Skocz do zawartości
IGNORED

Dekodery vs jakość pre out. Meridian 561 vs?


Rafael86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie 

Chciałbym Szanownych Forumowiczow prosić o poradę.  Dobrze, żeby wypowiedział się ktoś ze "starej gwardii", bo wydaje mi się w mojej sprawie być najbardziej kompetentny, z całym szacunkiem dla użytkowników zaczynających przygodę z aktualnymi sprzetami. 

 

Okresowo nachodzi mnie chęć zmiany poczciwego 5.1 na Atmos, aby jeszcze poszerzyć spektrum dźwiękowe o efekty sufitowe. Jednak obawiam się, że najnowsze dekodery przy słabszej jakości komponentach elektronicznych będzie krokiem w tył. 

3 lata temu w moim zestawie, którego sercem jest stary procek Meridian 561 połączony z 3 wzmacniaczmi stereo na FR, CR, SR, oraz SW podmieniłem z ciekawości Meridiana na Pioneera Lx 83. Po pol roku Pionka sprzedalem. Nie był drastycznie gorszy, ale wyraźnie pomimo nawet dekoderów HD pre out Pioneera ustępowało w zakresie mikrodetali, a szczególnie w dociąźeniu dzwieku. 

Czy po 24 latach od powstania mojego Meridiana oraz ładnych paru lat od  Pioneera Lx 83, doszliśmy technologicznie do jakiegoś przełomu, że to, co nowe i budżetowe gra lepieu niż starsze? 

Mamy dziś zaawansowane procesory, Dirac'ki i inne systemy korekcji pomieszczeń. Jak one korelują z przedwzmacniaczami, ktorymi opreują? 

Przed Pioneerem mialem jeszcze Yamahy oraz Onkyo ze srednich półek i moje spostrzeżenia są niestety smutne. Słabe pre outy psuły, dynamike, detalicznosc i ogólna barwę dzwieku. Na nic zdały się korekcję z mikrofonami vs moje uszy i metrówka w Meridianie. 

 

Jak jest dziś? Czy taki bidok, jak ja, który może maksymalnie przeznaczyć na amplituner i to jeszcze na raty 5000 zl powinien zostać przy tym, co ma czy spróbować zmiany? 

Dodam, że pokoj malutki 13 m2, w miare zaadaptowany akustycznie. 

Przepraszam za tak długi post. Będę wdzięczny za sugestie. Z poważaniem Rafał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki że teraz od 5000zł to zaczynają się podstawowe modele gdzie wcześniej była to mniej więcej średnia półka. Wydaje mi się nie będziesz zadowolony z tego co jest obecnie na rynku... i dopiero np jakiś arcam ~10-15 tys mógłby cię usatysfakcjonować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety intuicja odpowiadała mi to, czego nie chciałem usłyszeć, a Ty powiedziałeś głośno. 

Rozumiem, inflacja itp. 

Gdyby producenci dawli chociaz 4 lata gwarancji, to by człowiek może się i zadłużył na 10k, ale dwa lata miną i nie daj Boże coś i zostajemy z pudełkiem za 10k, bo zazwyczaj naprawa to  tysiącach sie liczy. 

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biedą straszną jest brak tanich procesorów a mógłby być tylko specjalnie ich nie ma żeby ludzie nie mogli sobie w rozsądnych cenach budować systemów.  No i umowny się temat amplitunerów jest trochę na wymarciu te obecne ceny już całkiem zabiją ten rynek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 lata temu stawiało się na jakość dźwięku, teraz na wodotryski i 13 kanałów w jednym pudełku.

trochę niska kwota, by coś sensownego kupić (procesor), tylko rynek wtórny, ale mało co się pojawia, w tym kraju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odoowiedzi. 

Zatem dokąd to zmierza, w stronę plastikowych soundbarów dla kowalskiego, a tylko dla bogatej niszy sensowne KD? 

Problem się rozwiązał, tymbardziej, że lektura Internetu mówi o słabej dostępności filmów z prawdziwym Atmos, które ewidentnie zachęcałyby do rozbudowy. 

Zostaję zatem przy tym, co mam. 

Bardzo dziękuję Wam wszystkim za merytoryczne rady. Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.10.2023 o 11:38, Rafael86 napisał:

Dziękuję za odoowiedzi. 

Zatem dokąd to zmierza, w stronę plastikowych soundbarów dla kowalskiego, a tylko dla bogatej niszy sensowne KD? 

Problem się rozwiązał, tymbardziej, że lektura Internetu mówi o słabej dostępności filmów z prawdziwym Atmos, które ewidentnie zachęcałyby do rozbudowy. 

Zostaję zatem przy tym, co mam. 

