Skocz do zawartości
IGNORED

Modyfikacje CD'ków


Ucho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Temat jest wałkowany od dawna, jednak zdecydowałem się założyć nowy wątek. Chodzi mi o porady jak zmodyfikować CD zmieniając parametry układu a nie tylko wymieniać elementy na lepsze jakościowo. Przykładowo, posiadam marantza 67 i owszem wymieniłem w nim sporo elementów. Jednak największą poprawę przyniosło wywalenie 10 omowych rezystorów mocy przy zasilaniu opampów i hdamów i zastąpienie ich zwykłym drutem(chociaż najlepsze byłyby dławiki). To samo zrobiłem przy zasilaniu SM5872 i zbocznikowałem małym kondensatorkiem. Znacznie wzrosła detaliczność w brzmieniu i poprawił się bas, a koszt - zero złotych.

Myślę że istotą dobrze grającego CD jest architektura układu oraz potem dobre zasilenie a dopiero potem jakość elementów. Dlaczego np. Grundig 7550 na starych elementach gra tak dobrze? Posiadam PHILIPSA 350 też na 2 x TDA1540- gra całkiem dobrze ale z tego co wyczytałem to daleko mu do w/w Grundiga.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów podzieliłby się wiedzą jak zmodyfikować marantza 67 - i nie tylko - żeby "wycisnąć" z jego przetwornika tyle ile się da? Na jakie elementy toru należy zwrócić szczególną uwagę?

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37192-modyfikacje-cdk%C3%B3w/
Udostępnij na innych stronach

w tuningu cedekow nie ma jakis schematow

kazdy cedek dosc roznie reaguje na niektore mody,trzeba probowac kombinowac i zminieniac

warto pomyslec nad dobrym zasilaniem -wg mnie to podstawa w cd,zegar czy precyzyjny kwarc b duzo poprawia,zmina opow i kondow wyjsciiowych tez ale dalej tez mozna

Te wymiany to co konkretnie poprawiaja? bas?

przykladacie wielka wage do rzeczy nie majacych znaczenia. Tak mi podpowiada wiedza samouczna. ja nic nie robilem w gracie cd. Dodalem tylko swoj boski patencik wyjsciowy i gra. I nic mu nie podsloczy!! bo to Maranciunio wojowniczy chlopiec grajacy jak z nut. Juz za kilka dni bedziecie wstydzic tego czego sluchacie w domu.

Przestań już senicz, daje poprawe, że ty tego nie robiłeś to nieznaczy że tak jest, a zreszta powiedziałeś że maranciunio to wielkie gówno, a nie wiedziałeś że ten przedwzmacniacz da poprawę. Podobnie jest z elementami, ze wszystkim.

 

Mało jeszcze wiesz. Weź się dobrze za elektronikę to doznasz olsnienia, a nie za pisanie zupełnie niepopartych bredni.

>>Ucho, 26 Paź 2007, 20:55

 

"Myślę że istotą dobrze grającego CD jest architektura układu oraz potem dobre zasilenie a dopiero potem jakość elementów. Dlaczego np. Grundig 7550 na starych elementach gra tak dobrze?"

 

Tak dobrze znaczy jak dobrze? O ile barwowo i melodyjnie rzeczywiście jest to całkiem fajny CD o tyle o jego szczegółowości w graniu bym nie mówił, na pewno nie w cenach ~500zł. A że są możliwe modyfikacje przy prawie zerowych kosztach to prawda - kiedyś podałem na forum przepis na SAA7220.

Nie wiem jak jest zbudowany ten marantz CD67, jednak o ile to mozeliwe trzeba zwrócić uwagę również na sposób prowadzenia masy - czy nie na niej spadów napięć i zakłóceń, czy układ stopnia m.cz. nie jest przekombinowany lub też jaka jest częstottliwość i topologia filtru LPF.

Wymiana opampów to może na koniec, chociaż można wlutowiać pod nie podstawki.

Wartości oporników w torze sygnału - zwł. do gniazd - nie mogą być za duże (50-100ohm optymalnie).

Traznystory Mute - jesli nie wszytkie ( np. 1 para z 2) to część , np. na wyjściu słuchawkowym można usunąć. Moduły HDAM można wylutować i próbować zastąpić lepszymi wzm. op.

Jakość elementów - wszelkiego rodzaju pospolite kondensatory ceramiczne w torze sygnału i zasilaniu to tragedia i zabójstwo dla dźwięku - w filtrze LPF mogą być za duże wartośći, warto skorygować i dać np. Silver Mica jeśli nie da się zdobyć styrofleksów lub polipropylenowych.

