Skocz do zawartości
IGNORED

Amplituner lub końcówka mocy klasy D wielokanałowe


raiwan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak mam 2,5 drożne kolumny i rozdzielę górę i dół od siebie to mam podzieloną moc na pół (bo dwa głośniki grają od najniższych częstotliwości) , czyli jak amplituner ma 190 watów przy 4 ohm watów na kanał i zrobię bi amp tak, że woofer oddzielnie i midwoofer z wysokim na 2 głośniki po 8 ohm to wtedy amplituner ma moc 100 watów na kanał. Ciut więcej może będzie mocy 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jak mam 2,5 drożne kolumny i rozdzielę górę i dół od siebie to mam podzieloną moc na pół (bo dwa głośniki grają od najniższych częstotliwości) , czyli jak amplituner ma 190 watów przy 4 ohm watów na kanał i zrobię bi amp tak, że woofer oddzielnie i midwoofer z wysokim na 2 głośniki po 8 ohm to wtedy amplituner ma moc 100 watów na kanał. Ciut więcej może będzie mocy 

Nie

Najpierw zapomnij „jaka moc ma Amplituner“

Wyobraz sobie ze sluchasz muzy przy poziomie 90dB (to jest glosno).
A srednia moc dla osiagniecia tych 90dB w calym zakresie 20-20.000Hz to np. 50W.

Zalozmy ze te 2.5-drogi sa dzielone przy 2,5kHz
Z tych powyzszych 50W moze niecale 2-3W przypadna na zakres > 2,5kHz, a reszta (48W) przypada na < 2,5kHz

Rozwazania „zysku mocy“ poprzez bi-amping“ sa bez sensu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trójdrożnych głośnikach tak jest, ale nie przy 2,5 drożnych 

U mnie woofer i midwoofer grają od samego dołu, woofer cięty jest w okolicach 500 Hz dopiero a midwoofer 4 kHz. Mogę rozdzielić jak chce bo do każdego głośnika jest osobny terminal. 

Tu jest wykres z podziałem (domowe warunki pomiarów więc wygląda jak wygląda) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W Jamo 7.6 (d570) miałem podział woofer ze średnimi i osobno wysokotonowe w połączeniu bi amp. Tam mocy raczej nie przybywało. Zależy od tego jak są dzielone głośniki dla połączenia Bi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, raiwan napisał:

U mnie woofer i midwoofer grają od samego dołu, woofer cięty jest w okolicach 500 Hz dopiero a midwoofer 4 kHz. Mogę rozdzielić jak chce bo do każdego głośnika jest osobny terminal. 

...

Zależy od tego jak są dzielone głośniki dla połączenia Bi

Czy masz potrojny terminal? (tri-amping)

W ktorym zestawie 2,5-way wysokotonowy leci w Bi-Ampingu z midwooferem a woofer osobno?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kolumny Xtz 99.36 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mimo podłączenia tri-amp, czy bi amp tak, że dwa głośniki basowe osobno to żadnej mocy nie przybyło 🙂 nawet z osobna mocniejszą końcówka. 

Zyskałem tylko na większej scenie i szczegółach. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, raiwan napisał:

Przy trójdrożnych głośnikach tak jest, ale nie przy 2,5 drożnych 

U mnie woofer i midwoofer grają od samego dołu, woofer cięty jest w okolicach 500 Hz dopiero a midwoofer 4 kHz.

Nie, woofer jest ciety przy 180Hz a midwoofer przy 3,5kKz

 

Das technische Konzept

Die XTZ wurde als 2 ½ -Wege System konzipiert. Diesem System wird gegenüber dem klassischen 3-Wege-Konzept eine homogenere Spielweise nachgesagt. Weiterhin lässt sich hiermit bei Einsatz der passenden Treiber auch bei kleinen Gehäusen eine gute Bass-Performance erzielen. In der 99.36 arbeitet der Tieftöner in einer eigens für ihn hergerichteten Kammer. Diese ist im unteren Bereich der Box platziert und beansprucht den größten Teil des Boxenvolumens. Die zwei Bassreflexrohre dieser Kammer strahlen nach hinten ab. Der Tieftonlautsprecher wird bereits bei 180 Hz mit einer Steilheit von 12 dB/Okt vom restlichen Frequenzbereich abgekoppelt. Somit darf er ausschließlich in seinem optimalen Wirkungsfeld arbeiten.

