Skocz do zawartości
IGNORED

kalibracja ramienia SME 3009 - trójmiasto


kal800
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.12.2023 o 00:11, bum1234 napisał:
W dniu 22.12.2023 o 17:54, kal800 napisał:

fale dźwiękowe o przebiegu ciągłym są próbkowane co kwant czasu, a to co pomiędzy jest utracone.

To jest totalna bzdura.

To jest totalna bzdura. 

Ja też to słyszę i to, że ktoś napisze jeszcze milion słów w tej sprawie niczego nie zmieni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, bum1234 napisał:

Patrz mój wpis wyżej. Nie zawiera miliona słów, a dokładnie wyjaśnia skąd się to słyszenie bierze.

Sęk w tym, że nic nie napisałeś, ani nie wyjaśniłeś. Twoje wypowiedzi nie wnoszą absolutnie nic do dyskusji, która powinna zdecydowanie opierać się na merytorycznych argumentach. Zamiast tego piszesz nie na temat, wręcz od rzeczy, to zakrawa na zwykły trolling. Najbardziej nie kumam czemu ma to służyć. Na siłę chcesz kogoś uszczęśliwiać? Wypowiadasz się na forum w sekcji "analog" waląc dyrdymały jaki to cyfrowy dźwięk jest genialny i jacy to ludzie są głupi, że tego nie potrafią zauważyć. Nie zdajesz sobie sprawy, że ludzie przechodzą na analog w 99% dlatego, że nie pasuje im cyfrowe brzmienie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, nie zgadzam się że cokolwiek wyjaśniłeś.

A wyjaśnienie jest bardzo proste: "dziury" są lepiej lub gorzej wypełniane przez jakieś oprogramowanie. I to zawsze jest jakieś przybliżenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, iro III napisał:

To jest mit, audiofilski mit.

To jest tylko Twoja opinia. Moja jest inna, a nikt nie jest w stanie udowodnić ponad wszelką wątpliwość jak jest naprawdę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytoczę, a właściwie przypomnę bardzo niewygodny dla zwolenników owego audiofilskiego mitu fakt.

Pamiętacie panowie firmę Mobile Fidelity? Pure Analog? Czysty analog z cyfrowych źródeł 😄

Ciekawe, że dopóki ta "afera" nie ujrzała światła dziennego nikt tego nie zauważył.

Przecie winyli tłoczonych z cyfrowych źródeł nie da się słuchać .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, iro III napisał:

...i słychać te przybliżenia?

To jest mit, audiofilski mit.

 

 

No ja słyszę.... I to nie jest mit tylko fakt.

Teraz, bum1234 napisał:

Przytoczę, a właściwie przypomnę bardzo niewygodny dla zwolenników owego audiofilskiego mitu fakt.

Pamiętacie panowie firmę Mobile Fidelity? Pure Analog? Czysty analog z cyfrowych źródeł 😄

Ciekawe, że dopóki ta "afera" nie ujrzała światła dziennego nikt tego nie zauważył.

Przecie winyli tłoczonych z cyfrowych źródeł nie da się słuchać .....

Filmu nie widziałem, natomiast od zawsze powtarzam, że nowych winyli nie da się słuchać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minutes ago, tomcioxxx said:

No nie, nie zgadzam się że cokolwiek wyjaśniłeś.

A wyjaśnienie jest bardzo proste: "dziury" są lepiej lub gorzej wypełniane przez jakieś oprogramowanie. I to zawsze jest jakieś przybliżenie.

Nic nie jest wypełniane przez "jakieś" oprogramowanie. Jakieś oprogramowanie nie bierze w tym udziału wszystko dzieje się sprzętowo. A jeśli piszesz coś takiego to znaczy, że nie wiesz jak to wszystko działa i nie masz ochoty na to by to zrozumieć. Wolisz tkwić w tym micie 😄

 

2 minutes ago, tomcioxxx said:

No ja słyszę.... I to nie jest mit tylko fakt.

Filmu nie widziałem, natomiast od zawsze powtarzam, że nowych winyli nie da się słuchać...