W zasilaniu - zamisat 47nF mogą być 100-150n a zamiast 100n - 220 lub 330nF. Przy dużych elektrolitach (>1000uF) - więcej, 470nF do kilku uF.

Jeśeli pojemności elektrolitów są niedoszacowane to można dać około 50-100% większą wartość także na nieco wyższe napięcie (16V zamiast 10V, 25V zamisat 16V). W cyfrówce - OSCONy lub tantale (chociaż czasem dostają zwarcia), w cz. analogowej i servo co kto lubi, dobre markowe kondensatory.

Również kond. przy kwarcu od zegara można wymienić na Silver Mica a jego obudowę na wszelki wypadek połączyć z masą.

Rezystory w częsci m.cz. można wymienić na metalizowane np Vishay - DALE, lub inne.

Dzięki molibden,

 

Z układu SM5872 sygnał idzie w nast. sposób (schemat poniżej). Czy zmiana zaznaczonych elementów na inne mogła by coś poprawić? Mam na myśli zmniejszenie wartości rezystorów i tych małych kondów lub wywalenie tych zaznaczonych na niebiesko. Jakie wartości byłyby optymalne?

Druga sprawa, to dlaczego zasilanie wszystkich układów sc. jest przez rezystory 4.7 lub 10 Ohm?

Poza tym w nocie aplikacyjnej SM5872 podają że napięcie max dla układu to 7V. Czy warto byłoby podnieść je do powiedzmy 6V i czy nie spowoduje to zniszczeń?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a czy w tym modeliu nie ma przypadkiem interferencji - jak w cd63 - z powodu wadliwie prowadzonych ścieżek zegara oraz zakłóceń idących po zasilaniu od tego stopnia do reszty układów dac`a?

 

PS. byv21 to nie schottky.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

to co zaznaczyłeś w kółkach to filtr dolnoprzepustowy - jak wywalisz kondy to przestanie w ogóle funkcjonować, jak zmniejszysz wartości rezystorów to częstotliwość graniczna przesunie się w górę, jak zwiększysz to w dół

ten dławik to element notch filtra

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Rambo, co do tej interferencji to mnie zaskoczyłeś. Wiesz coś więcej na ten temat? Mam wstawiony precyzyjny zegar ale bez osobnego zasilania, czy to ma duże znaczenie?

Co do tych rezystorów to chyba pozostaje wymienić na metalizowane niskoszumowe... Wydaję mi się jednak że przynajmniej w polu 1 gdzie poziom sygnału jest b. słaby oporność 20Kohm może mocno siać .

wstawilem do denona 1460 zegar x03 -w pierwszym etapie zasilanie bylo z plyty glownej przed stabilizatorami

zmiany byly ale zadnego wielkiego kroku

zmina zasilania na akumulatorowe to byl dopiero szok ,wg nie zasilanie(niekoniecznie aku) to 80 % sukcesu

zrobilo sie czysto gladko bass utwardzil,zniknelo to co mnie denerwowalo czyli granulacja dziwieku

jest dobrze ale dalej to budzet hi-endu z tego nie bedzie :)

No tak to jest 16k bo uklad na op za nim bylby zbyt mocny w gainie. No to dupa. Syf i malaria. Nic sie nie da zrobic. Zrobcie na lampach bo tu juz koniec i finito. Ale kicha ten uklad. Ile oversamp. jest x4 czy 8X? jak 8 to dac se siana ztym filtrem i zrobic wykly rc.

>>Senicz

 

wybacz, też jestem samoukiem ale nie kapejszyn co ma za związek jedno z drugim. Mógłbyś to rozwinąć dlaczego 4times oversampling w tym przypadku byłby lepszy?

X4 to 176khz zegar na wyjsciu co jest juz dosc duza f i malo szkodzaca wielu ukladom. Choc musze przyznac ze podanie takiej f na wejscie OP spowoduje jego duze thd i dretwy dzwiek. Ale z op to se dajmy spokoj. kanalie nie chca grac i juz. 8X to juz wysoka f i jeszcze latwiej ja odfiltrowac ale dac-e maja wieksze thd na takiej f i to wyraznie wieksze. radze robic tylko i wylacznie wyjscia na lampach lub na trafach np. do MC. Oczywiscie dla dac z wyjsciem na I/V bo inne zawsze beda graly jak dvd.

Wszytkie kondensatory 100p, 120p, 1000p wymień na Silver Mica.

