Skocz do zawartości
IGNORED

Projektor laserowy do kina domowego


darek2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 19.03.2023 o 11:52, darek2 napisał:

Ciekawe jak się sprawują te laserowe stawiane pod ekranem

Od dwóch miesięcy używam Epson LS-500W. Jestem pozytywnie zaskoczony. Jakość obrazu jest dla mnie bardzo dobra. Piszę dla mnie , bo każdy ma inne wymagania. Materiały z YOU TUBE w jakości 4K bardzo przyjemnie się ogląda. Nie mam specjalnie adoptowanego salonu oraz ekranu. Projektor jest pożyczony w celach testowych. W przypadku używania        go w dzień bez zasłoniętych rolet jest duża strata jakości obrazu. Trzeba by było samemu zobaczyć i podjąć decyzję. Być może ten projektor będzie na sprzedaż. Sprawa się wyjaśni w ciągu ok. dwóch tygodni. Ma on przebieg ok. 250 godzin kupowany ok rok temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Krzychu72 napisał:

Od dwóch miesięcy używam Epson LS-500W. Jestem pozytywnie zaskoczony. Jakość obrazu jest dla mnie bardzo dobra. Piszę dla mnie , bo każdy ma inne wymagania. Materiały z YOU TUBE w jakości 4K bardzo przyjemnie się ogląda. Nie mam specjalnie adoptowanego salonu oraz ekranu. Projektor jest pożyczony w celach testowych. W przypadku używania        go w dzień bez zasłoniętych rolet jest duża strata jakości obrazu. Trzeba by było samemu zobaczyć i podjąć decyzję. Być może ten projektor będzie na sprzedaż. Sprawa się wyjaśni w ciągu ok. dwóch tygodni. Ma on przebieg ok. 250 godzin kupowany ok rok temu.

  Przeanalizowałem i odpuszczam temat projektorów UST, nawet już byłem zdecydowany na Hisense PL 1. Brak zoomu i przy dedykowanym rozmiarem ekranie to duży minus, w swojej tradycyjnej Optomie, mogę zmieniać rozmiar obrazu w pionie i poziomie, ustawić co do mm w ramach ekranu, dlatego te projektory UST idealne na białe ściany gdzie nie ma ograniczeń ramowych. No i to jest bardzo duży minus projektorów UST a mają też dużo plusów, no ale cóż dedykowany ekran przy nich odpada

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Vintageaudiofil

(Konto usunięte)
30 minut temu, darek2 napisał:

no ale cóż dedykowany ekran przy nich odpada

 

W czym problem? Chcesz większy ekran odjeżdżasz dalej od ekranu, chcesz mniejszy przybliżasz… 

ja nie widzę problemu, moim zdaniem ekran specjalny do nich i w dzień też będzie komfortowo, z tym że ja bym kupował taki którego mógłbym zainstalować na szynach do sufitu. Bo np Hinsei ma dwa rozmiary na stałe tz dwa modele 100 i 120 cali i tutaj już zapomnij o tym co pisałem wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Vintageaudiofil napisał:

Panowie jeżeli pozwolicie to wtrącę swoje trzy grosze…

A więc tak ja to widzę w ten sposób:

Zakup nowego laserowego JVC RS2100 to koszt obecnie 56900 zł, natomiast RS1100 to wydatek 32900 zł, różnica to  24000 zł!!! Teraz tak, dajmy czas użytkowania takiego projektora, powiedzmy że w ciągu roku wyświetli 1500 godzin, co na 10 lat daje nam 15000 godzin ! Producenci projektorów deklarują ze wytrzyma laser ponad 20000 godzin ale ja w to nie wierze i przy 13-15000 będzie trzeba wymienić moduł laserowy na nowy. Koszt? Nikt tego na chwilę obecną nie potrafi oszacować😞 Teraz czas na projektor z lampą, w ciągu tych 10 lat wymienimy lampę 4 razy,  koszt obecny nowej lampy z modułem to 3000 zł a samej lampy powiedzmy około 1000-1500 zł. Suma sumarą wychodzi na to że i tak bardziej opłaca się kupić lampowy projektor od laserowego! Dodajmy jeszcze że producent po pięciu latach wprowadzi następny model to ceny szybko polecą na łeb. 
 

