Skocz do zawartości
IGNORED

Foobar - nieautoryzowany komponent ASIO vs autoryzowane ASIO


yayacek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Post będzie skomplikowany, uprzedzam.

Foobar od pewnego czasu stwarza duże problemy. Główny twórca został pozbawiony na skutek wzajemnych tarć jednego z współtwórców - odszedł i zarzeka się, że nigdy już nie przyłoży palca do programowania czegokolwiek związanego z Foobarem - to taka dygresja na początek.
Obecnie istnieje wersja 2.0 w 32 i 64 bitach. Do foobara twórca programu dostarcza komponent ASIO instalowany oddzielnie. Obecna wersja komponentu ASIO to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .
Czas temu zainstalowałem najnowszą wersję Foobara 2.0/64bit + najnowszy wówczas komponent ASIO.
Od razu zauważyłem i usłyszałem, że gra to dość dziwnie - bardzo twardo. Przeprowadziłem test na bit-perfect i okazało się, że test jest OK. Ale dźwięk po prostu był zły. Wpadłem więc na pomysł by poszukać alternatywnego komponentu odpowiedzialnego za protokół ASIO w Foobarze.
Wyboru nie ma zbyt wielkiego - istnieje tylko jeden nieoficjalny komponent. Jest to foo_out_asio+dsd-0.3.8 dostarczany jako składnik pakietu odpowiedzialnego za przekształcenie Foobara w player zdolny do odtwarzania Super Audio CD ISO images, DSDIFF, DSF and DSD.
Pobrałem TYLKO sam komponent

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i nic więcej. Nie jestem zainteresowany żadnym DSD i pokrewnymi, więc resztę pakietu odpuściłem.
Sam komponent instaluje się bezproblemowo i jest widoczny w Foobarze w stosownej zakładce.
I to jest to! Ten komponent gra tak jak powinien, tak jak Foobar niegdyś. Różnica nauszna pomiędzy foo_out_asio+dsd-0.3.8 a oficjalnym ASIO Output 2.2.2 jest bezproblemowo słyszalna.

UWAGA - teraz tego nie rozumiem.

Zarówno oficjalny komponent jak i komponent alternatywny zapewniają transmisję bit perfect. Sprawdzałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) na okoliczność przesyłu pliku wave z zakodowaną wewnętrznie informacją AC3. Zarówno jeden jak i drugi komponent test przechodzą bez żadnych przeszkód - test jest OK. Jednak pomimo, że test jest OK to różnica w dźwięku jest słyszalna. Skoro jeden jak i drugi komponent zapewniają transmisję bit perfect to różnicy nausznej być NIE POWINNO. Nie jestem w stanie sobie tego wytłumaczyć. Foobara łączę z zewnetrznym przetwornikiem via optyk. Przetworników mam kilka - na każdym różnica pomiędzy komponentami jest słyszalna.
Postawiłem na kompie dwa Foobary - dwa takie same 2.0/64 bit. Jeden z nich jest w wersji portable a drugi zainstalowany tak jak trzeba. Jeden z nich ma oficjalny komponent ASIO a drugi nieoficjalny. Grają zgoła odmiennie pomimo potwierdzonej transmisji bit perfect.
Zauważyłem też że komponent nieoficjalny jest lepiej napisany - sterownik ASIO* karty dźwiękowej nie jest zwalniany podczas wciśnięcia pauzy kiedy odtwarzamy plik w Foobarze. Oficjalny komponent foobarowy traci połaczenie ze sterownikiem ASIO podczas wciśnięcia pauzy w Foobarze - niby pierdoła ale nieoficjalny komponent zachowuje się tak jak być powinno.
Czym wytłumaczyć powyższą zależność? Co robi oficjalny komponent ASIO z sygnałem? Ba, by było jeszcze bardziej skomplikowanie przeprowadziłem test na przechwycenie danych cyfrowych na wyjściu cyfrowym karty dźwiękowej. Po sumowaniu w przeciwfazie zawsze dostawałem idealną ciszę cyfrową. Zarówno oficjalny jak i nieoficjalny komponent w sumowaniu w przeciwfazie z plikiem oryginalnym dawał ciszę cyfrową - czyli dane wypluwane na wyjściu cyfrowym karty dźwiękowej są takie same. A jednak gra inaczej! Czyżbym się stał audiofilem co słyszy to czego nie ma?
Jeżeli ktoś używa Foobara z ASIO to sam się może przekonać nausznie. Wystarczy odinstalować oficjalny komponent i na jego miejsce zainstalować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) a potem posłuchać swoich ulubionych plików.

