Skocz do zawartości
IGNORED

AIWA DAT za szybko kręci przy play czy ktoś poradzi?


nikifor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam przenośny magnetofon cyfrowy AIWA HD-S100 magnetofon przed awarią był w pełni sprawny,mianowicie po rozkręceniu i wyjęciu płytki w celu oględzin kondensatorów z racji wieku i ponownym skręceniu,magnetofon włącza się wszystkie funkcje działają ,ale przy włączeniu play bardzo szybko obraca się kaseta nie wiadomo czym to jest spowodowane , podczas przewijania znaczniki widzi wszystkie ,niestety tylko podczas odtwarzania ma kilka razy większą prędkość jak powinien i nie odtwarza,nie wiem czym to mogło być spowodowane.

Mechanizm przed awarią działał orawidlowo i nie było w nim nic dotykane,jedynie odczepiana płytka pcb główna 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, nikifor napisał:

,nie wiem czym to mogło być spowodowane.

to .jest ,nawet .,śmieszne.   ,   ,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę żenikt tutaj nie ma pojęcia o magnetofonach dat więc musiałem sam pomyśleć,moim zdaniem wszystkie tropy prowadzą do uszkodzonego procesora Drum Motor,sterownika silnika takiego układu nigdzie nie ma do kupienia.

 

 

Dziękuję 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.01.2024 o 00:02, nikifor napisał:

Witam mam przenośny magnetofon cyfrowy AIWA HD-S100 magnetofon przed awarią był w pełni sprawny,mianowicie po rozkręceniu i wyjęciu płytki w celu oględzin kondensatorów z racji wieku i ponownym skręceniu,magnetofon włącza się wszystkie funkcje działają ,ale przy włączeniu play bardzo szybko obraca się kaseta nie wiadomo czym to jest spowodowane , podczas przewijania znaczniki widzi wszystkie ,niestety tylko podczas odtwarzania ma kilka razy większą prędkość jak powinien i nie odtwarza,nie wiem czym to mogło być spowodowane.

Mechanizm przed awarią działał orawidlowo i nie było w nim nic dotykane,jedynie odczepiana płytka pcb główna 

Sprawdz zlacza/tasmy polaczeniowe. Bylo ruszane to moze ponowny montaz jest zle wykonany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, witek_z napisał:

Jeżeli DAT działa jak magnetowid to może coś się złego dzieje z rolką dociskową

Rolka dociskowa nie może odpowiadać za zwiększoną prędkość przesuwu, najwyżej za pływanie obrotów na skutek uślizgu.

10 godzin temu, Buzzer napisał:

Sprawdz zlacza/tasmy polaczeniowe. Bylo ruszane to moze ponowny montaz jest zle wykonany.

 To bardzo prawdopodobny trop, warto zacząć od niego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Lech36 napisał:

Rolka dociskowa nie może odpowiadać za zwiększoną prędkość przesuwu, najwyżej za pływanie obrotów na skutek uślizgu.

 To bardzo prawdopodobny trop, warto zacząć od niego.

Tak bardzo dziękuję za pomoc właśnie nie sprawdzałem złącz taśmy tylko ponownie wpinałem ale może faktycznie gdzieś się taśma uszkodziła jakaś poprostu pękła, nic w mechaniźmie nie dotykałem, rolka jest jak nowa nawet ją wyczyściłem ale to samo dalej chodzi szybko

Jak tylko ponownie robiorę magnetofon dam wam znać ,nawet może uda nagrać mi się filmik z jego pracy, przed demontażem płyty magnetofon chodził sprawnie na wszystkich kasetach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko ponownie robiorę magnetofon dam wam znać ,nawet może uda nagrać mi się filmik z jego pracy, przed demontażem płyty magnetofon chodził sprawnie na wszystkich kasetach

 

Niestety posprawdzałem taśmy wygląda że wszystko ok do tego wpinalem ich i wypinałem kilka razy i dokładnie to sama odtwarzacz przy włączeniu play zapierdziela jak oszalały jak by przewijał jest reakcja na stop na pauzę,niestety za szybko chodzi i to prawie jak by przewijał,może ten proceso od serwa się faktycznie uszkodził ale jak to nie wiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, nikifor napisał:

Niestety posprawdzałem taśmy wygląda że wszystko ok do tego wpinalem ich i wypinałem kilka razy i dokładnie to sama odtwarzacz przy włączeniu play zapierdziela jak oszalały jak by przewijał jest reakcja na stop na pauzę,niestety za szybko chodzi i to prawie jak by przewijał,może ten proceso od serwa się faktycznie uszkodził ale jak to nie wiem

Sprawdź klawiaturę obsługową może któryś z klawiszy się skleił, po długim czasie eksploatacji takie rzeczy się zdarzają nawet jak sprzęt jest rzadko używany, zdarzały mi się takie tematy w różnych starych sprzętach. Jeżeli DAT ma jakieś przełączniki to wykonaj operację konserwacji styków na początku bez chemii kontaktowej czyli przełączając kilkukrotnie ten wyłącznik, dotyczy to również wyłączników krańcowych. Jak magnetofon działał przed rozbiórką to po złożeniu o ile nic nie zostało w trakcie składania pomylone lub uszkodzone powinien dalej działać. Niestety DAT-y to skomplikowane urządzenia i ich naprawa bywa trudna i często nieopłacalna, ale próbować warto. Dobrze jest zaopatrzyć się w instrukcję serwisową o ile jej jeszcze nie masz.  

18 godzin temu, Lech36 napisał:
W dniu 31.01.2024 o 23:00, witek_z napisał:

Jeżeli DAT działa jak magnetowid to może coś się złego dzieje z rolką dociskową

Rolka dociskowa nie może odpowiadać za zwiększoną prędkość przesuwu, najwyżej za pływanie obrotów na skutek uślizgu.

Z tą rolką jak się zastanowić to jednak chyba też może być tak że jak np. nie dociśnie się ona do wałka przesuwu to talerzyk zwijający taśmę będzie się kręcił bez oporu i wtedy to tak wygląda jakby obroty były wysokie a to po prostu kółko gumowe nie dociska się do wałka napędowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, nikifor napisał:

Jak tylko ponownie robiorę magnetofon dam wam znać ,nawet może uda nagrać mi się filmik z jego pracy, przed demontażem płyty magnetofon chodził sprawnie na wszystkich kasetach

 

Niestety posprawdzałem taśmy wygląda że wszystko ok do tego wpinalem ich i wypinałem kilka razy i dokładnie to sama odtwarzacz przy włączeniu play zapierdziela jak oszalały jak by przewijał jest reakcja na stop na pauzę,niestety za szybko chodzi i to prawie jak by przewijał,może ten proceso od serwa się faktycznie uszkodził ale jak to nie wiem

A czy ruszales cos poza tasmami? Moze sprawdz je na ciaglosc obwodu. Gdyby procesor padl, prawie na pewno nie dzialal by w ogole. Nie wiem jak jest tam zrealizowa a regulacja predkosci - czy przez modulacje szerokosci impulsu czy jeszcze jakos inaczej to zrobili

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Taśmy sprawdzane ,rolka dociskana,bez rolki w sumie to samo jak bez kasety włączę play wciskając palcem krancówke to jest dokładnie tak samo,szybkomobracająca się prawa rolka,klawiatura jest modułowa moduł sterowania jest odpinany w takim złączu na piny po odpięciu całego panelu przycisków i dotknięciu pinów piecetką walkman się normalnie uruchamia w trybie jakim dotknę piny Tak jak by miał klawiaturę więc to nie to.

Ale odkryłem dziwne zachowanie,mianowicie kiedy dotykam palcem ten procesor sygnałowy drum motor to znaczy jego pinów,przesuwając palec po jego pinach w trakcie odtwarzania silnik zwalnia i to na tyle że zaczyna odliczać czas wiadomo że prędkość nie jest na tyle równa żeby poszedł odczyt dzwieku ale walkman zaczyna zachowywać się jak by miał resztę funkcji sprawne,po puszczeniu palcem pinów procesora znowu szybko się kręci.