Der Tief-Mitteltöner ähnlicher Bauart teilt sich dagegen die kleinere Basskammer im oberen Bereich der Box mit dem Bändchen-Hochtöner. Die Frequenzweiche bietet diesem Lautsprecher ebenfalls die Tiefen an, doch darf das Chassis entsprechend seinen Genen daneben auch noch elektrische Frequenzen des Mitteltonbereiches in Schallwellen umwandeln. Das Bassreflexrohr der kleineren Kammer atmet ebenfalls nach hinten. Mit diesem System erreicht die XTZ eine für die Boxengröße beachtliche unter Grenzfrequenz von 35 Hz (-3dB). Durch Verschließen der einzelnen Bassreflexkanäle durch die beiliegenden Schaumstoffstopfen hat der User die Möglichkeit, den Bass an die Raumakustik oder an persönliche Hörvorlieben anzupassen. Der Tief-Mitteltöner wird von der Frequenzweiche bei 3,5 kHz abrupt mit 18 dB/Okt abgekoppelt und überlässt dem Bändchen-Hochtöner von dort die Wandlung des Frequenzspektrums nach „oben“. Somit spielt auch dieser in seinem optimalen Arbeitsfeld.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda ale w specyfikacji producenta jest ciężkie niby dopiero przy 700 Hz. Robiłem pomiary w domu i takie mi wyszły. To też pierwsze moje pomiary były. Na innych mam, że woofer i midwoofer dwie linie idą niemalże identycznie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Coś takoekiego

Żółty to woofer, niebieski midwoofer a zielony to chyba wypadkowa 

Najgorsze w takiej konstrukcji jest to, że w bi amp jest albo za dużo basu albo za dużo wysokich zależnie jak się podłączy, czyli woofery razem lub midwoofer z wysokim. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

Nie, woofer jest ciety przy 180Hz a midwoofer przy 3,5kKz

 

Koncepcja techniczna

XTZ został zaprojektowany jako system 2 ½ drożny. Mówi się, że w porównaniu z klasyczną koncepcją 3-drożną ten system ma bardziej jednorodny styl gry. Co więcej, przy zastosowaniu odpowiednich przetworników, dobre brzmienie basów można osiągnąć nawet w małych obudowach. W 99.36 głośnik niskotonowy pracuje w specjalnie zaprojektowanej komorze. Jest on umieszczony w dolnej części pudełka i zajmuje większość jego objętości. Dwie rurki bass-reflex w tej komorze promieniują do tyłu. Głośnik niskotonowy jest już oddzielony od reszty zakresu częstotliwości przy 180 Hz z nachyleniem 12 dB/okt. Może więc pracować tylko w swoim optymalnym polu działania.

Z kolei przetwornik średnio-niskotonowy o podobnej konstrukcji dzieli mniejszą komorę basową w górnej części pudła z wstęgowym głośnikiem wysokotonowym. Zwrotnica oferuje temu głośnikowi niskie tony, ale obudowa może również przekształcać częstotliwości elektryczne średniego zakresu w fale dźwiękowe zgodnie z jej genami. Rurka bas-refleksu w mniejszej komorze również oddycha do tyłu. Dzięki temu systemowi XTZ osiąga częstotliwość odcięcia 35 Hz (-3dB), co jest niezwykłe jak na rozmiar obudowy. Zamykając poszczególne kanały bass reflex dołączonymi piankowymi zatyczkami, użytkownik ma możliwość dostosowania basu do akustyki pomieszczenia lub osobistych preferencji odsłuchowych. Nisko-średniotonowy jest kontrolowany przez zwrotnicę na poziomie 3, 5 kHz gwałtownie z 18 dB/okt i pozostawia wstęgowy głośnik wysokotonowy, aby stamtąd przekonwertować widmo częstotliwości w górę. Tak więc gra to również w optymalnym polu roboczym.

To jest pierwsza wersja zwrotnicy, ja mam już trzecią a teraz pracuje nad czwartą. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy „pracuje nad..“?

Jesli ja modyfikujesz i de facto masz wystarczajaca ilosc koncowek, to sensowne bylo by przesiasc sie na zwrotnice aktywne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod aktywne zwrotnice przygotowany jest model 99.38 z zewnętrzna zwrotnica i na wiekszym wooferze. 

