Skocz do zawartości
IGNORED

DAC by Tomasz Jabłoński


Waldi_06

Rekomendowane odpowiedzi

>jeśli ktoś jeszcze nie ma skanów artykułu z EP to niech się do mnie odezwie na PW.

 

nie obraz sie, ale zlozylem calosc w jednego spojniego PDFa i wrzucilem na serwerek :) - pytajcie na PW o linka

 

Oczywiscie dzieki Tobie mialem dostep do skanow :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>zoltar7,

>to znaczy wiem, że sa w ELFA (bardzo drogie) ale może gdzieś jeszcze (taniej) !!

 

W rezystoty.net u Andrzeja Tomkiewicza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestiami na PW zakładam listę na transformator akustyczny.

Dostępny jest w Elfie. Cena przy 10 szt. to 6,51 zł. brutto+ koszty wysyłki do podziału.

Gdyby lista została zamknięta w miarę szybko to można by je dołożyc do wysyłek PICów.

W związku z tym do czwartku (14.02) do godz. 12.00 przyjmuję zamówienia.

Lista w standardowym formacie:)

1. Nick - ilość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi_06, 11 Lut 2008, 23:09

 

>>tomek_j,

>złacze z2 masz nie obsadzone - widzę chyba pojemnosc, do czego służy w zamiarze?

 

Złącze Z2 nie jest wykorzystywane, ale było projektowane do podłaczenia zewnwtrznego sterownika uC. Sa na nim sygnału SDA, SCL, RST, masa +3,3VD i +5VD. To ostatanie napiecie jest uzyskiwane ze stabilizatora U7. W tej wersji U7 nie jest montowany, bo sterownik jest na płytce odbiornika i tam jest zasilany. O kondensatorze na tym złaczu bedzie wiecej . Jest on zapiety pomiedzy linie RST PCM1796 , a mase. Dostakowo RST jest podciagniety do +3,3V przez 1k. Zapobiega to zerowaniu sie PCM1796 przez zakłócenia w zasilaniu. PCM'owi do wyzerowania wystarczy bardzo krótki impuls ( to chyba niezbyt dopracowana czesc układu). W trybie monaural wyzerowanie PCM'a powoduje ze przechodzi on do pracy w trybie stereo i trzeba go ponownie zaprogramować- oczywiście tak nie może być. Układ RC 100n-1k (- wieczorem załaczę zdjecie)przed tym zabezpiecza. Poniewaz RST jest połaczona z linia PIC'a wydawało sie ze to wystarczy, jednak w praktyce trzeba było taki układ dobudować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze sprawa kondensatorów. Poza Elfą nie udało mi się zlokalizować takich wartośći 1%.

Kondensatory z rezystory.net są chyba 5% i trzeba ich kupić dużo więcej i dobierać ale są za to kilkakrotnie tańsze.

Ostatnio w Elfie były dostępne 2,7nF i 27nF z informacją że są wycofywane z dystrybucji.

Ceny przy 25 szt. są następujące: 2,7 - 5,93 (3,40 - 100) 27nF - 9,40 (6,51 -100)

Gdyby byli chętni to razem z transformatorami mogę też zamówić kondensatory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rick, 12 Lut 2008, 08:32

 

No właśnie... :(

A może tomek_j wie gdzie takie cuda kupić. Te kondensatory są chyba najtrudniejsze do zdobycia :))

A co do rezystorów to wydaje mi się, że taniej niż w rezystory.pl można kupić w

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rick, 12 Lut 2008, 08:32

 

>Ostatnio w Elfie były dostępne 2,7nF i 27nF z informacją że są wycofywane z dystrybucji.

>Ceny przy 25 szt. są następujące: 2,7 - 5,93 (3,40 - 100) 27nF - 9,40 (6,51 -100)

>Gdyby byli chętni to razem z transformatorami mogę też zamówić kondensatory.

