Skocz do zawartości
IGNORED

Lampucera DAC


Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw sobie ściągnij datasheeta tych Sowterów, potem go dokładnie przeanalizuj, a potem pisz.

Na wyjściu trafa mam niewiele ponad 0,1V, na wyjściu stopnia lampowego około 2V. Skąd pomysł że tam będzie kilkadziesiąt V?

Łomatko...

Środek MUSI być podłaczony do masy, bo przecież wyjścia są typu PRĄDOWEGO. Jak nie podłączysz środka do masy to nie będzie konwersji.

Trafo podłaczyłem w konfiguracji 1+1:10, więc każde z wyjść DACa widzi obciążenie 18 omów

(1k8 podzielone przez kwadrat przekładni trafa). Na każdym z wyjść DACa przy maksymalnym sygnale jest nie więcej niż 6mV (miliwoltów) więc od jakiegokolwiek przesteru dzielą go lata świetlne.

 

Możnaby też dać rezystory konwersji na pierwotnym zamiast na wtórnym, po 18 omów od każdego z wyjść do gleby, wtedy środek uzwojenia nie musi być podłaczony do gleby, ale mnie się bardziej podoba dźwięk z rezystorem konwersji po stronie wtórnej.

Z tym środkiem to chyba masz rację, prąd offsetu musi gdzieś spłynąć, ale:

2 x 4mApp x 18 omów x 5 = 720mVpp sygnału

To dajemy na WK-WA ze wzmocnieniem powiedzmy 20x i mamy 14Vpp.

Tylko że wyjścia prądowe też jakąś tam swoją oporność wewnętrzną mają, i pod obciążeniem sygnał jest wyraźnie mniejszy niż by to wynikało z prostych obliczeń. Zjawisko to występuje w róznym stopniu dla różnych DACów. Weź np. takie PCM61 i PCM1702. PCM61 ma wyjście 1mA, a PCM1702 ma wyjście 1,2mA. Teoretycznie na pasywnej konwersji przy użyciu opornika 100 omów z PCM1702 powinno się uzyskać nieco wyższe napięcie sygnału niż z PCM61, tymczasem jest odwrotnie, napięcie sygnału z PCM1702 jest ok. trzykrotnie niższe niż z PCM61.

Właśnie nie mogę doszukać się rezystancji wewnętrznej dla PCM1798. Nie podają parametru, o i tak DAC jest przeznaczony dla konwersji aktywnej i najlepiej jak obciążymy go zwarciem. Rezystancja wewnętrzna PCM61 to 1k2, a 1702 to 1k. Jest to nie duża różnica, ale jak doprowadzasz go do przesterowania to nic dziwnego. W moich obliczeniach chyba wkradł się błąd symulacja pokazuje mi sygnał 2x większy niż mi wyszło, prawdopodobnie coś z przekładnią pokręciłem. Nie mniej jednak jest jeszcze gorzej jak pokazałem wyżej. Jakie znaczenie ma impedancja wewnętrzna na poziomie ok 1k (zapewne coś koło tego) przy R konwersji 18 omów? Wiesz o tym, że przez trafo przepływa stały prąd? Czy ten 9545 to transformator ze szczeliną? Widziałeś jakie R konwersji zaleca sowter?

Muzg, 23 Maj 2010, 17:57

 

>Właśnie nie mogę doszukać się rezystancji wewnętrznej dla PCM1798. Nie podają parametru, o i tak

>DAC jest przeznaczony dla konwersji aktywnej i najlepiej jak obciążymy go zwarciem. Rezystancja

>wewnętrzna PCM61 to 1k2, a 1702 to 1k. Jest to nie duża różnica, ale jak doprowadzasz go do

>przesterowania to nic dziwnego.

 

Robileś pasywną konwersję na tych kostkach? Bo ja robiłem. Przy R konwersji 100 omów napięcie sygnału z PCM1702 jest trzykrotnie niższe niż z PCM61 na takim samym rezystorze. Wbrew teorii i obliczeniom. Ciekawe, prawda? A przester DACa występuje dla PCM61 przy Rk ok. 1kom, a dla PCM1702 powyżej 500 om. Nie stanowi to problemu.

