Skocz do zawartości
IGNORED

DAC z regulacją głośności po Optyku.


AndrzejPiaseczno
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie dziwne pytanie jak na tematy HiFi.  Czy Ktoś z Was używa takiej opcji jak sterowanie głośności DACa przez złącze optyczne.  Taką opcję mają telewizory Samsunga - pilot uniwersalny i po skonfigurowaniu tej opcji pilot od telewizora jest w stanie włączyć urządzenie podłączone po optyku oraz sterować głośnością.

Jest to mega wygodne do Tidala.

 

Są jakieś DACi Streamplayery które mają taką opcję?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem tak- kolega chce mieć DAC z wejściem optycznym i głośnością sterowaną pilotem urządzenia podającego sygnał cyfrowy na to wejście. 

Powinien więc poszukać takiego urządzenia, które na wyjściu optycznym ma regulowany poziom sygnału lub DAC z regulowanym poziomem za pomocą pilota. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optyk nie daje takiej możliwości, że TV steruje głośnością w DAC, a "sterowanie głośnością" to nie jest zbyt trafne określenie na obcinanie bitów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, AndrzejPiaseczno napisał:

Mam takie dziwne pytanie jak na tematy HiFi.  Czy Ktoś z Was używa takiej opcji jak sterowanie głośności DACa przez złącze optyczne.  Taką opcję mają telewizory Samsunga - pilot uniwersalny i po skonfigurowaniu tej opcji pilot od telewizora jest w stanie włączyć urządzenie podłączone po optyku oraz sterować głośnością.

Jest to mega wygodne do Tidala.

Odtwarzacz steruje transmiterem podłączonym po optyku z DAC we wzmacniaczu. Dosyć wygodna opcja bo można ustawić głośność w jakiejś proporcji do np. tunera. No i nie muszę się martwić o to czy kable "grają", bo jest tylko optyk 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chyba wiem o czym pisze autor wątku, też mam TV Samsung i parę opcji DAC/wzmak. Więc po skonfigurowaniu pilota od TV mozna sterować głośnością ale nie w DAC tylko we wzmaku, pomimo że wychodzisz z TV wyjściem optycznym do DAC, i nie ma znaczenia czy korzystasz z DAC zewnętrznego czy wewnętrznego we wzmaku. Oczywiście urządzenie albo inaczej, marka musi być na liście w ustawieniach Samsunga. Więc regulacja głośności pilotem od Samsunga (mały srebrny) działała u mnie ze wzmacniaczem Onkyo A8850, następnie z Hegel H80, a obecnie z Roksan blak, więc te marki są ok. Ale nie działa np z Atoll IN200SE, bo nie ma Atoll na ich liście.

Miałem/mam też DAC-i z regulacją (Hegel HD20, Atoll DAC100SE) ale to nie działało na nie, tylko jak wspomniałem wyżej na wzmaki. Obecnie mam DAC bez regulacji Schiit Bifrost, TV wpięty po optyku, dalej sygnał XLR do Roksan blak i reguluję głośność pilotem od TV na Roksanie. Też uważam to za bardzo wygodne, bo TV i głośność wzmacniacza obsługujesz jednym pilotem 🙂

Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez yesther
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, yesther napisał:

Cześć chyba wiem o czym pisze autor wątku

Napisał wyraźni

17 godzin temu, AndrzejPiaseczno napisał:

sterowanie głośności DACa przez złącze optyczne. 

Nie ma takiej możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, xajas napisał:

Nie rozumiem. Cos tu mieszasz.
TV i streamer ma optyczne WYJSCIE
DAC ma optyczne WEJSCIE.

Jakie klocki juz masz i co chcesz osiagnac?

Nic nie mieszam. Chcę podłączyć do Telewizora na wyjście optyczne DACa, które 'rozumie' sterowanie głośnością jakie robi ten Telewizor właśnie.

