Skocz do zawartości
IGNORED

2A3 / 300B SE VS EL84 SE różnice dźwiękowe


Kris_54701
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie różnice brzmienia między 2A3 SE i EL84 SE?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Wszystko zależy od konstrukcji konkretnego wzmacniacza i użytych komponentów np. transformatorów głośnikowych itp. tym bardziej, że EL84 to pentoda i może pracować w trzech trybach gdzie każdy na starcie będzie oferował inne brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry SE na EL84 może być końcem poszukiwań ale... bardzo dużo zależy, i chyba najwięcej, od transformatorów głośnikowych jakich użyto do jego budowy... chyba, że będziesz kupował gotowca. No i jeszcze kolumny, grać będą każde ale każde inaczej. Moim zdaniem kolumny musisz mieć powyżej 90-92 dB a w jakim układzie (BR, C, OB lub inne) to już inna bajka. A na koniec kwestia samych lamp jakie będą użyte, bo też grają inaczej... temat rzeka.

Najlepiej, niestety, pożyczyć i samemu posłuchać w domu na swoich kolumnach bo to małe moce są... lub u kogoś w domu i tu też jest ale. W każdym układzie może to zagrać zupełnie inaczej.

Są fani 2A3 i fani EL84 i są fani 300B i każdy broni swego jak niepodległości.

Miłej drogi w poszukiwaniach, choć nie pomogłem to osobiście używam SE EL84 UL i nie poszukuję innego, trochę z lenistwa, trochę z powodu samozadwolenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audiofilizm to: niewiedza dlaczego gra, a gra - pełnia szczęścia

Audioholizm to: wiedza dlaczego gra, a nie gra -dramat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.04.2023 o 21:24, Kris_54701 napisał:

Jakie różnice brzmienia między 2A3 SE i EL84 SE?

Zbyt ogólnie sformułowane pytanie. Czasami między poszczególnymi klonami 300b są kolosalne różnice. Ja generalnie wolę 2a3 od 300b bo jest bardziej neutralna i można jeszcze dostać lampy z epoki w sensownych cenach. el84 to już zupełnie inna bajka. Musisz mieć kolumny bliżej 100bd. równie dobrze możesz zrobić SPUDa na jakiś lampach typu e55l lub podobnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wakutoma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za punkty, gwiazdki... szczerze to napiszę tak.  W ostatnim czasie składałem wzmak dla kolegi w SE na 6p14p i 6n2p na wejściu. Pomimo kilku lat słuchania w UL, stwierdziłem że w trybie triodowym gra lepiej niż w UL, ale gram na odgrodach DIY (nie wiem już,  ktora wrsja). I tu znów temat rzeka...

Nikt nie da Tobie odpowiedzi, co gra lepiej ale... zobacz że topowe wzmacniacze AN. Na jakich na jakich lampach są i w jakich ukladach są  robione i  najważniejsze, z jakimi kolumnami były  sprawdzane. Kolumny do SE to niestety warunek krytyczny, bo dalej z SE nie pojedziesz, a co najwyżej się rozczarujesz...

Jak mawiał poeta:... Coś jest w "kupie"... ponad 6 miliardów much nie może się mylić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audiofilizm to: niewiedza dlaczego gra, a gra - pełnia szczęścia

