Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  722 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

Mam odtwarzacz RCD-12, no już prawie 9 lat. Wszystko do tej pory było ok. Niedawno zaczął się problem. Po wrzuceniu płyty, mieli, szuka i wypluwa na zewnątrz. Próbowałem różnych płyt ale wciąż to samo. Dałem go do przeczyszczenia, po tym dalej to samo. Myślicie że laser padł? Podobno laser i napęd jest od sony. Nie wiem ile to będzie kosztować, jeśli drożej niż nowy compact to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, McKrisu napisał:

Myślicie że laser padł? Podobno laser i napęd jest od sony. Nie wiem ile to będzie kosztować, jeśli drożej niż nowy compact to bez sensu.

To na pewno laser i na pewno nie kosztuje tyle, co nowy odtwarzacz, ale na rynku jest tyle podróbek marnej jakości, że ciężko trafić egzemplarz działający bez zastrzeżeń, który pożyje więcej niż kilka miesięcy...

4 godziny temu, MarcinStereo napisał:

Zadzwoń albo napisz do AudioKlan, oni serwisują Rotela.

To rozwiązanie może być już dużo bardziej kosztowne (kilkadziesiąt razy więcej od samego lasera na wolnym rynku), ale można mieć nadzieję, że założony laser będzie oryginałem, który parę lat podziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, McKrisu napisał:

Mam rozumieć, że serwisy używają tanich zamienników słabej jakości? Dlaczego nie stosują oryginalnych części takich jakie zostały użyte. Przecież to nie jest klocek za parę złotych z marketu.

Bo nie wiedzą co dostaną od dostawcy, rynek jest pełen nierozróżnialnych podróbek... rotel kupuje od producenta, serwisy od hurtowni, głównie zagranicznych internetowych, z resztą w stacjonarnych jest to samo, znaczy z reguły nie ma tego samego, ale mogą zamówić 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtam wszystkich, to mój pierwszy post w tym temacie. Stoję przed dylematem zakupu pierwszego wzmacniacza Rotela. Po tygodniu poszukiwań wszystkiego co mam w okolicy 100km, wybieram pomiędzy RA-2020 z poprzedniej epoki, a RB960BX+RC960BX. Pierwszy jest w cenie 1500zł, drugi zestaw końcówki z przedwzmacniaczem sprzedający wycenia na 2000zł. Jestem jeszcze przed odsłuchem, jednak chciał bym zasięgnąć porady, który z tych sprzętów będzie grał lepiej i czy są one warte tych cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, adies napisał:

wybieram pomiędzy RA-2020 z poprzedniej epoki, a RB960BX+RC960BX

Ja bym powiedział, że obydwa strzały chybione... O ile RA-2020 nie słyszałem, to jest to sprzęt już prawie napewno wymagający remontu, jeśli po takimś już nie jest (tu jeszcze zależy, jak zrobionym...). Za to te modele RC i RB słyszałem - pre jest bardzo fajne (konstrukcyjnie niemal identyczne, jak RC-980BX), ale końcówka jest bardzo bardzo kiepska i niema nic wspólnego z tym, z czego Rotel jest znany: to straszny muł niemal totalnie pozbawiony dynamiki grający jak zza grubego koca. Druga sprawa, to cena, jaką sobie te życzy sprzedawca - myślę, że jak dobrze poszukasz, to kupił byś w tym pułapie RC-960BX + RB-980BX, jaki to "zestaw minimum" bym zalecał. RB-960BX ewentualnie można ratować jasnymi RC-970BX/971, ale efekt i tak będzie gorszy od wzmaków zintegrowanych RA-980BX/985, a może i nawet od RA-972...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, mol01 napisał:

Ja bym powiedział, że obydwa strzały chybione... O ile RA-2020 nie słyszałem, to jest to sprzęt już prawie napewno wymagający remontu, jeśli po takim nie jest (no i jeszcze zależy, jak zrobionym...). Za to RC i RB słyszałem - pre jest bardzo fajne, ale końcówka jest bardzo bardzo kiepska i niema nic wspólnego z tym, z czego Rotel jest znany: to straszny muł niemal totalnie pozbawiony dynamiki grający jak zza grubego koca. Druga sprawa, to cena, jaką sobie te życzy sprzedawca - myślę że jak dobrze poszukasz, to kupił byś w tym pułapie RC-960BX + RB-980BX jaki "zestaw minimum" bym zalecał.

