Skocz do zawartości
IGNORED

pytanie do pana Stryjeckiego


patefon

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nie dalobysie zrobic w hifi i muzyce raz na jakis czas artykolow poronawczych stare kontra nowe?

Chodzi mi o testy urzadzen sprzed kilku lat w konfrontacji z aktualnie sprzedawanymi.

Wiem ze polityka zwykle jest taka ze testuje sie urzadzenia w miare nowe ktore mozna osiagnac w sklepach ale mysle

ze niedoceniana jest ta czesc czytelnikow ktora zaopatruje sie na rynku wtronym a rowniez kupuje hifi.

Bo grzebanie w starych numerach to juz nie to samo. Poza tym mam wrazenie ze czesto wnioski z takich testow moglyby byc

interesujace (o ile nie szokujace). No ale moze to glupi pomysl w kazdym razie ciekaw jestm opinii nie tylko pana Stryjeckiego.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile mnie pamięć nie myli to był test cd Marantza(co prawda zmodyfikowanego) z nowymi klockamio ile mnie pamięć nie myli to był test CD Marantza (co prawda zmodyfikowanego) z nowymi klockami, ale czemu nie poczytać zawsze warto , może łza się komuś zakręci zapyta się sam siebie po co mi to było, po co ten pęd za coraz nowszym (czytaj prawie zawsze droższym), mamy zresztą na ten temat wątek 2079

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ,że to głupi pomysł,bo pisma muszą nakręcać koniunkturę,a jeśli dajmy na to napiszą ,że nowy klocek firmy X jest tylko cieniem swojego bardzo udanego poprzednika (co czesto jest faktem) to jak ten cały interes będzie się kręcił ??? O takich przypadkach ,że np jakiś model jakiegoś urządzenia sprzed kilku lat był wyjątkowy mają wiedzieć tylko nieliczni,ci którzy mają czas i pieniądze na przesłuchiwanie tych wszystkich klocków.Reszta ma myśleć,że zawsze to co nowsze jest lepsze,firmy inwestują w badania ,postęp istnieje i wszystko idzie do przodu.

Panowie zamieszczą tego typu test i w następ0nym miesiącu nie będą mieli za co wydać pisma bo dystrybutorzy zrezygnują z wykupienia obszernych reklam itd...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nie jest głupi. Częściowo wykorzystał go już AV, choć formalnych testów tam nie ma. Również w "jazz&classic" ukazał się "test" Eposów ES11 i ES14. Gazet hifi mają być przede wszytki niezależne(ha ha ha). A koniunkturę powinny nakręcać na siebie. Można robić testy indywidualne bez bezpośrednich porównań z nowościami. Takie porównia byłyby zresztą bezpodstawne, gdyż nie mogą - na jednakowym poziomie - uwzględniać stosunku jakość/cena (używane jest tańsze ale i bardziej wyeksploatowane, może gra super, ale czy będzie grać za rok?, jeśli nie - to co z serwisem? itd.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Przesadzasz bambus. Nie podam ci w tej chwili konkretnych przykladow, ale powszechnie wiadomo, ze takie zjawisko ma miejsce, i nikt sie nie bawi w ukrywanie, przeciwnie, wywleka sie z luboscia. Recenzent tez chce sie pochwalic wnikliwoscia, a coz moze byc lepsze, niz wbrew tendencji ze nowe jest lepsze, wykazac ze stare jednak lepiej gralo? A i zaufanie czytelnikow rosnie, a z nim sprzedaz. Ale nie kaz mi w tej chwili szukac po archiwalnych numerach, sam pisalem cos takiego o kolumnach, ale jeszcze sie nie ukazalo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafi...jak się ujawni to jego nick już nie będzie dezinformujący i nie będzie mógł pleść trzy po trzy i przeklinać na forum...(sorry jozwa)...

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Józwą. W końcu z HFiM wyczytałem (czy może raczej wywnioskowałem, bo nie pamiętam czy było o tym wprost), że nowe Virgo 3 są gorsze od starych. Może to się nazywać eufemistycznie "bardziej wymagające wobec toru" ale sygnał jak dla mnie jest jasny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie starszych klocków z nowszymi to jedna sprawa, ale jest i druga: usunięcie starszego sprzętu z rankigu - wg mnie jest to wielka szkoda dla tego rankingu oraz tych, którzy zamierzają kupić sprzęt używany. Tutaj HFiM nie popisało się absolutnie.

No chyba, że pismo uważa, że gwiazdki wystawiane kiedyś nijak się mają do tych, które wystawiono teraz. Milczeniem pominę recenzje, gdzie gwiazdek wogóle nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym usunięciem starszych recenzji z rankingu to przegięcie, można było wzorem AUDIO podać w który numerze pisma była recenzja. Wiele osób kupujących z drugiej ręki miało informacje gdzie znaleźć test danego urządzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuwanie nieprodukowanego sprzętu z rankingów to niejako standard (Stereophile, HiFiChoice itd, itd) Raz tylko spotkałem się z odmiennym podejściem bodajże w HiFiWorld gdzie wogóle nie ma rankingów (ani gwiazdek) za to jest lista komponentów najlepszych zdaniem poszczególnych redaktorów (!) w swojej klasie bez względu na to kiedy były produkowane.

