Skocz do zawartości
IGNORED

Projektor do ok. 20k - Sony 5000ES czy coś innego?


Jacgues
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mój setup to salon z jasnymi ścianami (jednak znajdującymi się daleko od ekranu) oraz ekran elektryczny o przekątnej 240cm AVTEK szary z gainem 0.8. 
Odległość od projektora do ekranu 3m. Według kalkulatora taka odległość jeszcze ujdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pytania są następujące:
1) Czy taka jasność nie będzie zbyt wysoka? Według Projector Central uzyskam 364 nity, co rzekomo jest wartością kilkakrotnie zbyt dużą.
2) Czy taki projektor posiada interpolacje pixeli jak w nienatywnych modelach 4k np. od Epsona? Inaczej mówiąc, czy dam radę obejrzeć materiały nagrane w 1080p w wyższej rozdzielczości? 
3) Co innego wybrać w tym budżecie jeśli nie Soniacza? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zwykły salon i białe ściany i  sufit , to moim zdaniem wywalona moneta .

Wystarczy Sony HW 55 lub 65 za 1/5 tej ceny . A i lampa tańsza 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy, ja mam sony 590 i też jasno ale wokół ekranu jest ciemno i wygląda to bdb.Na pewno lepiej niż Sony 65.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

--

Jeśli chcesz poznać cywilizację...posłuchaj jej muzyki - Konfucjusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie dlaczego Sony nigdy nie chwali się w specyfikacji kontrastem natywnym. 

Przy takiej jasnosci, moze za bardzo dawac po oczach (takze czarny) ale nie wykluczone, ze mozna go dobrze przyciemnic, skoro to laser.

Tak czy inaczej przy białych scianach efekt moze nie byc taki jakiego bys oczekiwał za taką kasę. Przydałaby się jakas, chociazby częsciowa adaptacja ścian włącznie z sufitem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projektorach bardziej robotę robi HDR niż rozdzielczość. Moim zdaniem 🙂

Sam SRDX daje już świetną jakoś obrazu .

Jeżeli nie masz warunków , aby zrobić zaciemnienie okolic ekranu , to bym odpuścił 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-30940-0-43303100-1452165988_thumb.jpgpost-30940-0-78037000-1452166001_thumb.jpgpost-30940-0-50470000-1460910656_thumb.jpgJa miałem TAK  🙂post-30940-0-61049200-1461392899_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, max720 napisał:

Jeżeli zwykły salon i białe ściany i  sufit , to moim zdaniem wywalona moneta .

Wystarczy Sony HW 55 lub 65 za 1/5 tej ceny . A i lampa tańsza 

Nieprawda.

Mam jasne (szare) ściany, co prawda malowane bardzo matową Tikkurilą oraz czarny sufit (też Tikkurila) bezpośrednio nad ekranem - i po zmianie sony hw65 na jvs rs różnica jest dramatyczna (zgadnij na korzyść którego).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Jacgues napisał:

1) Czy taka jasność nie będzie zbyt wysoka? Według Projector Central uzyskam 364 nity, co rzekomo jest wartością kilkakrotnie zbyt dużą.

Nie ma czegoś takiego jak zbyt duża jasność w projektorach domowych. Zawsze lepiej mieć jej więcej i przyciemnić laser czy dać przesłonę, niż mieć jej niedobór. Poza tym masz ekran z dość niskim gainem. Więc o tym problemie zapomnij...

14 godzin temu, Jacgues napisał:

2) Czy taki projektor posiada interpolacje pixeli jak w nienatywnych modelach 4k np. od Epsona? Inaczej mówiąc, czy dam radę obejrzeć materiały nagrane w 1080p w wyższej rozdzielczości? 

A to nie jest przypadkiem tak, że proj już musi dostać sygnał 4K z odtwarzacza, który sobie go zinterpoluje np. z 1080p? Sam proj tego nie wykonuje, tak przynajmniej jest u mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, burz napisał:

Nieprawda.

Mam jasne (szare) ściany, co prawda malowane bardzo matową Tikkurilą oraz czarny sufit (też Tikkurila) bezpośrednio nad ekranem - i po zmianie sony hw65 na jvs rs różnica jest dramatyczna (zgadnij na korzyść którego).

Tutaj się nie zgadzam.

W stosunku do wydanych $ nie jest to 4/5 razy lepiej . A , czy progres wydanych $ jest tego warty , to inny temat .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to obecnie wygląda. Odbicie jest właściwie tylko na suficie, bo po prawej od ekranu nie mam ściany, a kilka metrów dalej czarne meble, po lewej pół metra bez ściany, potem biała równolegle od ekranu, natomiast biała boczna jest dopiero 2.5m dalej. 

