Skocz do zawartości
IGNORED

SSHV2 zasilacz anodowy - projekt płytki


bart.dev
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, znalazłem fajny projekt zasilacza anodowego, niestety projekt płytki dostępny tylko w .gif, może ktoś byłby chętny przerysować i zrobić grupowe zamówienie? 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SSHV2.gif

SSHV2eagle.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bart.dev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No są dwa dobre i sprawdzone zasilacze przecież. Jak chcesz gotowca kupujesz Muzga jak chcesz sobie poskładać Bikerbo sprzedaje gołe PCB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 100ma zależy od dropoutu. Trochę mały ten radiator… ogólnie schemat raczej średni(w mojej opinii), lepiej wykonać stabilizator albo ze wzmacniaczem błędu z USZ albo bez wzmacniacza ale z w miarę stabilnym napięciem referencyjnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, AlmostFamous napisał:

Te 100ma zależy od dropoutu. Trochę mały ten radiator… ogólnie schemat raczej średni(w mojej opinii), lepiej wykonać stabilizator albo ze wzmacniaczem błędu z USZ albo bez wzmacniacza ale z w miarę stabilnym napięciem referencyjnym.

Hej 🙂 Mi ktoś bardzo zachwalał te shunty ale wierzę, natomiast mam taki problem że 20 mA to za mało a tyle daje Twój zasilacz do lampizacji, a ten większy to trochę strzelanie z armaty do muchy, bo potrzebuję dwie ECC82 zasilić, ale kwestia warta rozważenia, projekt płytki jest z forum DIY audio, ale już słyszałem o paru średniej jakości projektach stamtąd, więc nie uważam że to ideał 😉 

Godzinę temu, Daniel_68412 napisał:

Shunty Salasa - różne opinie czytałem.

Możesz rozwinąć? 🙂 Bo oferta sklepu gdzie sprzedają te płytki jest ciekawa 😉W takim mocnym cudzysłowiu, natomiast w kilku postach przewinęła mi się pozytywna opinia o tych Shuntach i ktoś mi je bardzo zachwalał 🙂 ale to zasłyszana opinia, więc chętnie poczytam inne 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minutes ago, bart.dev said:

Możesz rozwinąć? 🙂 Bo oferta sklepu gdzie sprzedają te płytki jest ciekawa 😉W takim mocnym cudzysłowiu, natomiast w kilku postach przewinęła mi się pozytywna opinia o tych Shuntach i ktoś mi je bardzo zachwalał 🙂 ale to zasłyszana opinia, więc chętnie poczytam inne 🙂

Tutaj na forum temat był wiele razy podnoszony krytycznie przez tych głównie którzy próbowali shunty Salasa stąd mam już dawno do nich nastawienie "nogo". Nawet zanim zrozumiałem zasadę działania.

Główne zarzuty że się grzeje jak diabeł, że niestabilne, często ludzie wystawiali za śmieszne pieniądze.

To wyważanie otwartych drzwi - po co? Chcesz super jakość za rozsądna kasę to masz gotowca z kolei jak chcesz bardzo sensowny regulator który bije chinczyki inne wynalazki to kupujesz części + PCB i masz coś tam taniej.

Zresztą moje zdanie wobec powyższych nie ma znaczenia - dwa majstry napisały że kicha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Tutaj na forum temat był wiele razy podnoszony krytycznie przez tych głównie którzy próbowali shunty Salasa stąd mam już dawno do nich nastawienie "nogo". Nawet zanim zrozumiałem zasadę działania.

Główne zarzuty że się grzeje jak diabeł, że niestabilne, często ludzie wystawiali za śmieszne pieniądze.

To wyważanie otwartych drzwi - po co? Chcesz super jakość za rozsądna kasę to masz gotowca z kolei jak chcesz bardzo sensowny regulator który bije chinczyki inne wynalazki to kupujesz części + PCB i masz coś tam taniej.