 

>W moich obliczeniach chyba wkradł się błąd symulacja pokazuje mi

>sygnał 2x większy niż mi wyszło, prawdopodobnie coś z przekładnią pokręciłem. Nie mniej jednak jest

>jeszcze gorzej jak pokazałem wyżej. Jakie znaczenie ma impedancja wewnętrzna na poziomie ok 1k

>(zapewne coś koło tego) przy R konwersji 18 omów?

 

Mam zrobione tak jak narysowałem i poziomy napięć mam takie jak podałem. Trzeba zrobić i zmierzyć, teoretyzowanie tutaj niewiele daje.

 

>Wiesz o tym, że przez trafo przepływa stały prąd?

 

Wiem.

 

>Czy ten 9545 to transformator ze szczeliną?

 

Nie, i nie ma takiej potrzeby. Strumienie magnetyczne od połówek uzwojenia pierwotnego znoszą się całkowicie, tak samo jak we wzmacniaczu push-pull.

 

>Widziałeś jakie R konwersji zaleca sowter?

 

Tak, zalecają 100-200 omów na pierwotnym. Przenosząc rezystor konwersji na uzw. wtórne trzeba dać 10kom żeby DAC widział 100 om.

Witam.Nie chce mi sie walkowac tych 59 stron.Wiec po lamersku zapytam.

 

Lampucera maxi v10(gra fajnie ale wykonana tragicznie,jeden rezystor na stabilizacji napiecia mialem nieprzylutowany i wszystko lata)

 

Mysle na zmiana zasilania w sekcji cyfrowej na akumulator(bo mam taki 6volt) w ktorym miejscu wpiac to napiecie aby uzyskac najlepszy efekt i czy trzeba wylutowac np kondensatory przy stabilizatorach(chodzi mi o oszczednosc pradu)

 

Zmienilem wzmacniacze operacyjne na opa2604(mam zapas i graja w kilku innych moich sprzetach) i jest dzwiekowo tak sobie.W innych moich urzadzeniach napiecie zasilania opa2604 to od 19volt do +- 24 volta w dvd onkyo.i moje pytanie.Jakie max bezpieczne napiecie z transformatora mozna podac na stabilizatory od sekcji audio i czy warto podac wieksze by wzmacniacze operacyjne pracowaly w lepszych warunkach.

Acccuphase 

Nie chce z 6 zrobic 5volt.Chce pominac cala stabilizacje i wpiac 6volt z akumulatorka.Tylko gdzie i czy trzeba wylutowywac np. kondensatory ze wzgladu na prad uplywu.Akumulatorek trzeba bedzie w koncu naladowac wiec im mniej strat pradu tym lepiej.

 

To ze opa2604 osiaga max przy 24 to wiem bo slysze to w dvd i jest cos o tym w oficjalnej nocie burr brown.Pytanie jakie napiecie wytrzymaja diody i tranzystory w sekcji zasilania audio lampucery i czy dalej nie ma czegos co nie trawi ok 17volt(bo tyle mam zamiar podac zamiast 13).

Acccuphase 

Witam

Mam takie pytanie do wersji MAXI. Nie widziałem jej nigdy z bliska na oczy- niestety. W związku z tym:

1. Jak tam jest zrobione odsprzęganie przy CS8416, CS8421, CS4398. Na zdjeciach widzę te kości na podstawkach? Są tam jakieś SMD pomiędzy nóżkami ? (np 100nF ), czy są po prostu wlutowane poza podstawką.

2. Jak są tam rozmieszczone elementy dla PLL ? Mam nadzieję że SMD pod układem. Czytając notę do CS8416 widać że Cirrus zaleca tam pomiędzy VA a masę 1000pF SMD , w punkcie dot. elementów PLL. Probowaliście ? Ogolnie co myslicie o pomysle wrzucenia 1000p dodatkowo wszędzie w odsprzęganiu, czyli 1000pF (prawie przy nóżkach), 100n - nieco dalej (u mnie nie mam SMD, a board projektowałem sam), i potem elektrolit dalej ?

