Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Chłopaki .

Wyprzedaje kolekcje .

Jeśli czegoss szukacie ,pytać .

MOże będę miał/ . A wole a by w dobre ręce sie dostało .

Pozdrawiam .

 

Mam nadzieję, że jeśli to możliwe to zostawisz sobie choć jeden magnetofon. Widzę że nawet Akai "Pro" idzie "pod młotek" - to chyba jedyny sensowny Akai (2track)

 

Wojtek41->

Nowe taśmy z aktualnej produkcji RMGi można kupić w niemieckim sklepie internetowym Thomann

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - Łotewski dystrybutor RMGi wystawia też aukcje na Eayu.

 

Sklepy z taśmami z nowej produkcji są dość drogie, lepiej rozejrzeć się po portalach aukcyjnych za nieużywanymi taśmami. Jest quanteguy 632 na allegro, czasem też pojawia się PER528 wystawiana w sporych ilościach przez Polskie Radio.

 

PS.

Piękny ten G36, a ja jak zwykle spłukany... muszę jeszcze trochę poczekać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szerszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może podać namiary na sklepy z taśmami..?

 

Znalazłem kiedyś dość ciekawy sklep niemiecki, Darklab Magnetics - www.darklab-magnetics.de , nie kupowalem niczego stamtad, ale moze warto, bo asortyment mają szeroki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kiedyś dość ciekawy sklep niemiecki, Darklab Magnetics - www.darklab-magnetics.de , nie kupowalem niczego stamtad, ale moze warto, bo asortyment mają szeroki...

 

No proszę, mają nawet talerze na taśmę z uniwersalnymi adapterami NAB/AEG za 24EUR - Fajna sprawa dla tych którzy nie mają możliwości wykonania ich samemu.

SM468 740m w niezłej cenie na rdzeniu nabowskim... Trzeba ich będzie zapytać czy akceptują Pay-Pal`a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asotryment nawet niezły, ale dochodzi jeszcze koszt przesyłki, min. 8-10 Euro.

 

Niestety brak w Polsce dystrybutora taśm z aktualnej produkcji... a przynajmniej nie wiem żeby taki istniał. Trzeba więc radzić sobie z przesyłkami itp.

Magnetofony szpulowe to dość drogie hobby ale bardzo wdzięczne i ciekawe za razem. Wychodzę z założenia że lepiej zrezygnować z kilku paczek papierosów w miesiącu i zaoszczędzić na taśmę do magnetofonu, po pewnym czasie zbierania kupić większą partię taśm (10szt<) bo w końcu ile ich nagrywamy w miesiącu? Teraz w porywach wychodzi mi jakieś 4-5szt na miesiąc maksimum.

 

Znacie może jakieś porządne techniczne publikacje w języku polskim traktujące o zapisie na taśmie magnetycznej/ poradniki dla techników studyjnych??

 

Ps. Załączam do postu dokładny rysunek mocowania szpuli i samego jej boku - może przyda się komuś kto ma dostęp do materiału i obrabiarki CNC do wykonania sobie szpul albo prostych adapterów NAB (Po przeliczeniu jednostek)[Pomysł Korwina dot. wykonania adapterów NAB z teflonu o którym wspomniano kilka stron wcześniej wydaje się świetny ale ceny teflonowych wałków o wymaganej średnicy nie zachęcają niestety]. Rysunek pochodzi z amerykańskiej książki traktującej o masteringu nagrań i różnych standardach używanych w technice "audio".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13995-0-94141400-1330036404_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasługi należy przypisać Dulonowi to On przysłał do mnie krążek z trzema występami i centralnym otworem 8mm z wycięciami na skrzydełka

idealnie pasujący do pierścienia typu NAB. Metoda korzystania z tego "patentu" jest prosta: na talerzyk przystosowany do mocowania szpul filmówek 1) nakładamy krążek teflonowy, 2)na krążek nakładamy szpulę NAB, 3) na szpulę NAB i krążek teflonowy nakładamy cienki [1mm] krążek plastikowy o średnicy około 100mm z centralnym otworem 8mm i trzema wycięciami, 4)przekręcamy skrzydełka 5)i po bólu nawet nie drgnie

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> szerszy - brak dystrybutora:

a kto dziś jeszcze używa takich maszyn - chyba tylko jakieś "dinozaury" jak my, obecni na takich i podobnych forach; żeby dystrybutor miał rację bytu, to musi byś jakieś minimum opłacalności - popyt na tego rodzaju "wynalazki" jest chyba znikomy w stosunku do ogółu branży audio/rtv.