Obecnie mam do TV Samsung podłączony amplituner Denon AVR-3805 i działa to w ten sposób że TVk jest tym kablem optycznym 1. Odpalić Denona. 2. Sterować głośnością tego Denona - w identyczny sposób jak robi to pilot denona VolUp itd.. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szymon1977 napisał:

Napisał wyraźni

Nie ma takiej możliwości.

Dlatego napisałem jakie są możliwości sterowania głośnością pilotem od TV Samsung.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, xajas napisał:

Nie rozumiem. Cos tu mieszasz.
TV i streamer ma optyczne WYJSCIE
DAC ma optyczne WEJSCIE.

Jakie klocki juz masz i co chcesz osiagnac?

Nic nie mieszam.

Obecnie mam podłączony amplituner Denon AVR-3805 kablem optycznym z telewizorem Samsung -- Samsung OUT optyczne - Denon Optyczne IN. I telewozor ma mozliwość włączenia Denona -- tak jak bym kliknął power on na pilocie Denona. Oraz Volume Up/Down.

 

18 godzin temu, porlick napisał:

Ja to rozumiem tak- kolega chce mieć DAC z wejściem optycznym i głośnością sterowaną pilotem urządzenia podającego sygnał cyfrowy na to wejście. 

Powinien więc poszukać takiego urządzenia, które na wyjściu optycznym ma regulowany poziom sygnału lub DAC z regulowanym poziomem za pomocą pilota. 

Prawie się zgadza - nie chcę DACa z kolejnym pilotem, w TV nie ma możliwości regulacji wzmocnienia na wyjście optyczne.

14 godzin temu, szymon1977 napisał:

Optyk nie daje takiej możliwości, że TV steruje głośnością w DAC, a "sterowanie głośnością" to nie jest zbyt trafne określenie na obcinanie bitów.

No jak nie daje jak u mnie to działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, AndrzejPiaseczno napisał:

Nic nie mieszam.

Obecnie mam podłączony amplituner Denon AVR-3805 kablem optycznym z telewizorem Samsung -- Samsung OUT optyczne - Denon Optyczne IN. I telewozor ma mozliwość włączenia Denona -- tak jak bym kliknął power on na pilocie Denona. Oraz Volume Up/Down.

 

No i to wg mnie wszystko co zrobisz, sterować możesz głośnością wzmacniacza/amplitunera z tego pilota od TV, pod warunkiem, ze urządzenie jest na liście w TV. Możesz wpiąc DAC po drodze ale nadal będziesz sterować głośnością w tym Denonie, więc nie jest Ci potrzebny DAC z regulacją głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, yesther napisał:

No i to wg mnie wszystko co zrobisz, sterować możesz głośnością wzmacniacza/amplitunera z tego pilota od TV, pod warunkiem, ze urządzenie jest na liście w TV. Możesz wpiąc DAC po drodze ale nadal będziesz sterować głośnością w tym Denonie, więc nie jest Ci potrzebny DAC z regulacją głośności.

A wiesz jak to działa? To Pilot się programuje i wysyła sygnał IRDĄ? Czy kablem optycznym idzie jakiś sygnał?

 

 

3 minuty temu, yesther napisał:

Możesz wpiąc DAC po drodze ale nadal będziesz sterować głośnością w tym Denonie

W tym problem że Denona zamieniłem na Teac AI-2000 i tej opcji sterowania głośnością mi strasznie brakuje -- a jest sporo koncertów i teledysków na Tidalu. Siadam na knapie z jednym pilotem i jestem w stanie zrobić wszystko - właczyć wzmacniacz i go podgłośnić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to jaki problem sprawdzić? Siedzę przed TV teraz i widzę, że jest marka Teac na liście dostępnych urządzeń. Nie robiłeś tego sam z Denonem? Mogę CIę poprowadzić jak to zrobić, no ale to chyba na priv się przenieśmy.

A widzę, że ten Teac to czysty wmak bez sekcji cyfrowej, to nie podłączysz do niego TV optykiem, potrzebujesz zewnętrznego DAC-a. Jakiegokolwiek, niekoniecznie z regulacją głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez yesther
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, yesther napisał:

Dlatego napisałem jakie są możliwości sterowania głośnością pilotem od TV Samsung.