--------------
* komponent ASIO a sterownik ASIO to dwie zupełnie inne rzeczy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez yayacek

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyjście optyczne ciągle załatwia maya? 😉

Drugie to bym spróbował nagrać ten różny sygnał analogowy (adi czy inny bejbifejs) i porównał znanymi deltawave czy czymś takim, zrobił multitone (z tej samej stajni są programy) i będzie wiadomo więcej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, przemak napisał:

A wyjście optyczne ciągle załatwia maya? 😉

Drugie to bym spróbował nagrać ten różny sygnał analogowy (adi czy inny bejbifejs) i porównał znanymi deltawave czy czymś takim, zrobił multitone (z tej samej stajni są programy) i będzie wiadomo więcej. 

Tak, ciągle Juli@, choć Maya44 też jest, ale w szafie ze starociami 😉 Poza tym Juli@ dostałe nowe sterowniki od producenta w tym roku (maj, 2023).
Zresztą tu nie problem w karcie - wiem jest wiekowa.
Identyczne zachowanie jest także na zintegrowanej karcie z wyjściem optycznym/coaxialnym.

Tak, będę musiał przechwycić analogowy sygnał po przetworniku - może to coś pokaże. Na każdym przetworniku jaki posiadam (a mam kilka) różnica w dźwięku jest słyszalna więc problem leży ewidentnie w sferze software
Tak się zastanawiam czy problem nie leży w transmisji bitów - tzw. bit order. Te wszystkie MSB, LSB, Big endian, Little endian - może oficjalny komponent ASIO coś kaszani bo ewidentnie gra inaczej. Tak, wiem piszę jak audiofil (tfu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie wiem, pewnie nadal jestem głuchy. Zainstalowałem z ciekawości tę alternatywna wtyczkę, przełączam między jedną a drugą i nic, żadnej różnicy. U mnie konfiguracja taka:

Windows 11 23H2

foobar2000 v2.1 preview 2023-12-06 [x64] (jak zwykle najnowsza wersja)

ASIO Output 2.2.2

ASIO+DSD Output 0.3.8

Wyjście z PC-ta AES/EBU z karty Lynx AES16e (najnowszy driver)

DAC RME ADI-2 Pro (najnowszy firmware)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, msankowski napisał:

DAC RME ADI-2 Pro

On ba bardzo dobrą regenerację zegara, może ten trop? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, msankowski napisał:

No, nie wiem, pewnie nadal jestem głuchy

Dzięki kolego za test.
Tak więc albo jesteś głuchy albo ja mam coś z uszami i ze sprzętem nie tak 😉

9 minut temu, msankowski napisał:

Zainstalowałem z ciekawości tę alternatywna wtyczkę, przełączam między jedną a drugą i nic, żadnej różnicy.

Teraz uważnie odczytałem - zainstalowałeś dwa komponenty na raz? Jeśli tak, to źle. Jeśli miałeś dwa komponenty zainstalowane to różnicy nie będzie pomiędzy przełączaniem w locie. Nie wiem dlaczego ale te dwa komponenty zainstalowane razem w jednym Foobarze brzmią identycznie.
Trzeba odinstalować komponent oryginalny, zrestartować Foobara i zainstalować komponent alternatywny i posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, msankowski napisał:

przełączam między jedną a drugą

Nie mogę edytować więc dopisuję.
Należy postąpić tak jak powyżej (odinstalowanie oryginalnego komponentu), gdyż Foobar przetrzymuje ustawienia konfiguracji komponentu ASIO w pliku *.cfg pod katalogami windowsa AppData -> Roaming -> Foobar -> configuration.
Bez odinstalowania komponentu autoryzowanego diabli wiedzą jaką konfigurację czyta foobar - istnieje możliwość, że zmieniasz komponent w locie a konfiguracja się nie zmienia.
To nie moje mądrości ale konstruktor alternatywnego komponentu wyraźnie zaleca usunięcie wpierw komponentu autoryzowanego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





To nie moje mądrości ale konstruktor alternatywnego komponentu wyraźnie zaleca usunięcie wpierw komponentu autoryzowanego.

To więcej zabawy. Jak znajdę na nią chwilę to tak zrobię jak napisałeś i zobaczymy co wyjdzie.