Mógłbym niżej rozwinąć ekran, ale niestety obecnie sporo kolumny i ustawienie ich na kształt trójkąta równobocznego względem słuchacza kolidują z dolną częścią obrazu.

Może warto zakupić ekran ALR rozwijany? Pieniądze to nie problem, raczej miejsce - zrobiłem niedużą wnękę o szerokości 12cm w suficie podwieszanym na kasetę obecnego ekranu i obawiam się, że innego tam nie zmieszczę. 

Jeżeli mimo wszystko nie warto płacić 21k za tego Soniacza w tym setupie to może po prostu wezmę Epsona EH-TW9400? Obecnie mam Optomę HD151 z 9000h godzin na liczniku w trybie eco - na tej samej lampie. Oczywiście mógłbym wymienić samą lampę na nową, ale wolę coś z wyższej półki niż obecna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jacgues
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, Jacgues said:

Obecnie mam Optomę HD151

Czegos tu nie ogarniam, czy jak? Chcesz wymienic mega budzetowy "projektor", powiedzmy sobie szczerze entry level na sprzęt za około 20k zł?? Zdajesz sobie, ze to tak jakbys chciał jezdzic bolidem F1 pomiędzy blokami albo po polnych drogach...? 

Oczywiscie mozesz tak zrobic skoro kasa nie gra roli ale moim zdaniem utopisz te pieniądze. Obecny projektor to zabawka w technologii dlp jesli chodzi o kino domowe. Zapewne czarny jest szary, a biały wypala oczy przy tej jasnosci i przekątnej 😉

Zainwestuj 1/5 tego co chcesz wydac na projektor w adaptację pokoju, a odwdzięczy się lepszym obrazem. Oczywiscie nie uwazam, ze porządny projektor nie ma racji bytu, wręcz przeciwnie ale najpierw stwórz mu jakiekolwiek warunki aby mogł rozwinąc skrzydła i pokazac na co go stac 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Jacgues napisał:

Jeżeli mimo wszystko nie warto płacić 21k za tego Soniacza w tym setupie to może po prostu wezmę Epsona EH-TW9400? Obecnie mam Optomę HD151 z 9000h godzin na liczniku w trybie eco - na tej samej lampie. Oczywiście mógłbym wymienić samą lampę na nową, ale wolę coś z wyższej półki niż obecna. 

Napiszę tak....Zawsze warto kupić lepszy sprzęt.Pytanie tylko czy TY tę różnicę zauważysz? Jak i czy  Ty jesteś gotowy za tę różnicę zapłacić? Ten model Sony to bardzo dobry projektor w swojej klasie cenowej .Często zestawiany z JVC np5 I Epsonem ls 12000. Też niedawno  byłem na kupnie i przed świętami kupiłem do jaskini JVC NP5.  Dla mnie ważna była ta zachwalana czerń i i dynamiczne mapowanie .Sony choć ustępuje jvc pod kilkoma punktami to z drugiej strony  obrazem mu dorównuje .Jest mnustwo testów i porównań w necie ...Możesz również spojżeć w stronę Epsona ls 12000 To też laser i jest cholernie jasny i ostry i chyba nawet  tańszy. Ma automatykę obiektywu .Masz w salonie jasne ściany i szary ekran dla Epsona to wymarzone zestawienie .Na niemieckich stronach proponują go ze specjalnym filtrem który poprawia kontrast (Avitect) ....Do tego na Epsona  jest 5 lat gwarancji...Epson 9400 Także  fajna maszynka.Widziałem go w akcji... interpolacja klatek w 4k trochę rwie....o połowę tańszy od tych wyżej  w salonie też się sprawdzi...Jeśli kasa nie gra roli to bierz Soniaka .Jeśli wygoda i OGLĄDASZ w jasnym salonie  to bierz Epsona  ls 12000.Jeśli zależy ci na kasie to Epson 9400 też będzie dobrym wyborem do jasnego  salonu  ...😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@brewka87 Projektor mam w dużym, 50m2 salonie. Mieszkanie i tak jest dość ciemne, a wszystkie meble są czarne. Adaptacja sufitu spowoduje, że będę mieszkał w piwnicy, więc ten punkt na kilka lat odpada. Gdybym miał dedykowane pomieszczenie, od razu byłoby zaadaptowane. 

Dzięki @Gmow1977. Epson IS 12000 jest 1.5-2k droższy od Sony.

Szczerze mówiąc nie dokońca rozumiem dlaczego ten Epson akurat bardziej sprawdzi się w jasnym pomieszczeniu. 
Według mojej logiki wyższa jasność projektora będzie kolidować przy jasnym pomieszczeniu.

