Skocz do zawartości
IGNORED

Ogonowski, Lundahl?... Jakie trafo do EL34?


Moriarty
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym mieć możliwie jak najlepiej brzmiący wzmacniacz na lampach EL34 i zastanawiam się, z jakimi transformatorami zagrałby najlepiej. Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii, którymi moglibyście się podzielić?

Idea wzięła się stąd, że wpadłem na pomysł, by najlepiej jak się da podrasować mojego Yaqina MS-30L, który już kiedyś przeszedł mocne przeróbki w SinusAudio (dostał m.in. Mundorfy Supreme dla lampek sterujących) i ma nowe-stare (NOS) lampy. Pomyślałem, że może warto zmienić oryginalne trafa na Lundahle, do tego gniazda na miedziane i potencjometr na jakiegoś Alpsa może. Wyszedłem z założenia, że to znacznie taniej niż kupić/zamówić kompletnie nowy wzmacniacz na porównywalnej klasy podzespołach (na co zresztą obecnie nie bardzo mnie stać), zresztą po tych wszystkich przeróbkach z tego Yaqina zostałaby tylko obudowa - całkiem niezła skądinąd, a mająca niebagatelny wpływ na finalną cenę. Znalazłem osobę, która mogłaby to zrobić, ale jakoś chyba nie znalazła czasu, bo kontakt się urwał, temat zawisł w powietrzu.

No i zacząłem się zastanawiać, czy to optymalny kierunek. I jakie tak naprawdę  trafa zagrałyby z EL34 najlepiej. Lundahl wydał mi się dobrym, sprawdzonym rozwiązaniem, ale czy na pewno byłby w danej sytuacji lepszy od Ogonowskiego? A może Trafonica robi też trafa pod EL34 i byłby to wybór ciekawszy? A może coś innego? A może nie przerabiać, tylko zbierać na zupełnie nowy wzmacniacz?

Widziałem, że ktoś zamówił w SinusAudio taki wzmacniacz z modyfikacją. Pan Jaglarz rozbi te swoje UniSiny i Itamary na Ogonowskich, a ktoś zażyczył sobie na Lundahlach. Napisałem na FB prośbę o wrażenia, ale chyba wpis nie został zauważony, więc jestem w kropce. Jeśli macie jakieś doświadczenia, mogliście porównać brzmienie, lub po prostu możecie wspomóc dobrą radą, z góry ślicznie dziękuję za wszelkie wsparcie i sugestie.

PS. Jeśli to ma znaczenie, słucham głównie akustycznego jazzu sprzed wielu dekad, w małych składach.




 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Airmike napisał:

Jakie kolumny łączysz z MS30L?

YB Audio Zephyr - lekko modyfikowane - mające opinię przyjaznych wzmacniaczom lampowym, co wydaje się zgodne ze stanem faktycznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trafo ma być możliwe najlepsze to nic innego jak Monolith Magnetics lub Trafonica, ew. TANGO

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo lundahl gra raczej otwartym dźwiękiem, żebys nie przedobrzył. 

Propozycja monolith magnetics wyżej jakkolwiek zacna to nie za bardzo ją widzę aby 500Eur/ szt wsadzać do MS30L.

W zasadzie to na czym ci zależy bo wielu zależy na max. rozciągnięciu pasma w dół ale przy twoich kolumnach to nie jest wyzwanie.

Więc raczej szukasz poprawy czegoś innego - czego brakuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Airmike napisał:

Bo lundahl gra raczej otwartym dźwiękiem, żebys nie przedobrzył. 

Propozycja monolith magnetics wyżej jakkolwiek zacna to nie za bardzo ją widzę aby 500Eur/ szt wsadzać do MS30L.

W zasadzie to na czym ci zależy bo wielu zależy na max. rozciągnięciu pasma w dół ale przy twoich kolumnach to nie jest wyzwanie.

Więc raczej szukasz poprawy czegoś innego - czego brakuje?

Generalnie zależy mi na jeszcze lepszej średnicy przede wszystkim - na większej namacalności dźwięku, aurze wybrzmień wokół rdzenia danego tonu, szczegółowości (ale bez wyostrzania dźwięku), poczuciu obecności muzyków, jeśli można tak to lapidarnie ująć.

Średnica już teraz wydaje mi się fajna - co pewnie w dużej mierze wynika z zastosowania lamp EL34 RFT, podejrzewam - i w ogóle jestem mile zaskoczony dźwiękiem, który ten relatywnie przecież tani wzmacniacz jest w stanie wygenerować, zwłaszcza po otrzymanych ulepszeniach. Gdybym miał z nim zostać do końca życia, to bym włosów z głowy z rozpaczy nie darł. No ale wiadomo - człowiek zawsze chciałby lepiej, a tu jest jeszcze z czego się odbić 🙂.
 

