Skocz do zawartości
IGNORED

Optymalna kalibracja wkładki- rady!


MarkoPolo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

aha, co do nierównej bazy, to zużycie rowków nie ma tu nic do rzeczy, dzieje się to zarówno na płytach nowych jak i używanych. kręcenie as tyż nic nie daje. właściwie na płycie testowej na śladach do tego przeznaczonych nie przynosi żadnych zmian w trackingu ani w brzmieniu (as działa).

pzdr

j

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...

Witam !

Korzystając z "e oscyloskopu"[dziękuję Vasa za mejla] oraz płyty testowej Hi-FI przy ustawianiu azymutu [sygnał z płyty 300Hz,+6dB],oscyloskop pokazał mi taki oto wykres.

Czy to jest prawidłowy wykres ?

Jeśli nie to jak zinterpretować ustawienie wkładki ?

 

Moje wątpliwości biorą się z tego,że przy innych ścieżkach z owej płyty lewy i prawy kanał "idą prawie razem" jednak przy ścieżce B5 z tej płyty widzicie efekt.

Mój headshell nie ma możliwości zmiany azymutu wkładki stąd nie mogę porównanać wykresów z innymi ustawieniami headshell'a.

 

 

Zauważyłem też ,że jeden kanał gra głośniej podczas nagrywania na PC.

 

Co do antyskatingu wkładka przechodzi test +12,+14dB/300Hz.

Wkładka Grado Black.

z góry dziękuję za pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

MUSIC NON STOP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc może jest to ścieżka syganłu nagranego (tłoczonego) w przeciwfazie.

Jest wtedy slyszany jako pozorna dziura pomiędzy głośnikami.

Co do ngranie Via PC warto byłoby porównać sygnały z innego źrodła.Może być

"w tym sęk albo pre, lub karta nie dają jednakowego poziomu sygnału.Sprawdź ustawienia balansu.

Biorąc pod uwagę różną amplitudę wkładka nie ma najlepszej równomierności kanałów,jeśli to zapis bezpośrednio z niej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ricon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc może jest to ścieżka syganłu nagranego (tłoczonego) w przeciwfazie.

Jest wtedy slyszany jako pozorna dziura pomiędzy głośnikami.

Co do ngranie Via PC warto byłoby porównać sygnały z innego źrodła.Może być

"w tym sęk albo pre, lub karta nie dają jednakowego poziomu sygnału.Sprawdź ustawienia balansu.

Biorąc pod uwagę różną amplitudę wkładka nie ma najlepszej równomierności kanałów,jeśli to zapis bezpośrednio z niej.

W opisie płyty jest napisane 300Hz tone L-R,+6dB.

Karta muzyczna ma balans na "zero".

Podłącze jutro pod inny preamp - zobaczymy efekt.

dziękuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

MUSIC NON STOP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie płyty jest napisane 300Hz tone L-R,+6dB.

Karta muzyczna ma balans na "zero".

Podłącze jutro pod inny preamp - zobaczymy efekt.

dziękuję

 

W czym jest problem? L-R oznacza właśnie sygnały obu kanałów nagrane w przeciwfazie, oscylogram to przecież wyraźnie prawidłowo pokazuje. Ścieżka B5 na tej konkretnej płycie służy do zgrubnego ustawienia azymutu, natomiast precyzyjnego ustawienia dokonuje się inaczej. To było zresztą kiedyś analizowane na tym forum.

 

Czyli:

 

AZIMUTH

Correct azimuth will have a similar effect as correct VTA except it will be the same for almost all records. Incorrect azimuth causes lack of focus, distortion of loud passages and muffled details. Again, the better the system, the bigger the difference.

 

In order to adjust azimuth use of a mono recording and connecting leads to the cartridge in such way that we can hear minimum output from one speaker, is not good enough. This does not give correct azimuth.

 

It is possible to adjust azimuth by ear but extremely difficult. The correct and simple way is to use a test record and an oscilloscope. The oscilloscope should be dual trace (though this is not essential) so that we can easily observe both channels on a test record at the same time. The test record should have test signals of 300 Hz or 1 KHz or 3 KHz recorded separately for left and for right channels. (Separation tracks). With the oscilloscope we can see test signals and the aim is to adjust cartridge azimuth so that crosstalk signals are equal for both channels. That is, to make separation from left channel to right the same as from right channel to the left .

