Skocz do zawartości
IGNORED

kalibracja ramienia SME 3009 - trójmiasto


kal800
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Poszukuję kogoś, kto by mi na miejscu skalibrował dokładne wspomniane ramię - VTA, azymut, itd. Po wymianie okablowania w ramieniu, poprzednie ustawienia szlag trafił a ja nie mam specjalnie czasu, aby samemu to zrobić, a uszy od cyfry bolą... Może ktoś zna jakiegoś speca, który mógłby taką usługę zaoferować?

Kal800

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, audioburak napisał:

Może na razie wystarczy uleczyć cyfrę, żeby nie bolały ? 😉 

nie da się niestety. chyba, że dałoby się wyeliminować próbkowanie sygnału w procesie, na zasadzie "gdyby babcia miała wąsy"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest odwrotnie - to właśnie patefon gra teraz ( 440ML ) bardziej agresywnie

- stąd właśnie pytanie. Ale ja właśnie o to walczyłem 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, audioburak napisał:

U mnie jest odwrotnie - to właśnie patefon gra teraz ( 440ML ) bardziej agresywnie

- stąd właśnie pytanie. Ale ja właśnie o to walczyłem 😉 

to inna kwestia - stereotypy, że winyl gra miękko, muzykalnie a cyfra chirurgicznie i twardo są nic nie warte. Jasna wkładka MC z odpowiednim okablowaniem jest w stanie zagrać dużo szybciej i agresywniej niż nie jedna cyfra. Mnie po prostu męczy słuchanie z cyfrowego źródła, nawet przy wysokich częstotliwościach próbkowania i 24 bitach. Na początku jest efekt wow wynikający z tej precyzji i sterylności, ale po chwili to się robi męczące, przynajmniej dla mnie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I uważasz, że tu głównym winowajcą jest cyfra ... ja to przerabiałem dawno temu

na pierwszych CD'kach ( 110 V z USA ) i twardych kopułkach. Jakoś minęło ...

Ale podstawowe pytanie - czy w nausznikach na źródle też jest taki shit ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.12.2023 o 19:32, audioburak napisał:

U mnie jest odwrotnie - to właśnie patefon gra teraz ( 440ML ) bardziej agresywnie

- stąd właśnie pytanie. Ale ja właśnie o to walczyłem 😉 

Zapoluj sobie na OC9 lub AT33PTG i będzie Ci cięzko wracać do cyfry : ) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się składa, że mam OC9 i to od ładnych paru lat. wkładka genialna, ale nie wiem czy nie sprawie sobie czegoś jeszcze fajniejszego. ramię udało mi się skalibrować i gra. Czekam aż mi się lampy i drut głośnikowy wygrzeją i będę kombinował co dalej. Mam wrażenie, że dałem za dużo srebra w torze i gra za jasno. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Mi po prostu dźwięk z cyfry nie leży, bo jest sztuczny i w rezultacie męczący. Niezależnie, czy leci ze zwykłego CD, czy ze streamera za 70k, którego też przy okazji odsłuchu wzmacniacza słuchałem ostatnio w salonie audio. Próbowałem różnych DACów, z gęstymi formatami - 24/768, MQA, flaki i inne - o ile sama jakość przekazu była często wybitna, to nawet wtedy brzmi to dla mnie sztucznie, zresztą nic dziwnego - fale dźwiękowe o przebiegu ciągłym są próbkowane co kwant czasu, a to co pomiędzy jest utracone. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 12/22/2023 at 5:54 PM, kal800 said:

fale dźwiękowe o przebiegu ciągłym są próbkowane co kwant czasu, a to co pomiędzy jest utracone.

To jest totalna bzdura.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, bum1234 napisał:

To jest totalna bzdura.