Tak, ale to się nie odbędzie PRZEZ optyk, tylko OBOK optyka. Oczywiście masz rację, ale takie szczegóły trzeba jasno i wyraźnie zaznaczać, zanim powstanie legenda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie odbędzie :), ale wiesz to trochę inaczej wygląda na TV, bo człowiekowi sie wydaje ze reguluje wyjscie optyczne. W sumie ten pilot jest na BT, ale regulacje głośności wmaki mają na IR, tylko w ogóle nie trzeba nim celować we wzmaka aby zgłośnić, więc nie wiem jak to działa, ale działa bardzo dobrze. Może to sam TV wysyła sygnał IR, nie wiem. Ale tak czy inaczej regulowac mozna wyjscie cyfrowe z TV, ale oczywiscie regulacja polega na zmianie głośności na wzmacniaczu/ampli.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 13.thumb.jpg.885ebdb8e6c62740a736c7d4ccc13459.jpg

 

po konfiguracji po lewej jak zmieniasz głośność pojawia sie nazwa marki i rodzaj wyjscia, no ale wiadomo ze nie regulujesz optyka tylko normalny wzmak stereo.

14.thumb.jpg.7b389694ff5e26157b8a0d2abbeb3798.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez yesther
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej Andrzeju, jeśli chcesz działać pilotem od TV na tym Teacu to musisz dokupić DAC, nawet ten mały Fiio za 129 (FiiO D03K Taishan) na początek jak nie wnikasz za bardzo w ekstremalną jakość dźwięku. A taki Fiio schowasz za TV i zapominasz 🙂 Ogólnie panuje opinia, że jakość dżwięku z TV nie porywa, nawet z optyka. Więc do Tidala i tak przyda się jakiś streamer jeśli oczekujesz czegoś więcej.

PS. juz wycofany ten Fiio, ale myślę ze cokolwiek podobnego się znajdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez yesther
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinia panuje i pod wpływem takiej opinii niedawno ktoś tu na forum kupił streamer bo miała być przepaść w stosunku do TV po optyku (Tidal). Przepaści jednak nie było a nawet jakiejkolwiek różnicy w jakości dźwięku nabywca streamera nie doświadczył. Z tego co pamiętam skwitowano to standardowo czyli że albo jest głuchy albo ma za słaby sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe tak to prawda, dlatego pisałem o ekstremalnych potrzebach, których większość nie musi wykazywać, i w tym nic złego nie ma. Ogólnie DAC za 100zł nie zagra przecież 100 razy gorzej od takiego za 10.000zł, jakby wynikało z różnicy w cenie 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, szymon1977 napisał:

Tak, ale to się nie odbędzie PRZEZ optyk, tylko OBOK optyka. Oczywiście masz rację, ale takie szczegóły trzeba jasno i wyraźnie zaznaczać, zanim powstanie legenda.

Masz rację Szymon. To TV wysyła sygnał IRDĄ - pilot nawet jak się wyniesie do innego pokoju po Bluetooth jeszcze łapie - a raczej przez 2 ściany IRDA by nie działała IRDA.

7 godzin temu, yesther napisał:

Tak czy inaczej Andrzeju, jeśli chcesz działać pilotem od TV na tym Teacu to musisz dokupić DAC, nawet ten mały Fiio za 129 (FiiO D03K Taishan) na początek jak nie wnikasz za bardzo w ekstremalną jakość dźwięku. A taki Fiio schowasz za TV i zapominasz 🙂 Ogólnie panuje opinia, że jakość dżwięku z TV nie porywa, nawet z optyka. Więc do Tidala i tak przyda się jakiś streamer jeśli oczekujesz czegoś więcej.

PS. juz wycofany ten Fiio, ale myślę ze cokolwiek podobnego się znajdzie.