Bardzo dziękuję Wam wszystkim za merytoryczne rady. Pozdrawiam 

Nie popadajmy w skrajności z tą słabą dostępnością. Naprawdę warto zrobić Atmosa dla tej niewielkiej części filmów, które potrafią zrobić użytek z głośników sufitowych. Mówiąc o prawdziwym Atmosie masz chyba na myśli, że ścieżka dżwiękowa jest taka sama dla 2/4/6 głośników w suficie-na pokoju 13m2 to nie ma znaczenia, bo i tak maksymalnie 2 głośniki wsadzisz. Co do cen to się zgodzę masakra-mało kogo już stać na takie pro zabawki. Najtańszy procek to Emotiva MC-1 chyba teraz - czy zagra to lepiej to od Meridiana nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmos to dźwięk obiektowy, to urządzenie dekodujące decyduje z których glosnikow skorzysta. Tak w duzym uproszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 hours ago, Chloru said:

Tak w duzym uproszczeniu.

 W bardzo duzym 😉 w teorii tak powinno byc ale format dzwięku jest tak stworzony, ze jako "atmos" mozna zapisac zwykłe 7.1 (lub nawet tylko 5.1) plus zero obiektow dzwiękowych. Na amplitunerze wyswietli się napis "atmos" a w głosnikach zabrzmi najzwyklejsze 5.1/7.1... to trochę tak jakby w pliku .mkv o rozdziałce 4k zapisac obraz jakosci pliku .rmvb. technicznie nic nie stoi na przeszkodzie 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.10.2023 o 12:25, Rafael86 napisał:

Okresowo nachodzi mnie chęć zmiany poczciwego 5.1 na Atmos, aby jeszcze poszerzyć spektrum dźwiękowe o efekty sufitowe.

Wg mnie słowem klucz jest tu "okresowo". Wg mnie dużo zależy od tego jakie filmy lubisz oglądać. Jeżeli - załóżmy - ponad 50% Twoich preferencji to blockbustery z superbohaterami, efektowne kino akcji itd to ja bym postawił na Atmos nawet kosztem ryzyka ewentualnej straty ogólnie pojętej jakości (nie chcę się wypowiadać w tej kwestii bo nie mam doświadczenia). Kwestie proporcji i ważności proporcji to już twoja indywidualna sprawa.

Jeżeli odpowiedź jest twierdząca - tak kino akcji to jest moja kategoria - to po prostu idź i wypożycz jakiś ampli w swoim budżecie lub jeżeli dalej masz wzmacniacze stereo to może poszukaj jakiegoś procesora z Atmos. Zaryzykował bym test czegoś powyżej budżetu 5k aby się upewnić czy to jest jakość, której oczekujesz (wydaje mi się że do 5k nie znajdziesz niczego lub niczego godnego uwagi z Atmos w kwestii procesorów) Wydaje mi się - także nie mam doświadczenia więc może ktoś inny się wypowie - kupując wyższej klasy procesor można liczyć na wyższą trwałość niż ampli za 3-5k więc może raty by były dla Ciebie rozwiązaniem. Tak czy inaczej wypożyczenie da Ci odpowiedź czy to jest to co Ci sprawia radość.

PS Ja się "wyleczyłem" z kina o superbohaterach 🙂 lubię ale już mnie tak nie bawi i poczciwe DD/DTS daje mi satysfakcję. Ostatnio oglądałem "typowy" gadany Ból i Blask Almodovara i to była dla mnie kwintesencja kina i rozrywki. Jeżeli miałbym coś podrasować w swoim systemie to właśnie obraz - duży, kinowy obraz 🙂.

Podsumowując najpierw zadaj sobie pytanie na ile kategoria filmów w których znaczenie ma Atmos to "Twoja bajka"

Pozdro!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmowce. Są gatunki filmowe w ktorych nie uswiadczysz atmosa. Oglądanie byle czego byle był atmos tez nie ma sensu 😉

Mimo wszystko od siebie polecam pojscie w Atmos. Konfiguracja glosnikowa pod atmos odtworzy przeciez zwykłe dd/dts.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Wasze merytoryczne i jednocześnie pełne wyrozumiałości wypowiedzi- takie od serca. 

Pytacie o filmy i tu zamiast sprawa się rozwiązać, jeszcze bardziej się poplątała.🤭

Może jestem nienormalny, ale raz na parę tygodni włączam sobie dema DD, DTS i tak sobie slucham i ogladam. 

A jesli chodzi o filmy, to próbowałem się przekonać do Marvela: Avengersow, Thorów itd. Mam dystans do takich produkcji, ale niestety bardziej cenie sobie, gdy nie efekty, a wątek fabularny wciąga mnie w film. Czasem, muszę przyznać, że gdy film jest na tyle dobry, że angażuje całą uwagę człowieka, to nawet efekty dźwiękowe są drugorzędne. Wstyd przyznać, ale kiedyś po obejrzeniu jakiegoś ciekawego filmu zorientowałem się, że nie włączyłem wzmacniacza dla FR o FL, a wrażenia i tak były pozytywne. 

To, co ogladam to też nie jakieś ambitne kino, ale raczej lubie, jak fabuła nie jest całkiem bezmyslna. Akcyjniaki typu Rambo, Terminatory, Predator 1 i 2, Robocopy i inne z lat 80-00. Tutaj raczej dźwięk remasterowany i szału nie ma. 