Problem w tym, że one wcale taki nowe nie były i wg zapeniń firma korzystała bezpośrednio z analogowych taśm matek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co rozumieć 🙂 tu trzeba słyszeć 🤣

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, bum1234 napisał:

Jakieś oprogramowanie nie bierze w tym udziału

Cóż, to jeszcze gorzej... 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, tomcioxxx said:

Cóż, to jeszcze gorzej... 🙂

Kolejny dowód ignorancji, bo jest dokładnie odwrotnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

👍🤣

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bum1234 napisał:

wszystko dzieje się sprzętowo

tylko jakie to ma znaczenie? Niezależnie czy proces jest zrealizowany przez wyspecjalizowany układ, czy generyczny procesor w ramach jakiegoś urządzenia, to i tak to o czym piszemy ma miejsce - utrata części informacji o sygnale podczas konwersji analogowo-cyfrowej, oraz aproksymacja tychże braków na etapie konwersji cyfrowo-analogowej. To jest fakt. A cała pozostała dyskusja dotyczy tego, czy ten fakt ma jakikolwiek wpływ na wrażenia odsłuchowe i ten spór jest nie do roztrzygnięcia w sposób jednoznaczny i obiektywny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bum1234 napisał:

Przytoczę, a właściwie przypomnę bardzo niewygodny dla zwolenników owego audiofilskiego mitu fakt.

Pamiętacie panowie firmę Mobile Fidelity? Pure Analog? Czysty analog z cyfrowych źródeł 😄

Ciekawe, że dopóki ta "afera" nie ujrzała światła dziennego nikt tego nie zauważył.

Przecie winyli tłoczonych z cyfrowych źródeł nie da się słuchać .....

Jest całkowicie odwrotnie.

Od kilkudziesięciu lat nie dało się słuchać hać płyt CD.

Co robiliśmy ?

1- używaliśmy sprzętowego podbijania 16 bitowego zapisu w samych odtwarzaczach CD do postaci 24/96 i wyżej, lub w sprzętach hiendowych do postaci DSD

2- nagrywaliśmy płyty CD na taśmy magnetofonowe lub choćby kasety, żeby dźwięk był bardziej analogowy, ciepły.

Podobnie idąc tym tropem nie na tak naprawdę znaczenia co się dzieje z materiałem studyjnym zanim trafi on na płytę winylowa. Czy to zapis PCM 24/192 tzw. Studio Master, czy to będzie zapis DSD jak w przypadku nowych wydań płyt Rolling Stones.

Ważne żeby cały czas był to zapis analogowy bądź cyfrowy ale ciągle w jakości studyjnej.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy ktoś wydaje winyle ze zwykłych płyt CD, a takich przypadków jest podobno sporo i łatwo takie płyty winylowe rozpoznać bo po nagraniu z 16 bitowej płyty CD brzmią płasko i sucho jakto płyta CD.

Natomiast winyle nagrane z dobrej cyfry, a tym bardziej z DSD jak wspomniani Stonsi brzmią super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bum1234 napisał:

wszystko dzieje się sprzętowo

Tak, tak.  Tylko, że ten sprzęt (chip) wykonano wg takiego czy innego algorytmu. O to mi chodziło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomcioxxx
literówka

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kal800 napisał:

tylko jakie to ma znaczenie? Niezależnie czy proces jest zrealizowany przez wyspecjalizowany układ, czy generyczny procesor w ramach jakiegoś urządzenia, to i tak to o czym piszemy ma miejsce - utrata części informacji o sygnale podczas konwersji analogowo-cyfrowej, oraz aproksymacja tychże braków na etapie konwersji cyfrowo-analogowej. To jest fakt. A cała pozostała dyskusja dotyczy tego, czy ten fakt ma jakikolwiek wpływ na wrażenia odsłuchowe i ten spór jest nie do roztrzygnięcia w sposób jednoznaczny i obiektywny. 

Tu dodam jeszcze że masz rację, ale właśnie ie na poziomie 16 bitów.

Jeśli wspomniane konwersję odbywają się na poziomie studyjnym, czyli 32 bitowym, w formatach takich jak DXD itp. To nie ma to znaczenia, bo cały czas d,ieje się to powyżej jakości tzw. Domowej, powyżej jakości kupowanej potem płyty CD. 

Prościej- co mnie może obchód,ić że ktoś w studio zgrał materiał z taśmy matki do postaci PCM32/768, potem użył DSD128 bo w studio takiej postaci DSD się używa, a na koniec otrzy.ałem z tak hiendowego sygnału żródłowego płytę winylowa. Tylko się cieszyć.