Akurat na Olx są wydtawione na sprzedaż 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Na tą chwilę zostaje w klasie AB. 

W specyfikacji Amplitunera klasy D w stanie bezczynności pobiera 90 watów. Arcam bierze 100 watów. Dla oszczędności około 30% na prądzie nie ma sensu wydawać od 3 tysięcy w górę. Nie wiem kiedy i ile bym musiał oglądać filmów, żeby zacząć mieć korzyści z takiej zmiany (różnica jaka bym musiał dopłacić przy zmianie amplitunera). 

Pamiętam różnice między końcówka mocy w klasie D 2x300 a arcam 2x190 watów AB przy 4 ohm. Po podłączeniu pod Arcama mimo mniejszej mocy bas był potężniejszy, ale nie tak szybki choć to już trzeba lubić taki bardzo szybki bas 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji to dobrze myślę żeby kupić słabszą końcówkę Arcam w klasie AB, żeby podłączyć w tri-apm wysokotonowe? Czy końcówka musi być jednak tej samej mocy co amplituner? 

Czy lepiej wziąć podobnej mocy końcówkę mocy i użyć jako wzmacniacz dla wooferów? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, raiwan napisał:

Czy końcówka musi być jednak tej samej mocy co amplituner?

Musi być. Chyba, że chcesz coś sfajczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero po przekroczeniu jakiegoś progu mocy zacznie grać ciszej. Zazwyczaj przy normalnej głośności nie wykorzystuje się nawet połowy mocy wzmacniacza. Do tego dochodzi wielkość pomieszczenia, czyli w mniejszych jest potrzebne mniej mocy w większych już więcej. 

No i wysokotonowy nie zużywa tylko maksymalnie kilku watów? Moje grają dopiero sygnał dopiero od 4 kHz. Stąd pytanie, czy dobrze myślę, że wystarczy niekiej mocy końcówka? 

Zazwyczaj lepszej klasy wzmacniacze idą z większą mocą już. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, raiwan napisał:

W specyfikacji Amplitunera klasy D w stanie bezczynności pobiera 90 watów. Arcam bierze 100 watów. Dla oszczędności około 30% na prądzie nie ma sensu wydawać od 3 tysięcy w górę.

90-100 W bez sygnału to jest całkiem sporo, przeważnie jest dużo mniej. Tylko jakie to ma znaczenie? Zostawiasz włączony sprzęt na całą noc czy jak? A przy obciążeniu rozkład mocy może być bardzo różny i sporo zależy od konkretnej konstrukcji. Zależność jest jednak taka, że sprzęty te w klasie D są bardziej energooszczędne, bo mają dużo większą sprawność od klasy A/B. Chcesz zaoszczędzić na prądzie to szukaj D. Tylko czy to dobrze gra? Tu bym polemizował... dla mnie dobrze brzmi tylko A/B.

12 minut temu, raiwan napisał:

No i wysokotonowy nie zużywa tylko maksymalnie kilku watów? Moje grają dopiero sygnał dopiero od 4 kHz. Stąd pytanie, czy dobrze myślę, że wystarczy niekiej mocy końcówka? 

Tak dokładnie jest, tylko znów w jakim calu stosować takie połączenie? Osobna końcówka dla sekcji wysokotonowej to jest już wyższa szkoła przerostu formy nad treścią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcamy mają problemy z kontrola HDMI. Mój 450 mimo wyłączania razem z Tv przez wyłącznik czasowym, potrafi czasami włączyć się sam i działać sobie do rana w trybie Standby... Lubię też oglądać tv z podłączonym amplitunerem. Jak tak gra kilka godzin dziennie to już się sumuje rachunek. W kinie klasa D się sprawdza. Zawsze można jeszcze wzmacniacz podłączyć dodatkowo w przyszłości. Jeden problem to wciąż jest droga klasa D jeżeli chodzi o wzmacniacze wielokanałowe. Stereo końcówki wydajne klasy D potrafią kosztować już od tysiąca używane. Amplitiner i końcówki mocy co. Najmniej 5cio kanałowe od 5ciu tysięcy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tofik01 napisał:

Co można sfajczyć ?