Zresztą moje zdanie wobec powyższych nie ma znaczenia - dwa majstry napisały że kicha.

Okey, dzięki za info 🙂 Jest zdecydowanie wartościowe, mam jeszcze płytkę zasilacza Jung/Didden z DIYaudio i aż się boję składać 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

Tutaj na forum temat był wiele razy podnoszony krytycznie przez tych głównie którzy próbowali shunty Salasa stąd mam już dawno do nich nastawienie "nogo". Nawet zanim zrozumiałem zasadę działania.

Główne zarzuty że się grzeje jak diabeł, że niestabilne, często ludzie wystawiali za śmieszne pieniądze.

To wyważanie otwartych drzwi - po co? Chcesz super jakość za rozsądna kasę to masz gotowca z kolei jak chcesz bardzo sensowny regulator który bije chinczyki inne wynalazki to kupujesz części + PCB i masz coś tam taniej.

Zresztą moje zdanie wobec powyższych nie ma znaczenia - dwa majstry napisały że kicha.

Możesz mi podesłać te opinie, bo nie mogę znaleźć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam propozycję.

Proszę opisać językiem naturalnym w zwięzłych zdaniach zasadę działania od wejścia do wyjścia. 

No właśnie... Proste elementy są komplikowane... zapewne aby zaistnieć takiemu "konstruktorowi". Potem te wszystkie niestabilności i fajczenie się...

Ale co kto lubi. 

Lemingi słuchają kabli, bezpieczników,.. wzięli się też za zasilacze...

Tymczasem, wszystko już zostało w tym zakresie powiedziane. Nie ma potrzeby komplikować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Knot...

opis w pdf

oraz link do dyskusji na forum diyaudio.com gdzie właściwie jest każda informacja o tym układzie łącznie z pomiarami

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

to jeden z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych zasilaczy anodowych ever

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

gdzieś na forum jest też długi i dogłębnie przemyślany wykład kolegi Salasa na temat shuntów ich zalet możliwości oraz filozofii jego konstrukcji

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lata temu zastosowałem tego Salasa do pre phono ala EAR834. Zamiast 2SK117 dałem 2SK170. Działało to nawet dobrze. Ale był spory spadek napięcia na tym zasilaczu. Miałem za słabe trafo ze zbyt małym napięciem. Oględnie mówiąc działa to jak regulowana dioda Zenera. Musi być trafo z nadwyżką mocy i napięcia bo sporo energii idzie na straty. Niestety, analogicznie do wzmacniaczy klasy A. Później zastąpiłem ten zasilacz prostym liniowym na mosfecie i też było dobrze. Leży już kilka lat, spróbuję go zastosować do nowej  wersji pre Lamma który mam zamiar zrobić w najbliższym czasie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, wojkubi napisał:

Oprócz oryginalnych tranzystorów,ważny jest odpowiedni  prąd  tranzystora sk117.Ja dałem duży radiator i mam święty spokój.

Ma być 2SK117 z grupy GR czyli Idss od 2,6 do 6,5 mA. Takie same parametry ma popularniejszy 2SK170 też z grupy GR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

No są dwa dobre i sprawdzone zasilacze przecież. Jak chcesz gotowca kupujesz Muzga jak chcesz sobie poskładać Bikerbo sprzedaje gołe PCB.

Cenię Muzga i jego projekty, z drugim wspomnianym kolegom nie ma kontaktu i nie wykazuje aktywności od lutego, natomiast wydaje mi się że forum DIY służy do tego, żeby eksperymentować, testować różne rozwiązania i uczyć się nowych rzeczy, a nie prezentować ofertę marketingowo 😉 Oczywiście fajnie że są takie opcje, ale można też próbować innych, z rożnych powodów, niekoniecznie finansowych 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Ja mam propozycję.

Proszę opisać językiem naturalnym w zwięzłych zdaniach zasadę działania od wejścia do wyjścia. 

