Skocz do zawartości
IGNORED

Klon SOHA II - zamawiamy płytki


Robertinus

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje Nick30,

.. cieszę się że udało Ci się uruchomić wzmacniacz :)

U mnie od dawna siedzą lampy zbliżone brzmieniem do 6n6p, z mianowicie E80CC.

Osobiście uważam że te lampy są wprost stworzone do tego wzmaka.

Dla 6N6P dobrze jest zastosować większe kondensatory filtrujące w zasilaniu żarzenie

(o czym Ci pisałem na priva), optymalnie 2 po 2200uF.

Częste załączanie się układu Epsilon może być też spowodowane za małą wartością rezystorów wejściowych,

w oryginale jest 33k, ja stosuję obecnie 47k.

 

Miłego słuchania:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czekam mnie nocne składanie Sohy.

J1 AC 14,0

J2 AC -15,32

H-12 - 12,3

J3 - 23V

 

Czy mogę włożyć zwory do J1 i J2?

I jakie napięcia mam pomierzyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czekam mnie nocne składanie Sohy.

J1 AC 14,0

J2 AC -15,32

H-12 - 12,3

J3 - 23V

 

Czy mogę włożyć zwory do J1 i J2?

I jakie napięcia mam pomierzyć?

 

 

J1 i J2 -tak, z tym, że powinieneś chyba lepiej wyregulować napięcia +/-15V.

Napięcie żarzenie może być, za to napięcie po powielaczu stanowczo za niskie...

powinno oscylować wokół 105V.

Przed włożeniem zwory J3 oczywiście rozładuj kondensator 100uF/400V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J1 i J2 -tak, z tym, że powinieneś chyba lepiej wyregulować napięcia +/-15V.

Napięcie żarzenie może być, za to napięcie po powielaczu stanowczo za niskie...

powinno oscylować wokół 105V.

Przed włożeniem zwory J3 oczywiście rozładuj kondensator 100uF/400V.

TZN że muszę łożyć zworki J1 i J2 i regulować P2L i P2R do 15 V. No to lece.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam

Czy znajdzie się ktoś chętny do przetłumaczenia na język łopatologiczny?

 

1.

Bufory

Ten rozdział zakłada, że masz połączony układ zabezpieczający z buforami. Nie należy podłączać słuchawek.

Opisane czynności należy wykonać w miarę szybko

Umieść DMM ze skalą do 3V na R10L.

Włączyć zasilanie i wyregulować P2L do właściwej wartości.

Użyj tej formuły do obliczenia I q = V R10 2.2.

Na przykład, jeśli ustawisz 220mV to I będzie ok. 100mA.

Wyłącz zasilanie i niech zasilacz się rozładuje

Podepnij DMM do R10R i powtórz proces regulując P2R tak, by prąd był taki sam w obu kanałach.

Projekt zakłada prąd100mA, ale powinien być szeroki zakres regulacji.

Po ustawieniu prądu wyłącz zasilanie i po kilkunastu sekundach włącz go ponownie zwracając uwagę na zwłokę załączenia przekaźnika. Należy słuchać przekaźnika, kliknie po około 10-30s, wskazując, że oba kanały mają stabilizację DC „0” na wyjściu. W celu zmiany czasu zadziałania przekaźnika należy dobrać rezystor R5E.

 

 

2.

Ustawianie prądu dla układu wejściowego

Ustaw zakres DMM na 3V i dołącz do R6L. Reguluj P1L aż pojawi się żądany wynik. Typowa wartość to 2mA.

Za pomocą tego wzoru: I t = V R6 / 200.

Na przykład, aby uzyskać 2mA na VR6 będzie to około 400mV, dla 2,2mA będzie to 440mV itd.

Tak samo postąp dla R6R regulując P1R.

Ponownie skontroluj i ewentualnie skoryguj napięcie na TB + L i TB + R. Powinno ono wynosić co najmniej 60V. Wyższe jest ok.

Różnica Napięć między TB + L i TPL (lub TB + R i TPR) powinna wynosić około 19V. Jeśli tak jest to na tym kończymy regulację.

Jeśli nie, sprawdzić ponownie napięcie na R6, aby upewnić się, że w obwodzie płynie właściwy prąd, np. 2mA.

Te różnice napięcia nie muszą być dokładne. Około 19V jest wystarczająco dobrze.

 

 

Z góry dziękuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

Bufory

- (stopień wejściowy - na lampach)

 

 

Ten rozdział zakłada, że masz połączony układ zabezpieczający z buforami. Nie należy podłączać słuchawek.