 

When we play the left channel we can see the sine wave of the full size signal while on the right channel we will see the very small signal which is the crosstalk from the left channel. By adjusting the oscilloscope so that both signals have the same reference zero and, with appropriate amplification of signals, we can observe the left channel signal which is so big that it is off the screen and the small crosstalk signal.Keeping in mind the size of the crosstalk signal, we then play the right channel from the test record and observe the crosstalk signal of the right channel. We will see that they are not the same. Changing azimuth will change both. One will be bigger, the other will be smaller. When the azimuth is correct they will be the same. Sometimes the differences are very small. Due to tonearm resonance the whole signal will jump up and down on the screen . Use of a filter below 200Hz makes reading of the signals much easier.

 

After finding the correct azimuth you should again listen to ensure VTA is correct and re-check absolute phase. Any change of VTA will affect azimuth (though not on the tower of our Stabi XL turntable) so this will need re-adjustment. By taking these small steps we will eventually obtain almost perfect cartridge set-up, providing of course that we do not change tracking force. Finding the sweet spot with tracking force and making appropriate adjustment necessitates repetition of the whole process. Now try to imagine the task of reviewing cartridges or even tonearms for magazines!

 

Have fun and remember, if changes in sound are very small then they are not important.

 

Franc Kuzma

 

Mój headshell nie ma możliwości zmiany azymutu wkładki stąd nie mogę porównanać wykresów z innymi ustawieniami headshell'a.

 

 

Zauważyłem też ,że jeden kanał gra głośniej podczas nagrywania na PC.

 

 

Twój headshell tak jaki mój ma bardzo drobny, ledwo dostrzegalny luz. Obrót nim w ramach tego luziku w jedną lub drugą stronę do oporu i zablokowanie - daje zauważalny efekt na oscyloskopie. Masz źle ustawiony azymut - i to jeszcze zgrubnie. Amplitudy sygnałów doprowadź do tej samej wielkości. Precyzyjne ustawienie azymutu opisał Kuzma. Ja to tak właśnie robię, tylko korzystając z zupełnie innej płyty testowej - CBS Laboratories, którą kiedyś przywiozłem ze Szwecji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ryszard za odpowiedź.

Czyli jak zrozumiałem w tym teście ścieżki w oscyloskopie nie mają się "pokrywać" a mają mieć tą samą "wysokość" ?

 

btw.

Ryszard co ty robisz nocami ;))) ???

Napisałeś tego posta koło 3 nad ranem,innym razem dostałem od Ciebie mejla też napisanego późno w nocy...ustawiasz wkładki?...słuchasz muzy ?

 

jeszcze raz dzięki chłopaki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

MUSIC NON STOP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ryszard za odpowiedź.

Czyli jak zrozumiałem w tym teście ścieżki w oscyloskopie nie mają się "pokrywać" a mają mieć tą samą "wysokość" ?

 

btw.

Ryszard co ty robisz nocami ;))) ???

Napisałeś tego posta koło 3 nad ranem,innym razem dostałem od Ciebie mejla też napisanego późno w nocy...ustawiasz wkładki?...słuchasz muzy ?

 

jeszcze raz dzięki chłopaki

 

 

Chyba rozregulował mi się zegar bio. Żeby zrozumieć, co się właściwie dzieje na dalekiej wyspie o nazwie Honsiu, zbierałem materiały i robiłem analizy tego, co się tam stało, zwłaszcza w rejonie elektrowni jądrowej Fukushima.