No właśnie... Proste elementy są komplikowane... zapewne aby zaistnieć takiemu "konstruktorowi". Potem te wszystkie niestabilności i fajczenie się...

Ale co kto lubi. 

Lemingi słuchają kabli, bezpieczników,.. wzięli się też za zasilacze...

Tymczasem, wszystko już zostało w tym zakresie powiedziane. Nie ma potrzeby komplikować.

Każdy kupuje co uważa i ma do tego prawo, teraz mamy erę zakupów przez internet ale jeszcze 10 lat temu szło się do salonu audio, siadało na kanapie i w tym samym systemie miły pan przepinał kable 😉 I jakoś nie było dyskusji i negowania oczywistego, bo było słychać różnicę... Każdy może wierzyć lub nie w różne rzeczy, ale nazywanie innych lemingami z tego powodu nie wydaje mi się dobrym pomysłem, myślałem że tacy walczący przeciwnicy kabli to tylko na grupach na FB są 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minutes ago, bart.dev said:

Cenię Muzga i jego projekty, z drugim wspomnianym kolegom nie ma kontaktu i nie wykazuje aktywności od lutego, natomiast wydaje mi się że forum DIY służy do tego, żeby eksperymentować, testować różne rozwiązania i uczyć się nowych rzeczy, a nie prezentować ofertę marketingowo 😉 Oczywiście fajnie że są takie opcje, ale można też próbować innych, z rożnych powodów, niekoniecznie finansowych

Po co te prowokacje? Jak chcesz sobie skladac zasilacze to skladaj i testuj jak umiesz. Myslalem ze celem jest dobry zasilacz B+ a w takim wypadku to forum juz to po prostu wnioslo (ten od Bikerboo ma swoj watek i kontakt jak najbardziej jest aktualny przez email). Nie marketinguje a po prostu podaje dalej info ze znam kilka osob ktore go zlozylo i sa zadowolone. Zasilanie B+ to tylko jeden z wielu aspektow dobrego systemu - tej ECC82 jest obojetne jak jej zapewnisz prad. Inzynieria zajmuje sie tym zeby to zrobic prosto, efektywnie i zgodnie ze sztuka. Jak chcesz isc w voodoo magic i zasilacz bez JFeta to nie zasilacz to po prostu odpowiednio postaw pytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Daniel_68412 napisał:

Po co te prowokacje? Jak chcesz sobie skladac zasilacze to skladaj i testuj jak umiesz. Myslalem ze celem jest dobry zasilacz B+ a w takim wypadku to forum juz to po prostu wnioslo (ten od Bikerboo ma swoj watek i kontakt jak najbardziej jest aktualny przez email). Nie marketinguje a po prostu podaje dalej info ze znam kilka osob ktore go zlozylo i sa zadowolone. Zasilanie B+ to tylko jeden z wielu aspektow dobrego systemu - tej ECC82 jest obojetne jak jej zapewnisz prad. Inzynieria zajmuje sie tym zeby to zrobic prosto, efektywnie i zgodnie ze sztuka. Jak chcesz isc w voodoo magic i zasilacz bez JFeta to nie zasilacz to po prostu odpowiednio postaw pytania.

W takim będę wdzięczny za link do wątku, bo wyszukiwarka mi nic takiego nie wyrzuciła 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, bart.dev said:

W takim będę wdzięczny za link do wątku, bo wyszukiwarka mi nic takiego nie wyrzuciła

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

moze czas sie nauczyc jej uzywac 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

moze czas sie nauczyc jej uzywac 😉

Może czas skończyć ze zgryźliwością 😉 

17 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

No są dwa dobre i sprawdzone zasilacze przecież. Jak chcesz gotowca kupujesz Muzga jak chcesz sobie poskładać Bikerbo sprzedaje gołe PCB.