Koszty:

Projektor Laserowy 57 tys zł, koszt wymiany lasera po 13-15 tys/h nieznany

Projektor Lampowy 33 tys zł plus 4 x 3 tys zł obecnie za cały moduł daje nam 45 tys zł

Wnioski:

Moim skromnym zdaniem jeżeli stać mnie na Laser to i tak bym go nie kupił ponieważ przepłacam i to dużo, dużo za dużo a jeszcze gdybym miał go sprzedać po pięciu latach to bym za pewne stracił dużo! Bo nikt nie kupi lasera za 3/4 bez gwarancji, natomiast przy lampie może być inaczej bo moduły tańsze podczas wymiany a laser? Ni czorta nie wiadomo ile to by kosztowało. Aha i po wymianie lampy mamy roczną gwarancję w trybie low lub 1000h natomiast w high 500h lub pół roku.

Dalej śmiem twierdzić że jeżeli projektor 4K to tylko na lampie ze względów kosztów. Co do jakości względem parametrów świecenia? To i tak wybieram Lampę.
 

A jak wy to widzicie pod kątem cenowym? 

Laser wytrzyma te 20 000 godzin w trybie high albo mid ale w trybie low może dobić nawet do 30 000 godzin, więc skąd Ty wziąłeś te 15 000 godzin to ja nie wiem laser może dużo więcej.

A ile przewidziałeś że wytrzyma lampa w RS1100 bo to co podaje producent czyli ok 4500 godzin w trybie low to są mrożonki i między bajki można sobie schować, tym bardziej tak jak w moim przypadku jak mam takie straszne problemy z prądem w gniazdku. W moim przypadku po ok 1300 godzin zauważyłem mocne ściemnianie to jest 1/3 z tego co podaje producent.

Założyłeś że przy lampowym RS1100 w ciągu 10 lat wyświeci się te 15 000 godzin czyli 1500 godzin na rok i przewidziałeś na ten wyniki tylko 4 lampy! Czyli wychodzi 3750 godzin w życiu nie ma szans aby zrobić tyle na jednej lampie może 2100-2300 godzin to jest realny wynik w trybie low.

Na stronie AVS jest dużo więcej osób z projektorami z serii N od X i stamtąd sie dowiedziałem o tym że lampa w N-kach jest gorzej chłodzona od X7900 przez co niemożliwe jest nawet zbliżenie się żywotnością lampy w N w stosunku do serii X. Po za tym lampa do N5,N7,N9 jest dużo droższa od lampy do rs440 czy rs540 itp.

Ja zakładam że w RS1100 na 15 000godzin będziemy potrzebować 8 lamp z czego jedna jest fabrycznie zamontowana w projektorze więc trzeba kupić 7 lamp po 3 tys patrząc na szalejące cenny i inflację raczej za niedługo już po 4 tys za sztukę co daje 28 tys zł + cena 1100 to 33 tys zł co daje łącznie 61 tysięcy złotych. A więc koszt zakupu RS1100 + koszt użytkowania tego projektora aby móc zbliżyć się żywotnością do laserowego wychodzi drożej. Oczywiście nie na początku tylko w czasie się to przełoży ale suma sumarum trzeba będzie więcej zapłacić za lampowy RS1100 aniżeli laserowy RS2100.

Co prawda na laser trzeba dużo wydać na początku przy zakupie, ale projektor się odwdziecza tanią eksploatacją, a lampowy jest tani taki żart 33 tys to nie tanio ale trzeba będzie dużo wydać na koszty utrzymania takiego projektora oczywiście jeżeli będziemy chcieli osiągnąć na nim taką samą żywotność co na laserze.

 

To tak jak z zakupem auta, spalinowe auta z Dieslem czy Benzyną pod maską będą tańsze od czysto elektrycznych fur, ale drugie tyle co najmniej zostawimy na stacjach benzynowych.