 

Zmodyfikowałem wskaźnik przesterowań na +1dB, +3dB i +5dB. Na razie jest to koncepcja. Trzy diody LED na płytce oddzielnie dla każdego kanału.

Przy odtwarzaniu jaka jest różnica - na wskaźniku jest -2 (chyba jednak VU a nie dB) a świecą się diody +1 i +3dB (ustawiane wcześniej sygnałem jednostajnym).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez geelo07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na lepszy pomysł - zamiast żarówek sygnalizujacych tryb pracy przy zapisie (te czerwone podświetlane plastiki nad wskaźnikami poziomu) wstawiłem LED-y +1,+3 i +5db, natomiast za te żarówki wstawiłem także LED-y w miejsce dawnych wskaźników przesterowań. Nie wygląda to źle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez geelo07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet wtedy kiedy jest pity w dużych ilościach, nie lubię diod LED zwłaszcza wtedy, kiedy mają zastępować wskaźniki wysterowań.Przeróbka połowiczna może prosta i wygodna, zamienia oryginalny stary sprzęt w zmodernizowany dziwoląg. Obrałem inną metodę polegającą na zbieraniu części z magnetofonów stacyjnych i montaż układu elektronapędowego od zera [talerze na bobinki - 220 -265 - 300 mm] [ przesuwy 9.5 / 19.04 / 38.1 / 76.2 cm/sek] wymienne bloki głowic [kasująca - nagrywająca - odtwarzająca] mono [jednośladowa] stereo [dwuśladowa] stereo [czterośladowa]. Nie mam bladego pojęcia ile mi czasu zajmie zgromadzenie części.Ale jeżeli coś będzie nie tak to żal będę miał jedynie do samego siebie a nie do nieznanego mi konstruktora.

Pozdrawiam

Zbyszek

Widziałem u Mistrza tak zrobione od podstaw Ampex-y, że te amerykańskie w stanach do pięt im nie sięgają. Szalone marzenia się udzielają, a to że akurat na mnie padło uważam za niesamowite szczęście

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowane przeze mnie LED-y nie zastępują wskaźników wysterowania, tylko je uzupełniają. Wskaźniki wychyłowe w Koncercie nie pokazują raczej wartości szczytowych sygnału (takie cechuje się w dB). Wskazują one średni poziom sygnału i powinny być oznaczone VU. Piszę to na podstawie żmudnych obserwacji i prób oraz porównania odtworzenia tego samego nagrania na Koncercie i Philipsie. Zamontowałem owe LED-y po to, aby mieć lepszy "obraz sytuacji" podczas nagrywania na taśmę. Koncert ma niesamowity zapas wzmocnienia toru fonicznego (sinusoida zniekształca się dopiero przy wartości 4,8V na wyjściu monitor, wejście uniwersalne; oczywiście sygnał nagrany na taśmę przesterowuje się wcześniej). Zamontowany fabrycznie wskaźnik przesterowań +5dB jest bardzo pomocny, ale korzystająć tylko z niego nie wiadomo było, jak daleko jesteśmy "od ściany". Zamontowany przeze mnie układ redukcji szumów + te wskaźniki LED razem "pomagają sobie" - mogę trochę obniżyć poziom zapisu, a owe LED-y pokazują mi, ile mam jeszcze "zapasu". Takie "pomocnicze" linijki LED dodane do wskaźników VU widziałem w kilku kaseciakach. Poza tym, żarówki w Koncercie podłączone są pod ten sam zasilacz, co układy foniczne, więc teraz jest on trochę odciążony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez geelo07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądam się za słuchawkami - AKG, tak ok. 200 zł - czy coś przyzwoitego się znajdzie? Wiadomo gdzie, jest wystawione kilkadziesiąt różnych modeli. Mam Philipsy SBC489, ale już swoje odsłużyły (ponad 20 lat).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez geelo07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądam się za słuchawkami - AKG, tak ok. 200 zł - czy coś przyzwoitego się znajdzie? Wiadomo gdzie, jest wystawione kilkadziesiąt różnych modeli. Mam Philipsy SBC489, ale już swoje odsłużyły (ponad 20 lat).