A to ciekawe co piszesz, proszę rozwiń, bo może przeoczyłem rewolucję w technologii cyfrowej. Te 20 lat odkąd studiowałem na ETI PG to jednak szmat czasu, ale jednak wciąż uparcie widzę na moim przetworniku cyfrowo-analogowym takie dwa parametry jak częstotliwość próbkowania oraz precyzja pojedynczej próbki. Ale co tam - może jednak w międzyczasie absolutne podstawy fizyki uległy zmianie i okazało się jednak, że uderzając w strunę gitary, zamiast ciągłej fali sinusoidalnej, która rozchodzi się w powietrzu, generuję ciąg impulsów co ułamek sekundy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kal800
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, kal800 said:

A to ciekawe co piszesz, proszę rozwiń, bo może przeoczyłem rewolucję w technologii cyfrowej. Te 20 lat odkąd studiowałem na ETI PG to jednak szmat czasu, ale jednak wciąż uparcie widzę na moim przetworniku analogowo-cyfrowym takie dwa parametry jak częstotliwość próbkowania oraz precyzja pojedynczej próbki. Ale co tam - może jednak w międzyczasie absolutne podstawy fizyki uległy zmianie i okazało się jednak, że uderzając w strunę gitary, zamiast ciągłej fali sinusoidalnej, która rozchodzi się w powietrzu, generuję ciąg impulsów co ułamek sekundy. 

Było już o tym na forum wielokrotnie. Nie będę się powtarzał. Twierdzenie Shannona nadal obowiązuje, bo jest już dawno udowodnione. Na wyjściu DACa masz idealną sinusoidę bez żadnych schodków i przerw.

PG to dobra uczelnia i jestem przekonany, że gdyby ktoś tam usłyszał co tu wypisujesz, byłby conajmniej zdziwiony jakim cudem dostałeś dyplom.

Na marginesie, jeśli sądzisz, że zapis winylowy ma naturę ciągłą to jesteś w błędzie 😄

Molekuły winylu też mają swoje skończone rozmiary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wyjściu DACa mam sinusoidę i z tym się zgadzam, sekcja D/A za to odpowiada, ale nie w tym rzecz. Twierdzenie Shannona-Nyquista mówi tylko o aliasingu i ewentualnych zniekształceniach tym wywołanych, ale nie dotyka zupełnie aspektu odbioru danego sygnału przez słuchacza - tego żadne teoretyczne twierdzenie nie ogarnie, bo nie ma modelu matematycznego ludzkiego aparatu słuchu i jego interpretacji w umyśle słuchacza. Idę na koncert rockowy nagłośniony klasycznymi headami lampowymi - miód, banan JBLa z cyfrowych zabawek - krew z uszu i męczarnia. Gęsty format 768/24 z hi-endowego DACa - krew z uszu, pierwsze tłoczenie winyla na dobrej wkładce MC - miód. Jak to mądralo wytłumaczysz? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 hours ago, kal800 said:

Gęsty format 768/24 z hi-endowego DACa - krew z uszu, pierwsze tłoczenie winyla na dobrej wkładce MC - miód. Jak to mądralo wytłumaczysz? 

Bardzo prosto i klasycznie - słuchasz nie tylko uszami 😄

Każdy jest podatny na różnego rodzaju sugestie i taki jest efekt. U ciebie akurat działają "schodki". I pewnie inne rzeczy też.

 

Różnice oczywiście są, choćby ze względu na inny mastering. Ale żeby krew z uszu? Sztuczność? Niedorzeczność.

Cyfra jest kompletnie przezroczysta - dostajesz to co nagrasz. A że nagrania są przesadnie skompresowane, to już inna sprawa. Płyt winylowych dotyczy to w takim samym stopniu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, kal800 napisał:

Gęsty format 768/24 z hi-endowego DACa - krew z uszu, pierwsze tłoczenie winyla na dobrej wkładce MC - miód. Jak to mądralo wytłumaczysz? 

To zależy od przetwornika DACa, okablowania,
tak samo jak w gramofonie dynamika, wybrzmienia, płynność zależy od napędu, okablowania, ramienia, wkładki, przedwzmacniacza itd.