Napięcia zasilania nie należy podnosić, to zbyt niebezpieczne dla układów cyfrowych. Rezystory 4.7/10 ohm zapobiegają rozłażeniu się po wszytkich ukłądach zakółceń z cz. cyforwej przy wspólnym zasilaniu, zwiększają jego impedancję jako źr. zakłóceń i razen z kondensatorami do masy tworzą filtr dolnoprzepustowy który je wycina. Czyli dobrze że tam są.

Sygnał na wyjście możesz brać już sprzed rezytora 470 ohm na wejściu modułów HDAM. Nie wiem po co one tam siedzą - jak będzie a cicho grać to możesz nieco zmniejszyć R606 (o około 1/3). Albo wyprowadzić dla porównań na osobną parę gniazd Cinch (lub - wspólną, ale przełączaną).

Wymiana rezystorów na lepsze to na sam koniec.

Shalom!

Jako kompletny laik w sprawach wielkiej wagi o której się tu wypowiadacie uwiążę się do tematu i tylko czasami będę pobrzdękiwał na co większych dziurach jak puszka uwiązana za furą panny młodej.

Mam CD67SE sprawnie i fachowo tuningowany przez SVIR'a (ponownie wielkie dzięki!), ale chcę dodać kropkę nad "i" i dokończyć to co nie zostało z przyczyn finansowych zrobione.

Mianowicie chcę dopiąć trafo zasilające sekcję analogową. Mam takie cuś... i tylko nie wiem jak przystało na kompletnego lamera w tych sprawach GDZIE to podpiąć... i które ścieżki przeciąć.

Może ktoś z Was pomógł bo nie chcę zepsuć tego cdka a mam ciśnienie jeszcze na władowanie mu clocka (mam schemat połączenia).

Na zdjęciach transformator, widok schematu (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) i zdjęcie płytki

 

Za ewentualna pomoc z dołu dziękuję

post-9475-100001178 1193654293_thumb.jpg

post-9475-100001179 1193654293_thumb.jpg

post-9475-100001180 1193654293_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Senicz, jeśli dobrze cię rozumiem to z DAC,a wychodzi sygnał o częstotliwości 44.1kHZ x 8 czyli 352.8 kHz i ten filtr w polu 1 na moim schemacie jest po to aby go odliftrować?

 

Przeprowadziłem próbę i zamieniłem rezystor zaznaczony na niebiesko w polu 1 na 1K. Później spróbuję dać tam O omów.Pozatym wymienilem większość rezystorów na ELPODY niskoszumowe oraz część na ruskie MŁT. Zasilanie DAC'a puściłem przez cewki o rezystancji szeregowej 0.05ohm zamiast rezystorów 4.7ohm do tego przed cewkami kondensatory do masy 1n. Teraz ten marantz gra znacznie szczegółowiej.

 

Pozostaje jeszcze kupić kondy silver mica jak rodzi Molibden. Szkoda że na allegro nie mają takich pojemności...

 

 

>>kaziq

Zasilanie sekcji analogowej idzie przez dwa stabilizatory 12V i -12V, to te blisko HDAMów-7812 i 7912. Musiałbyś jakoś się do nich podłączyć przez nowy mostek i odciąć je od starego zasilania. Osobiście tego nie robiłem. Poziom trudności byłby jednak conajmniej średni.

Jesli dac ma wew. OP na wyjsciu to d. Nic sie nie poradzi na to. Nie zagra pieknie, ten wew. OP ustanowil juz poziom jakosci i czesc. Nie pomoze zamiana kondow i zegara. Poprawa bedzie minimalna i nieoplacalana. Szkoda kasy. Zamiast tego lepiej kupic cd z wyjsciem z dac na uklad zew. I/V i dopiero w niego zainwestowac. Co do ukladow I/V to mozna zrobic prawie kazdy ale nie na OP. Mozna zrobic na rezystorze, na tranzystorach , trafie i lampie. Najlepszy jest na rezystorze i wzm niskoszumnym podobnym do wzm do wkladem MM czy MC. Jesli do MC to wartosc tego rezystora moze spasc nawet do 1-5om. Oczywiscie bez korekcji RIAA a tylko topologia. Malo tego, mozna pokusic sie na wyprowadzenie tego sygnalu na zew. cd gdyz tak mala impedancja daje gwaracje malych szumow i przydzwiekow. W koncu sygnal od mc jest podobnie slaby a jednak mozna zrobic super dobry pre. I to jest droga na modyfikacje cd. Inne szkoly to szkoda kasy. Napewno nie warto inwestowac w lepsze elementy wew. cd a ta kase wsadzcie w to opisywane wyjscie. Jakiej klasy dostaje sie dzwiek posluchacie na as 2007 pok. 701. Ten dzwiek powala jakoscia.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.