Rozumiem, że też próbowałeś z zainstalowanymi dwiema wtyczkami i przełączaniem, i grało wtedy tak samo. Ale tak samo dobrze, czy tak samo źle?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, msankowski napisał:

Rozumiem, że też próbowałeś z zainstalowanymi dwiema i przełączaniem i grało wtedy tak samo. Ale tak samo dobrze, czy tak samo źle?

Przypomnę, że zacząłem zgłębiać temat i szukać rozwiązania, bo zripowane samodzielnie płyty nie grały tak dobrze jak CD włożone do odtwarzacza - a przetwornik ten sam.

Wszystko co mogłem posprawdzałem i zostało tylko ASIO

Wpierw zrobiłem jak należy czyli odinstalowałem komponent oryginalny i zainstalowałem alternatywny komponent ASIO. Różnica do wychwycenia jest dość duża. W końcu zripowane przeze mnie samodzielnie płyty zagrały tak samo jak z odtwarzacza CD - przetwornik ten sam oczywiście.
Czyli alternatywny komponent ASIO wypadł na plus.

Potem chciałem być cwany i zainstalowałem dwa komponenty ASIO - alternatywny i oryginalny - na jednym Foobarze. Ku mojemu zdziwieniu nie było różnicy przy przełączaniu w locie. Potem doczytałem i upewniłem się w korespondencji z twórcą alternatywnego komponentu, że obowiązkowo trzeba odinstalować komponent oryginalny zanim przystapi się do instalacji alternatywny - patrz powyżej, związane z plikami .cfg.
Dwa komponenty razem brzmiały tak samo źle - nie było różnicy. Brzmiały identycznie i identycznie źle, tak samo jak komponent oryginalny.

Potem postawiłem dwa Foobary w tej samej wersji - jeden portable, drugi jak należy. Na jednym komponent autoryzowany, na drugim komponent alternatywny. I tu już bezproblemowo można włączyć sobie jeden player, posłuchać, wyłączyć i włączyć drugi player z innym komponentem i posłuchać.

13 minut temu, msankowski napisał:

To więcej zabawy. Jak znajdę na nią chwilę to tak zrobię jak napisałeś i zobaczymy co wyjdzie

Oczywiście, to więcej zabawy. Będę zobowiązany jak znajdziesz czas i nausznie bez pośpiechu sprawdzisz co i jak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe,czy ma znaczenie,że @yayacek testuje wersję 2.0, a @msankowski 2.1...

Niby w changelog nic nie ma,ale...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa okazuje się jeszcze bardziej skomplikowana.
Jak już kiedyś pisałem w wątku "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) " w odtwarzaczu tym pojawiła się opcja "FADING" mająca na celu poprawienie stabilności działania odtwarzacza ze sterownikami ASIO i poprawiająca błędy (czkanie, cliki, dropy) pojawiające się czasami podczas korzystania z protokołu WASAPI.
Zadając pytanie na forum foobara co dokładnie robi "FADING" dostałem enigmatyczną odpowiedź, że jest to dodatkowy bufer pomiędzy rdzeniem odtwarzacza w wyjściem strumienia danych na protokół ASIO/WASAPI.
Bez zaznaczenia 'FADING' wiele sterowników ASIO po prostu wywalało się na pysk podczas przewijania utworu i pojawiał się błąd typu zerwanie połączenia ze sterownikiem. Po zaptaszkowaniu "FADING" komponent ASIO utrzymuje stałą łączność ze sterownikiem ASIO nawet podczas przewijania utworu o naście/dziesiąt sekund w tył czy przód. Bez zaptaszkowania "FADING" komponent ASIO (ASIO Host) traci połączenie ze sterownikiem ASIO podczas przewijania utworu co powoduje czkanie, klikanie i w końcu zerwanie połączenia. I pomimo, że forum foobara twierdzi, że to tylko dodatkowy bufer to ja w to nie wierzę. 
Opcję "Fading" przetestowałem na kilku kartach - Juli@, Maya44, integrze, jakimś dinksie USB. Za każdym razem bez zaznaczonego "FADING" podczas szybkiej zmiany utworów np z pierwszego na 7 a potem na 4 a potem na zupełnie inny a potem szybkie przewijanie w tył i przód jakiegoś utworu sterowniki ASIO wywalały się. Foobar wywalał błąd i następowało zerwanie połączenia pomiędzy ASIO Host a sterownikiem ASIO. Po zaznaczeniu 'FADING' wszystko działało poprawnie, zero błędów. 
Nieautoryzowany komponent ASIO do foobara jest lepiej napisany. Bezproblemowo pracuje BEZ zaznaczania opcji 'FADING' - łączność pomiędzy ASIO Host a sterownikiem ASIO jest utrzymywana cały czas, czy to podczas przewijania, czy podczas przeskakiwania pomiędzy utworami czy nawet podczas wciśnięcia pauzy podczas odtwarzania jakiegoś utworu. Dopiero wciśnięcie przycisku stop w Foobarze zwalnia połączenie pomiędzy sterownikiem ASIO a ASIO Host i deaktywuje tym samym ASIO Host - czyli jest tak jak zawsze być powinno.