To są dwa różne światy i można mieć dobrze albo kiepsko skonfigurowane

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, .:Gerard:. said:

To zależy od przetwornika DACa, okablowania,
tak samo jak w gramofonie dynamika, wybrzmienia, płynność zależy od napędu, okablowania, ramienia, wkładki, przedwzmacniacza itd.

To są dwa różne światy i można mieć dobrze albo kiepsko skonfigurowane

Nie ze wszystkim się zgodzę, ale masz rację. Każdy system może być skonfigurowany gorzej lub lepiej. Jest to oczywiste. Tor cyfrowy jest prostszy - nie ma elementów elektromechanicznych, które są najtrudniejsze do opanowania (oczywiście wyłączamy kolumny 🙂 )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, bum1234 napisał:

U ciebie akurat działają "schodki".

Ale te schodki są niezaprzeczalnym faktem - są wynikiem próbkowania sygnału i doskonale sobie z tego zdajesz sprawę. Różnica jest taka, że Ty wierzysz w to, że to nie ma najmniejszego znaczenia dla Twojej percepcji, a ja bazując na własnych doświadczeniach poddaję tę hipotezę pod głęboką wątpliwość. Mam do czynienia z cyfrowym dźwiękiem w dużo większym stopniu niż z analogowym - cyfra mi gra w samochodzie, na treningu i z radia. Jak sam zauważyłeś, tor cyfrowy jest prostszy i z tym się zgodzę i naprawdę bardzo chętnie bym się pozbył wszelkich upierdliwości związanych z torem analogowym - nieustanna walka z kurzem, przekładanie placków co dwa kawałki, bo nie wiedzieć czemu kiedyś można było wytłoczyć 50cio minutowy materiał na jednej płycie nomen omen długogrającej, a teraz potrzeba conajmniej trzech. Kalibracja ramienia, dobór wkładki, jej zużycie, przechowywanie i transport nośników, wymieniać można by długo, ale nie ma dla mnie alternatywy, bo jak pisałem ten dźwięk mnie najzwyczajniej w świecie męczy, płyt analogowych mogę słuchać bez końca, a po godzinie słuchania źródła cyfrowego mam zwyczajnie dość. I to nie jest kwestia złego setupu - jak pisałem wcześniej  - słuchałem naprawdę dobrze skonfigurowanego zestawu - streamer za 70 tys, kolumny drugie tyle, lampowy wzmacniacz, dobre kable, do tego pomieszczenie przygotowane akustycznie, nawet był ałdiofilski switch, i co? To samo. Mam na siłę sobie wmówić, że jest lepiej? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, kal800 said:

Ale te schodki są niezaprzeczalnym faktem

To jest nieprawda. Nie ma żadnych schodków.

Wiara w te schodki leży u podstawy twojego wyobrażenia o "cyfrowym dźwięku". I to wszystko.

Spodziewałem się, że nie przyjmiesz tego do wiadomości, bo to jest tradycyjna reakcja osób, które nie potrafią tego zrozumieć.

Poszukaj sobie wpisów Przemaka, który tymi rzeczami zajmuje się zawodowo i nie raz o tym pisał. W sieci jest też mnóstwo informacji na ten temat.

To są podstawy cyfrowego przetwarzania sygnałów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

litości. oświeć mnie w takim razie i napisz w paru żołnierskich słowach jak działa przetwornik analogowo cyfrowy. Czy nieprawdą jest, że pomiędzy próbką n a n+1 istnieje stan, którego nie będzie na wyjściu takiego przetwornika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jako ten "mądrala" tłumaczył bym tor cyfrowy od np CD'ka po kolei:

kablem IC, wzmacniaczem, shitową kopułką plus jeszcze THD z kabli głośnikowych.

