Skocz do zawartości
IGNORED

Bryston B3 - problem z jednym kanałem


rangefinder
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od lutego mam w posiadaniu Brystona B3 z 1989r. Od kiedy go mam w jednym z kanałów pojawia się przydźwięk sieciowy/pętla masy, którą chciałbym się w końcu zająć. Pomyślałem, że skoro będę wkładał w niego ręce to warto wymienić to co się do wymiany kwalifikuje ze względu na wiek. Dodatkowo motywuje mnie fakt, iż Bryston gra poniżej swoich możliwości. W porównaniu z moją drugą końcówką, która powinna grać w niższej lidze Bryston gra ciemno z mniejszą ilością wybrzmień i mikrodynamiki. Czyli nie jak Bryston 🙂

Ze względu na swoją totalną amatorszczyznę proszę was o pomoc w określeniu tego co powinienem wymienić. Niestety nie mam pod ręką oscyloskopu, generatora sinusa czy zasilacza regulowanego, także ciężko będzie mi ustawić bias. 

 

Garść faktów:

- Zmierzyłem dzisiaj DC offset, dla kanału bez przydzwięku wynosi 4mV, dla drugiego kanału 17mV. 

- Pętla masy/brumienie pojawia się dopiero gdy włączę przedwzmacniacz. Przy wyłączonym jest poprawnie. Sprawdzane na dwóch parach intekonektów. 

- Wielkość brumu zależy od polaryzacji wyczki w gniazdku. Wzmaga się za jakimś tam podstawowym filtrem, który mam w listwie. 

- Przy wyłączaniu wzmacniacz po kilku sekundach delikatnie strzela w głośniki gdy rozładują się kondensatory. Przydźwięk znika od razu gdy rozłączymy włącznik, jeszcze przed strzałem. 

- Masa podpięta jest pod PE przez rezystor 10ohm i kondensator 100nF/100V

 

Wzmacniacz był już w jakimś serwisie (nie PL), widzę wymienione:

- kabel zasilający

- (chyba) kondensatory filtrujące (BHC) - są fatalnie zamontowane, nie przylegają do płytki i można nimi w jakimś stopniu kołysać

- kondensatory elektrolityczne na płytkach sygnałowych - wszystkie to Nichicon FW

- zmieniana była pasta pod mosfetami

Nie mam jednak pojęcia kiedy ten serwis się odbył. 

 

1. Zdecydowałem się wymienić kondensatory w zasilaczu, wjadą Kemety ALC10S, czyli dedykowane do audio. 

2. Zastanawiam się nad wymianą mostków prostowniczych oraz całej rzeszy kondensatorów wokół tych mostków i włącznika. Ma to sens?

3. W internetach znalazłem informacje, że dobrze jest zmienić zenery 1N4752 oraz tantale obok nich. Siedzą w gałęzi regulującej napięcie razem z rezystorem 1k. Czy ta gałąź wpływa na DC offset?

4. Internety poleciły również wymianę pozostałych diód 1N4003 na ultra fasty UF4007

5. kondensator 470uF/16V w gałęzi feedbacku - Jaki ma wpływ na offset i dźwięk? Warto zmieniać?

6. kondensatory 470uF/16V (protection circuit timing capacitor) - warto zmieniać? 

7. Czy warto przemierzyć rezystory? Czy ich rezystancja może z czasem ulec zmianie? (większość rezystorów to 1%)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 image.thumb.png.dd4980f9e9588209aa5fd466bb149340.png

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:

Ad. 1 : Elektrolity w zasilaczu są ważne. Co człowiek to inna opinia na temat typów i marek. Działaj rozważnie. Po pierwsze sprawdź parametry i działaj. Co do zasady, im większe gabarytowo tym lepsze przy danej pojemności. Pojemność powinna być zgodna z tym co zastosował producent.

Ad. 2: Nie. 

Ad. 3. Nie. Nie wpływa na offset.

Ad. 4: Można. Acz, nie ma tam takich szybkich przebiegów aby zwykłe sobie nie poradziły.

Ad.5: Sprawdzić, również na okoliczność prądu upływu. Teoretycznie mają wpływ.

Ad. 6: Sprawdzić i ew. wymienić.

Ad. 7: Rezystory nie zmieniają zauważanie rezystancji oprócz jakichś wynalazków węglowych. Jak rezystancja się zmieni zauważalnie to jest to rezystor uszkodzony. Nie ma potrzeby zmieniać.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja obawa odnośnie tantali jak i foliowców w sekcji zasilania wynika z faktu, że wzmacniacz jest dostosowany do napięcia 220V. Panowie projektanci szli po bandzie z doborem komponentów i tak, tantal pracujący z napięciem 33V przy zasilaniu 220V jest na 35V, kondensatory bezpieczeństwa są na 225V. 

U mnie w gniazdku napięcie waha się między 245 a 250V (norma to 230 ± 10%). Zatem może się tak zdarzyć, że tantal 30 lat pracował prawie na limicie, a u mnie pracuje delikatnie poza limitem. Z drugiej strony zamówię dwa i jak padnie wtedy wymienię. 

Jaki są objawy padniętego kondensatora bezpieczeństwa? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tu na Forum podałem przykład jednego z moich urządzeń pomiarowych na 220V, gdzie w obecnej dobie pracują z większym niż nominalne napięciem elektrolity. I tak to trwa od lat...