Podeślij mi na prv maila do kolegi Bikerbo, dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, bart.dev said:

Może czas skończyć ze zgryźliwością

Moze czas sie nauczyc znaczenia emotek ktorych sie uzywa - dodanie ";)" na koncu zdania mocno zmienia jego odbior jak w poscie #16 czy #19. W zamierzchlych czasach internetu gdy jeszcze laczylo sie modemem kazdy nowy uzytkownik sieci chociaz pobieznie zderzal sie z netykieta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Moze czas sie nauczyc znaczenia emotek ktorych sie uzywa - dodanie ";)" na koncu zdania mocno zmienia jego odbior jak w poscie #16 czy #19. W zamierzchlych czasach internetu gdy jeszcze laczylo sie modemem kazdy nowy uzytkownik sieci chociaz pobieznie zderzal sie z netykieta.

Ok, prosiłbym o maila, pozdrawiam 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

na tym komputerze nie mam, przypomnij sie prosze w weekend

Okey

Na marginesie, z jednym się mogę zgodzić, jak mam walczyć z zasilaczem, to wolę ten czas poświęcić na dobranie dobrych punktów pracy lamp 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobre stwierdzenie; "walczyć z zasilaczem".

I o to chodzi w tych wydumanych zasilaczach, które mają miliony zwolenników...

To zasilacz równoległy, mający z założenia gorsze parametry od zasilaczy szeregowych. Ale stwierdzenie "równoległy" zdaje się tu nie pada... Taka jest świadomość konstrukcyjna.

Jak ktoś jest purystą to robi zasilanie ze stabilizacją na lampach. W demobilu wciąż można kupić rozmaite stabiliwolty (stabilitrony). 

Jak po lampę sięga się tylko dla popsucia dźwięku w torze sygnałowym (tzw. lampizacje) to rzeczywiście po co inwestować w całościową konstrukcję z ubiegłych epok. Wówczas robimy zasilanie i stabilizację na półprzewodnikach. Ale nie jakieś przekombinowane o słabej stabilizacji, podatne na niestabilności wynalazki. 

Układy zasilania są od lat rozpracowane we wszelkich możliwych konfiguracjach, również z elementami monolitycznymi. Są stabilne, o dobrej stabilizacji, energooszczędne. Ale o nich się nie mówi, są oczywiste, łatwe do aplikacji. Przy tym aplikacja bywa opisana w nocie katalogowej. 

Za ściana w kamienicy mieszkał kiedyś mój młody sąsiad. Czytywał to Forum. Było tu kiedyś o niskonapięciowych zasilaczach Salasa. Sąsiad osiwiał na tym dziadostwie. Jak w końcu przyszedł to był zdumiony w jak prosty sposób można osiągnąć to co nieosiągalne dla tych stabilizatorów wydmuszek... 

Ale jak się jaracie knotem to się jarajcie. Przecież ja tylko napisałem "knot". Lampa również jest knotem z zeszłych epok a jednak dacie się pokroić, że jest inaczej... 

... dlatego: jak macie jaja to róbcie cały wzmacniacz na lampach. Wzmacniacz na krzemie? To nie może grać!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Grzegorz7 napisał:

To dobre stwierdzenie; "walczyć z zasilaczem".

I o to chodzi w tych wydumanych zasilaczach, które mają miliony zwolenników...

To zasilacz równoległy, mający z założenia gorsze parametry od zasilaczy szeregowych. Ale stwierdzenie "równoległy" zdaje się tu nie pada... Taka jest świadomość konstrukcyjna.

Jak ktoś jest purystą to robi zasilanie ze stabilizacją na lampach. W demobilu wciąż można kupić rozmaite stabiliwolty (stabilitrony). 

Jak po lampę sięga się tylko dla popsucia dźwięku w torze sygnałowym (tzw. lampizacje) to rzeczywiście po co inwestować w całościową konstrukcję z ubiegłych epok. Wówczas robimy zasilanie i stabilizację na półprzewodnikach. Ale nie jakieś przekombinowane o słabej stabilizacji, podatne na niestabilności wynalazki. 