 

Tak, ten konkretny test na tej ścieżce tej konkretnej płyty jest taki, że zgodnie z opisem na płycie trzeba wyrównać amplitudy. Można oscyloskop ustawić na sumę obu kanałów i regulować przechył boczny (azymut) wkładki na minimum amplitudy lekko poszarpanego przebiegu, który się w wyniku takiego sumowania uzyska. Jeśli za mało jest luzu na headshellu, co jest bardzo prawdopodobne, nie ma wyjścia i trzeba zakładać podkładkę między wkładkę a headshell, wzdłuż osi wkładki, podkładkę typu miedziany drut podłożony wzdłuż osi wkładki, tak, żeby utworzyć z wkładki w headshellu delikatną kołyskę, przechylaną w jedną lub drugą stronę delikatnym odkręcaniem śruby z jednej strony i dokręcaniem z drugiej, albo odwrotnie. Bardzo uciążliwy proces bo jednocześnie narusza się VTA i ustawienie kąta styczności wg szablonu, które przecież pracowicie ustawialiśmy i które to ustawienia trzeba po podłożeniu podkładki przede wszystkim przywrócić. Wyjątkowo upierdliwe.

 

 

Ktoś w tym wątku zadał trafne pytanie, jaką właściwie konkretną wartość użytkową przedstawia ścieżka B5 na tej płycie.

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie wykonałem:

1. precyzyjnie regulacje azymutu i VTA wg wytycznych Kuzmy używając do tego oscyloskopu 2-kanałowego i płyty testowej CBS Laboratories

2. zmieniłem płytę testową i dokonałem odczytów dla ścieżki B5 wiadomej płyty testowej.

 

W takiej właśnie kolejności. Okazało się , że dokonując najpierw regulacji wg Kuzmy jestem automatycznie w środku, w najlepszym punkcie regulacji dla ścieżki B5, czyli w minimum amplitudy sumy obu kanałów ścieżki B5. A więc obie regulacje jakby zgodziły się. I to jest zaskakująca wiadomość, bo przecież dwie różne płyty testowe, 2 różne podejścia. Ale nie do końca jest dobrze.

Okazało się , że w drugą stronę niestety nie.

Tzn dokonując najpierw regulacji wg ścieżki B5 w zasadzie nie ma szansy trafienia w optimum regulacji Kuzmy.

Dlaczego? Ano regulacja Kuzmy jest mniej więcej o rząd wielkości (10-krotnie) precyzyjniejsza, prawie zero jedynkowa, trafienie w punkt właściwego azymutu jest bardzo ostre, mały ruch jedną śrubką i wszystko się rozjeżdża. Ten sam ruch dla ścieżki B5 bywa właściwie niezauważalny lub prawie niezauważalny, żeby na B5 zauważyć jakąś różnicę trzeba przechylić wkładkę znacznie bardziej. A więc, nie do końca rozumiem dlaczego, ale wyregulowanym Kuzmą trafia się z automatu w B5, ale nie odwrotnie.

To wg mnie w żadnym wypadku nie dyskwalifikuje regulacji wg ścieżki B5, bo ta pozwala jednak pozbyć się łatwo i od razu dużych błędów i przy starannym wykonaniu, tylko w żadnym wypadku nie na słuch a z oscyloskopem, pozwala zbliżyć się blisko, może bardzo blisko do właściwego punktu.

 

Jednak to właściwie podejście z najwyższej półki skali trudności to chyba zalecenie Kuzmy, czyli regulacja na IDENTYCZNY POZIOM SYGNAŁU PRZESŁUCHU W OBU KANAŁACH. Uwaga, nie na minimum przesłuchu, nie na równy poziom sygnału w obu kanałach, a dokładnie na identyczny poziom sygnału przesłuchu z sąsiedniego kanału w obu kanałach. Potrzebna jest do tego dokładnie skalibrowana płyta testowa.

Moja płyta laboratoryjna CBS ma ścieżki referencyjne z sygnałem 1000 Hz nagrane do celów pomiarowych poziomem 0 dB, pozwala to zmierzyć dość dokładnie poziomy przesłuchu w dB oscyloskopem. Regulacja wg. Kuzmy wykonana dla mojej wkładki Benz Micro Glider M2 na kryterium równego poziomu sygnału przesłuchu (uwaga, nie na minimum przesłuchu) w obu kanałach pozwoliła jednak utrzymać się z wielkością przesłuchu (w obu kanałach) lekko poniżej 35 decybeli, a więc w granicach parametrów podawanych fabrycznie dla tej wkładki.