Będzie ciszej grać 

Czyli będzie np. mniej góry, wtedy nic się nie sfajczy. Też można. 

2 godziny temu, raiwan napisał:

czy dobrze myślę, że wystarczy niekiej mocy końcówka? 

Jeżeli podział będzie przed wzmacniaczami, to jest to możliwe i stosowane. Jeżeli jest to "audiofilski biamping" polegający na rozpięciu zworek w kolumnach, to wzmacniacze muszą mieć identyczne parametry. W przeciwnym przypadku całość grać będzie z mocą słabszego wzmacniacza a po jej przekroczeniu nastąpi dość mocne przesterowanie słabszej końcówki od toru wysokotonowego, co będzie słyszalne, ale na szczęście przez chwilę tylko. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wszystkie głośniki są odcięte na 80 Hz .

Może ewentualnie ulec uszkodzeniu głośnik / elektronika  do tej wartości (80 Hz) , czy powyżej ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 hours ago, przemak said:

W przeciwnym przypadku całość grać będzie z mocą słabszego wzmacniacza a po jej przekroczeniu nastąpi dość mocne przesterowanie słabszej końcówki od toru wysokotonowego

Tylko, ze ta teoretycznie słabsza koncówka, tak szybko się nie przesteruje, bo nie będzie obciązona sekcją niskotonową, która jak zauwazył wczesniej @xajas pobiera ponad 90% mocy. Czyli ta słabsza końcówka będzie pracowac w komfortowych warunkach w porównaniu do tej drugiej od sekcji niskotonowej. Dlatego własnie dopuszcza się stosowanie słabszych na górę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, brewka87 napisał:

Tylko, ze ta teoretycznie słabsza koncówka, tak szybko się nie przesteruje, bo nie będzie obciązona sekcją niskotonową, która jak zauwazył wczesniej @xajas pobiera ponad 90% mocy. Czyli ta słabsza końcówka będzie pracowac w komfortowych warunkach w porównaniu do tej drugiej od sekcji niskotonowej. Dlatego własnie dopuszcza się stosowanie słabszych na górę. 

To jest pobożne życzenie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, qbakos napisał:

ak dokładnie jest, tylko znów w jakim calu stosować takie połączenie? Osobna końcówka dla sekcji wysokotonowej to jest już wyższa szkoła przerostu formy nad treścią.

Tu nie chodzi o końcówkę tylko dla wysokich, ale moje kolumny mają albo single albo tri-amp. Takie informacje dostałem od wsparcia XTZ. Chociaż w manualu końcówki XTZ EDGE A2-300 był wyraźnie pokazany przykład podłączenia Bi-amp na moich kolumnach, że woofer osobno podłączony oraz midwoofer z wysokim pod inne urządzenie i bądź tu mądry. 

To teraz zadań pytanie, czy takie połączenie ma sens? W tej kolumnie jest tak, że midwoofer i woofer grają pasmo od samego dołu więc moc się równo rozkłada. 

Czy coś zyskam na jakości lub nawet samej mocy, nie większej, ale bardziej wydajnej? Arcam ma identyczne wszystkie kanały wzmacniacza, ale rozłączając woofer od midwoofera dostajemy na przykład dwa głośniki po 8 ohm impedancji zamiast 1x 4 ohm, czyli teoretycznie mocy nie przybędzie - to co się poprawi? Jest sens? Czy lepiej zostawić jak mam obecnie, czyli woofer połączony zworka z midwooferem i wysokotonowe osobno (jak w przypadku większości kolumn)? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jednak dwa głośniki podpięte pod dwa wzmacniacze po 100 watów przy 8 ohm mocniej zagrają jak jeden wzmacniacz i dwa głośniki przy 4 ohm łącznie? I tu łącznie 200 watów i tu, ale inaczej grają kolumny 8 ohm a inaczej 4 ohm 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie dawno była propozycja kilku małych  jednostek ( i tanich ) ( Aiyama , Matrix) . 

Zdecydowanie chciałeś w jednej obudowie .