Dzięki za poradę. W takim razie zaoszczędzę trochę czasu na jeżdżeniu na odsłuch :D. Co do RA-2020 wnętrze wygląda na dziewicze. Remont zabytków nie jest mi rzeczą obcą :). Rozejrzę się za zaproponowanym zestawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, adies napisał:

Dzięki za poradę. W takim razie zaoszczędzę trochę czasu na jeżdżeniu na odsłuch :D. Co do RA-2020 wnętrze wygląda na dziewicze. Remont zabytków nie jest mi rzeczą obcą :). Rozejrzę się za zaproponowanym zestawem.

słuchaj kolegi mol01 🙂 pamiętaj tylko, że 960/980/985 też może wymagać pewnych prac ale na pewno mniejszych niż 2020. Jest jeszcze jedno ważne pytanie: jakie kolumny ma to napędzać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.02.2022 o 19:45, Kroczek3 napisał:

słuchaj kolegi mol01 🙂 pamiętaj tylko, że 960/980/985 też może wymagać pewnych prac ale na pewno mniejszych niż 2020. Jest jeszcze jedno ważne pytanie: jakie kolumny ma to napędzać ?

Wiekowy sprzęt zawsze wymaga nieco zainteresowania. Aczkolwiek ponad 10 lat temu zakupiłem wzmacniacz Universum V3297. Obecnie ma już ponad czterdzieści lat, w zasadzie do dziś nie wymagał niczego prócz wyczyszczenia z kurzu i brudu. Nawet żaden potencjometr nie zatrzeszczał, a kupiłem go w stanie nieznanym wprost z niemieckiej wystawki. No raz spłonął jeden tranzystor w końcówce mocy, ale nie miało to związku z wiekiem :D.

 Co do kolumn to są to Magnaty Transpuls 1500, w innym temacie szukałem do niego wzmacniacza, jednak większość propozycji wykracza poza obecny budżet, natomiast wygląd sprzętów NADa okazał się jednak przeszkodą nie do przeskoczenia. Szukając dalej natrafiłem na opisy wzmacniaczy Rotela. Wszystko wskazuje, że urządzenia z lat 90 i 80 mogą zagrać tak jak tego oczekuje. Niestety pozostaje mi jedynie zakup na podstawie opinii z forum. W najbliższym otoczeniu za wiele do wyboru nie ma, a transportowanie kolumn tego gabarytu, po całym kraju w celu odsłuchu na poszczególnych wzmacniaczach może być kłopotliwe :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.02.2022 o 22:39, adies napisał:

Nawet żaden potencjometr nie zatrzeszczał

A w Rotelu to niemal pewne, że będziesz musiał zacząć od czyszczenia potencjometrów i przełączników nawet w serii 900 (nawet jak nie trzeszczą, to ich wyczyszczenie czasami może zaskoczyć poziomem zmian w brzmieniu), zaś w klockach z lat 70/80 (RA-2020 to 78 rocznik) z niższej półki dojdą wyschnięte kondy, zużycie mechaniczne styków itp.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

posiadam obecnie zestaw RC-1090 i RB-990BX, który gra z Dynaudio Audience 72, no i przymierzam się powoli do jakichś zmian - w pierwszej kolejności myślę o wymianie końcówki ;).

Czy według Was zmiana na RB-1090 lub 1592 (tutaj koszt sporo większy, ale jednak łatwiej dostępny) to dobry krok, który zrobi różnicę? Oprócz samej poprawy brzmienia zależy mi też na tym, aby przy niskich poziomach głośności grało to trochę bardziej z życiem - teraz słyszę lekkie niedostatki w dołach szczególnie. 