Wersja Foobar 2.0 to już jest zupełnie inny odtwarzacz niż wersje do 1.6. Ostatnio prowadziłem dyskusję na forum Foobara tyczące przesyłu bit perfect w wersji 2.0. Okazuje się, że Foobar w wersji 2.0 nie jest w stanie wysłać na zewnętrzny dekoder / amplituner kina domowego pliku wave z zakodowaną wewnętrznie zawartością DTS. Jest to specjalnie spreparowany plik wave czyli zwykły plik dźwiękowy niosący wewnątrz informację DTS. Taki plik może zdekodować i rozpoznać zewnętrzy dekoder TYLKO w przypadku transmisji bit perfect. Jeśli ciąg bitów zostanie naruszony to zewnętrzny dekoder nie jest w stanie rozpoznać sygnału co świadczy o braku transmisji bit perfect. I ten nowy Foobar 2.0 nie przechodzi takiego testu.
Jakiś użytkownik forum foobara odpowiedzialny za rozwój programu (developer) jasno odpowiedział, że:

 ...jeśli chcesz korzystać ze strumieniowania bitów (bitstream) to [...] foobar2000 nie jest dla ciebie najlepszym odtwarzaczem. Jego głównym celem projektowym była ujednolicona linia przesyłowa (pipeline) [...] Bitstreaming ma bardzo ograniczone zastosowania i generalnie jest przeznaczony dla odtwarzaczy wideo.

Czytając powyższe ręce i nogi opadają
Znaczy to mniej więcej, że wszystko co wchodzi do foobara 2.0 przechodzi przez tajemniczy pipeline czyli system dekoderów i procesorów, które zawsze są w torze i uaktywniają się w zależności od typu pliku. Tak więc zamiast wypluć na zewnętrzny przetwornik po łączu cyfrowym (coax/optyk) czysty sygnał, foobar w przypadku pliku wave z ukrytą zawartością DTS postanawia poddać go wewnętrznej obróbce i z bit perfect mamy wielką kupę.

Konkludując - Foobar 2.0 już jest kiepskim playerem. Nowsze nie zawsze znaczy lepsze 😉 
Zasadniczo więc chcąc pozostać przy w pełni zapewnionej i potwierdzonej transmisji bit perfect powinno się używać Foobara w wersjach 1.6 czy poprzednich z alternatywnym komponentem ASIO oraz BEZ zaznaczonej opcji 'FADING'.
Oznacza to, że nie będziemy mieli nowszych wersji playera i będziemy zmuszeni używać foobara 32 bit - czyli brak możliwości wysłania plików 32 bit po USB do zewnętrznego przetwornika np RME.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz chętni mogą się pobawić.
Przechwyciłem po analogu sygnał wychodzący wpierw z Foobara 2.0/64 a potem ten sam sygnał z Foobara 1.6/34 bit.
Oba Foobary są bez żadnych wtyczek, dupereli czy innych głupot. Skonfigurowane na przesył bit perfect.
Oba Foobary mają zainstalowany alternatywny komponent ASIO -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .
Komponent autoryzowany, który jest na stronie Foobara NIE JEST zainstalowany!

Dla obu Foobarów cała ścieżka rejestracji była taka sama czyli:
Foobar -> ASIO -> karta dźwiękowa -> toslink -> przetwornik D/A -> wyjście analogowe z przetwornika D/A -> kabel analog -> wejście analogowe do karty dźwiękowej -> rejestrator 24 bit/44.1kHz.
Dwa utwory w postaci flac - D.M oraz Traincha. Aby nie było za długo nagrane we fragmencie.

