Jump to content
IGNORED

Rocznica Powstania Warszawskiego


jacm

Recommended Posts

61 lat temu Heroizm powstańców był nadludzki, z dokumentów wynika że nawet Niemcy salutowali oddając hołd kapitulującym powstańcom . Pozostaje smutek że tak wiele żyć pochloneła walka , a niektórzy się temu bezczynnie przyglądali widząc w tym interes w swoich rozgrywkach politycznych .

Link to comment
Share on other sites

Pozostaje smutek że tak wiele żyć pochloneła walka , a niektórzy się temu bezczynnie przyglądali widząc w tym interes w swoich rozgrywkach politycznych .

 

niezaleznie od tego - mnie zawsze w tym dniu dlawi. bo nie sadze, zeby te mlode dziewczyny chodzily kanalami myslac o takich bzdurach. nie sadze, zeby ci mlodzi kolesie walczyli dla chwaly. nie sadze, zeby ich dowodcy kalkulowali. i na koniec, ktory moze jest zbyt szybko - nie sadze, zebys, przyjacielu, uwazal, ze ktokolwiek na tym stracil albo zyskal. nie mozesz tak sadzic, bo kazdy, kto ma sumienie, nie powie czegos tak niemadrego. znowu mnie dlawi... jesli chcesz poczuc ducha warszawy, idz dzisiaj na powazki. zobaczysz, ze bohaterami sa rowniez ci, ktorzy nie walczyli w powstaniu. ale zyli tak, jakby bronili ostatniej barykady

Link to comment
Share on other sites

>> majo

jakoś opacznie mnie zrozumiałeś miałem na myśli kalkującą na chłodno stronę rosyjską która opózniała jak mogła ofensywe i wyzwolenie Warszawy patrząc jak ta wykrwawia się w osamotnionej walce . Zatrważające jak wyrachowane może być działanie przywódców .

Link to comment
Share on other sites

W związku z powyższym ciekawie wyglądała rywalizacja Żukowa i Koniewa. W czasie zdobywania Berlina aby opóźniać działania "kolegi" rosyjska artyleria/lotnictwo jednego i drugiego frontu zabiło ponad 100000 sowieckich żołnierzy konkurencyjnej armii. AK wiedziało i przed bitwą warszawską jak rosjanie traktują własnych żołnierzy a co dopiero "wrogów klasowych". Można było zginąć w walce lub czekać na kacapskie sądy. Przecież po wojnie zamordowano kilkadziesiąt tysięcy ludzi podziemia. Nie można oceniać Powstania Warszawskiego wg obiektywnych kryteriów bo wybór tamtych ludzi zachaczał już o transcendencję i wolność wyboru ścieżki którą się chce podążać do końca. Bo koniec nadszedłby dla wielu z nich tak czy tak.

Link to comment
Share on other sites

Wymordowali nam sk***ysyny z jednej jak i drugiej strony masę ludzi....

Do zachodnich aliantów pretensji niepowinnismy mieć.... technologicznie byli w stanie nam pomagac[kilka lotów wachadłowych USAAF P-51+B-17]oraz dywizjon specjalny i inne[RSAAF,RAF,PSP] Lancasterów+Halifaksów ale w praktyce alianci mieli wazniejsze zadania ...wymiekczanie ducha niemców, oprócz tego sovieci urtudniali życie w planowaniu operacji powietrznych aliantom zachodnim[zakaz miedzy lądowań na swoim terytorium...nawet Polskim. Azjatycka swołośszć.

Link to comment
Share on other sites

sadze, ze ten dzien - 1.sierpnia - bedzie zawsze dla tych, ktorzy wierza we wszystko, w co nie potrafia uwierzyc -dniem, w ktorym zechca sie kiedys zadumac. mam 16 lat, moj chlopak mowi, ze jego kumple maja bron i dostali rozkaz od faceta z klasy wyzej... z kompletu na zoliborzu. i co ja robie? szarpie jego spodnie, mowie - kocham cie, nie idz, oni cie zabija - to pierwsza moja milosc byla. poszedl. a ja mieszkam na woli. wola plonie. mysle sobie - on zginie. niech i ja... bylam sanitariuszka, mloda kobieto ( 61 lat pozniej). prosze mnie nie pytac, czy on przezyl. niech pani mnie zapyta, jak cierpieli ci mlodzi ludzie, ktorzy kochali. niech mnie pani zapyta, jak cierpialy dziewczeta, ktore kochaly i ginely. dla swoich chlopakow. dla warszawy. dla ciebie?

Link to comment
Share on other sites

o rany, oby z tego watku nie zrobilo sie kolejne gowno...oby tu nie wpadl jakis gieniusz piszac, ze powstanie to niepotrzebny wyglup byl itd itp. potencjalnych glupio-madrych odsylam do swietnej ksiazki daviesa o powstaniu.

uszanujmy pamiec prawdziwych patriotow, ktorzy po wojnie byli przesladowani przez ideowych kolezkow cimoszenki, oleksego i calej reszty tej kliki.

Link to comment
Share on other sites

zrobmy wszystko, zeby pamiec o tych prostych, uczciwych, bohaterskich, mlodych, naiwnych, pieknych i szlachetnych ludziach nigdy i przez nikogo nie byla zagarnieta. zrobmy wszystko, zeby pamiec o nich i dla nich podziw staly sie swietoscia, przy ktorej my wszyscy - MY! - zapomnimy o naszych uprzedzeniach i bedziemy w stanie powiedziec: TO NASZE WSPOLNE DZIEDZICTWO. WSPOLNE!!!

Link to comment
Share on other sites

Mnie, który nie przeżył tych czasów, nawet los K.K. Baczyńskiego i jego żony nie daje wyobrażenia, jak wtedy trudno było żyć. Zaskakująco wiele o życiu w tych czasach powiedziała mi książka popularno-naukowa (nie pamiętam tytułu) o aprowizacji ludności Warszawy w czasie II wojny światowej.

Link to comment
Share on other sites

Jedno z najgorszych potem, co sie przydarzyło to to, że ONI nie mogle tego później odreagować. Przez nastepne 50 lat temat był na indeksie. Te straszne przezycia należało stłumić w sobie. Nie wyszło to TYM ludziom na dobre. Zszargane nerwy, lęki, brak ufności....Znam to z autopsji...Moja mama dopiero od "powtórnego wyzwolenia" każdego sierpnia wypłakuje tony łez. I jest to największe chyba przeżycie jej życia.

Przerażające w tym jest to, że nawet pamięć starano im się odebrać.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.