Skocz do zawartości
IGNORED

ZASILACZE IMPULSOWE WPŁYW NA DZWIĘK


WSHODNI

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy. aplikacjach wysokoprądowych (vide: telekomunikacja, komputery) zasilanie impulsowe jest w zasadzie niezastąpione. W technice audio może się sprawdzić, ale właściwie tylko w aplikacjach z niezmiennym obciążeniem prądowym. Chociaż niektórzy (Chord, Linn, Jeff Rowland) stosują tę technikę we wzm. mocy. Gromnym problemem do rozwiązania jest EMI i kłopoty z kompatybilnością elektromagnetyczną. Takie zasilacze (szczególnie pracujące z dużą częstotliwością) bardzo "sieją", trzeba także postarać się z odfiltrowaniem zn. przełączania.

W DVD nie ma to właściwie znaczenia. Zasilacze impulsowe są mniejsze i tańsze, więc w produktach masowych są stosowane niemal wyłącznie. Ostatnio dokomał się znaczny postęp w projektowaniu tych zasilaczy (jak i całej techniki impulsowej) - ale nie z powodów jakościowych tylko praktyczno-kosztowych.

Sprzet jest lzejszy nie tylko cenowo ze wzgledu na koszty zasilania konwecjonalnego :).

A może ktoś zaproponuje jakieś dobre konstrukcje zasilaczy impulsowych, które spełniałyby wysokie wymagania sprzętu audio.

Nie bardzo rozumiem, po co ta dyskusja. Jeśli chce ktoś sobie sprawić urządzenie pod kątem obecności w nim zas. impulsowego, to proszę sobie kupić np. Linna lub Chorda. Ot, cały problem (jeśli to w ogóle jest problem...)

Ja uważam ze dyskusja jest ok, dlaczego niby nie ma byc roznic w dzwieku przy zastosowaniu zasilacza impulsowego jak wychwytuje sie roznice brzmienia elementów itp., itd.

Nikt sie nierozumie ;). Proponuje jeszcze raz wszystko przeczytac co napisalismy ;).

Moze ja zgodnie z tematem zapytam czy zna ktos przykład urządzenia, które było produkowane w dwóch wersjach, z impulsowym i normalnym, przynajmniej bardzo podobne konstrukcje. Bo jak inaczej mozna sprawdzic ich wplyw na dzwiek?

Pomijam juz ze to temat raczej do dzialu DIY, mysle, ze zenujacy poziom tego forum nie gwarantuje odpowiedzi na takie pytanie. Predzej juz sam Jeff Rowland odpowie cos konkretnego...

jaki wpływ na dźwięk ma zasilacz impulsowy ???

 

proponuję prosty eksperyment: podłączcie swojego kompa do TEGO SAMEGO gniazdka, w które macie wetknięty sprzęt audio i sobie posluchajcie, tylko nie przez pare minut - niech to potrwa ze dwa trzy dni (oczywiście przy włączonym i wyłączonym kompie)...

 

pozdrawiam

Kiedyś w teście preampu Halcro w HiFi News, Martin Colloms zauważył, że preamp ten (wyposazony w zasilacz impulsowy), poprzez samo włączenie do sieci, degraduje jakość dźwięku w pozostałych urządzeniach ...

 

I jeszcze taka ciekawostka - w USA, gdzie modny ostatnio stał się tuning różnej maści odtwarzaczy DVD/SACD - jedną z bardziej popularnych opcji jest wymiana zasilacza impulsowego na dobrej klasy zasilacz analogowy.

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Sorry...

Ale jak to jest ze ludzie niewiedzący nic lub mało w temacie zapoznani wypisuja rózne fanaberie...?!?

========

Tak swoja droga dla cych co 'niekumaja'!

Często właśnie tylko zasilacz impulsowy moze umozliwic dobra filtracje napięcia ... naprzykład wzmacniacze mocy ....estradowe!Wszystko zależy od umiejętności konstruktora.

Problemem jest uzyskanie duzej wartości mocy oddawanej względem częstotliwości pracy układu ...

Temat tenz pewnościa nie jest łatwy do zrozumienia czy przedłozenia komuś kto niezna podstaw elektreoniki.