Z góry dzięki za odp.

Czytałem ostatnie strony tematu, inne tematy, ale w zasadzie nikt nie pisał nic. Na allegro co jakiś czas pojawia się Lampucera Mini.

Z tej aukcji:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie mam talentu do sklecenia sobie samemu, więc wolę kupić. Jest to chyba ostatnia wersja mini. Chciałbym, aby służyła mi za źródło podpięta optykiem do mojego komputera. Oczywiście za lampucerą mini, byłby wzmacniacz słuchawkowy, gdyż używam w 90% słuchawek. Jednak mało opinii jest na ten temat. Czy w tej cenie 200zł z hakiem, byłoby warto wziąć taką mini, zamiast na przykład jakiejś karty dźwiękowej w podobnej cenie?

Ale bez modyfikacji. Tylko wymiana op-ampów.

Doradźcie coś :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

rafi_77, 31 Maj 2010, 13:56

 

Na module z CS8416 nie ma żadnych dodatkowych elementów. Odsprzęgane są na płycie głównej, obok nóg, do wylewki. Elementy filtru dla PLL umieszczone są również na MB, pomiędzy modułem, a gniazdem coax.

Na kondensatory za stabilizatorami 5volt (7x1500 sanyo WX) dalem tantale 10uF(wiem ze za duzo ale takie akurat mialem w domu).Zmiane barwy trudno mi okreslic bo sie jeszcze nie osluchalem ale od razu dalo sie zauwazyc ze scena dzwiekowa wyszla na zewnatrz poza glosniki(chyba kupie odpowiednie tantale i zbocznikuje wszystkie kondensatory filtrujace 5volt)

 

 

Moje pytanie.Wyscje dzwieku z ukladu dac mam przez 4 kondensatory elektrolity 4,7uf.Myslalem by zamienic je na MKP.(w domu mam kilka jantzenow)Czy takie sie nadadza i jaka moge dac najmniejsza pojemnosc aby odfiltrowac napiecie stale.

Przed samymi gniazdami wyjscia audio sa tez 2 takie same elektrolity czy one pelnia tez funkcje odfiltrowania napiecia stalego.?

Acccuphase 

Napięcie stałe odfirtruje każdy kond, niezależnie od pojemności. Bo po jest przecież zbudowany z dielektryka.

Polecam 6,8-10uF. Przy dość dużej rezystancji wejściowej opów nie powinien obcinać nawet najniższego pasma. Tylko nie wiem jak je tam wlutujesz. MKP większych pojemności są strasznie duże i ciężarem też niebezpieczne dla płytki. Chyba każdy połaczony na zewnetrznych kabelkach.

Faktycznie MKP Jantzena 8,2u 400v jest wielkosci prawie baterji R14:) ma jednak bardzo dlugie wyprowadzenia i na stojaco po 2 sztuki z kazdej strony laminatu da sie to wmiare bezpiecznie zamocowac.

 

 

Czy kondensatory sanyo wx 1500uf(w mojej maxi v10 jest 9 sztuk) warto wymienic na Panasonic FC 2200u?Koszt dosc spory bo z wysylka 70zl.

 

Ktore kondensatory w sekcji cyfrowej wymienic na sanyo oscon?wszystkie?i czy takie same pojemnosci czy dac sanyo 220u? W moim dacu sa tylko 100u,10u i 1uF

Acccuphase 

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Czy mógłby ktoś podpowiedzieć, które kondensatory i na jakie w nowej lampucerze mini (1798) można pozamieniać? Trochę się jednak ona różni od poprzedniej wersji....

krzysieks_2007, 4 Cze 2010, 08:26

 

>Faktycznie MKP Jantzena 8,2u 400v jest wielkosci prawie baterji R14:) ma jednak bardzo dlugie

>wyprowadzenia i na stojaco po 2 sztuki z kazdej strony laminatu da sie to wmiare bezpiecznie

>zamocowac.