Mniej kosztowną alternatywą mogłyby być rb-1082 lub 1582, no ale jeżeli modele wyższe zrobią różnicę to wolałbym chyba dołożyć ;). Całość w niedługim czasie będzie grała w pokoju lekko ponad 40m2, a po zmianie końcówki będę się też przymierzał do wymiany głośników, może na coś Dynaudio z serii Contour.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, pinu napisał:

Oczywiście  w miejsce RB-1592 chodziło mi o RB-1590, a w miejsce RB-1082 o RB-1080, te końcówki numeracji czasami się mieszają 😉 A niestety nie mogłem już edytować posta.

Różnica między rb-1080 a 1090 jest jak stąd do Adis Abeby, ta pierwsza to uczciwe hi-fi, druga to wstęp do hi-endu. Miałem obie, wiem co mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MarcinStereo napisał:

Witam, czy są tu osoby mające doświadczenie z klockami Rotela i monitorami Dynaudio? 

A czym miałyby się różnić dynaaudio od innych monitorów podobnej klasy? Każde głośniki dobrze reagują na mocne wzmaki, a słabe je przyprawiają o czkawkę, chyba że mówimy o tubowych zestawach, które są przeznaczone do jednolampowych wzmaków i  raczej jest to "oryginalne" brzmienie, nie dla wszystkich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Leszek67 napisał:

Mógłby ktoś podzielić się doświadczeniami z końcówka mocy RB-1590. Chodzi mi też o odniesienie do RB-1552/82 Mk2

Powyżej masz porównanie rb-1080 i rb-1090, nie licz na to, że ktoś tu porównywał te nowsze końcówki, bo nie znam nikogo z forum, kto by miał choćby topową końcówkę z serii 10xx... mogę też powtórzyć że różnica w brzmieniu jest co najmniej taka jak w wymiarach i wadze 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam RB-1552 mk2, teraz mógłbym sobie pozwolić na zmianę na RB-1590. Pokój 24 m2. Przedwzmacniacz bym zostawił (RC 1572), Jest niezła cena na 1590, tylko czy przedwzmacniacz nie będzie wąskim gardłem. Kolumny to PSB Imagine XT2. Teraz dźwięk jest ok, przy głośniejszym odsłuchu dźwięk przestaje być rozdzielczy. No i czy to jest brak mocy, może też kolumny/pokój ( nieźle go wytłumiałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Leszek67 napisał:

Przedwzmacniacz bym zostawił (RC 1572), Jest niezła cena na 1590, tylko czy przedwzmacniacz nie będzie wąskim gardłem. Kolumny to PSB Imagine XT2. Teraz dźwięk jest ok, przy

Ja bym powiedział, że to pre już jest wąskim gardłem - niedawno była tu mowa o jego konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, mol01 napisał:

Ja bym powiedział, że to pre już jest wąskim gardłem - niedawno była tu mowa o jego konstrukcji.

Dokładnie, jak jest dobra cena, to końcówkę bym brał, ale polował na lepszy pre, bo np rc-1070 był beznadziejny, oferował płaski, nudny dźwięki, gorszy niż z integry ra-1070, która z kolei jest bardzo udana. Dzielenie ma sens od pewnego pułapu jakościowego poniżej którego to tylko mnożenie bytów. Mimo że masz mały pokój dobra końcówka zagra lepiej też w mikroskali, jak masz kasę i miejsce, to kupuj i się delektuj dorosłym brzmieniem za 1/2 ceny szanowanych hi-endowych marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Leszek67 napisał:

Dzięki za wskazówki.

Jutro jadę na odsłuch. Pokombinuję z różnymi konfiguracjami. Choć teraz po dobraniu kabli głośnikowych obecny zestaw gra naprawdę fajnie. Jedyne to jak pisałem wyżej przy większych głośnościach brakuje przejrzystości.