Układy zasilania są od lat rozpracowane we wszelkich możliwych konfiguracjach, również z elementami monolitycznymi. Są stabilne, o dobrej stabilizacji, energooszczędne. Ale o nich się nie mówi, są oczywiste, łatwe do aplikacji. Przy tym aplikacja bywa opisana w nocie katalogowej. 

Za ściana w kamienicy mieszkał kiedyś mój młody sąsiad. Czytywał to Forum. Było tu kiedyś o niskonapięciowych zasilaczach Salasa. Sąsiad osiwiał na tym dziadostwie. Jak w końcu przyszedł to był zdumiony w jak prosty sposób można osiągnąć to co nieosiągalne dla tych stabilizatorów wydmuszek... 

Ale jak się jaracie knotem to się jarajcie. Przecież ja tylko napisałem "knot". Lampa również jest knotem z zeszłych epok a jednak dacie się pokroić, że jest inaczej... 

... dlatego: jak macie jaja to róbcie cały wzmacniacz na lampach. Wzmacniacz na krzemie? To nie może grać!

Dobra, z częścią mogę się zgodzić, np. kupiłem sobie płytkę zasilacza Jung/Didden i trochę żałuję 😉 Wychodzi że robi się niestabilny od samego patrzenia 🙂

Natomiast trochę nie rozumiem ataku na lampy, oczywiście mają wady, ale mają też zalety, tak jak i tranzystory... Kwestia wyboru, preferencji itd. 🙂 Można też mieszać obie technologie, a akurat lampizacja gdzie mamy małe sygnały wykorzystuje głównie zalety lamp,  tak samo jak ich obecność w przedwzmacniaczach, świetnie nadają się do wzmacniaczy słuchawkowych, osobiście mam hybrydę ale być może popełnię coś na 300B. Wszystko jest dla ludzi i ma różne aspekty, nie rozumiem skąd ta lampowa agresja 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart, żaden atak. Chłopaki mnie już tu znają... 😉

Tak, czasami się brechtam z tego renesansu lamp.

Wychowałem się na lampie, a Matkę zawsze się kocha!

Tylko dziwię się Wam. Słuch żeście  potracili...?

Ale wracając do merituma; Jak chcesz lampy tylko w torze sygnałowym dla odpowiedniego efektu. Fakt, nie bez powodu może się takie brzmienie podobać... Jeżeli więc... to stosuj zasilacz normalny, jakich wiele a nie jakieś salassowe wydumki. Choćby miały miliony zwolenników. Znasz powiedzenie o milionach much, które nie mogą się mylić... 

I jeszcze co do tendencji.

Obecnie zasilanie i stabilizacja idą w kierunku minimalizowania strat mocy na elemencie regulacyjnym przy zachowaniu doskonałych parametrów. Pisałem o tym tu na Forum. maniacy lamp mają tendencje odwrotne, dorabiajac do tego niesłychane teorie.

Zamiast szeregowego rezystora to źródło prądowe. Po to abyś marnował energię jak potrzebujesz mniej prądu. A jak potrzebujesz więcej to klops. W obu przypadkach musisz się pomęczyć z doborem elementów. Do tego wszystkie tranzystory mocy muszą być na wysokie napięcie z odpowiednim SOA. Referencja na jakiejś lipnej Zenerce...

Aby pokazać coś praktycznego to tu zasilacz, który niedawno robiłem dla napięci dowolnych; do wytrzymałości tranzystora regulacyjnego, czyli setek woltów... Tylko ten tranzystor regulacyjny musi mieć odpowiednie parametry. 

Pozostałe elementu bez szczególnych wymagań napięciowych. 

Układ o zajebistych parametrach stabilizacji w zależności od źródła referencji i zastosowanych WO.