Plan był zasadniczo taki, by wyeliminować najsłabsze ogniwa. Transformatory w tych Yaqinach podobno nie są aż takie złe, no ale wiadomo, że szału też nie ma przy takiej cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Goky1 napisał:

Jeśli trafo ma być możliwe najlepsze to nic innego jak Monolith Magnetics lub Trafonica, ew. TANGO

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka
 

No właśnie nie wiedziałem, czy Trafonica robi też pod EL34, bo że pod 300B trafa Trafoniki wypadają rewelacyjnie, to słyszałem.

3 minuty temu, Goky1 napisał:

Ale mimo tego i tak lepiej wypadają od Ogonowskiego, pasmo, thd etc...

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka
 

Trafa od Yaqina? 😯Czy pisałeś w kontekście Lundahla?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafa Yaqina, lundhal wyższa półka. Komandos nawinie co zechcesz
Jak już ma być lepiej a nie za drogo to dobre doświadczenia mam z Edcorem,
.https://edcorusa.com/collections/tube-amplifier-push-pull-output-transformer


Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lundahla zawsze odsprzedasz jakby co, w całej Europie.

Dobrą jakość w bdb cenie mają też w FJZ 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Paskudny wygląd www ale dobre zabawki w dobrej cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wzmacniacz sinusaudio na el34 z kompletem od Ogonowskiego, bezpośrednio porównywałem tylko z silver luna od fezza i jest przepaść

słuchałem niemodyfikowanego yaqina w PP el34 i wg mnie tez był gorszy (ale to akurat w różnych systemach, porównanie nie do końca miarodajne)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz żródlo? Może tu jest problem ? 

Czy akustyka pokoju nie bruździ ?

Nie koniecznie super trafa sprawią że spełnią się oczekiwania .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Moriarty napisał:

Generalnie zależy mi na jeszcze lepszej średnicy przede wszystkim - na większej namacalności dźwięku, aurze wybrzmień wokół rdzenia danego tonu, szczegółowości (ale bez wyostrzania dźwięku), poczuciu obecności muzyków, jeśli można tak to lapidarnie ująć.

Średnica już teraz wydaje mi się fajna - co pewnie w dużej mierze wynika z zastosowania lamp EL34 RFT, podejrzewam - i w ogóle jestem mile zaskoczony dźwiękiem, który ten relatywnie przecież tani wzmacniacz jest w stanie wygenerować, zwłaszcza po otrzymanych ulepszeniach. Gdybym miał z nim zostać do końca życia, to bym włosów z głowy z rozpaczy nie darł. No ale wiadomo - człowiek zawsze chciałby lepiej, a tu jest jeszcze z czego się odbić 🙂.
 

Plan był zasadniczo taki, by wyeliminować najsłabsze ogniwa. Transformatory w tych Yaqinach podobno nie są aż takie złe, no ale wiadomo, że szału też nie ma przy takiej cenie.

Partridge, Parmeko, WE transformer, UTC transformer, Tamura, Tanngo, James Audio, Acrosound, Asco, Hashimoto, Lux (OY), Sansui, Klangfilm, Telefunken, Audionote.

A najlepiej kup: Scott 290, Fisher X202b, Pilot SA-260, Fisher SA-300, Fisher X-1000 itp. itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsza jest lampa 7591 ale jeśli już musi być el34, to polecam wzmacniacze:

Air Tight ATM-1 / Air Tight ATM-3 / Altec Lansing 345A / Audio Innovations S500 / Audio Note L4 / Audiomaster 11A / Bbc LSM 10 / Beam Echo DL7-35 / Canary CA-100 / Dynaco ST-70 / Ear 834 / Eico HF-60 / Fisher SA-300 / Fisher X-1000 / Focus Liszt Sonata / Hovland Sapphire / JCVerdier 220DE / Jolida JD 1000RC / Klimo Kent / Linear Acoustic LA Tube 1 / Luxman SQ-38 / Manley Snapper / Marantz 2 / Marantz 8B / Marantz 9 / Mesa Baron / Music Reference RM-9 / Pilot SA-260 / Primaluna Dialogue 6 / Synthesis Flame / Thor TPA-30 / Unison Research Simply 2 / Unison Research Simply Italy / Vtl ST-85 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.