Skocz do zawartości
IGNORED

Forumowy system pomiarowy


lete

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze nie bylo jeszcze odrebnego, konkretnego watku odnosnie polecanego "forumowego systemu pomiarowego" ("przeczesujac" archiwum napotkalem co prawda kilka "wynalazkow", ale raczej nie znalazlem prostego i spojnego opisu konkretnego zestawu i jego praktycznego zastosowania).

Moze zatem sprobujmy te kwestie nieco uporzadkowac?

 

Czy jest szansa na opisanie prostego "forumowego" systemu pomiarowego, za pomoca ktorego kazdy milosnik DIY (niekoniecznie posiadajacy bogata wiedze z zakresu elektroniki i akustyki) bedzie mogl sprobowac swoich sil w budowie wlasnych zestawow i ich solidnego pomierzenia?

 

Proponuje nastepujaca konstrukcje watku:

 

1. Ustalenie i szczegolowe opisanie bardzo konkretnego zestawu pomiarowego (bez ogolnikow "kup sobie dwa rezystory, trafo, ..., i bedziesz mial), wraz ze specyfikacja uzytych elementow + ewentualnie schemat do wykorzystania przy skladaniu.

 

2. Opisanie procedury przygotowania pomieszczenia (opartego o "typowe" domowe warunki naturalnie - zakladamy powierzchnie pomieszczenia 12-20m).

 

3. Opisanie procedury uzycia systemu pomiarowego (co podlaczyc, gdzie, jak ustawic, o co zadbac, etc.).

 

4. Opisanie procedury realizacji 1-3 najbardziej typowych pomiarow (np. przebieg SPL) na przykladach, wraz z omowieniem na co zwrocic uwage i jak interpretowac wykres.

 

Bylaby to swoista baza wiedzy dotyczaca tego tematu - niezwykle przydatna dla osob, ktore probuja "domowym" sposobem, aktualnie bez pomiarow, przygotowac wlasne zestawy DIY robiac to "na ucho"...

 

Watek moglby byc obszerny, faktycznie. Czy znajdzie sie ktos o odpowiednim doswiadczeniu, kto mialby na tyle zapalu, aby opisac (nawet w pewnym skrocie) wlasna droge, ktora juz w tym zakresie przebyl?

 

Cala idea moglaby zostac nazwana "Prosty system pomiarowy dla Kowalskiego - konstrukcja, zastosowania".

 

Pozdrawiam,

Lete

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/34057-forumowy-system-pomiarowy/
Udostępnij na innych stronach

Celem jest zbudowanie prostego w wykonaniu i uzyciu systemu pomiarowego. Mierzyc bedziemy wlasne konstrukcje i tu zamieszczac wyniki, ktore moga byc w pewnym sensie miarodajne - majac na uwadze wykorzystywanie tego samego systemu pomiarowego.

Jezeli w efekcie uzycia tego systemu ktos bedzie w stanie skonstruowac zestawy, ktore nie tylko graja, ale i np. maja plaski SPL, to bedzie rowniez szansa, aby podzielil sie ta wiedza z innymi. W ten sposob ma szanse powstac wiecej i dobrze opisanych projektow DIY.

Na te okolicznosc chetnie udostepnilbym projekt moich zestawow, wykonanych w opariciu o M18WH i D25AG. Naturalnie, wtedy juz pomierzonych i dopieszczonych nie tylko "nausznie", ale i w oparciu o pomiary.

Ogolnie, chodzi o to, ze glowna "bolaczka" osob, ktore maja zamiar zbudowac i zaprezentowac wlasne zestawy DIY jest wykonywanie pomiarow, a co za tym idzie - brak obiektywnej plaszczyzny oceny "strony technicznej" wykonania danego projektu. Moze dzieki takiemu popularnemu systemowi pomiarowemu bylaby szansa podniesc o szczebelek jakosc projektow DIY?

 

Pozdrawiam,

Lete

>lete, dobre przyrządy pomiarowe są drogie.