Na serwerach załadowane zgranie skonwertowane do flac (oszczędność miejsca) + plik cue.
Foo 16 mix to zgranie z odtwarzacza Foobar 1.6/32bit
Foo 20 mix to zgranie z odtwarzacza Foobar 2.0/64bit

Jeśli ktoś ma chęć i czas to będę zobowiązany za ściągnięcie i porównanie nauszne brzmienia dwóch zgrań. Opis wrażeń mile widziany 🙂

https://filetransfer.io/data-package/DQQmt8kM#link
albo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
albo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez yayacek

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie w jednym odwróci faze to takie cos wychodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

image.thumb.png.61139e937138704ba1dfcc8ad1696b21.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pseudodrummer

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, msankowski napisał:

Może to jest wynik przesunięcia w czasie.

chyba nie,nie ma przesunięcia w czasie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, msankowski napisał:
Godzinę temu, Pseudodrummer napisał:
chyba nie,nie ma przesunięcia w czasie

W sumie ścieżki nawet "na oko" się różnią.

Pierwsza to plik z Fobara 1.6
druga to z 2.0
trzecia to sciezka "róznicowa",taki mix 1 (z odwróconą fazą)  oraz 2

A na oko się róznią,oczywiście (1 oraz 2)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pseudodrummer

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, msankowski napisał:

Może to jest wynik przesunięcia w czasie.

Dwa pliki są przycięte idealnie co do sampla.

12 minut temu, msankowski napisał:

W sumie ścieżki nawet "na oko" się różnią.

Jeśli się różnią to dlaczego? A się różnią co wykazuje sumowanie w przeciwfazie.

Tor był identyczny dla dwóch zgrań, nawet kabla nie poruszyłem. Zmieniłem tylko player z Foobar 1.6 na Foobar 2.0 i nic więcej.

--------------

Chciałem zadać pytanie na forum foobara ale znalazłem archiwalny wątek tyczący różnicy w brzmieniu pomiędzy Foobar 1.6 a Foobar 1.6.x (od tej wersji foobar brzmi inaczej), gdzie pewien użytkownik także zauważył swoimi uszami, że Foobar od wersji 1.6.x brzmi już odmiennie. Został potraktowany bardzo nieelegancko przez twórcę programu i wątek zamknięto - to nonsens stwierdził projektant i dyskusję zablokowano.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, danadam napisał:

Przydałoby się jeszcze podwójne nagranie z tej samej wersji

Mogę nawet zrobić i siedemnaście nagrań - nie ma problemu. Wiem jednak, że nikt nie będzie chętny ściągać tylu plików i bawić się w odsłuchy.
Jest też prostszy sposób. Każdy może postawić sobie Foobara w wersji 1.6 i samemu posłuchać swoich ulubionych utworów a potem się przełączyć na Foobara 2.0 i znów posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, yayacek napisał:

Dwa pliki są przycięte idealnie co do sampla.

Zaraz, przecież to było analogowo nagrywane, skąd te sample? Czy synchronizowałeś przetwornik nagrywający zegarem z odtwarzania?

Bo różnice są ogromne...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, przemak napisał:

przecież to było analogowo nagrywane

Tak, po analogu. Przecież tu nie ma żadnej filozofii wpierw REC a potem Play na foobarze. Aby było wygodniej po rejestracji oba nagrania przyciąłem ręcznie by zaczynały się identycznie. Są przycięte ręcznie co do próbki by po załadowaniu do jakiegokolwiek edytora zgranie pierwsze było zsynchronizowane z zgraniem drugim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

15 minut temu, przemak napisał:

różnice są ogromne

Owszem.

Słyszysz te różnice uszami czy też te różnice wychwytujesz dopiero w pomiarze czy patrząc na obwiednie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, yayacek napisał:

Tak, po analogu. Przecież tu nie ma żadnej filozofii wpierw REC a potem Play na foobarze.