Ostatnio zakupiłem dwie pary nowych słuchawek otwartych "Superlux" - HD668B i HD681. Cena około 100 - 120 zł. Jak na razie jestem b. zadowolony. Wygodne, lekkie i o rewelacyjnym brzmieniu za tą cenę. Mogę polecić z czystym sumieniem. Brzmią podobnie, różnią się wykończeniem i wyposażeniem.

Wojtek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak i kiedy ale innym już teraz je polecam kupię słuchawki radiokomunikacyjne [8 ohm] z mikrofonem różnicowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miałem je w rękach i na głowie są tanie i wręcz rewelacyjne. Mikrofon różnicowy naprawdę likwiduje sprzęganie ich z mikrofonem {dla chętnych 2 x 8 Ohm [typ zamknięty] i 40 Ohm

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam generator - G502 Meratronik (kupiony wiadomo gdzie, "po przejściach", ale udało się go uruchomić; sprawdzany na oscyloskopie); + V640 i wspomniany oscyloskop - teraz będzie można "poszaleć". Na próbę - sygnał podany na Philipsa N7300 i obserwowany na wskaźnikach (tryb monitor tylko - bez nagrywania) - zaczyna opadać dopiero przy ok. 35kHz (!!!).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez geelo07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze - BOMBA!!! Na pierwszy ogień poszła taśma Stilonu PX5005 - więcej nie wejdzie niż ok. 15kHz i to obojętnie na jakim poziomie zapisu - 0,-10 czy -20dB. Najpierw generator + V640 na wejście uniwersalne w Koncercie. Pierwsza uwaga - taśma podbija ok. 1dB środek pasma. Test generatorem j/w i w trybach nr off/b/c ( wachnięcia <1dB). Na wyższych częstotliwościach widać regulację bias - +/- ok. 3dB. Następnie "na biegu" nagranie jakiejś stacji radiowej z tunera - efekt też super. Dźwięk czysty - z redukcją szumów jeszcze lepiej. W trybie B jak i C żadnego "oddychania" czy też "pompowania" dźwięku". Wmontowane LED-y pomagają ustawić precyzyjnie poziom zapisu. Regulacja biasem bardzo pomaga. Porównując wrażenia odsłuchowe (monitor) przed i po taśmie, to dźwięk nagrany jest jakby trochę przyjemniejszy dla ucha (na wejściu bardziej "suchy"). Podsumowując - warto było prawie 2 m-ce spędzić na poprawianiu tej maszyny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w tym wątku ktoś podawał schemat/opis do redukcji za mocnego sygnału wychodzącego ze złącza chinch np. cd do wejścia/nagrywania din w magnetofonie - bardzo proszę o powtórkę bo nie mogę się dokopać :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz to prosze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Ostatnio nabyłem trochę sprzętu audio z lat 70 i 80-tych, a teraz przyszła kolej na magnetofon szpulowy. I tu mam problem, gdyż poszukuję dobrego fachowca który wyregulowałby i ogólnie doprowadził do porządku ów magnetofon. Pytam wkoło znajomych i nieznajomych i nikt nie może mi pomóc. Mieszkam w trójmieście w okolicy Gdyni. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc byłbym bardzo wdzięczny...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->musiko -

wartości rezystorów podane na tym przykładzie nie są krytyczne; na złączach cinch liniowych występuje sygnał foniczny o napięciu rzędu setek mV (100, 300, 460, 580, 700 - wartości przykładowe, aż tak duże rozbieżności tu występują) . Natomiast wejście DIN w magnetofonie ma czułość rzędu kilku mV (wyjście DIN podobnie jak w cinch). W każdym bądź razie są to setki kiloomów ( np. 330k, ale też 910k; też spory rozrzut). Wszystko zależy od wewnętrznej konstrukcji układów fonicznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorobiłem we/wy cinch w Koncercie; dla chętnych - też kilka godzin zabawy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez geelo07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze - BOMBA!!! Na pierwszy ogień poszła taśma Stilonu PX5005 - więcej nie wejdzie niż ok. 15kHz i to obojętnie na jakim poziomie zapisu - 0,-10 czy -20dB. Najpierw generator + V640 na wejście uniwersalne w Koncercie. Pierwsza uwaga - taśma podbija ok. 1dB środek pasma. Test generatorem j/w i w trybach nr off/b/c ( wachnięcia <1dB). Na wyższych częstotliwościach widać regulację bias - +/- ok. 3dB. Następnie "na biegu" nagranie jakiejś stacji radiowej z tunera - efekt też super. Dźwięk czysty - z redukcją szumów jeszcze lepiej. W trybie B jak i C żadnego "oddychania" czy też "pompowania" dźwięku". Wmontowane LED-y pomagają ustawić precyzyjnie poziom zapisu. Regulacja biasem bardzo pomaga. Porównując wrażenia odsłuchowe (monitor) przed i po taśmie, to dźwięk nagrany jest jakby trochę przyjemniejszy dla ucha (na wejściu bardziej "suchy"). Podsumowując - warto było prawie 2 m-ce spędzić na poprawianiu tej maszyny.