 

Ludzkie ucho jest wystarczająco czułe żeby w większości przypadków obejść się bez kosztownych instrumentów pomiarowych. Myślę że dla celów DIY (a więc "produkcji" jednostkowej) zakup kosztownych instrumentów mija się z celem, wystarczą proste przyrządy pomiarowe i dobre warunki odsłuchu.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

>lete, 9 Cze 2007, 23:45

 

>Celem jest zbudowanie prostego w wykonaniu i uzyciu systemu pomiarowego. Mierzyc bedziemy wlasne

>konstrukcje i tu zamieszczac wyniki, ktore moga byc w pewnym sensie miarodajne

 

No Boga! Wyduś wreszcie z siebie co chcesz mierzyć! Bo ten opis pasuje do wszystkiego.

Np. do pomiaru przyspieszenia dragsterów.

Mamy mierzyć wzmacniacze? kolumny? jedno i drugie?

Jestem Europejczykiem.

 

>mlb, 10 Cze 2007, 00:14

 

 

>Ludzkie ucho jest wystarczająco czułe żeby w większości przypadków obejść się bez kosztownych

>instrumentów pomiarowych

 

Niby tak, ale po drodze jeszcze mamy mózg. A ten potrafi płatać figle :-)

Przeczytaj sobie np. wątek o tuningu kolumn. Może jakiś układ pomiarowy jednak by pomógł

tym szaleńcom bożym (O Boże, przyślij nam szaleńców, którzy idą na całość).

Jestem Europejczykiem.

 

Masz rację, z kolumnami sprawa potrafi być bardziej skomplikowana - zwłaszcza że kolumna gra w konkretnym pomieszczeniu które znacząco wpływa na dźwięk.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Chodzi oczywiscie o pomiar charakterystyk zestawow glosnikowych - bylem przekonany, ze to jest oczywiste :)))

 

Generalnie mam ochote solidnie opisac swoj projekt, ktory uwazam za jedna z najlepiej brzmiacych dwudroznych aplikacji m18wh... Mocne, ale takie mam odczucie (a troche juz zestawow na m18wh slyszalem). Chcialbym przy tej okazji nie tylko opisac ten projekt, ale tez przedstawic pomiary, ktore naturalnie moga byc jeszcze niespodzianka i okazac sie... "firmowe" (np. brak plaskiego SPL, co byc moze bede jeszcze musial skorygowac) :)

Poniewaz od roku dopracowywalem ten projekt, wiem jak bardzo roznie zestawy podtrafia zagrac, nawet przy niewielkich zdawaloby sie korektach (np. zmianie cewki o 0,08mH, zmianie kondensatora nawet o 0,2uF lub korekcie l-pada). W tzw. 'miedzyczasie' slyszalem juz calkowicie zupelnie odmienne w charakterze brzmienie moich kolejnych wersji m18wh+d25ag (od szybkiego i analitycznego dzwieku, po miekki i cieply z pieknym, znakomicie kontrolowanym basem i perfekcyjna precyzja - ten preferuje).

Reasumujac... Chcialbym, aby z tego projektu mogl skorzystac kazdy, ale zeby wczesniej byl on rowniez dokladnie opisany i opomiarowany. A do tego potrzebny jest prosty, forumowy system pomiarowy - dla kazdego.

Moze to bylby poczatek nowego, lepszego podejscia przy tworzeniu amatorskich konstrukcji i wszyscy, powszechnie zaczeliby nie tylko liczyc na podstawie wzorow, ale tez i opomiarowywac swoje DIY.

Na razie z opomiarowaniem jest najwiekszy problem - wymaga poznania zasad oraz zakupu odpowiedniego sprzetu (mam nadzieje, ze da sie to zrobic w miare tanio).

 

Pozdrawiam,

Lete

Moim zdaniem najprostszym rozwiazaniem jest uzywanie programu ARTA (w zestawie dodatkowo Steps do pomiarow znieksztalcen i Imp do pomiarow RLC)

 

www.fesb.hr/~mateljan/arta/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Lewy kanal karty dzwiekowej podlaczasz do wzmacniacza a prawym zawracasz sygnal z wyjscia karty muzycznej do jej wejscia (pomiar dwukanalowy). W ten sposob mozesz mierzyc wszystko to co profesjonalisci. Kalibracja nie jest wymagana jesli absolutna znajomosc cisnienia nie jest potrzebna. W wersji demo dziala wszystko oprocz zapisu ale obrazki mozesz kopiowac swobodnie wiec nie jest to wielkie utrudnienie.

