Skocz do zawartości
IGNORED

Nautilus 805 - jak napędzić skutecznie


lukson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów,

 

Tydzień temu zaposiadłem parkę Nautilusów 805. Na razie podłączone są do bardzo oldskulowego Radmora 5102-TE. I jeżeli nie ma technicznych przeciwwskazań, na chwilę tak zostanie.

I tu pytań kilka do fachowców:

1. Czy nie ma zagrożenia dla kolumn przy współpracy ze wzmacniaczem 2x25W/8Ohm (gdzieś na forum doczytałem się o możliwości uszkodzenia gł. wysokotonowego)??

2. Jaki docelowo wzmacniacz zaleciłoby Szanowne Grono, jeżeli pokój ma 21m2 (4,4x4,8, kolumny na dłuższej ścianie), słabo wygłuszony, muzyka różna i różnista (od J. Garbarka przez Waitsa i jazz po Depeche Mode czy raperskie czarne klimaty).

Wiem że to jedno z ulubionych pytań, ale zanim pójdę nękać sprzedawców, chciałbym choć trochę zawęzić pole poszukiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz naprawdę dobry wzmacniacz do słuchania muzyki, to pogadaj z darkulem. Słuchałem jego drakuli z moimi B&W CDM1NT i było rewelacyjnie. Nie zagrało tak dobrze z McIntoshem 6850, ani z MF A3, o wielu innych nie wspomnę. Pytanie tylko, czy darkul znajdzie czas i chęci, żeby coś takiego złożyć dla Ciebie?

Jak nie chcesz położyć ponad 20kPLN, to DIY będzie rozsądnym wyborem. Na początek może jakiś GC?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>muju i rekin

Panowie, doceniam dobre Wasze chęci, ale 20kPln nie wchodzi w grę ani chwilowo, ani w ogóle :-(

Niestety...

 

To co pisze JozwaMaryn i rekin o pożądanych cechach wzmacniacza zgadza mi się z tym, co słyszałem przy odsłuchach w sklepie i co czytałem na forum. Podobno B&W to b. "szczegółowe" granie. Mi akurat to pasuje, bawi mnie odkrywanie moich płyt na nowo :-) Kupiłem 805, bo na tym samym wzm. (jakis Rotel za 4kPln) grały dużo "dokładniej" od Triangli Heliade Es, które mimo pięknego brzmienia, naprawdę przyjemnego i pociągającego, gubiły się, np. w basowych solówkach kontrabasów, a góry tez nie oddawały tak czysto (moje subiektywne odczucie, nie chciałbym spowodować małej wojny na forum...). Cała reszta kolumn, których słuchałem, mogła iść do domu, włącznie z Esami za 3-4,5 kPln, których posłuchać zasuwałem aż do stolycy. A za 805 dałem w sklepie 5kPln, co wydało mi się rozsądną ceną za kolumny, które jeszcze niedawno widziałem po prawie 9000. Przy okazji zweryfikowałem pogląd na kolumny - teraz uważam, że w moich 21m2 podłogowe byłyby (w tej samej cenie) za wielkie/głosne/basowe itp.

 

Powyższe jednak nie zmienia faktu, że:

1. Dalej słucham z duszą na ramieniu, czy nie uszkodzę kolumn za słabym wzmacniaczem (Radmor 5102-TE dla przypomnienia) - może ktoś mnie oświeci, laika...

2. z najwyższym trudem przekonam oszczędniejszą część swojej natury do wyłożenia na wzm. >5kPln i to dopiero za jakiś czas.

3. Aż trudno mi uwierzyć, że dobry wzm. powinien/musi kosztować > kolumny, które ma sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie powiedział, że DIY ma tyle kosztować. Drakula, to u producenta na pewno mniejsza kwota - a naprawdę warto, natomiast GC złożysz sobie sam za 500PLN, albo zlecisz komuś i za 800PLN będziesz miał na pewno dobry klocek.

W tym tygodniu sprzedaję Exposure Super XX za 1000PLN - niestety uszkodzonego (spaliłem jeden kanał). Właśnie jest na Szewskiej, gdzie mają go fachowo naprawić (dobrać tranzystory itp..). Gdybym wiedział jakie tranzystory są w Exposure, to pewnie sam bym się pobawił, ale niestety nazwa Expo na obudowie niewiele mówi:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przekręcasz zbyt mocno gałki tego wzmacniacza, to nie powinno się nic stać. Nie zaszkodzi stosować zwykłych zasad bezpieczeństwa ze wzmacniaczami o tego typu regulacji głośności (przekręcać gałkę na minimum po zakończeniu odsłuchu, sprawdzać w jakim położeniu się znajduje po zakończeniu froterowania sprzętu przez małżonkę) itp.