Może też brakować naturalności, w tym temacie w tanich preampach rotela jest trochę braków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po pierwszym odsłuchu. Oczywiście ból głowy jeszcze większy. Najpierw słuchałem identycznego zestawienia jakie mam w domu (RCD1572, RC1572, RB1552mk2, kolumny PSB Imagine XT2). Tu od razu "delikatny" problem - w pomieszczeniu odsłuchowy zestaw generował niebotyczne ilości basu (takiego wylewającego się) ze słabą kontrolą. U mnie jest kontrola, punktowo, sprężyście ale i przyjemne mruczenie kiedy trzeba. Po kilku minutach zmieniliśmy końcówkę mocy na RB1590. Różnica w mocy na papierze ponad 2 krotna, ale nie było tego bardzo czuć, owszem więcej, ale tak o 5-7 jednostek na wyświetlaczu.

Było troszeczkę bardziej selektywnie, troszkę więcej przestrzeni i odniosłem wrażenie, że tony wysokie są bardziej eksponowane. Ponieważ ten bas mocno zaciemniał warunki odsłuchu zmieniliśmy kolumny na B&W 603 s2 ( mam w domu ich jakąś tam poprzednią wersję 683 s2). Teraz bas był ogarnięty, ale i tak sporo, ale pod kontrolą) . Pierwsze spostrzeżenia potwierdziły się.

Jak dla mojego ucha nie jest to duża różnica ( gdzieś na poziomie zamiany kabli o w miarę zbliżonej charakterystyce).

Dylemacik, czy warto dokładać co najmniej 2 razy tyle kasy co obecny piecyk.

Żeby dokładniej przetestować wypożyczyłem do domu. Pewnie dopiero jutro będę mógł się pobawić. Klamot starsznie ciężki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Leszek67 napisał:

Różnica w mocy na papierze ponad 2 krotna, ale nie było tego bardzo czuć, owszem więcej, ale tak o 5-7 jednostek na wyświetlaczu

Cóż, kolejny raz powtórzę z uporem maniaka, że moc nie idzie w parze z głośnością - może się objawiać w dynamice, kontroli, rozdzielczości i wielu innych aspektach, ale nie należy oczekiwać, że dwa razy mocniejszy wzmak zagra dwa razy głośniej - co najwyżej później "kolumny" zaczną charczeć (czyli tak naprawdę wzmak na wyższej mocy będzie wpadał w przester), ale nawet sama logarytmiczna charakterystyka ludzkiego ucha będzie sprawiać, że im wyższa głośność tym mniejszy jej przyrost będziemy odczuwać...

5 godzin temu, Leszek67 napisał:

Jak dla mojego ucha nie jest to duża różnica ( gdzieś na poziomie zamiany kabli o w miarę zbliżonej charakterystyce).

Pomijając obce i nie koniecznie preferowane warunki akustyczne odsłuchu obstawiam, że to pre był tu wąskim gardłem (o ile obydwie końcówki grały z tym kombo RC/RCD-1572) i dlatego różnica była niewielka - z innym preampem napewno byłaby znaczniejsza, a już napewno zmiana preampu dała by znaczniejszą różnicę niż zmiana końcówki w tym konkretnym przypadku.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie śmieszy jak ludzie piszą "na co komu 200-300W końcówka mocy do domu - z taką mocą to koncert można zrobić... mam 60W integrę i w zupełności mi wystarcza...". Może i można zrobić "koncert" na sali gimnastycznej z 300W końcówki, ale z koncertowymi wysokoefektywnymi kolumnami - jak byś zastosował domowe kolumny, to na takiej powierzchni zagrało by to znacznie ciszej niż ta 60W integra w 30m salonie. Tak samo i 300W końcówka z ciężkimi do napędzenia kolumnami może zagrać ciszej niż 30W lampowiec z wysokoefektywnymi w tym samym pomieszczeniu... A do tego trzeba jeszcze dodać często różną metodologię pomiarów producentów i podawanie mocy przy różnym poziomie zniekształceń - czasami 300W końcówka na papierze na mniej mocy niż inna zdeklarowana na papierze jako 120W.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.