 

Sam uzywam i polecam - swietny interfejs i mozliwosci za niewielka cene.

 

Uzywanie drogich systemow jest dobre tylko gdy musisz sie pochwalic przed kolegami. Nie ma absolutnie zadnego uzasadnienia dla drogich mikrofonow pomiarowych i elektroniki z duza dynamika i malymi znieksztalceniami jak AudioPrecision. Chyba ze chcesz mierzyc bardzo slabe sygnaly.

 

Na nowy forumowy mikrofon dobrym kandydatem jest Sonion 8002 (11 euro sztuka) ktory bije Panasonic WM60 i jest tak maly ze prawdopodobnie zaden nie dorownuje mu rozdzielczoscia w domenie czasowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

mógłbyś dokładnie to rozpisać rozumiem jeden kanał z kompa podłączam do wzmacniacza ale co podłączam do karty muzycznej czy wyjściem na głośniki czy tez po niskim może jakieś foty... jakoś się zamotałem

Jacek, był kiedyś pomysł zakupu licencji na ARTA, wyszło na to ze tylko senicz i ja byliśmy zainteresowani.

Walczę teraz z pomiarówką(nierówna walka:)) pod SW.

Gdzie można kupić mikrofon o którym wspomniałeś ?

 

Pozdrawiam

To jest bardzo proste. Mozesz podlaczyc we/wy karty (prawy kanal) lub ze wzmacniacza ("po wysokiej") ale z dzielnikiem napiecia (diody Zenera plus rezystory) aby nie uszkodzic wejsc liniowych karty. To drugie rozwiazanie jest dobre gdy chcesz miec absolutna dokladnosc ale w praktyce mozna to zaniedbac. Pomiar dwukanalowy jest zalecany aby nie bylo problemow z synchronizacja i zeby zdjac charakterystyke karty dzwiekowej. Ja stosuje wersje dwukanalowa ale bez dzielnika.

Lancaster - nie czekalem dluzej i kupilem licencje na ARTA. Sonion 8002 mozna kupic w

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - 30 dni do realizacji i przelew bankowy. Tutaj wspolne zamowienie ma sens. Przypominam ze srednica mikrofonu to dwa mm!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2mm, na te maje niezgrabne paluchy może byc nie lada wyzwaniem :)

Moze tematem będzie zainteresowanych więcej osob(uważam warto) i zorganizuje sie od razu jakąś obudowę do niego ?

 

A jakiego preampa mic używasz ?

 

Pozdrawiam

2mm ? Jak takie coś polutować do przewodów??? Czy może ten mic. Jest już w rurce i z wyprowadzeniami?

 

Poza tym co potrafi system ART? Sam pomiar to jest trochę mało. Powinien umożliwiać też składanie pomiarów, modelowanie zwrotnic - albo przynajmniej eksport plików do S-W?

 

A tak w ogóle to jest jakiś system oprogramowania dający możliwość pomiarów głośników tylko po wpięciu mikrofonu do zintegrowanej karty na płycie komputera? Nie rozumiem tych JIGów - co to jest i do czego, a jeszcze jakiś preamp do S-W jest chyba konieczny – tez nie chwyciłem czy można taki standardowy kupić czy trzeba robić pod konkretny mic.?

Qubric, jeżeli będzie więcej osób zainteresowanych, to może uda sie któregoś kolegę namówić do posklądania nam tego mikrofonu w obudowę.

Trzeba sie rozejrzec za jakąś rurką do tego i gniazdem chinch np. na jej koncu

 

W sumie odpalic system można na próbe i przy uzyciu Panasonika, a jeżeli wystarczy o nie ma co kombinowac.

Tym bardziej, ze Panasa akurat mam.

 

Jacek, masz pomysl na jakis prosty i w miarę dobry preamp do mikrofonu ?

Jeżeli dobrze zrozumialem to wersja demo różni sie tylko niemożnoscią zapisywania ?