Uwielbiam Władcę Pierścieni, Batmany Nolana, Skazani na Shawshank, Rocky, Ojciec Chrzestny, Człowiek z blizną, Piraci z Karaibów. I widzicie, sprowokował iście mnie do autoodpowiedzi. Atmos tu nie ma racji bytu, bo to leciwe produkcje, a chyba uprzestrzennianie 5.1 do 5.1.2 to pewnie efekt jak DD vs Pro Logic II

Jak zostało napisane: "kwestia proporcji i ważności proporcji" 

Ceny są kosmiczne dzisiaj, więc w ciemno rzeczywiście ogromne ryzyko. 

Jestem z pokolenia ludzi, którym dziwnie coś kupić i zwracać, ale jeśli tak można to chyba jedyne wyjście. 

Na czym to polega? Przecież jak kupię i już rozpakuje, to sprzedawca na tym traci, bo nie może już jako nowy sprzedać. 

Jak to w praktyce wygląda? 

 

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Rafael86 napisał:

Jestem z pokolenia ludzi, którym dziwnie coś kupić i zwracać, ale jeśli tak można to chyba jedyne wyjście. 

Na czym to polega? Przecież jak kupię i już rozpakuje, to sprzedawca na tym traci, bo nie może już jako nowy sprzedać. 

W pełni to rozumiem, zapytaj o sprzęt do testów. Napisz wprost jakie masz dylematy tj. "korzystam z leciwego ale jednak sprzętu premium, chciałbym zrobić upgrade o Atmos ale obawiam się, że nowy sprzęt nie spełni moich oczekiwań dlatego chciałbym coś wypożyczyć i jeżeli usłyszę poprawę to mam na to x kwotę. Czy macie w ofercie sprzęt o parametrach xyz, który możecie wypożyczyć za np. kaucją?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chloru, widzę, że potrafić negocjować niczym Jack Sparrow😇

PawelMitsu, dziękuję za gotowca. Lepiej bym tego nie ujął. Szablon do sprzedawcy gotowy😉

Powiedzcie mi jeszcze Panowie, jak wygląda to pseudo Atmos ze ścieżki 5.1, 7.1. Czy algorytmy przeliczeniowe dzisiejszych urządzeń w miarę fajnie kreują te sufitowe efekty, czy to raczej taki Pro Logic, Neo itp. tyle, że na suficie czyt. odwrocona faza i mono, czyli pogłos i śladowe dźwięki zabrane z innych kanałów? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minutes ago, Rafael86 said:

Powiedzcie mi jeszcze Panowie, jak wygląda to pseudo Atmos ze ścieżki 5.1, 7.1. Czy algorytmy przeliczeniowe dzisiejszych urządzeń w miarę fajnie kreują te sufitowe efekty, czy to raczej taki Pro Logic, Neo itp. tyle, że na suficie czyt. odwrocona faza i mono, czyli pogłos i śladowe dźwięki zabrane z innych kanałów? 

Atmos to nie jest jakis algorytm upmixera, ktory z 5.1/7.1 robi efekty w górnych głosnikach. Atmos to format audio i za jego pomocą mozna zapisac zarówno bardzo bogatą sciezkę dzwiękową, jak rowniez nudną jak flaki z olejem..  W filmach, ktore pietwotnie były wydane np jako 5.1 jest wykonany ponowny mastering. Od jakości tego masteringu (i koncepcji realizatora dzwięku) zalezy koncowy efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wyraziłem. Wiem na czym polega Atmos. Pytałem o pseudo atmos, czyli jaki efekt przybiera programowe kreowanie Atmosa ze ścieżki 5.1, 7.1, gdy fizycznych kanałów sufitowych tam po prostu brak. Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Rafael86 napisał:

PawelMitsu, dziękuję za gotowca. Lepiej bym tego nie ujął. Szablon do sprzedawcy gotowy😉

Handluję sprzętem, co prawda B2B ale jednak 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Może źle się wyraziłem. Wiem na czym polega Atmos. Pytałem o pseudo atmos, czyli jaki efekt przybiera programowe kreowanie Atmosa ze ścieżki 5.1, 7.1, gdy fizycznych kanałów sufitowych tam po prostu brak. Pozdrawiam 
Określenia "pseudo Atmos" używa się dla atmosa z serwisów VOD, który to ma mniejszy bitrate ale jest atmosem.

To o co tobie chodzi to nazywa się "Dolby Surround" I działa tak jak "Dolby prologic" tylko na więcej głośników (wszystkie dostępne w systemie. Może zrobić 7.2.4 z sygnału 5.1 albo nawet i ze stereo. I to jest robione w procesorze dźwięku na bieżąco.



Efekty tego są takie jakie są.
Przy robieniu 5.1.4 z 5.1 to całkiem, całkiem.
Jak byś chciał robić 5.1.4 ze stereo, to już raczej lipa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.