 

A tak naprawdę to pewnie by tam wystarczyło z 680nF.

 

>Czy kondensatory sanyo wx 1500uf(w mojej maxi v10 jest 9 sztuk) warto wymienic na Panasonic FC

>2200u?Koszt dosc spory bo z wysylka 70zl.

 

Sanyo WX to znakomite kondy i nie warto ich wymieniać na nic. A jak już bardzo chcesz to za wyluty Sanyo WX oddam Ci nowe Panasoniki FC.

mdabro, 17 Cze 2010, 11:54

 

>Przy okazji: ponieważ można w tej chwili kupić i nową i starą, to którą polecacie? Z założenia ma

>byc lampizowana.

>

>Pozdrawiam, Marek

 

Nie miałem jeszcze w rękach tej nowej mini na PCM1798, ale mam DAC na PCM1798 z lampową analogówką. Kostka PCM1798 to kostka wybitna i znacznie lepsza niż CS4397.

Mam Daca z USB na PCM1793 i op275 (ten z allegro za niecale 200zl) i właśnie niedawno podłączyłem do niego trafa Monacor LTR-110 (inspirując się wpisem forumowego kolegi który opisywał że podłączał je do PCM1798).

Podłączamy faktycznie tak jak ten forumowy kolega opisywał tzn. 50ohm na pierwotne do wejścia "1", minus do "3", wyjście plusa to "6" i minusa to "8".(opis numeracji jest z trafami). Jeśli chodzi o podłączenie z DaC'kiem to zaraz za nim są dwa "szeregi" rezystorów (można powiedzieć górny i dolny "szereg"). W dolnym "szeregu" rezystorów (za częscią zasilania) jest kanał Prawy w górnym szeregu kanał Lewy. No i teraz do pierwszych rezystorów od strony Daca dochodzą "minusy" od Daca do drugich rezystorów "plusy" od daca (widać to po ścieżkach).

Za trafa dałem 70zł za pobraniem, a dostajemy dżwięk jak za 700zl albo i więcej (zamiast bawienia się drogie opa można od razu zrobić sobie własnie coś takiego no i dźwięk poprawia się bardzo znacznie - szczegłowość, przestrzeń to jest to co się rzuca na pierwszy słuch. Dac podłączony mam do triody el84 w sekcji przedwzmacniacza ecc83.

Jeszcze tylko dodam żeby nie było tak różowo że przydał by się zalecany wtórnik katodowy, ponieważ dźwięk i owszem szczegółowy i czuć muzę to jednak wydaje się że bardzo wiele dźwięków jest przyduszonych, "uduszonych" - jak to ktoś miał racje.

_art_ , ja wymieniłem C25,26 na oscon 560uF , C28,29 na oscon 330uF , C23 na oscon 100uF , C2,3 na oscon 22uF , na zasialniu analogu C4 dałem Panasa FC 470uF i C46 Rubycona YXF. Co oczywiście nie oznacza że inne wartości nie będą dobre , ja akurat takie miałem i takie dałem.Jeszcze fotka :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stokrotne dzięki macc666. Najważniejsze, że już wiem gdzie jest sens zamiany, bo porównywanie starego i nowego schematu, to była dla mnie cięęężka sprawa.

pozdrawiam

Panowie na zaslaniu analogowym daca Koniecznie pojemność do 100uf, a najlepjej 47uF. Tyle wystarczy, dźwięk stanie się szybki i rozdzielczy, a nie mułowaty.

Jeśli wydaje się, wam że już gra dobrze, to na pewno bedzie dużo lepjej.

 

Najlepsze przy PCM1798 i CS4397 są szaroniebieskie Philipsy 47uF/50V. Sprawdzają się też na odsprzędaniu.

Sprzeawał je Javoreczek na allegro. Niestety już ich nie widze od dawna, a też sam bym jeszcze kupił.

Z przeszło dwudziestu kondów (wszystkie do 100uf) te sprawidziły się zdecydowanie najlepjej.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.