 

Może podczas demontażu pcb poruszyły się jakieś stare kondensatory elektrolityczne i teraz robią zwarcie.

 

Schemat mam ale nie za wiele jest tam opisane

Jest to układ HD49211

Sprawdzałem zasilanie wejściowe na jego pinach zgodnie z notą aplikacyjną tego układu to na zasilaniu analogu powinno być 5v i mam 4.80v czyli ok no i zasilanie cyfrowe tyle samo więc napięcia zasilania są ok,co innego ich jakość, mam taki mały oscyloskop DSO ale nie wiem jak się do tego zabrać żeby sprawdzić czy ten układ jest sprawny czy nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez nikifor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była kiedyś metoda na KBC/SuperIO czy po prostu ten układ odpowiedzialny za start i komunikację low-level,

on się zwieszał w chińskich płytach głownych PC - Huananzhi X99, 

żeby na wyłączonym zasilaniu zewrzeć czymś metalowym po 2-3piny, przejeżdżając dookoła układu po pinach.

Zwykle pomagało.

 

Ale nie próbój tego, na razie, może masz po prostu zimny lut.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kramyeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem zasilanie wejściowe na jego pinach zgodnie z notą aplikacyjną tego układu to na zasilaniu analogu powinno być 5v i mam 4.80v czyli ok no i zasilanie cyfrowe tyle samo więc napięcia zasilania są ok,co innego ich jakość, mam taki mały oscyloskop DSO ale nie wiem jak się do tego zabrać żeby sprawdzić czy ten układ jest sprawny czy nie

 

To samo pomyślałem o zimnych lutach ale poprawiałem wszystkie nogi na topniku już 2x i dalej to samo więc to raczej nie to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że może być uszkodzona płytka bo trochę ją wyginalem przy otwieraniu może gdzieś coś pękło nie wiem,bo jak dogniatam ją to też zwalnia chyba a zostawię tego data na części bo mechanizm jest nie ruszany i w pełni sprawny,może kupię drugiego takiego z uszkodzonym mechanizmem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, nikifor napisał:

Wydaje mi się że może być uszkodzona płytka bo trochę ją wyginalem przy otwieraniu może gdzieś coś pękło nie wiem,bo jak dogniatam ją to też zwalnia chyba a zostawię tego data na części bo mechanizm jest nie ruszany i w pełni sprawny,może kupię drugiego takiego z uszkodzonym mechanizmem

Jak wyginałeś płytki to mogła pęknąć jakaś ścieżka, możliwe jest to przy odpinaniu taśm połączeniowych o ile nie przytrzymuje się płytki żeby uniknąć odkształceń. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę podginałem ale delikatnie bo nie mogłem wyciągnąć bo zaczepiało o wyjścia jack,zastanawiam się czy ktokolwiek w magnetofonie dat miał taką sytuację że za szybko się kręciła kaseta przy play,bo czytałem gdziesz ze w magnetowidzie odpowiedzialny za takie coś jest właśnie układ sterowania serwem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, nikifor napisał:

Troszeczkę podginałem ale delikatnie bo nie mogłem wyciągnąć bo zaczepiało o wyjścia jack,zastanawiam się czy ktokolwiek w magnetofonie dat miał taką sytuację że za szybko się kręciła kaseta przy play,bo czytałem gdziesz ze w magnetowidzie odpowiedzialny za takie coś jest właśnie układ sterowania serwem

Upewnij się że za szybkie ciągnięcie odpowiedzialny jest silnik napędowy kabestanu, tzn. czy rolka gumowa jest w funkcji "Play" dociśnięta do osi silnika głównego. Najlepiej sprawdzić to przez chwilowe zatrzymanie palcem talerzyka zwijającego taśmę, jeżeli taśma dalej będzie się przesuwać to wszystko z dociskiem jest O.K, a jak nie to tam tkwi problem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolka do capstanu dociskana prawidłowo,po wyjęciu taśmy i włączeniu play na sucho zaobserwowałem szybkie krecenie się prawej szpulki napędzającej taśmę,zdjolem nawet całkiem rolkę dociskową i jest dokładnie to samo nie ma znaczenia czy jest rolka czy nie

