Jump to content
IGNORED

Srebrzanka ...


wovo

Recommended Posts

Witam. Ostatnio bardzo zaainteresowałem się sprawą srebrzanki...czyli drutu miedzianego pokrytego warstwą 100% srebra. Na pewno już nie jeden z Was siez tym zetknął. Chciałbym poznać Waszą opinie o takim "tworze" i propozycje zastosowania. Myślałem przedewszystkim nad zwrotnicami i nawijaniem z tego cewek, kolejne zastosowanie to tor sygnałowy od wejścia do wyjścia we wzmacniaczach, ewentualnie z gróbszych drutów jakieś zwory. Co Wy na to ??

Link to comment
Share on other sites

Prawdziwa srebrzanka - to stop miedzi ze srebrem (srebrny w przekroju drut), a nie tylko miedź pokryta srebrem. Zresztą te druty miedziane pokrywane srebrem to zwykle sama miedź mocno pocynowana i nie są najlepszej jakości.

Zdaje się, że darkul trafnie podzielił kiedyś te srebrzanki na kategorie miękka i twarda.

Ogólnie srebrzanka to dobry pomysł w końcówkach do połączeń wysokoprądowych małych częstotliwości (zasilanie itp.)

Link to comment
Share on other sites

cóż to za herezje ....

 

po co stosuje sięsrebro ??

po co pokrywa sienim miedć na odwodzie ??

 

Srebro to najlepszy przewodnik, przedewszystkim prądów i napięć o wysokich częsotliwościach (powyżej 10kHz lub nawet wyżej). A po co pokrywa się powierzchnie zewnętrzną miedzi, gdyć dla wysokich częstotliwości prądy i napięcia zaczynają płynąć po powierzchnie przewodnika, a co za tym idzie srebrem.

Dla niskich częsotliwości i sygnałów stałoprądowych (w tym zasilania) nie ma różnicy czy prąd płynie miedzą czy srebrem ... a nawet więcej ... miedx ma lepsze właściwości termiczne od srebra więc lepiej puścić wielkowartościowe prądy miedzą...

 

To co powiedziałeś to bzdury !!!

 

No i z tą cyną ... nie rozumie po co miało by siępokrywać miedź cyną, żeby po chwili na tą cyne położyć warstwe srebra .... bezsens ... przeciez samo srebro zabezpieczy miedź przed utlenianiem a to, że utlenia się srebro na powierzchni to inna bajka ...

Link to comment
Share on other sites

>A jak chcesz nawijać nie izolowanym (nie emaliowanym) drutem cewki???

 

Normalnie;-) Kiedyś tak sobie zrobiłem ceweczki wyjsciowe we wzmacniaczu i byłem zadowolony... Dopiero, tak przypadkiem po roku zwróciłem na to uwagę i pomyślałem...że odwaliłem głupotę:-)

Link to comment
Share on other sites

>wovo

To co napisałeś jest mi znane nie od dziś. Ja tylko stwierdzam jakie efekty przyniosło mi zastosowanie srebrzanki w moich konstrukcjach. Stosuje ją tylko w dużych przekrojach i tylko w połączeniach stałoprądowych, oraz do prowadzenia masy. We wszystkich sygnałówkach znacznie lepiej sprawdza się wiele odizolowanych żył o mniejszym przekroju, ponieważ przy tym samym przekroju wzrasta obwód wypadkowy, a więc powierzchnia którą przewodzone są sygnały o wyższych częstotliwościach.

Z uwagi na fakt, że zawodowo zajmowałem się przez trochę lat termiką przewodów, oraz rozwiązywałem zagadnienia związane z polem elektromagnetycznym, to w sprawie odprowadzania ciepła muszę się z Tobą zgodzić.

Prawda jest jednak taka, że najczęściej traktuje się przwód jako nieskończenie długi i jednorodny i zakłada rozkład temperatury na obwodzie (w przypadku długich połączeń) jako jednolity. W zależności od zakończeń przewodów i ich reystancji termicznej należałoby zmienić sposób postępowania i zalożyć, że końce kabli mają niższą temperaturę (w pewnym przypadku), lub wyższą (w innym - gdy jakość zakończeń pozostawia wiele do życzenia).

W sygnałówce rzecz ma się zupełnie inaczej - termika nie odgrywa większej roli, natomiast liczy się dla każdej częstotliwości przekrój efektywny związany z wypieraniem prądu przez pole el-mag. na zewnątrz przekroju przewodnika. Dlatego multi-strad będzie na ogół lepsze niż solid core.

Staram się na ogół w dyskusjach na forum pomijać teorię i piszę o moich obserwacjach odsłuchowych, jeśli jednak jesteś zainteresowany teorią, to pisz na priv - postaram się odpowiedzieć w miarę moich możliwości czasowych, lub skieruję do znajomych specjalistów z politechniki.