 

Bądźmy szczerzy spora część "czytelników" kupuje takie czasopisma tylko dla tych cholernych tabelek.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

A wiesz, ze z tymi starszymi urzadzeniami to jest calkiem pozyteczna rzecz. Chyba ze zakladamy, ze w Polsce nie ma rynku second-hand. Ale on sie jednak tworzy stopniowo, i takie recenzje maszyn sprzed kilku (-nastu) lat sa wtedy jak znalazl. Prawde mowiac, bylbym za zaproponowaniem przechowywania recenzji nieprodukowanego sprzetu na stronie internetowej. W razie potrzeby takie informacjie to skarb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To częściowo rozwiązuje problem. Jednak w "historycznych" recenzjach punktem odniesienia są wówczas oferowane urządzenia. Większą wartość miałoby odnoszenie ich możliwości do obecnie produkowanych modeli.

 

A tak gwoli rozrywki lista all time hot 100 products ze Stereophila

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik, nie przesadzaj. Przynajmniej masz spis tego, co na rynku i odnośniki, gdzie były testy. Obok można dopisać swoje uwagi, więc uważam je choćby dlatego za przydatne. Czasem można dzięki nim coś sobie przypomnieć lub dodatkowo wziąć pod uwagę nową rzecz.

Ostatecznie zainteresowany jest sędzią.

Należy traktować je orientacyjnie i z odchyłką +- jedna kropka. Tak ogólnie mówię. Ogólnie z ocenami idzie się zgodzić.

Nie bądźmy tacy drobiazgowi ;)

 

Ja przynajmniej doceniam subiektywny obiektywizm piszących, bo to niełatwa rzecz.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to - tabelki to baaardzo przybliżone, skrócone, źródło informacji. Znacznie więcej można wywnioskować z opisu brzmienia. I to też czytając "między wierszami". Ale skąd wiedzieć, w którym numerze był test? Jak już napisał Andrea, z tabelek właśnie. Zatem nie sa one tak całkiem zbędne.

A w samym opisie brzmienia, mnie dość mało interesuje opinia testującego, a bardziej charakter brzmienia urządzenia. A to dlatego, że ten sam charakter ktoś może opisać pozytywnie, a ktoś inny negatywnie. To już zależy od gustu, a pewnie i nie tylko.

Po przyjęciu do wiadomości tego, co usłyszał redaktor testujący, pozostaje jeszcze najważniejsze - ocena własna. Jednak testy w prasie pozwalają sporo zawęzić krąg poszukiwań. Bez tego, gdyby ktoś chciał przesłuchać wszystkie sprzęty, żeby sobie wyrobić opinię, .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzam w tym sensie, że dla mnie nie istnieją - w ogóle już do nich nie zaglądam. A że pisemka nie tylko dla mnie istnieją, to już inna sprawa :)

Osobiście uważam też, że te tabelki mają zgubny wpływ. A to ponieważ początkujący kupują w dużej mierze tabelkami (a początkujący to chyba spory procent rynku, starsi mierzą w second-hand często), przez co ta liczba kropek dla dystrybutora jest ekstremalnie ważna - cztery kropki bardzo ograniczają zainteresowanie produktem, a trzy to już jego przekreślenie. Ale ten temat był chyba wałkowany i nie ma sensu :) Nie taki też mój zamiar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że zestawienie sprzętu z numerem w którym była recenzja oczywiście ma sens, po prostu jeszcze mi się osobiście nie zdarzyło z tego skorzystać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie tabelek ma sens w przypadku wydań papierowych. Ile mozna przeznaczyć papieru na stare historie? Biznes jest brutalny. Co innego internet. Tam jak najbardziej, zgadzam się z Józwą. Tabelki z ocenami to faktycznie dyskusyjny temat, Od czegoś jednak trzeba zacząć. Większość zgadza się że i tak podstawa to odsłuch w domu. Tyle że nie uda się normalnemu człowiekowi odsłuchać wszystkich kombinacji. Musi powstać jakaś "krótka lista". Kwestia rzetelności ocen powraca jak bumerang. Bezwzględnie jednak są potrzebne zestawienia typu "przegląd rynku". Sprzęt się zmienia cały czas i naprawdę czasami trudno się połapać co jest na rynku, co było. W końcu to kapitalne ułatwienie dla kogos kto chce najpierw sie zorientować w temacie. Tyle że na porządny serwis internetowy też trzeba mieć pomysł i ludzi którzy go poprowadzą. Starczy porównać funkcjonalność i zawartość tego forum (i reszty) z np. tym z usenetu (było ostatnio na tapecie).