Na razie nie jestem zbytnio wymagajacy. Wystarczy mi możliwosć mozliwie dokladnego pomiaru spl.

 

Pozdrawiam

no tak, przy takiej wiedzy już opracowanej na diyaudio.tk, to załamujące że lete jest tak mocno niezorientowany :)

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Arta sluzy tylko do pomiarow akustycznych i nie jest to symulator ukladow glosnikowych.

 

Uzywam preampow Digigram VX pocket 440. Na czulosci -40dB juz slychac wyraznie szum. Mam tez wbudowany w mikrofon Phywe ale obecnie nie korzystam. Mysle ze bardzo dobre preampy sa w kitach AVT. Kwestia tylko opornosci wejsciowej mikrofonu.

 

Kupowanie mikrofonu zazwyczaj opiera sie na wierze ze jest dobry. Zeby go sprawdzic to poza pomiarem SPL poprzez wzbudnik elektrostatyczny trzeba przeprowadzic pomiar w domenie czasowej sygnalem o duzej mocy np. 8Hz prostokat. Trzeba miec jednak przetwornik kompletnie rezystywny np. Manger MSW lub wstege. Sonion 8002 jest ciekawa propozycja bo nikt go nie testowal do tych celow a wiadomo ze im mniejszy tym lepszy. Za kilka tygodni powinenem miec mozliwosc ustalenia czy mozna latwiej ten mikrofon pozyskac w Polsce.

 

Arta rozwija sie caly czas i w nastepnej wersji ma sie pojawic wodospad znieksztalcen harmonicznych ktory obok analizy cepstralnej jest bardzo wartosciowym narzedziem.

 

O ile mo wiadomo Jig spelnia dwie podstawowe funkcje - dzielnik napieciowy i rezystor referencyjny - czasem takze zintegrowany preamp.

I tak nie kapuje po co jest ten JIG.

 

Czy z mikrofonów wielkości Panasonica (WD 61A - tak się chyba nazywa) można zastąpić czymś takim w niższej cenie?

Jak tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Najtańszy jest za około 4-5 złotych

 

Może tym:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A posiadasz plik konfiguracyjny do tych wkładek do kalibracji, pewnie nie, dlatego wiesz jaki jest jeden z powodów zakupienia panasonic wm-60. Tu poczytaj o JIGu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Kalibracja mikrofonow to zawsze dodatkowe manipulacje matematyczne ktore moga takze zaszkodzic. Czy nie lepiej jest poprostu ustawic mikrofon na 90 stopni aby pozbyc sie tej typowej dla WM60 gorki na wysokich czestotliwosciach? Ja uzywam mikrofonu EM3 ktory ma czulosc duzo wieksza niz WM60 - 25mv/Pa i jest prawie pelnopasmowy (+-3dB) przy cenie okolo 5zl.

Ten mikrofon EM3 jest niewiadomego pochodzenia i rozprowadzany przez Profitec (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Ma 3 piny i srednice 10mm. Pasmo 30-18kHz ale bez podania dB. Edward bedzie go porownywal (wyslalem mu) do studyjnych drogich zabawek. U mnie w Kassel kosztuje okolo 1 euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Posiadam 2 szt. Wm-61a i 2 szt. Soniona 8002 . Ale wszystkie swoje zabawy opiralem na Panasonicu. Pierwsza swoja wkladke Wm-61a zakupilem przeszlo 3 lata temu a druga pol roku temu w celu sprawdzenia powtarzalnosci parametrow ale jak na razie nie udalo mi sie pomierzyc drugiej (nowszej). Na fotce widac (kolor czarny) pomiar mojej wkladki Wm zakupionej wczesniej a kolor czerwony to typowy plik kalibracyjny dostepny w necie. Ogolnie rzecz ujmujac liniowac jest zadawalajaca czego nie mozna powiedziec o Sonionie gdzei nie obedzie sie bez pliku kalibracyjnego.

 

Jak mi wiadomo Sonion robi mikrofony do aparatow sluchowych , chyba odbiorca jest takze Nokia i Shure .

 

Ale fakt jest ze rozmiary wkladki Soniona sa tak male ze latwo mozna zagubic te malenstwo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.