A auta elektryczne są drogie w zakupie ale na żadna stację nie będziemy musieli jezdzić chyba że tylko po hot doga czy kawę, tylko ładować w domu tanim kosztem z wallboxa, dlatego tak bardzo kibicuje projektowi Izera Polskie auto elektryczne. I do tego zielone tablice rejestracyjne coś wspaniałego.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez JVC 4K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Vintageaudiofil napisał:

W czym problem? Chcesz większy ekran odjeżdżasz dalej od ekranu, chcesz mniejszy przybliżasz… 

ja nie widzę problemu, moim zdaniem ekran specjalny do nich i w dzień też będzie komfortowo, z tym że ja bym kupował taki którego mógłbym zainstalować na szynach do sufitu. Bo np Hinsei ma dwa rozmiary na stałe tz dwa modele 100 i 120 cali i tutaj już zapomnij o tym co pisałem wcześniej

Ja mam stały ekran ramowy, jakoś nie widzę tego, żeby wypełnić ekran od ram bocznych i górna-dolna odsuwając projektor od ekranu, który ma w podstawie 235 cm. Odstawienie projektora, raczej w całości w granicach ram ekranu nie wypełni, bez zoomu będzie ciężko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zapomniałem dodać że na lampowym projektorze mamy taki negatywny "efekt oszczędzania" czyli mając z tyłu głowy ile godzin wytrzymuje lampa i ile kosztuje oryginał z modułem nigdy nie załączymy projektora rano i dopiero wyłączymy w nocy jak idziemy spać to się nie zdarzy na lampowym ze względu na ten strach przed dużymi kosztami.

A na laserowym mogę włączyć projektor rano wyjść z domu skosić ogródek i wyłączyć wieczorem i w ciągu 1 dnia nabić z 14 godzin i bez stresu bo to kropla w oceanie z tej całej puli 20 000 godzin.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Vintageaudiofil

(Konto usunięte)
2 godziny temu, JVC 4K napisał:

Laser wytrzyma te 20 000 godzin w trybie high albo mid ale w trybie low może dobić nawet do 30 000 godzin, więc skąd Ty wziąłeś te 15 000 godzin to ja nie wiem laser może dużo więcej.

A ja się Ciebie specu spytam tylko o jedno? Miałeś już projektor który przekroczył te deklarowane 20 tys godzin? Bo jak na razie dotychczas nie słyszałem lub widziałem użytkownika który by tyle wyświetlił…

2 godziny temu, JVC 4K napisał:

A ile przewidziałeś że wytrzyma lampa w RS1100 bo to co podaje producent czyli ok 4500 godzin w trybie low

3 tys godzin dlatego 4 wymiany w ciągu 10 lat

2 godziny temu, JVC 4K napisał:

Założyłeś że przy lampowym RS1100 w ciągu 10 lat wyświeci się te 15 000 godzin czyli 1500 godzin na rok i przewidziałeś na ten wyniki tylko 4 lampy! Czyli wychodzi 3750 godzin w życiu nie ma szans aby zrobić tyle na jednej lampie może 2100-2300 godzin to jest realny wynik w trybie low

A co ty wiesz! Miałeś uszkodzonego proja co sprzedałeś komuś z rodziny i go wydymałeś na kasę

2 godziny temu, JVC 4K napisał:

projektorami z serii N od X i stamtąd sie dowiedziałem o tym że lampa w N-kach jest gorzej chłodzona od X7900 przez co niemożliwe jest nawet zbliżenie się żywotnością lampy w N w stosunku do serii X. Po za tym lampa do N5,N7,N9 jest dużo droższa od lampy do rs440 czy rs540 itp

Ale seria N to co innego niż RS! Bzdury wypisujesz!

2 godziny temu, darek2 napisał:

odsuwając projektor od ekranu, który ma w podstawie 235 cm

No to jest przecież są projektory co dają 120 cali z krótkiej odległości, w czym problem?

1 godzinę temu, JVC 4K napisał:

Jeszcze zapomniałem dodać że na lampowym projektorze mamy taki negatywny "efekt oszczędzania" czyli mając z tyłu głowy ile godzin wytrzymuje lampa i ile kosztuje oryginał z modułem nigdy nie załączymy projektora rano i dopiero wyłączymy w nocy jak idziemy spać to się nie zdarzy na lampowym ze względu na ten strach przed dużymi kosztami.

A na laserowym mogę włączyć projektor rano wyjść z domu skosić ogródek i wyłączyć wieczorem i w ciągu 1 dnia nabić z 14 godzin i bez stresu bo to kropla w oceanie z tej całej puli 20 000 godzin.

