Skocz do zawartości
IGNORED

Większe trafo do CD, jak??


ARTUR

Rekomendowane odpowiedzi

Transformator w moim CD jest bardzo mały i mocno się grzeje, prawdopodobnie ma mały zapas. W porządnych CD za grube pieniądze widuje się transformatory dużo większe (np. Roksan Caspian ma dwa toroidalne). Prawdopodobnie zmiana na wiekszy spowoduje poprawę jakości dźwięku, ale nie jestem tego pewien... stąd moje zapytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi powiedzieć, czy Twoje trafo jest za małe. Generalnie prądy pobierane przez CD nie są duże i nie ma tu imulsowego charakteru poboru prądu tak więc w zwiększaniu ponad potrzeby rozmiarów trafo, moim zdaniem, nie widzę poprawy dzwięku. Raczej sama jakość transformatora jest tu ważna - szczególnie aby siał jak najmniejszymi zakłóceniami. Generalnie im pracuje on w 'spokojniejszych' (pod mniejszym obciążeniem) tym tych zakłóceń powinno być mniej . Ale do tego dochodzi sam sposób wykonania transformatora. Może trafo w Twoim CD jest zbyt małe, nie wiem.

Widzę problemy 'techniczne' takiej wymiany - zależy jak jest on montowany i podłączany. Ale myślę, że można spróbować.

Pozdrawiam

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje dołożyć jedno trafo zasilajace tylko częsc analogowa .

Korzyści jest pare a. odciażenie trafa oryginalnego mniejsze ,które bedzie zasilac tylko cyfrówke, b- odseparowanie uzwojen co zmniejsza zakłucenia ,c- zwiekszenie mocy trafa do czesci analogowej co jest korzystne dla dzwieku .

d. Jest prostrze w wykonaniu poniewaz łatwiej wykonac trafo na jedno napiecie .

Jak dobrze to zrobisz napewno odczujesz poprawę :)

www.gregaudio.republika.pl Arcam 5+ był w ten sposób robiony .

 

Schemat natomiast mozesz kupic w firmie wysyłkowej sprawdzałem maja ten model 19zł + VAT 7% + koszty wysyłki w razie zaiteresowania adres na priva

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje dołożyć jedno trafo zasilajace tylko częsc analogowa .

Korzyści jest pare

a- odciażenie trafa oryginalnego mniejsze ,które bedzie zasilac tylko cyfrówke,

b- odseparowanie uzwojen co zmniejsza zakłucenia ,

c- zwiekszenie mocy trafa do czesci analogowej co jest korzystne dla dzwieku .

d- Jest prostrze w wykonaniu poniewaz łatwiej wykonac trafo na jedno napiecie .

Jak dobrze to zrobisz napewno odczujesz poprawę :)

www.gregaudio.republika.pl Arcam 5+ był w ten sposób robiony .

W wersji 2 jest jeszce trzecie trafo do zasilania zegara precyzyjnego .

Schemat natomiast mozesz kupic w firmie wysyłkowej sprawdzałem maja ten model 19zł + VAT 7% + koszty wysyłki w razie zaiteresowania adres na priva

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl mi sie podoba. Trzeba jednak miec odpowiednie miejsce wewnatrz CD i to taki, zeby wstawienie dodatkowego trafa nie zaklocalo ukladow. Przemyslec tez trzeba polaczenia zasilania i masy. To wszystko nie jest takie banalne, bo efekt moze byc mizerny.

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie toroid. Dopiero zobaczycie co to przydźwięk itp. Mało kto się na to decyduje, większość wybiera zwykłe małe trafo- Meridian,Marantz DV8400 ma 2 zwykłe, ten wielkości pudełka zapałek do sekcji audio. W bardzo drogich odtwarzaczach stosuje się specjalistyczne trafa ze specyficznym rdzeniem (Sony i Technics mają chyba patent, bo tylko kilku innych producentów pozwoliło sobie na ten luksus, ale razem z ich elektronika). Zgadzam się więc z opinią że chodzi o jakość, a nie o moc- ona niech będzie z nami.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej dorobić zewnętrzny zasilacz, z dowolnie dużymi tansformatorami. Tamże prostowniki, filtry, wielkie kondensatory itp, a do samego CD podawać już stałe napięcia. Tak robi np. Naim. Ma to sens, bo wszystkie zakłócenia pozostają na zewnątrz. A w CD mamy dodatkową stabilizację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł niezły. Tak np. robi niemiecka firma PHONOSOPHIE i zdaje się Sphinx. Recenzje tych CD-ków są dobre (mówię o prasie niemieckiej).

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

W swoim czasie wymieniałem trafola w cd technicsa slps770d tam tez załozyli małe trafo i grzejące sie do granic mozliwosci..dałem trafo ts25/17 bo takie akurat pasowało

Dzwiek o dwie klasy lepszy jedynie trzeba było trafo umiescic po lewej stronie cd w wolnym miejscu a kabelki podpiac do plytki po bylym trafie i pospinac opaskami.

Trafo ts25/17 nawet sie lekko nie zagrzało..zimne jak klocek lodu..cd nie robi na nim wrazenia..dopiero potem zrobiłem na wniosek własciciela upgread..lepsze diody ..kondensatory ..i op ampy ..klocek gra do dzis genialnie..i nie przeszkadza to ze własciciel ma altusy chyba z epoki srodkowego Gierka takie membrana bierną..Polecam.

 

W denonie dcd 735 wymian tez napewno duzo da tym bardziej ze denon z tego co wiem tam stosuje przetworniki wielobitowe r2r a one łykaja pradzik ..mozna tez po wymianie trafola sie pokusic o wymiane kondensatorków..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam też pytanie w kwestii dodatkowego transformatora.

Czy zwracacie uwagę jak podłączacie uzwojenie pierwotne tzn gdzie przewód fazowy a gdzie "zero".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na ogół robię tak:

Podłaczam trafo, właczam zasilanie i mierzę napięcie zmienne między uziemieniem a masą na wyjściu audio. Tak robię dla każdego sposobu podłączenia neutrala i gorącego. Wybieram takie, przy którym napięcie zmienne jest mniejsze. Najlepiej, aby było równe zeru..

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.