Dobra,namierzyłem sprawce,popatrzyłem na taśmę od kapstanu siedzi ona bardzo głęboko i nie było to widoczne,okazało się że taśma ma naderwane 4 żyłki:) prawdo podobnie to będzie to ale bez lupy by się nie odbyło,przeoczyłem to,

 

Będę informował na bieżąco jak z naprawą

Taśma jest naderwana nie przy złączu płyty głównej,tylko głęboko prawie koło silnika,wszystko wskazuje na to że wszystkie taśmy podczas rozbierania zdemontowałem a tej jednej zapomniałem odpiąć poczym ruszałem płytka na boki i prawdopodobnie kiedy odpiąłem taśmę było już po ptakach;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak na szybko zrobiłem zdjęcie,teraz czeka mnie zabawa z wyciąganiem tego i polataniem tylko muszę pomyśleć jak to połatać bo to nie gdzie takie proste,  kapstan kręcił ale wariował bo nie miał kilku sygnałów po prawej stronie miał połączenia więc się odzywał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietnie, ze najprawdopodobniej namierzyles przyczyne. 

Przy okazji nauczyles sie na wlasnej skorze jednej z podstawowych zasad inzyniera: jak dziala to nie ruszaj.

Daj znac czy naprawa sie powiodla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, nikifor napisał:

Dobra,namierzyłem sprawce,popatrzyłem na taśmę od kapstanu siedzi ona bardzo głęboko i nie było to widoczne,okazało się że taśma ma naderwane 4 żyłki:) prawdo podobnie to będzie to ale bez lupy by się nie odbyło,przeoczyłem to,

Ponieważ mój Technics z napędem CDM19/4 i dorobionym dacem z TDA1541a zaczął słabo czytać, musiałem wymienić napęd na inny. Nie wiem jakim cudem (wpiąłem taśmę do gniazda) ale taśma wyskoczyła a ja w tym czasie zajęty byłem tacką (nie chciała poprawnie pracować) ten kilkukrotny wyjazd i wyjazd tacki uszkodziło taśmę, próbowałem zlutować przyklejając kropelką po drugiej stronie folię plastykową ale nie dało rady, potem pomyślałem o złączeniu tego drutem zlutowałem 3 (na 6 uszkodzonych) i przy 4 tak się poirytowałem że napęd cisłem z całych sił o podłogę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma naprawiona:) zrobiłem krosa z cienkich kabelków ,uszkodzone były 4przejscia,2godziny mi zeszło ale się udało, walkman działa gra obraca się normalnie ,ale przez to dłubanie przy kondesatorach ,wyciągałem ich aby sprawdzić esr i pojemność teraz odtwarzacz gra przerywając,nie ma artefaktów tylko poprostu przerywa jął by ktoś bawił się wtyczką jeśli dzwiek się pojawi na chwilę jest wyraźny i czysty i po chwili znika i tak może cały dzień, obstawiam że trzeba będzie powymieniać wszystkie kondensatory bo są to małe smd elektrolityczne 220mikro na 6.3v mają esr prawie 9 więc za wysoki więc obstawiam że może po wymianie kondensatorów dzwiek zacznie być poprawny,jeśli nie to znaczy że rozlegolowalo się cos

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawa DATa bez przyrządu typu oscyloskop to tylko proszenie się o problemy.

Masz serwisówkę? na tanyi poszukaj.

Sprawdź sygnały z głowic. Kręci na maksa gdy nie ma sygnałów synchronizacji.

Sprzęt ma ze trzydzieści lat, więc każdy lut jest podejrzany pomimo, ze ołowiowe.

Postaram sie zagladać w temat ale rzadko bywam...

Powodzenia

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.