-(masz poprawnie zmontowany również układ opóźniająco zabezpieczający z przekaźnikiem)

 

 

Opisane czynności należy wykonać w miarę szybko (ale bez przesady, chodzi o to, że po włączeniu wzmaka, zanim wyregulujesz prądy nie nastąpiły przeciążenia wywołane niekorzystnym wstępnym położeniem suwaków potencjometrów)

 

Umieść DMM ze skalą do 3V na R10L.

-(DMM to nic innego jak digital multimetr, np. typowy Metex lub inny cyfrowy miernik. W tym wypadku jego zakres ma być ustawiony na 3V, oczywiście może być i 4 lub 5V, zależy jaki jest podział na przełączniku zakresów pomiarowych miernika. Obie sondy tak ustawionego miernika umieścić na rezystorze R10L)

 

 

Włączyć zasilanie i wyregulować P2L do właściwej wartości. (to pewnie jest jasne)

 

Użyj tej formuły do obliczenia I q = V R10 2.2.

-(pod spodem masz pełne info)

 

 

Na przykład, jeśli ustawisz 220mV to I będzie ok. 100mA.

-(ustawianie prądu spoczynkowego - w tym wypadku - lewego kanału na 100mA, czyli na rezystorze R10L ustaw napięcie 220mV - zakładam, że zastosowałeś rezystor 2,2R, jeśli jest to rezystancja 2R to ustaw napięcie 200mV, jeśli zaś rezystor ma np. 3,3R to ustaw napięcie 330mV itd.)

 

 

Wyłącz zasilanie i niech zasilacz się rozładuje

-(odpłynie napięcie z kondensatorów elektrolitycznych)

 

 

Podepnij DMM do R10R i powtórz proces regulując P2R tak, by prąd był taki sam w obu kanałach.

-(to samo co wyżej, ale dla prawego kanału, oczywiście włącz ponownie zasilanie wzmaka)

 

 

Projekt zakłada prąd100mA, ale powinien być szeroki zakres regulacji.

-(z doświadczenie wiem, że nawet bez pośpiechu regulowany wzmak, testowany w obu skrajnych położeniach potencjometrów prądu spoczynkowego nie ulegał awarii - możesz więc się aż tak bardzo nie spieszyć z regulacjami)

 

 

Po ustawieniu prądu wyłącz zasilanie i po kilkunastu sekundach włącz go ponownie zwracając uwagę na zwłokę załączenia przekaźnika. Należy słuchać przekaźnika, kliknie po około 10-30s, wskazując, że oba kanały mają stabilizację DC „0” na wyjściu. W celu zmiany czasu zadziałania przekaźnika należy dobrać rezystor R5E.

-( jeśli przekaźnik załączy się oznacza to,że obie końcówki mocy mają "0" na wyjściu, tak ma być, jest to poprawne. Zmiana rezystora R5E zmienia stałą czasową układu R-C, to reguluje czas zwłoki zadziałania przekaźnika wyjścia słuchawkowego, na początek nie zawracaj sobie tym głowy - odpal wzmak być mógł słuchać... kosmetykę zostaw na koniec)

 

 

 

2.

Ustawianie prądu dla układu wejściowego

Ustaw zakres DMM na 3V i dołącz do R6L. Reguluj P1L aż pojawi się żądany wynik. Typowa wartość to 2mA.

-(oczywiście lampy mają być w podstawkach i WŁAŚCIWIE! żarzone.)

 

 

Za pomocą tego wzoru: I t = V R6 / 200.

-(całość masz linijkę niżej)

 

 

Na przykład, aby uzyskać 2mA na VR6 będzie to około 400mV, dla 2,2mA będzie to 440mV itd.

-(jak widzisz wynika to z prawa Ohma, na początek zalecam 2,2mA, czyli ustaw spadek na rezystorze 440mV - na eksperymenty będzie czas później)

 

 

Tak samo postąp dla R6R regulując P1R.

-(czyli teraz prawy kanał tak jak lewy powyżej)

 

 

Ponownie skontroluj i ewentualnie skoryguj napięcie na TB + L i TB + R. Powinno ono wynosić co najmniej 60V. Wyższe jest ok.

-(tak na prawdę co lampa to inaczej, nie przejmuj się nawet kilkudziesięcio woltowymi rozbieżnościami, jeśli różnice między lewym i prawym kanałem będą zbyt duże to zamień lampy, prawdopodobnie przyczyna będzie w nich)

 

 

Różnica Napięć między TB + L i TPL (lub TB + R i TPR) powinna wynosić około 19V. Jeśli tak jest to na tym kończymy regulację.

-(tu uwaga identyczna jak do zdania powyżej - nie przejmuj się odchyłkami, nawet znacznymi tych napięć)

 

 

Jeśli nie, sprawdzić ponownie napięcie na R6, aby upewnić się, że w obwodzie płynie właściwy prąd, np. 2mA.