Chyba mówisz o sobie, u mnie leci coś a ja myk do sklepu, dziennie 6h a jak wolne to 10-12h i nie żałuję wydanych pieniędzy, tylko ty dusi groszu zrzędzisz jak małe dziecko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Vintageaudiofil napisał:

A ja się Ciebie specu spytam tylko o jedno? Miałeś już projektor który przekroczył te deklarowane 20 tys godzin? Bo jak na razie dotychczas nie słyszałem lub widziałem użytkownika który by tyle wyświetlił…

3 tys godzin dlatego 4 wymiany w ciągu 10 lat

A co ty wiesz! Miałeś uszkodzonego proja co sprzedałeś komuś z rodziny i go wydymałeś na kasę

Ale seria N to co innego niż RS! Bzdury wypisujesz!

No to jest przecież są projektory co dają 120 cali z krótkiej odległości, w czym problem?

Chyba mówisz o sobie, u mnie leci coś a ja myk do sklepu, dziennie 6h a jak wolne to 10-12h i nie żałuję wydanych pieniędzy, tylko ty dusi groszu zrzędzisz jak małe dziecko!

Miałeś kiedyś taki projektor UST? Jak odjechałeś na większą odległość, to bez problemu wypełnił w całości ekran do ram?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, darek2 napisał:

Miałeś kiedyś taki projektor UST? Jak odjechałeś na większą odległość, to bez problemu wypełnił w całości ekran do ram?

Może i wypełni, ale żeby to miało sens to i tak musisz go podwiesić pod sufitem, tylko blisko ekranu, a nie po drugiej stronie salonu jak w klasycznych projektorach. Więc czy jest znów tak duża różnica? A ta ich wielka soczewka jednak trochę zniekształca obraz, raczej tego nie przeskoczysz... ja przynajmniej nie spotkałem się z projem UST, który ma idealną geometrię obrazu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, qbakos napisał:

Może i wypełni, ale żeby to miało sens to i tak musisz go podwiesić pod sufitem, tylko blisko ekranu, a nie po drugiej stronie salonu jak w klasycznych projektorach. Więc czy jest znów tak duża różnica? A ta ich wielka soczewka jednak trochę zniekształca obraz, raczej tego nie przeskoczysz... ja przynajmniej nie spotkałem się z projem UST, który ma idealną geometrię obrazu.

Ewentualnie rozważałem postawienie pod ekranem, powieszenie pod sufitem blisko ekranu odpada, ja jestem wyczulony na geometrię obrazu, dlatego odpuszczam UST

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, JVC 4K said:

nigdy nie załączymy projektora rano i dopiero wyłączymy w nocy jak idziemy spać to się nie zdarzy na lampowym ze względu na ten strach przed dużymi kosztami.

No bez przesady. Ja ostatnio jak włączyłem projektor rano, to wyłączyłem go po kilkunastu godzinach. Leciały jakies głupoty w tle, a ja zajęty byłem czymś innym. Jakos nigdy nie oszczędzałem tych lamp, bo jednak wychodzę z załozenia, ze to projektor jest dla mnie, a  nie ja dla projektora 😉

Oczywiscie jak mialbym włączyc tylko na 15 minut to wtedy faktycznie wolę go nie uruchamiac ale kilkunasto godzinne maratony to juz niejeden projektor u mnie zaliczył. Czasem odpalę wieczorem film i zasnę. Projektor wyłączam jak się obudzę 😊

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Vintageaudiofil

(Konto usunięte)
11 godzin temu, darek2 napisał:

Miałeś kiedyś taki projektor UST? Jak odjechałeś na większą odległość, to bez problemu wypełnił w całości ekran do ram?

Widziałem w sklepie specjalistycznym od Kin, mieli tam takie specjalne szafki gdzie projektor UST był wmontowany do środka i podczas oglądania albo otwierałeś górną pokrywę w celu wyświetlenia obrazu 100’ , lub otwierałeś przód jeszcze i wysuwałeś projektor na te 120 cali. To nic trudnego samemu można coś takiego też wykombinować we własnym zakresie. 