 

Wynik przy odsłuchu płyt – ciekawy. Wzrost namacalności, precyzji i ostrości lokalizacji źródeł dźwięku, dźwięk naturalistyczny aż momentami do bólu, zaskakujący i niekiedy jakby nieco nieprzyjemny w tym sensie, że zaczyna być słychać dosłownie wszystko, każdy najdrobniejszy błąd muzyka czy instrumentu. Utrata ogólnej płynności muzycznej w niektórych nagraniach, precyzyjne bolesne rozbicie na poszczególne instrumenty grające jakby oddzielnie a nie razem. Ale z kolei inne nagrania, lepiej zrealizowane i nagrane przez lepsze zespoły pokazują, że jest to w rzeczywistości cecha nagrań i poziomu zespołów, bo w przypadku tych lepszych nagrań nie ma utraty ogólnej muzykalności, płynności, pojawiają się natomiast dodatkowe niuanse i rozróżnienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...

Witam,

chciałem odświezyć wątek , a konkretnie wałkowane już wielokrotnie zagadnienie overhang-u.

Wytłumaczcie mi prosze bo ni cholery nie rozumiem....chodzi o gramofon Kenwood KD-990.

Mamy takie fabryczne parametry:

Effective length: 245mm

Overhang: 15mm

zarazem w instrukcji jest podany parametr jak na załączonym obrazku.

I tu rodzi się problem - zdecydowanie jedno wyklucza drugie .

Ponadto 15 mm overhang jest nie wykonalny na pewno na fabrycznym headshellu ani na kilku innych które posiadam.

Czego ja tu nie rozumiem ? :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu wkładki jak na załączonym rysunku overhang wynosi dokładnie 15mm. Używam fabrycznego headshella.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Alexander

ja również mam fabryczny headshell i przy tym ustawieniu wkładki osiągam

tylko 8 mm,to bardzo duża róznica, jak to możliwe ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób mierzysz przesięg? Ramie ma ogranicznik i nie da się go przesunąć nad środek talerza, czyli żeby to poprawnie wykonać można wydrukować krzywą przesięgu (najlepiej jakimś generatorem szablonów) i wtedy skontrolować ten parametr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wkładce przesuniętej max. do przodu w otworach headshella osiąga ok. 12 mm,

o co tu chodzi ?

może ja źle wykonuje pomiar ? ramię przecież nie da się przesunąć bezpośrednio nad oś talerza...

 

no właśnie,

mierzę dojeżdżając ramieniem na max. do wewnątrz i przykładając miarkę między osią a headshellem z wkładką... czyli zupełnie nie tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>ricon

wkładki zapewne są inne , ale moim zdaniem różnica między naszymi wynikami jest zbyt duża ,żeby to akurat miało znaczenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wkładka, jej gabaryty i mocowanie nie ma tu żadnego znaczenia, jeśli ustawisz wymiar 51,2mm jak na rysunku!

 

na wkładce przesuniętej max. do przodu w otworach headshella osiąga ok. 12 mm,

o co tu chodzi ?

może ja źle wykonuje pomiar ? ramię przecież nie da się przesunąć bezpośrednio nad oś talerza...

 

no właśnie,

mierzę dojeżdżając ramieniem na max. do wewnątrz i przykładając miarkę między osią a headshellem z wkładką... czyli zupełnie nie tak

 

No właśnie źle mierzysz ;-) I nie odległość między osią, a headshellem tylko między środkiem osi i igłą i wydrukuj sobie taką krzywą, a problemu mieć nie będziesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Alexander

mierzę tak jak pisałem wyżej - dojeżdżając ramieniem na max. do wewnątrz i przykładając miarkę między właśnie środkiem osi a headshellem z wkładką - czyli jej igłą....ale rozumiem,że nie jest to prawidłowy pomiar.

 

Mam nadrukowane najróżniejszych szablonów do ustawiania wkładki,

 

podaj proszę co mam konkretnie wydrukować (?) podeślij może jakiś link

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) masz generator szablonów, wpisujesz tylko niezbędne info o gramofonie i ramieniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Waluch

bardzo dziękuję ale

nie bardzo wiem jak z tego skorzystać :-)

jakie parametry tam wpisać ...