-(tak, to warto zrobić, jeśli coś się rozjechało, wyreguluj ponownie na ciepłym wzmaku)

 

Te różnice napięcia nie muszą być dokładne. Około 19V jest wystarczająco dobrze. (to by było idealne, ale tak nie musi być, mimo to, wzmak pracuje poprawnie)

 

 

 

 

 

Jako, że technika lampowa nie jest moją mocną stroną (chyba jestem za młody (: ) proszę o skorygowanie moich wypowiedzi dotyczących różnic napięć 19V i 60V. Pisząc powyższe opierałem się na własnych doświadczeniach przy budowie i uruchamianiu tych wzmaków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TPL/TPR to jest w tym wypadku punkt pomiarowy (nie ma ich na pcb) - bezpośrednio na anodzie lampy (noga nr 6)

natomiast TB+L/R to punkty pomiarowe napięcia anodowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Po ponad dwóch latach odpaliłem wreszcie swoją SOHĘ II:) Niestety okazało się że nie mam 3 drobiazgów i jeszcze nie słuchałem wzmacniacza choć wszystkie regulacje odało się przeprowadzić bez problemów. Krótkie pytanie - czy masę układu łaczyć z obudową, przewodem PE trafa i pinem PE gniazda IEC??

img2433gv.jpg

img2434a.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jaki optymalne wartości powinny być ustawione dla e88cc?

Jedyne co należy ustawić to o ile się nie myle żarzenie na 6,3V. Reszta jak w opisie. Napięcie anodowe można ustawić od ok 60-100V i samemu ocenić czy jest różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponad dwóch latach odpaliłem wreszcie swoją SOHĘ II:) Niestety okazało się że nie mam 3 drobiazgów i jeszcze nie słuchałem wzmacniacza choć wszystkie regulacje odało się przeprowadzić bez problemów. Krótkie pytanie - czy masę układu łaczyć z obudową, przewodem PE trafa i pinem PE gniazda IEC??

 

Możesz połączyć masę w okolicy środka PCB poprzez rezystor 10-20R do obudowy.

Wykorzystaj środkowy kołek mocujący PCB, z tym, że na obwodzie otworu do przykręcenia tego kołka jest zapodana masa, proponuję odcięcie znajdującej się tam nitki laminatu i przykręcenie końca rezystora 10-20R, a drugi jego koniec przylutuj obok - do masy pcb.

Do środkowego kołka gniazda IEC możesz podłączyć przewód uziemiający trafo (niebiesko-zielony), raczej nie łącz go do obudowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Luiis

> Do środkowego kołka gniazda IEC możesz podłączyć przewód uziemiający trafo (niebiesko-zielony),

> raczej nie łącz go do obudowy.

 

Czyżby to było zalecenie, żeby nie podłączać PE (środkowego kołka gniazda IEC) oraz ekranu trafa do obudowy?

 

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że to stwarzałoby zagrożenie porażeniem prądem w razie pojawienia się napięcia sieci na obudowie!!! Prawidłowe podłączenie dla SOHA powinno wyglądać tak:

- do obudowy należy solidnie przykręcić śrubę uziemienia z użyciem podkładek zębatych, po miejscowym oczyszczeniu (np. z aluminium trzeba usunąć anodyzację),

- do tejże śruby trzeba przykręcić:

---> przewód PE od środkowego kołka gniazda IEC,

---> przewód ekranu trafa,

---> przewód od masy PCB, za pośrednictwem rezystora 10-20R

 

W przypadku SOHA2mk3 i śruby uziemienia umieszczonej blisko gniazda IEC, ale na dolnej części obudowy, ten przepis skutkuje brakiem jakichkolwiek brumów przy potencjometrze na max.

Polecam wątek "Zasady ekranowania...", gdzie można znaleźć sporo ciekawych rzeczy i linków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Luiis

> Do środkowego kołka gniazda IEC możesz podłączyć przewód uziemiający trafo (niebiesko-zielony),

> raczej nie łącz go do obudowy.

 

Czyżby to było zalecenie, żeby nie podłączać PE (środkowego kołka gniazda IEC) oraz ekranu trafa do obudowy?

 

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że to stwarzałoby zagrożenie porażeniem prądem w razie pojawienia się napięcia sieci na obudowie!!! Prawidłowe podłączenie dla SOHA powinno wyglądać tak:

- do obudowy należy solidnie przykręcić śrubę uziemienia z użyciem podkładek zębatych, po miejscowym oczyszczeniu (np. z aluminium trzeba usunąć anodyzację),

- do tejże śruby trzeba przykręcić:

---> przewód PE od środkowego kołka gniazda IEC,

---> przewód ekranu trafa,

---> przewód od masy PCB, za pośrednictwem rezystora 10-20R

 

W przypadku SOHA2mk3 i śruby uziemienia umieszczonej blisko gniazda IEC, ale na dolnej części obudowy, ten przepis skutkuje brakiem jakichkolwiek brumów przy potencjometrze na max.