Robiłem porównanie w salce testowej TW9400 i IS 12000 i różnica była zdecydowanie subtelna, choć cenowo jest dwukrotnie większa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, Jacgues said:

@brewka87 Projektor mam w dużym, 50m2 salonie. Mieszkanie i tak jest dość ciemne, a wszystkie meble są czarne. Adaptacja sufitu spowoduje, że będę mieszkał w piwnicy, więc ten punkt na kilka lat odpada. Gdybym miał dedykowane pomieszczenie, od razu byłoby zaadaptowane. 

50m2 mozna pozazdroscic ☺ skoro sciany daleko od ekranu, a meble ciemne to chociaz zaadaptuj chociaz 1-1,5m sufitu przy samym ekranie. Odbicia od sufitu są bardziej szkodliwe jesli chodzi o jakosc obrazu niz te od scian. Wiem z doswiadczenia. Mam obecnie czarne welurowe zasłony za scianach bocznych ale to sufit (odbicia) najbardziej psują niestety obraz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Jacgues napisał:

Szczerze mówiąc nie dokońca rozumiem dlaczego ten Epson akurat bardziej sprawdzi się w jasnym pomieszczeniu. 

Bo w jasnych salonach  projektor to raczej kompromis po między jasnością a kontrastem...nie da się mieć jednego i drugiego jednocześnie.Dlatego szary ekran bardzo to poprawia 

18 minut temu, Jacgues napisał:

Robiłem porównanie w salce testowej TW9400 i IS 12000 i różnica była zdecydowanie subtelna, choć cenowo jest dwukrotnie większa.

One chyba mają taką samą jasność 2700 ANSIlumen.

W ls 12000 moźna też tę jasność dozować 50% 75% 100% Większość jedzie na 75%

Cena logiczna ...Ls 12000 jest o wiele nowszy i bardziej dopracowany ... 5 lat gwarancji ...no i laser w tej cenie ?Warty zastanowienia... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, Gmow1977 said:

Bo w jasnych salonach  projektor to raczej kompromis po między jasnością a kontrastem...nie da się mieć jednego i drugiego jednocześnie.Dlatego szary ekran bardzo to poprawia 

Zgadzam się z tym. Jesli są jasne sciany to lepiej mieć jasny projektor i ekran o niskim gain. Wtedy odbicia wtórne od scian i sufitu nie popsują tak bardzo obrazu na ekranie (chociaz one zawsze psują 😉). W ciemnym pomieszczeniu lepiej wypada jasny ekran i projektor o umiarkowanej jasnosci ale duzym kontrascie natywnym (np jakis JVC)

19 minutes ago, Gmow1977 said:

Też niedawno  byłem na kupnie i przed świętami kupiłem do jaskini JVC NP5. 

I jak wrazenia w zaadaptowanej "jaskini"? Z tego co kojarzę miałes jakiegos Epsona. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innym sposobem jest obniżenie ekranu. Ja mam między białym sufitem a ekranem w formacie 21:9 85cm i owszem sufit "świeci" ale dużo mniej niż kiedy ekran był wyżej. Pamiętajmy, że natężenie światła spada w kwadracie odległości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, brewka87 napisał:

jak wrazenia w zaadaptowanej "jaskini"? Z tego co kojarzę miałes jakiegos Epsona. 

Jeszcze nie miałem czasu go ustawić ...pod koniec tygodnia sie za to wezmę...Na szybko...

Kawał kolumbryny ...cichy  ostry  i kupa ustawień ...😅

4 minuty temu, przmor napisał:

Innym sposobem jest obniżenie ekranu

Prawda ...ale to chyba widać na zamieszczonym zdjęciu ,że kolega ma pas rozbiegowy ?Może da się jeszcze cosik z kasety wyjechać?  Czy źle myślę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, max720 napisał:

W projektorach bardziej robotę robi HDR niż rozdzielczość. Moim zdaniem 🙂

Sam SRDX daje już świetną jakoś obrazu .

Jeżeli nie masz warunków , aby zrobić zaciemnienie okolic ekranu , to bym odpuścił 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-30940-0-43303100-1452165988_thumb.jpgpost-30940-0-78037000-1452166001_thumb.jpgpost-30940-0-50470000-1460910656_thumb.jpgJa miałem TAK  🙂post-30940-0-61049200-1461392899_thumb.jpg

A moim zdaniem ostrość i hdr, którego jakos na zwykłych blurayach niestety brak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

--

Jeśli chcesz poznać cywilizację...posłuchaj jej muzyki - Konfucjusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.