Zresztą gdyby powodowało to jakąś utratę jakości to muzycy The Rolling Stones i innych szacownych kapel nie pozwalałaby na umieszczaniu opisu takich zabiegów na swoich szacownych płytach sprzedawanych w dziesiątkach milionów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minutes ago, tomcioxxx said:

Tak, tak.  Tylko, że ten sprzęt (chip) wykonano wg takiego czy innego algorytmu. O to mi chodziło.

Mylisz pojęcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Audroc napisał:

a takich przypadków jest podobno sporo

swojego czasu były promocje w popularnych dyskontach z logo owada. Klasyki typu Rolling Stones czy Nirvana były sprzedawane za niecałą stówę. Nie dało się tego słuchać. Do tego jest cały rynek płyt, które są tłoczone nieoficjalnie z niewiadomego źródła jak np w przypadku Toola. 

Ja się do jakości CD w ogóle nie odnoszę - moim skromnym zdaniem to jest śmietnik i tu nie ma najmniejszej dyskusji. Dawno się zresztą z tym rozstałem - odtwarzacz sprzedałem i kupiłem za niego pre gramofonowe, a płyty poszły praktycznie za cenę złomu. To o czym pisałem bazuje na doświadczeniach z gęstymi formatami - MQA z Tidala - gdzieś miałem nawet playlistę z jakością 768 - i znowu - d**y nie urwało. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minutes ago, Audroc said:

Jest całkowicie odwrotnie.

Od kilkudziesięciu lat nie dało się słuchać hać płyt CD.

Co robiliśmy ?

1- używaliśmy sprzętowego podbijania 16 bitowego zapisu w samych odtwarzaczach CD do postaci 24/96 i wyżej, lub w sprzętach hiendowych do postaci DSD

2- nagrywaliśmy płyty CD na taśmy magnetofonowe lub choćby kasety, żeby dźwięk był bardziej analogowy, ciepły.

Podobnie idąc tym tropem nie na tak naprawdę znaczenia co się dzieje z materiałem studyjnym zanim trafi on na płytę winylowa. Czy to zapis PCM 24/192 tzw. Studio Master, czy to będzie zapis DSD jak w przypadku nowych wydań płyt Rolling Stones.

Ważne żeby cały czas był to zapis analogowy bądź cyfrowy ale ciągle w jakości studyjnej.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy ktoś wydaje winyle ze zwykłych płyt CD, a takich przypadków jest podobno sporo i łatwo takie płyty winylowe rozpoznać bo po nagraniu z 16 bitowej płyty CD brzmią płasko i sucho jakto płyta CD.

Natomiast winyle nagrane z dobrej cyfry, a tym bardziej z DSD jak wspomniani Stonsi brzmią super.

Następny wszechwiedzący. Upsamplingu w odtwarzaczach nie stosuje się dla wyeliminowania schodków lub też poprawy samopoczucia niedouczonych zwolenników audio-voodoo.

Upsampling stosuje się dla ułatwienia filtracji znajdujących się za przetwornikiem. Po co są te filtry - to zadanie domowe 😄

 

2 minutes ago, kal800 said:

swojego czasu były promocje w popularnych dyskontach z logo owada. Klasyki typu Rolling Stones czy Nirvana były sprzedawane za niecałą stówę. Nie dało się tego słuchać. Do tego jest cały rynek płyt, które są tłoczone nieoficjalnie z niewiadomego źródła jak np w przypadku Toola. 

Ja się do jakości CD w ogóle nie odnoszę - moim skromnym zdaniem to jest śmietnik i tu nie ma najmniejszej dyskusji. Dawno się zresztą z tym rozstałem - odtwarzacz sprzedałem i kupiłem za niego pre gramofonowe, a płyty poszły praktycznie za cenę złomu. To o czym pisałem bazuje na doświadczeniach z gęstymi formatami - MQA z Tidala - gdzieś miałem nawet playlistę z jakością 768 - i znowu - d**y nie urwało. 

 

 

Jesteś po prostu uprzedzony i żadne argumenty do ciebie nie trafią. Zafiksowałeś się na tej aproksymacji i zwyczajnie nie rozumiesz tego w jaki sposób to wszystko działa. 