Połączone siły użytkowników + umiejętności Lukara i mamy coś co się rozwija i dobrze spełnia swoją rolę. A nie jest tak łatwo. Każdy może "przejechać" sie po recencjach z branżowych pism , ale czy w naszym dziale opinie jest wielka biblioteka? No ale zobaczymy jak to będzie gdy audio.lukar.net będzie miało podobny staż!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare kontra nowe to świetny pomysł i nie ma żadnych przeciwwskazań ideologicznych, aby porównywać. Problem ma inne podłoże: skąd brać ciekawe urządzenia, bo powinny być to prawdziwe legendy, jak elektrostaty Quada, lampy McIntosha, czy tuner Marantza sprzed 20 lat. Wtedy artykuł na sepii z czarno- białym zdjęciem i archaiczną czcionką wyglądałby jak marzenie. Porównywać chyba nie ma co, bo i z czym. Opisywanie starszej i nowszej serii Rotela nie ma już takiego smaku. Co innego oryginalny Goodmans. Pożyczanie od ludzi nie zapewni ciągłości cyklu. Jakkolwiek myśleliśmy o nim.

Rankingi trzeba uaktualniać i dlatego od czasu do czasu korygujemy ceny w tabelkach i wyrzucamy pozycje. Oczywiście, przez to wylatują też rzeczy cenne na rynku wtórnym. A razem z nimi większość, o którą za rok pies z kulawą nogą nie zaszczeka pytająco. To trochę jak wylewanie dziecka z kąpielą, ale trzeba przyjąć jakąś metodę. Gdybyśmy decydowali, co zostawić, pojawiłyby się od razu wątpliwości. I niejednokrotnie słuszne. Czy coś nabierze rangi legendy? To jak wróżenie z kart. Jest jednak inna opcja- bibliografia testów, podobna do tej, którą sporządziliśmy dla prezentacji i wywiadów. Myślę, że taka niebawem pojawi się na czarno- białych stronach.

W numerze 9 będzie ankieta, która pomoże nam w kształtowaniu pisma. będę wdzięczny za jej wypełnienie.

Dzięki za uwagi. Pozdrawiam. MS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spis recenzji na biało-czarnych stronach to duże ułatwienie. Jednak nie będzie ono nic warte bez możliwości dotarcia do tekstów źródłowych. Część archiwalnych numerów nadal jest do kupienia. Co jednak z numerami których nakład jest wyczerpany? Czy HFM rozważało kiedys możliwość sprzedaży reprintów wybranych artykułow? Albo też sprzedaż całych roczników wydanych na cd? Nie wiem jak głęboki jest na to rynek w Polsce ale są to rozwiązania stosowane przez wiele wydawnictw.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że równie interesujące mogą być porównania sprzętu mniej kultowego za to będącego w użytku pod wieloma dachami. Sam jestem ciekaw jak wypadłby poczciwy Marantz 63SE w porównaniu ze współczesnym jego następcą, albo sprawdzić czy postęp w dziedzinie kabli głośnikowych faktycznie istnieje, czy tylko producenci zmieniają nazwy i kolory izolacji. Coś na kształt tego co pan pisze zaczęło robić AV w dziale Retrosekcje (czy jakoś tak). Co prawda nie są to porównania tylko wspomnienie urządzenia, jego historii i osiągnięć. Całkiem miło się to czyta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

HiFi World ma od dawna staly dzial, gdzie obecny naczelny David Price testowal stare klocki, przynajmniej takie, ktore kiedys cos soba reprezentowaly. Testy sa jak najbardziej wspolczesne, a urzadzenia byly kupowane w second handzie, albo pozyczane od wlascicieli. U nas jak zwykle klopot, bo zasoby legendarnych konstrukcji w kraju plytkie jak Wisla w sierpniu. Wielka szkoda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jozwa

Nie jestem tego taki do końca pewien. Gdyby redakcja wystosowała apel

do użytkowników legend , dając im w zamian jakąś gratyfikację, na pewno uzbierałoby się coś, choćby na kilka numerów.

W Polsce coś tam jeszcze można znaleźć ; )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że poruszamy tutaj dwie różne sprawy. Jedną rzeczą jest test starych lampowych monoblocków Marantza a drugą różnica pomiędzy właśnie wycofanym i nowym Rotelem. Na stary hi-end w Polsce rynek jest rzeczywiście niezmiernie płytki, ale tylko rynek ponieważ kolekcjonerzy (a ich nie brak) mają takie urządzenia w domu, że aż dech czasami zapiera. Pisanie artykułów o takim sprzęcie jest sexy a czytanie to czysta (też lubię vintage audio) przyjemność natomiast aspekt praktyczny...hmm, hmm...mizerny. Czym innym jest porównanie poperzdniego i nowego modelu creeka czy rotela. Na te urządzenia rynek już istnieje. Może więc nie usuwać starych urządzeń z rankingów tylko zaznaczyć że nie produkowany? Półśrodek ale daje wskazówkę potencjalnym nabywcom.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam starego CD Marantza CD-84 z 87r. Mogę pożyczyć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Xavian XN 250 EVO | Sony TA-N7 | Chord Mojo | Luxman T-03L | AQ Midnight 2 | Sun Audio Reference | Tomanek TAP8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.