Układ z sygnalizacją stabilizacji napięcia albo zadziałaniem ograniczenia prądowego.

Wymaga dodatkowego izolowanego napięcia. Początkowo było to pojedyncze +9-12V. Później ze względu na zastosowanie innych WO przerobiłem na +_. Wartościami elementów nie ma co się egzaltować, dobrane są do konkretnej aplikacji. Podobnie układy antywzbudzeniowe...

To tylko taki przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ciekawe czy ktoś zgadnie na jakiej zasadzie to pracuje. Schemat jest narysowany tak aby było to możliwe. Układ znany ale w dostępnych materiałach narysowany tak, że ni uja nic nie wiadomo...

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

Bart, żaden atak. Chłopaki mnie już tu znają... 😉

Tak, czasami się brechtam z tego renesansu lamp.

Wychowałem się na lampie, a Matkę zawsze się kocha!

Tylko dziwię się Wam. Słuch żeście  potracili...?

Ale wracając do merituma; Jak chcesz lampy tylko w torze sygnałowym dla odpowiedniego efektu. Fakt, nie bez powodu może się takie brzmienie podobać... Jeżeli więc... to stosuj zasilacz normalny, jakich wiele a nie jakieś salassowe wydumki. Choćby miały miliony zwolenników. Znasz powiedzenie o milionach much, które nie mogą się mylić... 

I jeszcze co do tendencji.

Obecnie zasilanie i stabilizacja idą w kierunku minimalizowania strat mocy na elemencie regulacyjnym przy zachowaniu doskonałych parametrów. Pisałem o tym tu na Forum. maniacy lamp mają tendencje odwrotne, dorabiajac do tego niesłychane teorie.

Zamiast szeregowego rezystora to źródło prądowe. Po to abyś marnował energię jak potrzebujesz mniej prądu. A jak potrzebujesz więcej to klops. W obu przypadkach musisz się pomęczyć z doborem elementów. Do tego wszystkie tranzystory mocy muszą być na wysokie napięcie z odpowiednim SOA. Referencja na jakiejś lipnej Zenerce...

Aby pokazać coś praktycznego to tu zasilacz, który niedawno robiłem dla napięci dowolnych; do wytrzymałości tranzystora regulacyjnego, czyli setek woltów... Tylko ten tranzystor regulacyjny musi mieć odpowiednie parametry. 

Pozostałe elementu bez szczególnych wymagań napięciowych. 

Układ o zajebistych parametrach stabilizacji w zależności od źródła referencji i zastosowanych WO.

Układ z sygnalizacją stabilizacji napięcia albo zadziałaniem ograniczenia prądowego.

Wymaga dodatkowego izolowanego napięcia. Początkowo było to pojedyncze +9-12V. Później ze względu na zastosowanie innych WO przerobiłem na +_. Wartościami elementów nie ma co się egzaltować, dobrane są do konkretnej aplikacji. Podobnie układy antywzbudzeniowe...

To tylko taki przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ciekawe czy ktoś zgadnie na jakiej zasadzie to pracuje. Schemat jest narysowany tak aby było to możliwe. Układ znany ale w dostępnych materiałach narysowany tak, że ni uja nic nie wiadomo...

 

 

Kiedyś zgadnę, na razie się uczę 😉

Lampy ładnie świecą, łatwiej sprzedać jak jest dużo, przy okazji ogrzewanie a latem słucha się tranzystora
😉

Tranzystory też psują dźwięk, na żywo za to dźwięk psują realizatorzy i akustyka, nie ma więc zadowolonych 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu uproszczenie (również działające (trzeba dodać C na wyjściu) aby lepiej zrozumieć zasadę działania:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wywaliłem ograniczanie prądu. 

Wszystko zależy w takich zasilaczach stabilizowanych od miejsca ustalenia masy, odniesienia referencji do tej masy i odpowiedniego włączenia dzielnika...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.