 

Miło poczytać, że odnosisz sukcesy w modyfikacji Koncerta. Przy jak dużym spadku napięcia wyjściowego uzyskałeś te 15khz? -3dB czy więcej?. Rozumiem, że pomiar wykonałeś przy prędkości 19.05 cm/s.

Widzę, że wzbogaciłeś swój sprzęt o większą ilośc wyrobów Meratronika, podziwiam ich sprzęt pomiarowy. Potrafi trzymać założone parametry po trzydziestu latach! (Mój kuzyn był tam inżynierem w dziale projektów i wdrazania do produkcji nowych wyrobów. Pracował przy projekcie V640 i kilku innych "wynalazków")

 

PS. Znalazłem jeszcze jednego dystrybutora taśm RMG tym razem na USA.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Śmieszne, że pojedynczą sztuke taśmy czy to Sm911 czy LPR35 z przesyłką można u niego kupić taniej niż u "Łotyszów"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geelo07 - dzięki za informacje, czy dobrym wyjściem byłoby zamontowanie jakiejś peerki - jeżeli taką o tych wartościach dostanę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geelo07 - dzięki za informacje, czy dobrym wyjściem byłoby zamontowanie jakiejś peerki - jeżeli taką o tych wartościach dostanę ?

nie jest to konieczne; najlepsze byłoby podanie sygnału znamionowego na wejście tego urządzenia (nie wiem jakiego), w którym chcesz dorobić to wyjście DIN i zmierzenie tegoż sygnału na wyjściu, później odpowiednie przeliczenie o ile należy go zmniejszyć i dobór odpowiedniej rezystancji; można próbować też "na czuja" i słuchać w podłączonym do tego gniazda urządzeniu (też nie wiem jakiego), czy sygnał jest już na odpowiednim poziomie; można posłużyć się dowolnym potencjometrem - będzie łatwiej eksperymentować, z tym że na stałe najlepiej wlutować rezystory o przyzwoitej tolerancji (<10%; a najlepiej sprawdzić omomierzem kilka sztuk i dobrać te najbardziej zliżone do siebie wartością).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jak dużym spadku napięcia wyjściowego uzyskałeś te 15khz? -3dB czy więcej?. Rozumiem, że pomiar wykonałeś przy prędkości 19.05 cm/s.

Przebadałem posiadane taśmy - Qantegy 632, Maxell UD i ową Stilon PX5005 i we wszystkich przypadkach uzyskałem podobny wynik - przy poziomie zapisu -10 dB lekki spadek sygnału zaczyna się ok. 12,5/13 kHz. Regulując Biasem mogę "utrzymać"poziom zapisu do 15 kHz i potem już nic nie pomaga - przy 16kHz już jest "cisza". Do spełnienia normy Hi-Fi w magnetofonie wystarczy chyba tylko 14.500 Hz (czasami podają tylko 12500 Hz) jako górna granica spadku charakterystyki przenoszenia przy -3dB. Mój pomiar miał charakter orientacyjny.(V=19cm/s) Sprawdziłem też górną granicę przenoszenia "na sucho" czyli sygnał podany na wejście uniwersalne i zdjęty z wyjścia monitor - przy poziomie 0dB spadek zaczyna się dopiero przy ok. 34 kHz (na wskaźnikach - i trzymają "równo" w całym zakresie przenoszonego pasma). V640 pokazuje spadek -3dB przy ok. 38kHz(!!!).