Taaaa... 😉 To przegraj dwa razy to samo i zrób plik różnicowy 😉

Wychodzisz do analogu, tam nie ma próbek. Filozofia jest i to spora, dlatego są takie programy jak deltawave czy diffmaker, które analizują przesunięcia. Chyba, że zsynchronizujesz, ale wtedy znów jest wpływ zegara. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że się nie da zrobić dwóch identycznych nagrań po analogu, niemniej jednak daje to jako takie pojęcie o tym co się pojawia na wyjściu analogowym przetwornika D/A.
Dlatego pytam czy różnicę widzisz oczami na obwiedni czy też dostrzegasz ją uszami nie patrząc na wykres.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, yayacek napisał:

Ja wiem, że się nie da zrobić dwóch identycznych nagrań po analogu, niemniej jednak daje to jako takie pojęcie o tym co się pojawia na wyjściu analogowym przetwornika D/A.
Dlatego pytam czy różnicę widzisz oczami na obwiedni czy też dostrzegasz ją uszami nie patrząc na wykres.
 

Do testów różnicowych się nie nadaje niestety, różnice w plikach różnicowych zrobionych "po prostu" i diffmakerem to ponad 2dB - nieźle, ale jednak nie to samo.

Pliki na ucho się różnią. Wersja 16 jest chyba jaśniejsza, ale może to sugestia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, przemak napisał:

Wersja 16 jest chyba jaśniejsza, ale może to sugestia.

Brawo, dzięki za odpowiedź.
Moje wrażenie jest identyczne. Wersja 1.6 jest jaśniejsza i gra swobodniej. Wersja 2.0 brzmi jakby tam pracował gdzieś pod maską kompresor.

Ale aby było ciekawiej - jeśli zrobi się zgranie po cyfrze czyli Foobar (czy 1.6 czy 2.0) -> wyjście cyfrowe z karty -> wejście cyfrowe na kartę to test różnicowy da idealną ciszę cyfrową. Czyli plik odtwarzany w Foobarze jest identyczny co do bita z danymi przechwyconymi po cyfrze.

I jak teraz wytłumaczyć tę zagadkę? Zgranie po cyfrze daje wynik, że zarówno Foobar 1.6 jak i Foobar 2.0 wypuszczają ten sam ciąg bitów.
Jednak pomimo tego samego ciągu bitów, sygnał pojawiający się po przejściu przez przetwornik D/A jest inny co ewidentnie słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, yayacek napisał:

jak teraz wytłumaczyć tę zagadkę? Zgranie po cyfrze daje wynik, że zarówno Foobar 1.6 jak i Foobar 2.0 wypuszczają ten sam ciąg bitów.
Jednak pomimo tego samego ciągu bitów, sygnał pojawiający się po przejściu przez przetwornik D/A jest inny co ewidentnie słychać.

Ewidentnie dysk w komputerze zapisujacym jest wystarczająco dużym buforem dla przetwornika 😉

Jeżeli bity się zgadzają to zostaje zegar - czyli masz słabe przetworniki, wrażliwe na jitter czy co tam jeszcze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, przemak napisał:

czyli masz słabe przetworniki, wrażliwe na jitter czy co tam jeszcze

Foobar 1.6 -> przetwornik
Foobar 2.0 -> ten sam przetwornik
Przetwornik się nie zmienia więc gdyby był wrażliwy na jitter (czego nie neguję) to sygnał po przetworniku byłby taki sam w obu przypadkach, nie byłoby usznej różnicy. Skoro jednak jest, to różnica być może wynika z jakiegoś 'innego' sposobu podawania tych samych bitów z dwóch różnych wersji playera a przetwornik D/A  jest na to wrażliwy - wiem, naciągana teoria.
Bo chyba nie twierdzisz, że Foobar 1.6 czy Foobar 2.0 inaczej dżiterują? - bo niby jak?
Być może będzie się komuś chciało postawić u siebie wersję Foobar 1.6 obok wersji 2.0 i posłuchać. Można postawić wersję portable, instalator to umożliwia. Nie będą się gryzły, będą działać niezależnie i niczego nie zepsują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, yayacek napisał:

Bo chyba nie twierdzisz, że Foobar 1.6 czy Foobar 2.0 inaczej dżiterują? - bo niby jak?

To jedyna możliwość, coś z taktowaniem. Mógłbyś spróbować zewnętrzny zegar do tej Julii podłączyć i wtedy zobaczyć, coś by było widać, albo albo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemak napisał:

To jedyna możliwość, coś z taktowaniem.

Czyli co? - odtwarzacze programowe różnie grają? Pomimo transmisji bit perfect dwa różne odtwarzacze programowe mogą brzmieć odmiennie? To brzmi jak jakieś audiofilskie (tfu) bzdury. Nie jestem w stanie tego zaakceptować - pomyśle jeszcze co i jak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.