Yaxa, to co ty masz za kompa? Spawarke? czy wzbudnice obcowzbudna indukcyjna w.cz.? A owszesz , zasilacze komputerowe Made in China sa do dupy. Nie mam pojecia tylko jak one te wszystkie normy spelniaja? Kiedys kolesie pomiezyli takiego Codyshita (-gena) w laboratorium EMC i wyszlo ze sieje jak spawarka prawie nawet bez jakis specjalnych pomiarów. A kumpel to nawet bez pomiarow wie jak mu tak zlom sieje (a wlasciwie to sial, bo go wymienil na porzadnego za 300 albo 500zl) bo na KF-ie nie mogl lacznosci robic w niektorych pasamch tak mu zasialcz od kompa sial.... (sial ale nie po drurach tylko popzrez emisje) a komp tylko do prowadzenia logow i statystyk łacznosci i był i chodzil w tle. Dodam, ze transceiver zasilal tez z zasialcza impulsowego 30 A ale skonstruowanego pzrez siebie a nie debili z chin czy skadkolwiek i ten mu nic sial w calym pasmie do 10GHz zaklocenia na pozioie szumow temicznych atmosfery ziemskiej czyli odpowiada to temeraturze szumow rzedu 300 stopni K.

Dlatego dla spzretu audio nie ma to znaczenia bo i tak wszstko wyfiltruje zasialcz a droga radiowa do wnwtrza wzmaka to sie malo co dostanie chyba ze radiostacje 1kW ustawismy z antena w pokoju a nie zasialcz impulsowy nawet od wiesnaickeigo kompa co sieje w mikrowatach mocy EIRP.

 

Kto mi udowodni ze jest inaczej? Jakis madry? Audiofil jakis? Ale niech zastosuje choc raz logiczna i fizyczna argumentacje a nie to ze on SLYSZY!

>Brencik

Specyfika tego Forum polega na tym, że pełno na nim wybitnych teoretyków, którzy posiadaja WIEDZĘ ABSOLUTNĄ na każdy temat. Jest tylko jeden mały problem: teorią niczego nie udowodnisz (pomijam kilku typów pokroju Einsteina). Więc używając Twojego agresywnego i chwilami wulgarnego języka: rusz gościu dupę i podłącz swego blaszaka (lub inne źródło z zasilaczem impulsowym) do systemu i posłuchaj tak jak proponuję. Kontynując na twiom poziomie - sram na twoje 10Mhz, bo mnie interesuje tylko jakiś mało istotne dla Twoich wybitnie teoretycznych dywagacji, 20 kHz (no może jeszcze parędziesiąt kHz do góry) i nic więcej... Jeśli chcesz udowadniać swoje racje (w radiokomunikacji jak najbardziej słuszne) to poszukaj innego forum - to jest dla LUDZI nie dla NIETOPERZY itp...

 

PS "....Kto mi udowodni ze jest inaczej? Jakis madry? Audiofil jakis? Ale niech zastosuje choc raz logiczna i fizyczna argumentacje a nie to ze on SLYSZY!. ..." Cóż: wiara czyni cuda... ;))))) Spróbuj choć raz posłuchać, może się nawrócisz....

 

Pozdrawiam

  • Redaktorzy

O ile zrozumiałem to doszliśmy wspólnymi siłami do wniosku, że dobry zasialcz impulsowy jest dobry, zły natomiast jest zły. Dla SAMEGO ZASILANEGO URZĄDZENIA. Wyrażono też przekonanie, że tanie zasilacze impulsowe będą coraz lepsze, co akurat wydaje się tak samo prawdopodobne jak to, że wzmacniacze cyfrowe w sprzęcie budżetowym będą coraz lepsze - zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku nie ma powodu, ale może w drodze wyjątku zrobi się to bez powodu. Nieważne. Ale jest jeszcze jedna rzecz. Otóż to wszystko było bardzo miłe, ale chciałbym zwrócić uwagę na wpis Elberotha. Otóż powołał się on na opinię, że urządzenie z mocnym zasilaczem impulsowym wywierało silny negatywny wpływ na INNE urządzenia audio wpięte obok do sieci. Rozumiem, że nie były separowane. Czy ktoś z teoretyków elektroniki mógłby się ustosunkować?

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.