>>>manix,

Jeśli masz oryginalny headshell Kenwooda, to ustaw wkładkę dokładnie tak jak pokazuje rysunek który sam wkeiłeś (tip 51,2 mm od złącza headshella). Wtedy masz na pewno overhang 15 mm i nic żadnym szablonem sprawdzać nie musisz. Ale nie z każdą wkładką może to być wykonalne, bo zależy to od gabarytów wkładki i długości slotów w headshellu. Na to zresztą uwagę zwracał Ci słusznie >ricon< w poście 553.

Pozdro,

Yul

P.S. Jak nie da rady inaczej, to można poszukać innego headshella (np. dłuższego, ale o zbliżonej masie), albo w ostateczności rozpiłować trochę sloty w headshellu (przedłużyć je ku czubkowi headshella), oczywiście jeżeli na to pozwala jego budowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Yul

mam oryginalny headshell Kenwooda (nawet dwa) i kilka innych, wkładek też mam kilka różnych.

Ustawienie tych 51,2 mm w tym headshellu nie stanowi najmniejszego problemu z żadną wkładką.

Powiedźcie mi jak zmierzyć prawidłowo te 15 mm przesięgu (overhang-u) ?

 

drąże to zagadnienie bo zjawisko wewnętrznych rowków tzw. inner groove distortion jest u mnie bardzo dokuczliwe, (na wszystkich wkładkach które mam)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Yul

mam oryginalny headshell Kenwooda (nawet dwa) i kilka innych, wkładek też mam kilka różnych.

Ustawienie tych 51,2 mm w tym headshellu nie stanowi najmniejszego problemu z żadną wkładką.

Powiedźcie mi jak zmierzyć prawidłowo te 15 mm przesięgu (overhang-u) ?

 

drąże to zagadnienie bo zjawisko wewnętrznych rowków tzw. inner groove distortion jest u mnie bardzo dokuczliwe, (na wszystkich wkładkach które mam)

W stosunku do szpindla zmierzyć nie można, bo jak rozumiem ramienia nie można przesunąć tak daleko w lewo (ku środkowi talerza). Pozostaje Ci sposób podpowiedziany przez moich poprzedników (szablon wydrukowany z netu w skali ściśle 1:1), albo pomiar >>> znajdź sposób na dokładne zmierzenie odległości tip - środek łożyska pionowego w pivocie ramienia (tego łożyska, które odpowiada za poziomy obrót ramienia). Ta odległość powinna być mierzona wzdłuż linii prostej, ale nie skosem, tzn. nie poprostu tip-łożysko, bo w ten sposób pomiar będzie fałszywy (zawyżony). Musisz zmierzyć odległość pomiędzy pionowymi rzutami tipa igły i wspomnianego łożyska na płaszczyznę poziomą, w tym jest cała trudność tego pomiaru. Ta odległość musi wynosić dokładnie 245 mm. Wtedy masz na pewno nastawiony overhang 15 mm. Nie zaszkodzi sprawdzić, czy odległość szpindel - łożysko pionowe wynosi 230 mm, ale to już tak "poza konkursem". 230 mm + 15 mm = 245 mm, to równanie obowiązuje w Twoim gramofonie.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Yul

tak, ramię się nie przesuwa nad środek talerza,

...raczej cięzko będzie też wyznaczyć dokładnie środek łozyska ramienia , a przecież tu chodzi o dużą dokładność.

Co do szablonu - którym szablonem mam się posłużyć, który wydrukować ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Waluch kilka postów powyżej dał link do generatora - uruchom ten programik, wpisz w pierwszej rubryce wartość 230mm kliknij Print Arc Template. Wydrukuj i już...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. wydrukowane,

programik wyliczył overhang na 15,8 mm (w stosunku do 15,0 mm z danych) , rozumiem,że ta minimalna rozbieżność nie większego znaczenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programik wyliczył dokładniej, w headshellu masz "fasolkowate" otwory, które umożliwią Ci ustawienie takiej wielkości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo za pomoc

rzeczywiście te 51,2 mm w headshellu jest wartością zapewniającą właściwy overhang i u mnie było dobrze,

będę musiał niestety dalej szukać przyczyny IGD...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.