Czyli podstawowym ograniczeniem jest nośnik - przy 38cm/s można pewnie uzyskać trochę wyższe pasmo przenoszonych częstotliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez geelo07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję serwisówki(kopii) do Koncerta - posiadana przeze mnie pozwala na czytanie tekstu, ale niestety rysunki są słabej jakości, a charakterystyki są całkiem niewidoczne (tą, którą mam znalazłem w internecie, ale ktoś kiepsko się przyłożył do zeskanowania; a może sam miał kiepską kopię). Najbardziej zależy mi na rysunkach charakterystyk odczytu i zapisu. Będę mógł dokonać ostatecznej regulacji i to będzie finał (przynajmniej zima szybko zleciała,:) )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto szuka, ten w końcu może znajdzie - to filtry MPX w modułach Dolby tak skutecznie cięły pasmo. Były "nastawiane" z dużym zapasem chyba. Udało mi się podnieść od 17kHz (-3dB). Jeżeli będzie mało to całkiem usunę te filtry (najpierw jeden tłumił w torze zapisu, a drugi "poprawiał" w torze odczytu). Po regulacji charakterystyk nawet na najmniejszej prędkości efekt jest całkiem przyzwoity, niestety ujawniają się bezlitośnie w tym przypadku wady nośnika (spadki chwilowe sygnału).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez geelo07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś słabo ci to urządzenie pracuje.Podczas prac kalibracyjnych w jednym z moich magnetofonów ,postanowilismy z kolegą ,już po wszystkich regulacjach sprawdzić na przyrządach ,co magnetofon rzeczywiście może.Był to Revox PR99 MkII.Używaliśmy generatora ,jakiejś pospolitej taśmy basf ,a wynik obserwowalismy na ekranie oscyloskopu.

Okazało się ,że spadek o 3db zaczyna się nieco ponad 30khz.To na prędkości 19,05cm/sek.Więcej pomiarów nie robiłem,ale to może da ci poziom odniesienia,co zbroiłeś w swoim koncercie.Nawet mój najstarszy czterośladowy Philips nagrywa tak dobrze,że prawie nie da się odróżnić zródła od zapisu.O dwuśladach nawet nie ma co wspominać.Największym problemem nie jest jakość zapisu,tylko brak aż tak dobrego zródła.Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się nagrać na taśmę sygnał 30kHz? I tak tego nie słyszymy. Rzadko kto słyszy powyżej 15kHz (wyżej tylko szum). Choć i pąd podkładu też pewnie zostawia jakiś ślad na taśmie - to przeważnie ok. 100kHz. U mnie pasmo tłumią filtry MPX - wydawało mi się, że skoro są strojone na 19 kHz to tłumienie zacznie się ok. 18kHz a nie przy 15-stu. Dla ciekawości spróbuję je wymontować i zbadać, jak wysoko da się "wyciągnąć" zapisując sygnał na taśmę(pisałem już, że podając sygnał na wejście uniwersalne i zbierając go z wyjścia monitor (bez nagrywania) bez przeszkód dochodzi się do ok. 35kHz, a wskaźniki "stoją równo" w całym paśmie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Udało się nagrać na taśmę sygnał 30kHz? I tak tego nie słyszymy. Rzadko kto słyszy powyżej 15kHz (wyżej tylko szum). Choć i pąd podkładu też pewnie zostawia jakiś ślad na taśmie - to przeważnie ok. 100kHz. U mnie pasmo tłumią filtry MPX - wydawało mi się, że skoro są strojone na 19 kHz to tłumienie zacznie się ok. 18kHz a nie przy 15-stu. Dla ciekawości spróbuję je wymontować i zbadać, jak wysoko da się "wyciągnąć" zapisując sygnał na taśmę(pisałem już, że podając sygnał na wejście uniwersalne i zbierając go z wyjścia monitor (bez nagrywania) bez przeszkód dochodzi się do ok. 35kHz, a wskaźniki "stoją równo" w całym paśmie).

 

Coraz mniej mam czasu na siedzenie na forum niestety.

Zgadzam się z Markiem, że uzyskany przez Ciebie wynik nie jest powalający dla magnetofonów szpulowych, możliwe że zastosowałeś niewłaściwy poziom odnesienia w swoich pomiarach "Via Tape". Dlatego min zadałem pytanie przy jakim spadku napięcia wyjściowego odczytałeś swoje 15khz.

Załączam opis zaczerpnięty z instrukcji serwisowej magnetofonu akai mówiący o tym jak wykonać właściwie pomiar charakterystyki przenoszonych częstotliwości "po taśmie"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szerszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.