 

Rick daj spokój 9,40 zł za 1 szt. 27nF to szaleństwo nie dajmy się zwariować... :((

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zoltar7

Było pytanie więc odpowiedziałem :).

Nikogo nie namawiam bo nie mam w tym żadnego interesu.

Dla siebie kupiłem właśnie w Elfie a brakujące 8,2nF w rezystory.net z tym że do wybrania 8 sztuk potrzeba ok 50 kondensatorów.

Też uważam że te kwoty są wysokie (za wysokie) ale to nie zmienia faktu że zdecydowałem się je jednak kupić.

Pozdrawiam, Rick.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rick nie chciałem cię urazić... tylko jak sobie policzyłem ile to będzie kosztować... to mi szczenka opadła na podłogę i do teraz jej szukam :-)

Trudno jakoś przeżyję z gorszymi pojemnościami, coś się może skleci z polskich styrofleksów...

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zoltar7, 12 Lut 2008, 14:59

>Trudno jakoś przeżyję z gorszymi pojemnościami, coś się może skleci z polskich styrofleksów...

 

trzeba kupic 100szt na allegro -> mostek Wheatstone'a i jazda :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zoltar7, 12 Lut 2008, 14:59

 

>Rick nie chciałem cię urazić... tylko jak sobie policzyłem ile to będzie kosztować... to mi

>szczenka opadła na podłogę i do teraz jej szukam :-)

>Trudno jakoś przeżyję z gorszymi pojemnościami, coś się może skleci z polskich styrofleksów...

>Pozdr.

 

bardzo trudno jest kupic kondensatory o tolerancji 1%. łatwiej o tolerancji 2%. Oferta Elfy mimo ze bardzo droga jest w pewnym senscie wyjatkowa, ale i ona sie konczy- jescze pare miesiecy wstecz mozna bylo kupic wszstkie wartości do DAC'a , teraz nie ma 8,2nF, a Rick sygnalizuje ze pozostałe wartości moga zniknać.

Wartośc pojemnosci moze sie róznic od znamionowej o ok 2..3%, ale kondensatory powinny byc czwórkowane, a najlepiej ósemkowane (mnaural) z tolerancją 1%. Oznacza to w praktyce, ze np 27nF+2%= 27,54nF. Jezeli przyjmieny takąwartość serdnia to wszsystkie 4 ( anajlepiej 8 dla monaural) wartości nie powinny sie równić miedzy sobą o +/-1% czyli od 27,26nF do 27,82nF.

Mamy tutaj kilka wyjść

1. Kupic z tolerancja 1% - najlepsze, ale trudne do zdobycia i drogie. Dodatkowa zaleta ze sa to polipropyleny.

2. Kupic z tolerancja 5% i dobierać

3. Mierzyc i łaczyc równolegle - uwaga nie mieszać typów: wszstkie musza byc np styrofleksy. Niedopuszczalne jest łaczenie równoległe z ceramikami - lepiej zostawić juz z gorsza tolerancja. Dosc trudna operacja bo trudno zdobyc małe pojemnosci kondensatorów foliowych (ponizej 1nF)

4. Kupic 5% wstawic i juz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest układ dodatkowy zabezpieczajacy przed resetem od zakłóceń. Na zdjeciu widac wszsystko - kondensator 100nF ceramiczny, resystor 1k

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oltar7, 12 Lut 2008, 16:30

 

>zgadzam się i nie ma co dramatyzować. Ostatecznie, zawsze można uruchomić na tym co się akurat ma,

>a później szukać lepszych.

 

Jednak docelowo powinny być to kondensatory dobrej jakości dobrane z tolerancją +/- 1%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy mogę prosić o zamieszczenie fotografii poprawnie złożonego układu dla wesji podstawowej (asymetrycznej bez bajerów)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirfak, 12 Lut 2008, 20:44

 

>Witam,

>czy mogę prosić o zamieszczenie fotografii poprawnie złożonego układu dla wesji podstawowej

>(asymetrycznej bez bajerów)?