Pozdrawiam i sorry jeśli namieszałem

Link to comment
Share on other sites

wovo, srebrzanka(przynajmniej tą, którą kupuję) nie jest miedzianym drutem pokrytym warstwą srebra. Wygląda to jak srebrny drut, po przecięciu cały przekrój ma jednolity srebrny kolor. Facet u którego kupowałem ostatnio pokazał mi jaka jest różnica między starą(15 lat) srebrzanką, a współczesną produkcją. Jedna lśniła jak biżuteria, druga była matowa. Pewnie z biegiem czasu się wygrzewa i nabiera blasku:)

Link to comment
Share on other sites

Ale mamy powazny problem w terminologii, bo od niepamietnych czasow srebrzanka to byl drut miedziany pokryty warstwa srebra a nie drut wykonany ze stopu. Tak to przynajmniej sie przedstawia w literaturze krotkofalarskiej od lat 30-tych, przez nastepne dekady.

Darkul, jako zwolennik i propagator uzywania srebrzanki w konstrukcjach audio - czego uzywasz, drutu miedzianego posrebrzanego czy tego stopu ?

Link to comment
Share on other sites

>rekin

 

Oj namieszałeś. Skoro za efekt naskórkowy odpowiedzialne jest pole elektromagnetyczne to co to ma za znaczenie czy druty w przewodzie są izolowane czy nie? Przecież pole przenika przez dielektryk. Reaktancja indukcyjna wewnątrz przewodu jest wyższa niż na zewnątrz, ale nie ma to związku z tym czy rozważane warstwy są od siebie odizolowane. No chyba że druciki są tak splatane że raz idą wewnątrz wiązki a raz na zewnątrz...

Link to comment
Share on other sites

Darkul ...nie rób z siebie debila. Wszyscy wiedzą jaka jest klasyfukacja 3 najlepszych przewodników:

1-Srebro

2-Miedź

3-Złoto

 

Problem w tym że Srebro i miedx w warunkach atmosferycznych sie utleniają(tlenek ten występije na powierzchni i ma ogromna wartość oporową. Elektrony w.cz. płynąc po tej warstwie tlenku poprostu się zatrzymują) dlatego Miedź i Srebro się złoci, by zapobiedz utlenianiu... proste jak drut. Ale złoto jest gorszym przewodnikiem niż miedx i srebro.

 

Ja mam srebżanke, w ktorej po zeskrobaniu warstwy srebra widac wyraźnie miedziany drut.

 

Jeśeli by taką srebrzanke pokryć emalią (która to zabezpieczy przed utlenianiem) to można by było nawijać tym cewki o parametrach lepszych od cewek taśmowych (mniejszy opór, mniejsza pojemność elektryczna) a rolka srebrzanki 0,7mm kosztuje 25zł. na rolce jest ok 40 metrów drutu.

Link to comment
Share on other sites

>wowo

Jeszcze musisz sie sporo douczyć....

Nadal nieodpowiedziałes dlaczego druki sie pozłaca a nie posrebrza!

================================================================================

Tak poza tym ..

Przewodnik[drut] z litego srebra po kilku małych przegieciach zdechnie... nawet po jednym zgieciu traci sporo na przewodnośći...

================================================================================

Link to comment
Share on other sites

Nie przysrawam nikomu .... Rekin dobrze wszystko napisał tylko w temacie postu chodziło o srebrzanke w torze audio ... a Ty tego najwyraźniej nie uznajesz ... nie moja sprawa...a Twoja strata.

 

Można by też tak sobie pomyśłałem robienie "laminatów se srebrzanki" czyli trawienie płytki np. pod zwrote i na ścieżki nalutowywać cyną oczywiście z dodatkiem srebra taką srebrzanke. Powiększa sie powierzchnia przewodzenia i przekrój.

 

Czyli Cewki ze srebra mamy, płytke ze srebrem mamy... to zostało nam jeszcze do rozpatrzenia temat kondensatorów ze srebra i rezystorów :P

 

P.S. Może by ktoś chciał nawinąć rezystor 10Ohm ze srebrzanki ?? :>

Link to comment
Share on other sites

nie no Darkul ...teraz już w ogóle Twój wizerunek w moich oczach legł w gruzach ... (...i co z tego że Ci na nim może nie zależy).

 

Jakbyś nawet drutem miedzianym miał nawijac rezystory to prędzej być sie pochlastał zanim byś jakiś opór nawinął...a indykcyjność byłaby tak olbrzymia że to nadawałoby się na złomowisko samochodów jako elektromagnes.... To z rezystorem nawiniętym drutem to był żart .... widocznie tylko Ty nie zajażyłes ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.