DACa mam - myślałem że to jakaś komunikacja optykiem idzie - bo działało to nawet jak pilot jest schowany. Swoją drogą TV zapodaje mocny sygnał bo działa to na amplituner w szafce - wiec musi się poodbijać trochę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, przmor napisał:

Opinia panuje i pod wpływem takiej opinii niedawno ktoś tu na forum kupił streamer bo miała być przepaść w stosunku do TV po optyku (Tidal). Przepaści jednak nie było a nawet jakiejkolwiek różnicy w jakości dźwięku nabywca streamera nie doświadczył. Z tego co pamiętam skwitowano to standardowo czyli że albo jest głuchy albo ma za słaby sprzęt.

Heh no to jest pokręcone najbardziej - w TV można wybrać w opcjach czy sygnał ma być PCM czy Pass Through - w Denonie jest fajnie bo pokazuje jaki jest aktualnie sygnał - na PCM wiadomo ze jest PCM -- ale jak damy opcje bez zmian to pokazuje na Tidalu najczęściej DD (Dolby Digital), ale też na niektórych teledyskach jest DTS.

 

Ale miałem już kilka DACów i żaden nie dekodował DD - tylko PCMa. Dodam że sygnał DD na Denonie jest dużo dużo lepszy od PCM. I tutaj diabli wiedzą czy DAC w Denonie lepiej sobie radzi z sygnałem DD niż PCM.. Nomen omen na innych DACach sygnał PCM gra tak samo dobrze jak DD na Denonie.  Więc wskazuje to ewidentnie na niedomagania Denona w tej materii.

 

Ja już miałem dużo prób z DACami, ostatnio miałem takiego killera jak Primare NP30 - który kosztował 11k i na każdym wejściu gra inaczej - po USB pięknie, dynamicznie z bardzo dobrą separacją - dużo lepiej od Denona i innych moich źródeł DACów. Wcześniej miałem Oppo Sonica SDAC 3 - i tutaj to szkoda gadać gra znacznie gorzej od DACa za 1000 którego mam już z 15 lat. A gabarytowo różnica jest ogromna:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.03.2024 o 12:10, yesther napisał:

Hehe tak to prawda, dlatego pisałem o ekstremalnych potrzebach, których większość nie musi wykazywać, i w tym nic złego nie ma. Ogólnie DAC za 100zł nie zagra przecież 100 razy gorzej od takiego za 10.000zł, jakby wynikało z różnicy w cenie 🙂

Śmiem twierdzić że ten za 100 gra normalnie bez udziwnień a ten za 10k moze mieć już jakieś odpały... tak jak to Oppo co miałem cena niby 4900 a granie skrzywdzone na maxa.

W dniu 14.03.2024 o 10:51, yesther napisał:

No nie odbędzie :), ale wiesz to trochę inaczej wygląda na TV, bo człowiekowi sie wydaje ze reguluje wyjscie optyczne. W sumie ten pilot jest na BT, ale regulacje głośności wmaki mają na IR, tylko w ogóle nie trzeba nim celować we wzmaka aby zgłośnić, więc nie wiem jak to działa, ale działa bardzo dobrze. Może to sam TV wysyła sygnał IR, nie wiem. Ale tak czy inaczej regulowac mozna wyjscie cyfrowe z TV, ale oczywiscie regulacja polega na zmianie głośności na wzmacniaczu/ampli.

Dałem się nabrać na tego optyka - temat ogarnięty do zamknięcia. TEAC śmiga z pilotem od TV. 

Dodam że Teac śmiga gdy wybierzemy: 1) wejście optyczne, 2) kino domowe, 3) marka Teac i potem w 4 tym kroku działa na 2gim presecie (test zasiania 2). W sumie wyszło mi to przypadkiem - bo wczoraj próbowałem dobrać jakiś model Teaca z nadzieją że zadziała i zostawilem go. Dzisiaj ustawilem wyjście audio na optyka - tak że volup pokazywał na ekranie Teak(optyczne) i w konfiguracji pilota na teście zasilania dawalem volUp i volDown - i zadziałało na 2.

Dziękuję wszystkim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.