Jump to content
IGNORED

Tanie kolumny do Yamaha AX-496

Jaźwiec
 Share

Recommended Posts

Dzień Dobry,

Proszę o pomoc,radę i wskazanie dobrych kolumn do mojego wzmacniacza Yamaha AX-496 wraz z CDX-496. Słucham wielu gatunków muzyki, ze sporą dawką klasyki oraz elektronicznego i symfonicznego rocka. Z głośnością zdecydowanie nie przesadzam. Niestety, budżet mam mocno ograniczony maksymalnie do około 900zł, więc biorę pod uwagę głównie kolumny używane. Oczywiscie jak się uda, wolę kupić coś znacznie taniej. Mam małe umeblowane pomieszczenie do odsłuchu, gdzie muzyki słucham w jego części o wymiarach około 3,5x 2,5  metra. Akustycznie jest dość dobre, z dużą ilością przyjaznych dla dźwięku gadżetów (książki, kotary, itp). Warunkiem koniecznym są takie kolumny, które będę mógł ustawić na meblach, a wiec raczej podstawkowe, monitory, itp. Nie mam możliwości ustawienia na odpowiedniej wysokości kolumn podłogowych czy kolumn na standach. Trochę już szukam i jak dotąd udało mi się odsłuchać:

Eltax Symphony 6.2 (to kolumny ojca - u niego w salonie grają bardzo fajnie, ale w moim małym pomieszczeniu była tragedia)

Sonab b1 (odsłuch w komisie - to chyba najgorzej brzmiące kolumny jakie znam!)

Altus 75 (u mnie kompletny straszny bałagan, jazgot, dziwne syczenie i kasza zamiast dźwięku)

Tonsil Perfect 150 (u mnie - byłoby całkiem fajnie, gdyby nie jakiś trudny do określenia problem ze średnicą, szczególnie przy wokalach)

B&W (a dokładniej jej kopia DS2 i DS3 od Vision (całkiem fajne i czysto, ale... Mogłoby grać lepiej, czytelniej na średnicy, stereofonia też mogłaby być nieco lepsza) 

Im dłużej szukam, tym większy mam mętlik w głowie. Wszyscy radzą Tannoye M2 i M2.5 jako najbardziej bezpieczne. Niestety, nie mogę ich odsłuchać. Mogę też kupić w miarę blisko Yamaha NS-G30, ale praktycznie w ciemno, bo sprzedający nie chce zgodzić się na odsłuch u mnie lub ewentualny zwrot, gdyby zagrały całkiem źle.  Mam też w okolicy możliwość kupienia Castle Severn, ale cena przekracza budżet, kolumny są olbrzymie,  a opinie na ich temat podzielone. Wiem, że takich tematów było mnóstwo, ale ceny kolumn i oferty zmieniają się tak szybko, że jakoś trudno ogarnąć to laikowi. Co z aktualnie dostępnych na rynku kolumn warto brać pod uwagę? Możecie coś wskazać? 

Bywałem i dalej - Wołosate z Przełęczą Bukowską 😉 

Ze względu na kubaturę pokoju mam takie propozycje:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

bo skoro Eltaxy były nie do przyjęcia, również i z Kodami mogłoby być podobnie:

Hidden Content

Ale rzeczywiście oferta w okolicy słaba ...

... i zamiast IV RP jest PRL II

Dziękuję. Jak według Ciebie ma się wskazana kolumna Dali Zensor w stosunku do Tannoy M2 lub 2.5? W sumie budżet zbliżony, praktycznie bez różnicy. Kody,które wskazałeś odpadają w przedbiegach ze względu na wielkość - po prostu nie mam gdzie ustawić tak wysokich kolumn. Szkoda... Ładne ;-)

Posted (edited)

Gdyby choć jednych posłuchać miałbyś już punkt odniesienia, ale jest warunek:

albo u siebie, albo w podobnym metrażu.

PS. Znalazłem coś takiego:

Hidden Content

Edited by audioburak

Poczytane, pooglądane i z opisu wygląda to bardzo zachęcająco w stosunku do moich potrzeb. A jeśli chodzi o inne kwestie, szczególnie te wizualne, to ładniejsza połowa już wybrała Dali Zenzor 1 i ma nie szukać 😉

No, ale na razie cena w okolicy maksimum, a budżet napięty jak struna. No i ofert w okolicy nie ma. Trzeba więc cierpliwie czekać aż się gdzieś pojawią i posłuchać. Raz jeszcze dziękuję za inspirację.

@Jaźwiec

Jak będziesz szukał w zasięgu rzutu beretem 😉 może być ciężko, więc wydaje się,

że wycieczka do Tarnowa to nie wyprawa do Świnoujścia ... Może coś by się też udało

wynegocjować, a cena bez standów nawet z paliwem ( 150 km ) mieści się w budżecie.

Może ładniejsza połowa też coś dorzuci 😉 

W Twoim pomieszczeniu, ze względu na metraż, najlepszym wyborem będą kolumny podstawkowe. Ja wziąłbym pod uwagę WHARFEDALE D 320. Kolumny te są slolidnie wykonane i przyjazne dla wzmacniacza. Ich skuteczność to 87 db/W,m, a impedancja jest zgodna z 8 omami. Są bardzo szczegółowe, prezentują całkiem przyzwoitą stereofonię. Charakteryzują się dobrym balansem tonalnym. Jak na swoje rozmiary basu jest całkiem sporo. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle dokładny i naturalny dżwięk, który radzi sobie ze wzystkimi rodzajami muzyki. Polecam. BOGDAN.

Edited by Audiotrendt

AUDIOtrendt Kraków. Zapraszamy na odsłuchy. Doradzamy, pomagamy, rozwiązujemy problemy. Wypożyczamy sprzęt do domu.
Wszyscy forumowicze mogą liczyć u nas na atrakcyjne ceny!

www.audiotrendt.com.pl; tel.: 12 686 10 15 | 791 063 315 | 509 188 477

42 minuty temu, Audiotrendt napisał:

W Twoim pomieszczeniu, ze względu na metraż, najlepszym wyborem będą kolumny podstawkowe. Ja wziąłbym pod uwagę WHARFEDALE D 320.

Jeśli chodzi o podstawkowe, to w pełni zgodzę się z Tobą - raczej nie biorę pod uwagę żadnych innych możliwości. A co do Wharfedale... W wielu opiniach, które czytałem, przewija się wątek problemów z trwałością zastosowanych tam głośników. Trudno mi to zweryfikować, ale być może jest coś na rzeczy?