Każdy z wymienionych coś wnosi ( albo wynosi 😉 ) więc sumaryczne skutki

mogą być opłakane ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 hours ago, kal800 said:

streamer za 70 tys, kolumny drugie tyle, lampowy wzmacniacz, dobre kable, do tego pomieszczenie przygotowane akustycznie, nawet był ałdiofilski switch

Wiara we własną nieomylność czyni cuda. I najciekawsze jest to, że dotyczy to obu przypadków i właściciela tego supersystemu ze switchem, i wierzącego w schodki na wyjściu DACa. Obaj są pewni, że mają rację. Bo słyszą 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, bum1234 napisał:

wierzącego w schodki na wyjściu DACa.

sorry, ale dyskusja z Tobą nie ma sensu. Nie przedstawiłeś ani jednego merytorycznego argumentu tylko prawisz jakieś androny, do tego masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Ja cały czas piszę o konwersji sygnału analogowego na sygnał cyfrowy. DAC niczego nie psuje i nigdy tego nie sugerowałem. Psuje ADC podczas procesu próbkowania sygnału. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minutes ago, kal800 said:

sorry, ale dyskusja z Tobą nie ma sensu. Nie przedstawiłeś ani jednego merytorycznego argumentu tylko prawisz jakieś androny, do tego masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Ja cały czas piszę o konwersji sygnału analogowego na sygnał cyfrowy. DAC niczego nie psuje i nigdy tego nie sugerowałem. Psuje ADC podczas procesu próbkowania sygnału. 

Co psuje? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bum1234 napisał:

Co psuje? 

pisałem o tym. Pomiędzy próbką n a n+1 istnieje stan sygnału, który nie jest zarejestrowany po konwersji na postać cyfrową. Ten stan jest potem aproksymowany przez konwerter DA. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, kal800 said:

pisałem o tym. Pomiędzy próbką n a n+1 istnieje stan sygnału, który nie jest zarejestrowany po konwersji na postać cyfrową. Ten stan jest potem aproksymowany przez konwerter DA. 

Dobrze, ale co to ma wspólnego z tym co pojawia się na wyjściu DACa i przede wszystkim z precyzją odtworzenia pierwotnego sygnału z próbek?

Bo moim zdaniem nic.

Zresztą napisałem uprzednio, że w sieci jest mnóstwo informacji na ten temat. Na forum ten temat poruszany był wielokrotnie - wystarczy poszukać wpisów Przemaka, który parokrotnie na ten temat zabierał głos.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, kal800 napisał:

pisałem o tym. Pomiędzy próbką n a n+1 istnieje stan sygnału, który nie jest zarejestrowany po konwersji na postać cyfrową. Ten stan jest potem aproksymowany przez konwerter DA. 

Cóż takiego znaczacego dzieje z sygnałem audio w trakcie tej 1/ 44100 części sekundy, która zostanie uśredniona, że aż to "słyszysz"? 😱

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inne pytanie:

Zakładając, że coś w procesie zapisu zostało pominięte ( bo tak jest ), to spodziewam

się raczej braku pewnych informacji w treści muzycznej i właśnie - czego brak ?

Przyznaję, że mnie to uzupełnia patefon w wielu nagraniach, ale nigdy bym nie powiedział,

że w cyfrze są dziury z tych próbek bo to jest generalnie uśredniane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, iro III napisał:

uśredniona, że aż to "słyszysz"?

Nie mam pojęcia, czy to jest ta kwestia, czy jakakolwiek inna, natomiast jeżeli faktem jest, że każde cyfrowe źródło mnie męczy - niezależnie czy jest to zwykły CD, czy zapis w formacie 768/24 na drogim DACu, to mogę przyjąć że źródło problemu tkwi w samym fundamencie tej technologii. Wątek dotyczył kalibracji ramienia od gramofonu, a ja mimochodem napomknąłem, że póki mam gramofon unieruchomiony, to muszę się męczyć z cyfrą. W międzyczasie ramię ustawiłem, a wejście nr 2, pod które jest podpięty DAC spełnia swoje należne funkcje - obsługuje filmy, seriale oraz playlisty grane w tle podczas domowych spotkań ze znajomymi i rodziną, a wejście nr 1, do którego jest podłączony preamp gramofonowy służy do słuchania muzyki i tyle w temacie 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.