10 godzin temu, qbakos napisał:

A ta ich wielka soczewka jednak trochę zniekształca obraz

W jakim sensie? Zniekształcony? Widziałeś, porównywałeś? 
 

Dużo ludzi tylko pisze by pisać, przeważnie bzdury bo nie mieli albo tego czegoś w domu albo okazji by to porównać. 
 

Darku tylko wież że taki projektor UST wiąże się też z zakupem innego ekranu który ma specjalną strukturę odbijającą światło pod innym kątem, zwykły ekran odpada na samym starcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że ktoś fotografią się interesuje aby wiedzieć, że szerokokątny obiektyw zniekształca obraz w dużo większym stopniu niż normalnoogniskowy. Wady obiektywu koryguje się elektronicznie modyfikując obraz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, przmor said:

Wystarczy, że ktoś fotografią się interesuje aby wiedzieć, że szerokokątny obiektyw zniekształca obraz w dużo większym stopniu niż normalnoogniskowy. Wady obiektywu koryguje się elektronicznie modyfikując obraz.

Widziałem w akcji jeden projektor UST od Epsona, a nawet mam go w domu do dzisiaj 😉 Był to EPSON EB-450W. Model przeznaczony do szkół, zawieszany nad ekranem na niewielkim wysięgniku rzucający obraz w dół. Nie powiedziałbym, ze jakoś zniekształca obraz w znaczny sposób. Geometria obrazu jest nienaganna ale trzeba go staranniej ustawić przed ekranem, bo projektory UST rzucają obraz w dość specyficzny sposób i nawet najmniejsze przesunięcie projektora sprawia, ze obraz staje się rombem. Co ciekawe nie miał on typowej wielkiej soczewki jaką mozna zobaczyć w zwykłych projektorach Short Throw. Nie uruchomię juz teraz tego projektora, bo zostawiłem go na częsci ale pamiętam, ze o ile geometria obrazu była ok, to juz aberracja chromatyczna była widoczna ale nie była znacznie większa od przeciętnego modelu 3LCD o podobnych parametrach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza ale często słyszy się, żeby nie używać korekt typu trapez w projektorze bo pogarsza to jakość obrazu. W przypadku UST obraz musi być mocno korygowany przed wyświetleniem aby zamaskować zniekształcenia szerokokątnej optyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minutes ago, przmor said:

W przypadku UST obraz musi być mocno korygowany przed wyświetleniem aby zamaskować zniekształcenia szerokokątnej optyki.

Absolutnie tak nie jest. Obiektyw jest tak skonstruowany, ze bez uzywania jakiejkolwiek korekcji cyfrowej obraz wyswietlany jest idealnym prostokątem. Wiem co piszę, bo miałem w rękach blok optyczny takiego projektora. Przerabiałem model lampowy 3LCD na podswietlenie 3 diodami w kazdej składowej barwie. Z braku czasu projekt porzuciłem ale do tej pory mam to w szafie. Problemem okazało się dobranie diod pod względem spektrum, aby uzyskac zadowalające odwzorowanie barw. Miał to byc projektor chłodzony pasywnie, bez uzycia wiatraków do oglądania mało wymagających treśći. Moze kiedys go dokonczę 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, brewka87 napisał:

Absolutnie tak nie jest. Obiektyw jest tak skonstruowany, ze bez uzywania jakiejkolwiek korekcji cyfrowej obraz wyswietlany jest idealnym prostokątem. Wiem co piszę, bo miałem w rękach blok optyczny takiego projektora. Przerabiałem model lampowy 3LCD na podswietlenie 3 diodami w kazdej składowej barwie. Z braku czasu projekt porzuciłem ale do tej pory mam to w szafie. Problemem okazało się dobranie diod pod względem spektrum, aby uzyskac zadowalające odwzorowanie barw. Miał to byc projektor chłodzony pasywnie, bez uzycia wiatraków do oglądania mało wymagających treśći. Moze kiedys go dokonczę 😉 

Nieprawda co do obiektywu

Parasola w d... też nie otworzysz

 

Tyle wad ma szklany obiektyw jako taki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, ASURA said:

Nieprawda co do obiektywu

A mozesz jaśniej? Napisałem, ze optyka projektora UST nie musi być korygowana elektroniką na podstawie projektora, który miałem w rękach, którego blok optyczny miałem na stole z podswietlonymi matrycami i rzucał idealnie prostokątny obraz. Jeśli chcesz, to po pracy zrobię specjalnie dla Ciebie zdjęcie bloku optycznego z tego projektora. Moze nawet podswietlę matryce zebyś ocenił te zniekształcenia...