 

Z niektórymi kolumnami jest tak, że same nie są bardzo drogie, ale potrzebują droższego towarzystwa. Dlatego nie zawsze zakup drogich kolumn za okazyjną cenę jest bardzo korzystny z punktu widzenia składania systemu. Dlatego pewnie przez jakiś czas będziesz miał trochę zgryzoty jak dobrać odpowiedni sprzęt do 805, ale potem powinieneś być w siódmym niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukson

Dokładnie to samo pytanie - ale inne odpowiedzi! ;-) na amerykańskim forum:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam

D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem nabyć sprzęt w sklepie Albatros w Gdańsku. Bo mi się miło rozmawiało z człowiekiem i był baaardzo pomocny. I cierpliwy. Polecam gdańszczanom, mimo braku wypasionego salonu. Zaraz będa mieli ludzkie warunki do odsłuchu nawet. Ale dystrybutorem B&W jest wiemy kto, więc seria 8xx jest w Top hi-fi. I tam właśnie je kupiłem. Przeceniona była/jest cała "stara" seria 8xx, bo wchodzi nowa. Przecena dotyczy towaru na sklepie. Moje były z 8700 chyba, na 5000.

 

Co to jest GC? Jak byśmy rozmawiali o samochodach, to służę uprzejmie skrótami myślowymi w nadmiarze, ale audio to nie jest moja mocna strona. Choć się dokształcam z gorliwością neofity ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>Jarzabek

zbyt mocno, powiadasz? To może już jest po ptakach? Choć po pierwszym wieczorze szoku, gdy płyty szły jedna po drugiej, raczej głośno (do 7,5 w skali Radmora, czyli tak gdzieś 1-2 godzina), to już było ciszej. Ale w sumie nie wiem, czy szelest wys. tonów obecny teraz to uszkodzenie, czy wierny przekaz z wnetrza wzmacniacza :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukson => z McIntoshem 6850 kolumny B&W Nautilus 805 to zestawienie bardzo dobre ja z tymi klockami wytrzymalem dłuższy czas. Góra doskonala, klarowna z połyskiem-pełna separacja szczegółów-jedna z lepszych jakie słyszałem,średnica bardzo namacalna i wcale nie sucha czy sterylna o co są posadzane 805, tutaj swoje robi Mac. Jedyne "ale" to bas, dla mnie było go troszke mało ,ale dopiero po 3 latach słuchania ;- ).

Myślę ,że 6850 bedzie lepszy dla 805 niz 6900, ale to rzecz gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>gutekbull & McIntosh fans:

 

Ja wszystko rozumiem, wierzę, że McIntosh rulez i w ogóle. Ale Panowie, NIE TA KASA. Niestety. Poszperałem w międzyczasie i nawet używane 6500, nie mówiąc o większych, nie chcą się zbliżyć do 5 kPln ni diabła :-(

Więc ponawiam / modyfikuję pytanie: "Nautilus 805 - jak napędzić skutecznie do 5 kPln".

Rozmawiałem telefonicznie z p. Kuleszą o DIY i nie tylko. Może to jest jakieś rozwiązanie.

A co Szanowne Grono sądzi o Amplifikatorze? Tylko nie piszcie, żebym spadał do archiwum, bo nie sądzę, żeby ktoś się zastanawiał nad spieciem go z 805... ;-) Podobno ma być jakiś nowy model, a nawet dwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukson=> to powiem inaczej ,musi być wzmak ciepło grający o mocnym basie z raczej delikatną czy wręcz wycofaną górą (ale nie koniecznie)

Ja przez blisko 3 lata używałem Primare 30 ( ale 30 nie 20 !!!)

i było bardzo ok. To wzmak dla wyrobionego "ucha" o dużej kulturze i bardzo wyważony.

W tej chwili pojawilła się nowa seria tej firmy to może być wyprzedaż "starych" modeli w TOP HI FI,

polecam sprawdzic-zadzwonic do nich, mogą być elastyczni, a jak nie to z drugiej ręki.

Ja swój sprzedałem za 3300zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gutekbull dobrze prawi, dowiedz sie o primare 30 byćmoże będąprzeceny, sra/dotychczasoewa cena to ok 8000zł, ale kto wie, może utargujesz albo cośtrafisz.

Gdyby nie to może alternatywąbędzie MF A3 lub A3.2 - oczywiście używane , nowych jużnie dostanisz tu cena powinna sie wahaćod 2800 - 4 000 k zł. Z tego duetu polecałbym A3.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.