak Avantgarde Trio czy MBL101 X-Treme (chociaż te ostatnie to już zupełnie inna estetyka, również dźwiękowa).

Na tle wspomnianych (i wielu innych) rozpasanych high-endowych konstrukcji, K2 są wręcz "kompaktowe", ale "napakowane" i agresywne – lecz tylko wizualnie; grają zupełnie nienerwowo, stabilnie, profesjonalnie. To pewien paradoks i dysonans poznawczy.

Oczywiście głośne słuchanie każdej muzyki, zwłaszcza "ostrych kawałków", powinno być i będzie przeżyciem intensywnym, a w dłuższym czasie nawet męczącym, w stopniu zależnym od konkretnych warunków i naszych predyspozycji, jednak same JBL K2 S9900 dodają od siebie wyjątkowo mało czynnika "denerwującego", nie dolewają oliwy do ognia, wrażenia płynące z samego nagrania wzmacniają tylko wysokim poziomem głośności, a nie podbarwieniami.

JBL-e nie fałszują, są "czyste emocjonalnie", nawet chłodne, dzięki temu ułatwiają przyjmowanie dużych dawek decybeli, wręcz do tego zachęcają – do "podkręcenia" regulatora głośności w oczekiwaniu na jeszcze silniejsze pozytywne bodźce, muzykę odtworzoną z profesjonalną siłą i spokojem.

W relacjach odsłuchowych rzadko rozpisujemy się na ten temat – bardzo głośne granie nie jest podstawowym celem audiofila, a żeby grać głośno, wcale nie trzeba kupować bardzo dobrych kolumn. W przypadku K2 mamy jednak sytuację szczególną. JBL K2 S9900 potrafią połączyć lawinę decybeli z niewzruszoną klarownością, skupieniem, szybkością.

Z drugiej strony słuchanie K2 przy umiarkowanych poziomach nie sprawia żadnego problemu, dźwięk nie gaśnie, nie zmienia się, pozostaje zrównoważony i precyzyjny''

''Brzmienie

Siła, skupienie, neutralność. Mogą zagrać bardzo głośno, czysto, dobitnie i zarazem spokojnie. Nic nie wytrąca ich z równowagi, pokażą niedoskonałości nagrań, ale nie zrobią afery. Nasycony, równy, dokładny bas, mający przy tym pełną swobodę i zdolność różnicowania. Przejrzysta średnica, precyzyjna scena dźwiękowa. Profesjonalne.'' - Andrzej Kisiel, Audio 7-8/2023 

* * * * * *

A gdy @juter22 będzie chciał, jeszcze bardziej wyśrubowane aspekty brzmieniowe, ogólnie dźwięk - to bez żadnej wewnętrznej ingerencji, wystarczy dorzucić ogniw do CC 🙂

post-28079-0-59946700-1481481125_thumb.jpgpost-28079-0-68340100-1514731101_thumb.jpgpost-28079-0-56197000-1514731019_thumb.jpgpost-28079-0-71191300-1514730744_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sovereign
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Sovereign napisał:

Lepiej mieć szybki bas. Bo nawet ew. wyczynowe subwoofery z szybkim i mocnym sub-bassem, lepiej do systemów głośnikowych szybkimi basami, aniżeli takich galaretowatych basów jak w Rockport Technologies. Ale wtedy, to do jeszcze większego metrażu, szczególnie gdy poza spokojniejszym repertuarem, dla odmiany będzie chciał grać wyczynowo, a na pewno będzie kusiło, jak przy aucie z ekstremalnymi/wyczynowymi osiągami.

System głośnikowy będzie grał wyczynowo nawet w mniejszym metrażu, ale słuchacz nie wytrzyma tak długo jak w większym

15" ciągnący w K2 wysoko do 1KHz nie jest taki szybki... W Everestach jest cięty sporo niżej i tam to daje szybkość

 

Tak jak napisałeś na końcu, "słuchacz nie wytrzyma tak długo" za tym te kolumny nie są na tamto nie za duże poddasze z schodzącymi spadziście sufitami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ASURA napisał:

15" ciągnący w K2 wysoko do 1KHz nie jest taki szybki... W Everestach jest cięty sporo niżej i tam to daje szybkość

15'' z potężnym Alnico 5DG w K2 S9900 od 900Hz w dół. W Everestach niżej i w każdym innym inaczej i z innymi wooferami. W tym jeden skrajny dla rozszerzenia LF. Tylko skrajny bez CC, bo na bardzo niską częstotliwość podziału (niższą niż w starych Studio Monitorach i wielkich Westlake) do CC na skrajny bass/sub-bass byłoby trzeba bardzo dużo kondensatorów.

Najwięcej i najgłębszy bas w EVEREST DD65000 z wooferami o częstotliwości [Fs = 18.4573 Hz], ale DD65000 trzeba by ze świecą szukać - Kto ma, to dla siebie i nie sprzedaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, Sovereign napisał:

15'' z potężnym Alnico 5DG w K2 S9900 od 900Hz w dół. W Everestach niżej i w każdym innym inaczej i z innymi wooferami. W tym jeden skrajny dla rozszerzenia LF. Tylko skrajny bez CC, bo na bardzo niską częstotliwość podziału (niższą niż w starych Studio Monitorach i wielkich Westlake) do CC na skrajny bass/sub-bass byłoby trzeba bardzo dużo kondensatorów.

Najwięcej i najgłębszy bas w EVEREST DD65000 z wooferami o częstotliwości [Fs = 18.4573 Hz], ale DD65000 trzeba by ze świecą szukać - Kto ma, to dla siebie i nie sprzedaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dlatego, po to żeby nie budować filtrów dolno i górnoprzepustowego dla niskich częstotliwości rzędu 200-300 Hz, JBL stosował zwrotnicę aktywną. I bardzo dobrze bo zlikwidowane zostają wtedy te wielkie kondensatory i cewki rzedu dobrych kilku milihenrów. U mnie w CC byłyby to kondy 2x144 uF i 2x104 uF, a jak zapewne wiecie najlepsze kondy to żadne kondy 😉 .

Osobiście uważam, że niskie cięcie jak w 4343 jest super bo duzy 15" papier robi tylko bardzo szybki bas, a wyżej mamy 10" papier do średnicy. Tajemnicą zapewne jest zszycie tych głośników ale zrobili super bo jest płasko.

Ja wolę jednak trzymać się tego podziału częstotliwości: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bass 20 – 250Hz

Low midrange 250 – 500Hz 

Midrange 500Hz – 2kHz

 

Jesli zakres Low midrange 250 – 500Hz jest źle przetwarzany to dzwięk nie ma wypełnienia, jest suchy i męczący. Niby wszyscy o tym wiedzą ale bardzo często oddają go do przetwarzania przez głośnik niskotonowy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.