A , teraz chcesz osobny wzmacniacz/ końcówkę mocy dla każdego głośnika ( wysoko tonowy , nisko tonowy) ? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze czas uscislic, ze połączenia typu bi-amp, nigdy nie miały na celu zwiększenia oddawanej mocy. Zle to rozumujesz. Najwazniejszym celem takiego zabiegu jest odseparowanie sekcji niskotonowej od wysokotonowej, co odwdzięcza się bardziej przejrzystym dzwiękiem. Juz w jednym z wczesniejszych wpisów to dostrzegłes i opisałes. Dodałes wtedy, ze poprawiła się TYLKO separacja, scena. To jest własnie prawdziwy zysk z takiego podłączenia. Na siłę doszukujesz się poprawy mocy, a tu nie o to chodzi.

Dodatkowym atutem w połączeniu bi-amp jest mozliwosc np dostrojenia brzmienia kolumn pod własne preferencje. Mozna zastosowac lampkę na wysokie i wydajny tranzystor na dół. 

3 minutes ago, Tofik01 said:

Jeszcze nie dawno była propozycja kilku małych  jednostek ( i tanich ) ( Aiyama , Matrix) . 

Zdecydowanie chciałeś w jednej obudowie .

A , teraz chcesz osobny wzmacniacz/ końcówkę mocy dla każdego głośnika ( wysoko tonowy , nisko tonowy) ? 

 

Raiwan zaczyna kombinowac jak przyslowiowy kon pod górę 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przez to, że to kolumna tri-apm i nie wiem jak prawidłowo zrobić. Dla spokoju chce końcówkę Arcam z tej samej serii fmj o podobnej mocy, żeby już się nie zastawiać. 

To zostawiam tak, że wysokie jeden kanał a niskie ze średnimi drugi. 

Teraz testowałem góra z midwooferem i osobno woofer w bi amp (bo taka ma funkcje ten Arcsm, zapomniałem dodać na początku). Muszę powiedzieć, że bas jest lepiej kontrolowany, ale zniknęła właśnie fajna góra 😕 

Może jednak warto jeszcze dodać końcówkę? Z końcówka XTZ nie było fajnie bo na klasie D bas jest inny taki szybki a na Arcam znowu taki bardziej jakby potężny, mocarny albo mięsisty. Może końcówka Arcam miała by podobne brzmienie i było by fajnie. 

Ja już tak mam, że jak wiem, że może być lepiej to m muszę ulepszyć 🙂 i do póki nie będzie idealnie, czyli nie wyciągnę maksimum danego sprzętu to nie spocznę a że jestem uparty to idę w to do upadłego 🙂 

Dopiero co skończyłem najnowsza i ostatnia wersję zwrotnic (czwarta fabryczna wersja) w swoich kolumnach. Efekt jest, gra co raz lepiej. Od razu podpowiem, że wstęgi nie lubią ostro lub jasno brzmiących kondensatorów. Wstawiłem Dayton Audio i jest super, góra się uspokoiła, sybilanty są tylko te które muszą być a szczegóły nie zniknęły. Dzięki temu, że to wersja precision 1% tolerancji scena na prawdę się poprawiła, nic się nie rozchodzi a dźwięki są na swoim miejscu bez przesuwania jak wcześniej  czasami miałem wrażenie, że się głos na ulamek sekundy przemieszczał w lewo jakby dzielił na dwa i wracał 🙂 jednym słowem rozjeżdżało się czasami stereo. Oczywiście do pary z tej samej serii precision wzialem też Dayton 1% rezystory. Mimo dobrych parametrów w porównaniu do czerwonych Jantzen są mniejsze i tańsze. Można powiedzieć, że dużo mniejsze 🙂 dałem je głośnie w szeregu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 20230526_225142.thumb.jpg.7a783acd37d1394551d14a2ddbac243b.jpg20230531_001138.thumb.jpg.78d08423538469f37295e81c1519a43f.jpg

Pochwalę się. 

Te płytki, kondensatory i rezystory kupiłem w BlackDotAudio

Taka mała reklama zadowolonego klienta 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna końcówka, podejrzane, że nie podali przy 4 ohm mocy, tylko napisali "możliwe obciążenie" no i możliwosc bi-ampling? Znaczy, że dali różne układy i elementy dla różnych kanałów? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super opcja, dziękuję. Szkoda, że nie mam miejsca, dość duży ten wzmacniacz. 

Teraz zostaje mi tylko opcja niskiej końcówki dodatkowej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.