 

ufff.... opis ma Rick, jest stale uzupełniany jezeli chodzi o pewne istotne szczegóły. Nawet nie napisłas jak wersja cie interesuje ze sterownikiem (PIC'em) czy bez. Zmontuj układ według opisu,a jak bedziesz miał problemy to napisz. Ja nie ma DAC'a we wszsytkich mozliwych wersjach, tylko w pełnej monaural i takie zdjęcia zamieszczam. Ktoś kto montuje tego DAC'a musi sam wiedzieć ze schematu jak podłaczyć zasilanie, wyświetlacz, klawisze itp. Jak połaczyć wszsytko w całość, sprawdzić napięcia i ew jak działa odbiornik itp. Pewnie paru bardziej zaawansowanych kolegów zmontuje go w róznych wersjach i bedzie mogło słuzyc pomocą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Tomek_j

 

a dlaczego C10, C27, C44, C67, C16 i C54 dałeś ceramiczne. Na tym forum istnieje głęboooookie przeświadczenie, że ceramiki przy opampach to nie jest dobry pomysł. Czemu to nie są jakieś polipropyleny, styrofleksy czy mityczna silver mica (co kolwiek to znaczy)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek_j, 12 Lut 2008, 20:21

 

>to jest układ dodatkowy zabezpieczajacy przed resetem od zakłóceń. Na zdjeciu widac wszsystko -

>kondensator 100nF ceramiczny, resystor 1k

 

a występuje z tym "resetem" jakiś problem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oltar7, 12 Lut 2008, 23:25

 

>>Tomek_j

>

>a dlaczego C10, C27, C44, C67, C16 i C54 dałeś ceramiczne. Na tym forum istnieje głęboooookie

>przeświadczenie, że ceramiki przy opampach to nie jest dobry pomysł. Czemu to nie są jakieś

>polipropyleny, styrofleksy czy mityczna silver mica (co kolwiek to znaczy)?

 

co do takich róznych pytan o "audiofilskie" elementy. Jezlei mam jakies uwagi co do elementow, to sie z nimi dziele. Według mnie kondensatory ceramiczne w obwodach kompensacji sa na miejscu, jednak jeseli ktoś chce wstawić takie jak mowi obiegowa opinia - miejsce na druku na kondensator jest. Sliver mica tez jest kondensatorem ceramicznym (dielektrykiem jest mika). Nie jestem pewny czy kondensatory foliowe beda tu sie lepiej spisywały - nie znalazłem zaleceń by właśnie takie stosować. Jezeli ktos ma powazne materiały (najlepiej noty aplikacyjne producentów) to oczywiście zmienie zdanie i zmienie te kondensatory w moim DAC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek_j dzięki za odpowiedź.

Nie przypadkiem pytaółem. Sam po doświadczeniach z Kustagonem stałem się sceptyczny co do wpływu - jak to napisałeś - "audiofilskich" elementów. Nie negując różnic technicznych pomiędzy poszczególnymi elementami jednak wydaje mi się, że wpływ niektórych jest minimalny (np. nie wiem czy ktoś usłyszy różnice między niskoimpedancyjnym Jamiconem, Nipponem LXZ, czy BC Components). Natomiast pytałem z ciekawości, albowiem tzw. specjaliści od tzw. tuningu CDeków radzą przy opampach wymieniać ceramiki na np. silver mica i stąd chciałem znać twoje zdanie na ten temat.

Natomiast z mojego (krótkiego :) doświadczenia wynika, że np. jest różnica między rodzajem użytych opampów. Bezpośrednio porównywałem w Kustagonie AD797 z OPA627AP i powiem ci, że grają nieco inaczej, ale klasą są to porównywalne wzmacniacze. Różnice są bardzo subtelne, do tego stopnia, że myślałem, iż mi się tylko wydaje (psychoakustyka ?) do czasu aż tu na forum przypadkiem przeczytałem opinie o tych opach innego forumowicza, która w 100% zgadzała się z moimi subiektywnym odczuciami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.