Audioholizm to: wiedza dlaczego gra, a nie gra -dramat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem i mam kilka wzmacniaczy na el84 i w moim zdaniem najlepiej brzmi SE trioda. Nie będę opisywał dźwięku, ale to po prostu jest dla mnie przyjemne i mnie nie męczy. Co do samych lamp to preferuje 6P14P EW/V. Brak mi doświadczenia z innymi wymienionymi lampami, ale przykładowo wzmacniacze na EL34 brzmią zupełnie inaczej. 
zorge czy możesz napisać coś więcej o wzmacniaczu którego używasz ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KzU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zbudowany wzmacniacz SE na EL84/6p14p brzmi bardzo dobrze. Tak samo wzmacniacze PP na tych samych lampach są bardzo dobre. Nie jestem w stanie określić które są lepsze. To co zauważyłem budując różne układy na tych lampach, to w przypadku PP stopień sterujący który przeważnie jest też odwracaczem, powinien być o możliwie małej rezystancji wewnętrznej. Dobre rezultaty uzyskałem z lampą E88CC jako inwerter z dzielonym obciążeniem. Nie da się tego jednoznacznie określić czy SE czy PP lepsze. Porównałbym to do samochodów z silnikiem wolnossącym z pośrednim wtryskiem i turbo z bezpośrednim wtryskiem. Nie jest powiedziane że turbo benzyna zawsze jest lepsza. Często wolno ssaki mają większą kulturę pracy, dają większą przyjemność z jazdy, pomimo to że nie mają takiego kopa i mniej mocy niż silniki turbodoładowane. Wszystko zależy od konkretnej konstrukcji.          

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam na zmiane EL84 (w teybie triodowym) i 2A3. Oba grają magicznie, przy czym EL ma znacznie mniej "dołu". Nie wiem czy to kwestia lampy czy raczej transformatorów (chociaz gram na ogonowskim, przyzwoite, spore żelazo).

No i oczywiscie mam PP a la Leben, przy czym to juz zupelnie inne granie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, yacool1975 napisał:

Uzywam na zmiane EL84 (w teybie triodowym) i 2A3. Oba grają magicznie, przy czym EL ma znacznie mniej "dołu". Nie wiem czy to kwestia lampy czy raczej transformatorów (chociaz gram na ogonowskim, przyzwoite, spore żelazo).

No i oczywiscie mam PP a la Leben, przy czym to juz zupelnie inne granie

Słabszy dół we wzmacniaczach pentodowych SE w porównaniu do triodowych jest powszechne. Można to poprawić z całkiem dobrym skutkiem, zbliżając się do jakości basu wzmacniaczy triodowych. Tajemnica tkwi w transformatorach głośnikowych i w ich indukcyjności. Niestety nie jest łatwo wykonać takie transformatory, ci co nawijają wiedzą o co chodzi. Poprawiając jeden parametr np. indukcyjność pogarszamy inny zwiększamy indukcyjność rozproszenia czy pojemności pasożytnicze. Łatwiej jest wykonać transformatory pod triody, nie trzeba się zbytnio martwic pojemnościami pasożytniczymi, miedzy uzwojeniami a i duża indukcyjność uzwojenia pierwotnego też nie jest potrzebna.  

Dla lampy EL84/6P14P transformator SE powinien mieć indukcyjność La chociaż ok 40-50H do dość dużo jak na transformator ze szczeliną. Dlatego muszą to być transformatory dość dużych rozmiarów, na dobrych blachach aby uniknąć zjawiska nasycenia rdzenia. Takie transformatory są w stanie nawinąć tylko ci dobrze znający się na rzeczy. 

Ogonowski się zna i wie w czym rzecz. Chodzi tylko o to, że jeśli zrobi porządny transformator do SE pod EL84 to będzie kosztował tyle co najdroższe trafa z jego oferty. Mało kto to doceni i skusi się na zakup, drogiego transformatora do prostego układu na niedrogich popularnych lampach.

Dobrym sposobem jest równoległe połączenie pentod mocy tak jak robi to AN, pozwala to obniżyć o połowę wymaganą La i znacznie upraszcza budowę transformatora. O połowę mniejsza łączna rezystancja wewnętrzna lamp mocy, lepiej sobie radzi z mniejszą La czy pojemnościami pasożytniczymi transformatorów.

Łączenie większej ilości lamp El84 niż 2 moim zdaniem nie ma już sensu i lepiej dać jedną pentodę większej mocy np. 6550 KT88 też fajnie grająca lampa. 

     

 

 

        

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wlasnie wzmacniacz EL84 pracuje u mnie w trybie triody. Trafa do 2a3 robil mi Pietro, przewymiarowane EI96, ale grają bardzo fajnie. Zgadzam sie ze wykonanie transformatora to sztuka. Duzo kompromisów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.