Jump to content
IGNORED

Czym wiercicie dziurki ?


dudivan

Recommended Posts

Ja robię to w inny sposób: zasilacz12V, silnik od jakiegoś wentylatorka samochodowego (20-30W), na jego osi uchwyt zaciskany śrubką do wiertła 2,5 mm (z tulejkami centrującymi do wierteł 1 1,5 i 2 mm). Przy niedużej ilości otworów, nawet tak ,,partyzancki" sprzęt wystarczy.

Link to comment
Share on other sites

Dudivan -> Nie wiem po co ta ironia chciałeś wiedzieć to Ci napisałem ,Wiertła powlekane TiN nie są żadną egzotyką , podobnie jak mikrowiertarki typu Dremel itp.Wietła powlekane warstwami TiN czy BN są co prawda droższe niż standardowe wiertła z węglików spiekanych ale mają znacznie dłuższą trwałość ok.100X , pozostawiają gładsze otwory, umozliwiają wiercenie z dużymi pędkościami skrawania- jedyna wada że sa jednorazowe , nie nalezy ich ostrzyć .Skoro wiesz wszystko najlepiej to po co zakładasz wątek?

Link to comment
Share on other sites

>>> marekzawa

Mam taką samą - a właściwie miałem jeszcze na wiosnę bo mi się silniczek zsilniczkował - i nie mogę znaleźć zamiennika :( masz jakiś pomysł gdzie go znaleźć bo DDR is dead !?

 

To jest sprzęt podłączałem zawsze pod zasilacz i nim regulowałem obroty - rewelacja !

Chyba miałem z 11 lat jak dostałem od taty :)

Link to comment
Share on other sites

Na zakończenie tej dyskusji dodam iż profesjonalne automaty do wiercenia PCB np firmy Schmoll mają od 20000 do 125000 obr/min na wrzecionie (oczywiście takich prędkości nie uzyska się silnikiem elektrycznym - stosuje się turbiny napędzane sprężonym powietrzem).

Link to comment
Share on other sites

>dudivan

Wszystkie sposoby, o jakich tu napisano są dobre. Kiedyś nawet wierciłem nawet ręczną na korbkę;-) Używa się to, co się ma. Zależy też jak profesjonalnie się do tego zabierasz, ile płytek i otwrów chcesz wiercić, jakie są potrzebne średnice. Amatorsko starałem się najmniej wiercic śr. 1 mm, mniejsze się łamały czasem, i trzeba mieć małe uchwyty do cienkich wierteł. Miałem też taką malutką na silniczek 12V, ale wyrzuciłem, bo sie nie sprawdziła. A tak wsadzam 1 mm do Bosha na statywie i jadę... Czasem do mniejszej ilości wykorzystuję ręczną, akumulatorową. Do takich standardowych wiertarek 1 mm daje się złapać. Im lepsze wiertła tym lepiej - dość szybko się tępią.

Link to comment
Share on other sites

=>bitrate

Potwierdzam, Schmolla nie widzialem, ale za to Exelona tak, nawet mam taki silniczek ze starego Exelona uratowalem od wywalenia na smietnik. Obroty ok 44.000-60.000/min przy DC 125V.

Nowe natomiast maja tak jak napisalesz lozyska "powietrzne", i ze 100.000obr/min, no ale malo kto ma kompresor w domu miedzy kuchnia a salonem, zeby cos takiego mogl sobie do wiercenia miec.

Uzywam wiertel vidiowych, nie wiem czy to nazwa fachowa czy tylko potocznie tak sie nazywaja te wiertla.

Trzpien wiertla zawsze ma taka sama srednice niezaleznie od grubosci wiertla. Uzywam od 0,4 do 1,5mm.

Zrobie jutro pare fotek zeby bylo wiadomo o czym pisze.

Link to comment
Share on other sites

:-) :-) :-)

Udar oczywiście pneumatyczny;-)

 

A na poważnie, napisałem że ciężka wiertarka elektryczna sprawdza się lepiej niż korbka (też mam po dziadku).

Nie napisałem że jest to rozwiązanie które polecam.

 

 

 

p.s. Fotka mojej płytki jest w wątku "Preamplifier".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.