10 minutes ago, ASURA said:

Parasola w d... też nie otworzysz

No tutaj napisałes bardzo merytorycznie..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, muszę zgłębić temat. Być może fakt gdzie jest wejście a gdzie wyjście obrazu (w fotografii jest odwrotnie) ma znaczenie? A może używana jest wyłącznie centralną część soczewek gdzie zniekształcenia są najmniejsze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, brewka87 napisał:

A mozesz jaśniej? Napisałem, ze optyka projektora UST nie musi być korygowana elektroniką na podstawie projektora, który miałem w rękach, którego blok optyczny miałem na stole z podswietlonymi matrycami i rzucał idealnie prostokątny obraz. Jeśli chcesz, to po pracy zrobię specjalnie dla Ciebie zdjęcie bloku optycznego z tego projektora. Moze nawet podswietlę matryce zebyś ocenił te zniekształcenia...

W całym spektrum widzialnym ten obraz był idealny? i jak idealny, czy tylko dla Ciebie? U mnie idealny obraz się skończył jak po 45latach założyłem korygujące okulary (robiłem bardzo precyzyjne rzeczy w setkach i mikronach mm) Przejście światła z dwóch ośrodków o różnej gęstości psuje bezpowrotnie ten idealizm, żadne powłoki na soczewkach czy też szkło ołowiowe  tego nie naprawią...

10 minut temu, przmor napisał:

Ciekawe, muszę zgłębić temat. Być może fakt gdzie jest wejście a gdzie wyjście obrazu (w fotografii jest odwrotnie) ma znaczenie? A może używana jest wyłącznie centralną część soczewek gdzie zniekształcenia są najmniejsze?
 

Centralna część soczewek brana z analogu do aparatów cyfrowych trochę poprawia obraz ale jakiej wielkości w rzutnikach musiały by być obiektywy i kto za ten przepych by tyle zapłacił?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, ASURA said:

W całym spektrum widzialnym ten obraz był idealny? i jak idealny, czy tylko dla Ciebie? 

Pisałem, o geometrii obrazu, nie było widocznych zniekształcen o ktorych pisze @przmor, a Ty tu wyjezdzasz o 

5 minutes ago, ASURA said:

Przejście światła z dwóch ośrodków o różnej gęstości psuje bezpowrotnie ten idealizm, żadne powłoki na soczewkach czy też szkło ołowiowe  tego nie naprawią...

To z takim podejsciem, to zaden projektor dostępny na rynku nie jest pozbawiony wad optyki ale myslę, ze w kwestii zniekształcen chodziło o zupełnie co innego.

Wspomniałem przeciez o aberracji chromatycznej, którą z resztą posiada kazdy obiektyw więc nie wiem po co filozofujesz nie na temat.

1 hour ago, brewka87 said:

o ile geometria obrazu była ok, to juz aberracja chromatyczna była widoczna ale nie była znacznie większa od przeciętnego modelu 3LCD o podobnych parametrach.

A Ty tu bez sensu o mikronach piszesz..

11 minutes ago, ASURA said:

A może używana jest wyłącznie centralną część soczewek gdzie zniekształcenia są najmniejsze?

W projektorze o którym ja piszę, zastosowany był obiektyw podobny do tego w zwykłym projektorze, który rzucał obraz na lustro asferyczne i dopiero obraz odbity od tego lustra był rzucany na scianę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Vintageaudiofil napisał:

W jakim sensie? Zniekształcony? Widziałeś, porównywałeś? 

Tak, widziałem. A niby na jakiej zasadzie o tym piszę? W pracy mam pełno projektorów UST prezentacyjnych, praktycznie większość jest właśnie taka. Epsona, o którym pisze @brewka87 też mamy i jest to jeden z lepszych tego typu: stary, wielki i jak na prezentacyjny był bardzo drogi, teraz praktycznie już takich nie robią. Te bardziej współczesne mają już tą wielką soczewkę i zniekształcenia niestety występują: dolna albo boczne krawędzie nigdy nie są idealnie równe. Nie jest to jakaś wielka tragedia, ale jednak...