A dyplom z elektroniki jeśli go w ogóle posiadasz dostałeś przez przypadek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu z tego forum odeszła masa użytkowników, którzy założyli alternatywne audiofreakowo właśnie przez takich trolli jak bum1234. A teraz wystarczą dwa kliknięcia i trolla nie ma - wpisy znikają jakby nigdy się nie pojawiły. To się nazywa postęp 😃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, bum1234 napisał:

Zafiksowałeś się na tej aproksymacji i zwyczajnie nie rozumiesz tego w jaki sposób to wszystko działa.

To naprawdę nie ma znaczenia, tu nie jest konieczne zrozumienie czegoś. To nie gra i nadaje się najwyżej do pomiaru temperatury. I tyle w temacie. EOT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minutes ago, tomcioxxx said:

To naprawdę nie ma znaczenia, tu nie jest konieczne zrozumienie czegoś. To nie gra i nadaje się najwyżej do pomiaru temperatury. I tyle w temacie. EOT

No cóż. Przykre to obserwować jak ktoś przez głupie uprzedzenie i brak wiedzy odcina się od źródła dobrej muzyki.

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że ci złotousi osobnicy często nie

zauważają, że mają kolumny włączone w przsciwfazie, że nie odróżniają saksofonu altowego od tenorowego itd. Ale kable i cyfrowy nalot słyszą doskonale 😄

44 minutes ago, kal800 said:

Dawno temu z tego forum odeszła masa użytkowników, którzy założyli alternatywne audiofreakowo właśnie przez takich trolli jak bum1234. A teraz wystarczą dwa kliknięcia i trolla nie ma - wpisy znikają jakby nigdy się nie pojawiły. To się nazywa postęp 😃

I dobrze, w zamkniętym forum głupota kisi się we własnym sosie i nie zakłóca spokoju normalnie myślącym ludziom. 

I co najważniejsze, owa głupota nie szkodzi innym bo nie wprowadza ich w błąd.

48 minutes ago, tomcioxxx said:

tu nie jest konieczne zrozumienie czegoś.

P.S.

Oczywiście. Najlepiej nic nie rozumieć, niczego nie dociekać i niczym się nie interesować. Ziemia jest płaska a ludzie powinni wrócić do jaskiń, bo wiedza szkodzi.

50 minutes ago, kal800 said:

Dawno temu z tego forum odeszła masa użytkowników, którzy założyli alternatywne audiofreakowo właśnie przez takich trolli jak bum1234. A teraz wystarczą dwa kliknięcia i trolla nie ma - wpisy znikają jakby nigdy się nie pojawiły. To się nazywa postęp 😃

P.S.

To powiedz dlaczego szukałeś tu pomocy w tak prostej czynności jak kalibracja ramienia?

Na tym forum geniuszy nikt nie był w stanie ci pomóc?

Śmieszne to wszystko i smutne zarazem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bum1234 gdzie mieszkasz? Jeśli w moich okolicach to może zaprosisz na posłuchanie grającej cyfry ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co próbujesz mnie przekonać do cyfry, po co mam rozumieć jak to działa ?? Myślałem, że chętnie zaprosisz na kawę i odsłuchy.

Ja już sprawdziłem i powtarzam: MI TO NIE GRA.

Co nie znaczy, że Tobie też nie gra😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic nie sprawdziłeś. I na tym to polega, że bez odrobiny zrozumienia i wysiłku umysłowego nigdy nie sprawdzisz jak coś naprawdę gra. Żadne pokazy tego nie zmienią. Musisz sam do tego dojrzeć. Może kiedyś ci się uda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JPKM.... Nie no, łapy opadają... "bez odrobiny zrozumienia i wysiłku umysłowego nigdy nie sprawdzisz jak coś naprawdę gra"... większego kuriozum to NA PEWNO nie słyszałem.

Proszę, pogrąż się do reszty i wytłumacz mi co ma "zrozumienie i wysiłek umysłowy" do tego co słyszę ?

Czyżbyś mi wciskał, że jak zrozumiem algorytm wypełniania dziur to banan na twarzy mi się zrobi jak będę słuchał cyfry ??? Urwał, to jest dopiero urwał...

Urwał, gdzie moja szczęka, urwał ???? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.