Oczywiście tak nie powinno być. Współczesne podzespoły nie są tak "przewymiarowane" jak niegdysiejsze i to jeszcze do zastosowań militarnych, jak w przypadku tamtego urządzenia.

W przypadku Twojego wzmacniacza rzeczywiście powinieneś zareagować. Powymieniać kondensatory pracujące na granicy przyzwoitości.

Co zaś do tych kondensatorów "bezpieczeństwa" jak je nazywasz, jeśli to te bocznikujące włącznik zasilania to ich zwarcie niczego szczególnego nie spowoduje (logika podpowiadałaby, że włączy się urządzenie). Takie "małe" kondensatory po przebiciu rzadko czynią zwarcie mogące przenosić długotrwale prądy robocze tego trafa. Ulegną destrukcji, "spalą się" powodując chwilowe przepływy znacznych prądów po czym najczęściej "zamilkną"... Możliwe są oczywiście inne scenariusze zależne od budowy kondensatora. 

Abstrahuję tu od typów kondensatorów tzw. samoregenerujących.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do wymiany mam kondensatory filtrujące oraz dwa przypieczone rezystory. Przy okazji poprawię luty na płytce związanej z zasilaniem, może to spowoduje zmniejszenie brumu w jednym z kanałów. Zamienię też transformatory, jeżeli brum przeniesie się do drugiego kanału to będziemy mieli winnego. 

Na płytce sygnałowej na razie do wymiany pójdzie tylko kondensator w gałęzi feedbacku. Pozostałe wymienię w kolejnej rundzie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie wykonanych prac. 

Wymieniłem kondensatory filtrujące, ale to absolutnie niczego nie rozwiązało. Brum pętli masy i rozjazd DC offsetu pozostał bez zmian. 

Założyłem, że będę wykonywał zmiany pojedynczo, aby móc w pełni kontrolować ich skuteczność. 

Jako, że wzmacniacz ma konstrukcję modułowego dual mono i możemy wymieniać stronami transformatory, kondensatory filtrujące i płytki z mosfetami postanowiłem, że w następnym kroku zamienię płytki z mosfetami stronami. To da mi możliwość sprawdzenia czy za zmianami podąży rozjazd DC offsetu i brum pętli masy. Zamieniłem kanały i rozgrzałem wzmacniacz. Pomiar DC offset mnie zaskoczył, rozjazd zniknął. Kanał prawy 12mV, kanał lewy 10mV. Brum zdecydowanie zmalał i jest ledwo słyszalny w prawym kanale. 

W związku z tym biorę się za wygrzewanie kondensatorów filtrujących, kolejne kroki podejmę kiedyś. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było powstrzymać się przed samodzielnym grzebaniem i skontaktować z autoryzowanym serwisem lub dystrybutorem, który mógłby taki polecić 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minutes ago, piotrek7 said:

Trzeba było powstrzymać się przed samodzielnym grzebaniem i skontaktować z autoryzowanym serwisem lub dystrybutorem, który mógłby taki polecić 

Uzasadnij swoją opinię. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rangefinder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rangefinder napisał:

Uzasadnij swoją opinię.

 

W dniu 13.08.2023 o 22:13, rangefinder napisał:

Ze względu na swoją totalną amatorszczyznę

2 godziny temu, rangefinder napisał:

Wymieniłem kondensatory filtrujące, ale to absolutnie niczego nie rozwiązało

Wystarczy?

A po pomoc trzeba było się zwrócić TU

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piotrek7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, piotrek7 said:

 

Wystarczy?

A po pomoc trzeba było się zwrócić TU

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dziękuję za opinie.

 

Chciałbym przypomnieć, ze tematem wątku jest 34-letni egzemplarz, który już co najmniej raz był w serwisie, i który to serwis zamienił płytki mosfetów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, rangefinder napisał:

i który to serwis zamienił płytki mosfetów. 

Tym bardziej warto było skorzystać z konsultacji producenta z linku, który wkleiłem. Bryston to firma, która nie olewa posiadaczy swoich produktów (także starszych). Opisać problem i poprosić o informację jak naprawić to, co inni spieprzyli zamiast eksperymentować. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 13.08.2023 o 22:13, rangefinder napisał:

- Masa podpięta jest pod PE przez rezystor 10ohm i kondensator 100nF/100V

 

Witaj.

Zacząłbym od tego. Odepnij PE od obudowy i sprawdź czy brumi z twoim pre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minutes ago, kinimod said:

Witaj.

Zacząłbym od tego. Odepnij PE od obudowy i sprawdź czy brumi z twoim pre.

To jest lekko tricky. W Brystonie ani PE, ani masa nie są podpięte pod obudowę. Wynika to pewnie z faktu iż obudowa jest aluminiowa. PE jest połączone z masą przez rezystor i kondensator. Ale tak, mogę odpiąć PE i sprawdzić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, rangefinder napisał:

To jest lekko tricky. W Brystonie ani PE, ani masa nie są podpięte pod obudowę. Wynika to pewnie z faktu iż obudowa jest aluminiowa. PE jest połączone z masą przez rezystor i kondensator. Ale tak, mogę odpiąć PE i sprawdzić. 

Dzięki za wyjaśnienie.

Tak zrób i sprawdź.

Czy to jest model B3 czy 3B ?

Jaki masz preamp ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kinimod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.