6 godzin temu, brewka87 napisał:

Napisałem, ze optyka projektora UST nie musi być korygowana elektroniką na podstawie projektora, który miałem w rękach, którego blok optyczny miałem na stole z podswietlonymi matrycami i rzucał idealnie prostokątny obraz.

Patrząc tylko na blok optyczny nie będziesz wiedział, czy nie występują korekty w elektronice. Obraz może być korygowany przed wyświetleniem go na matrycach, aby przeciwdziałać zniekształceniu, które prowadza soczewka. Ale to już jest gdybanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minutes ago, qbakos said:

Patrząc tylko na blok optyczny nie będziesz wiedział, czy nie występują korekty w elektronice. Obraz może być korygowany przed wyświetleniem go na matrycach, aby przeciwdziałać zniekształceniu, które prowadza soczewka. Ale to już jest gdybanie.

Dokładnie, gdybanie 😉 miałem ten projektor odpalony na zastępczych źródłach swiatła, uwierz mi, ze puszczając na matrycę o rozdzielczości 1280×800 (bo taką miał ten projektor) obraz z komputera o identycznej rozdzielczości nie ma mowy, zeby nie zauwazyc jakiejś korekcji w domenie cyfrowej gdyby taka była uzyta. Wystarczy puścic planszę testową do obserwacji efektu Moire'a i natychmiast byłoby to widac. Wystarczy włączyc korekcję keystone nawet najmniejszą z mozliwych i juz czcionki zaczynają byc nieostre itp. 

Poza tym "okienka" kazdej z martyc przy pryzmacie są idealnie prostokątne. Po podswietleniu tych matryc (bez podłączonej elektroniki) widac byłoby jakies zniekształcenia geometrii gdyby takowe wprowadzała sama optyka.

Moze miałem to szczęscie, ze jedyny projektor UST jaki widziałem (i miałem na warsztacie) to był taki dobry EPSON...? 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pofatygowałem się i wyjąłem z szafy zwłoki (dwóch!) Projektorów o których piszę. Są zakurzone ale to mało wazne. Na zdjęciu przyłozyłem metrówkę aby pokazac skalę wielkości bloku optycznego z tego Epsona (EB-440W, a nie tak jak napisałem wcześniej z pamięci 450W).

Sam projektor gabarytowo jest podobny do mojego wczesniejszego JVC HD350. Urządzenie zbudowane pancernie, mimo ze to model prezentacyjny.

Obiektyw zaczyna się zaraz za widocznym pryzmatem (3 wystające tasiemki od matryc HTPS), na koncu bloku optycznego jest duze lustro, a skupiony obraz wydostaje się poprzez małe widoczne okienko.

Moze mnie cos podkusi i podswietlę optykę..😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20230322_203556.jpg

20230322_203726.jpg

20230322_203617.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obsługę Dolby Vision to wymaganie spełnia Formovie Theater. Projektor UST rzucający obraz o wymiarach 150 cali z 77cm. Niestety musi mieć specjalny ekran gdzie koszt ramowego 150" to ponad 8000zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Vergil napisał:

Jeśli chodzi o obsługę Dolby Vision to wymaganie spełnia Formovie Theater. Projektor UST rzucający obraz o wymiarach 150 cali z 77cm. Niestety musi mieć specjalny ekran gdzie koszt ramowego 150" to ponad 8000zł.

FT nie do zdobycia w Polsce, myślałem o Hisense PL 1, też ma DV, no i cena bardziej przystępna, z tymi ekranami różne opinie, podobno wymóg, no a z drugiej strony, że wystarczy tradycyjny ramowy w szarym odcieniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Gość Vintageaudiofil

(Konto usunięte)
9 minut temu, darek2 napisał:

Wszedłem w UST - Hisense PL1, dla mnie rewelacja i to na tradycyjnym ekranie ramowym

Mógłbyś coś skrobnąć dla niedowiarków? Jak to wygląda w porównaniu do normalnego projektora?

Gratulacje👏👏👏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.