Polecam wątek "Zasady ekranowania...", gdzie można znaleźć sporo ciekawych rzeczy i linków.

 

Nie to oczywiście nie jest zalecenie...

Pewnie jest na to jakaś norma i trzeba to zrobić zgodnie z normą, a nie na odwrót!

Osobiście nie podłączałem dotąd środkowego bolca IEC do obudowy (może to błąd;), nie skutkowało to zwiększeniem "brumów" po odkręceniu gałki do końca.

Pytanie - co będzie jeśli po drugiej stronie kabla IEC będzie gniazdko bez bolca uziemiającego? Chyba wtedy środkowy przewód i tak "wisi w powietrzu"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Luiis

> Pytanie - co będzie jeśli po drugiej stronie kabla IEC będzie gniazdko bez bolca

> uziemiającego? Chyba wtedy środkowy przewód i tak "wisi w powietrzu"?

 

Urządzenia klasy 1. (z obudową połączoną do PE, czyli środkowego bolca gniazda IEC) należy podłączać tylko do gniazda z uziemieniem. Tyle z zasad bezpieczeństwa.

 

W praktyce można nie stosować się do tych zasad, ale trzeba mieć świadomość, że w razie nieszczęśliwego zbiegu okoliczności może kogoś popieścić prąd, oby tylko samego konstruktora ;-)

A zupełnie przypadkiem coś w środku obudowy może się urwać i zewrzeć z nie tym co trzeba, może się nieszczęśliwie przebić trafo itp, itd...

 

Od kiedy dzieciaki zaczęły się kręcić w pobliżu moich sprzętów DIY - staram się do przesady pilnować zasad bezpieczeństwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W praktyce można nie stosować się do tych zasad, ale trzeba mieć świadomość, że w razie nieszczęśliwego zbiegu okoliczności może kogoś popieścić prąd, oby tylko samego konstruktora ;-)

 

 

Od kiedy dzieciaki zaczęły się kręcić w pobliżu moich sprzętów DIY - staram się do przesady pilnować zasad bezpieczeństwa.

 

- ;)

- to jest argument:)

 

a tak zupełnie poważnie, to oczywiście słuszna uwaga środkowy bolec powinien być na masie - najlepiej w tym samym miejscu co podłączenie masy do obudowy.

O ile pamiętam jest nawet na to miejsce na PCB (jeśli nie ma w wer. 2 - to na pewno przygotowałem je w MKIII).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Mam do sprzedania cały kompletny kit (nie lutowany, nawet nie rozpakowany) jaki był oferowany przez Luuisa w tym wątku.

Płytka + części.

Kompletnie nie mam czasu żeby się za to zabrać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Trochę wyżej masz zdjęcie na którym jest widoczne jak wlutowane są tranzystory końcówki od strony druku.

 

Strzałka jest dla elementów lutowanych od strony lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

gdzie znajdę aktualny schemat i listę elementów?

 

Przede wszystkim interesują mnie napięcia dla poszczególnych kondensatorów oraz dane przekaźnika (czy Axixom D2n 12v może być?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię wersję z pierwszego zamówienia (z początku tego wątku)

Z pewnością bardzo pomocna będzie Ci ta strona:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tam znajdziesz praktycznie wszystkie materiały potrzebne do budowy i uruchomienia tego wzmaka.

Trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona jest bardzo pomocna, ale pamiętam, że było kilka kondensatorów na wyższe napięcie. Na pewno C12P był na >=160V. Na których mogą się jeszcze pojawić wyższe napięcia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona jest bardzo pomocna, ale pamiętam, że było kilka kondensatorów na wyższe napięcie. Na pewno C12P był na >=160V. Na których mogą się jeszcze pojawić wyższe napięcia?

Widzę, że w spisie elementów faktycznie są jakieś błędy dotyczące wartości i napięć kondensatorów.

Proponuję będąc w odnośniku "parts list" wejść w zakładkę "full excel bom" i otworzyć spis elementów w excelu - tam nie dopatrzyłem się błędów w opisie części - mimo wszystko lepiej bądź ostrożny i w razie wątpliwości zadaj kolejne pytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że rozgryzłem napięcia na kondensatorach. Jak się odnosicie do zwiększenia pojemności C3P i C4P z 2200 na 3300 lub 4700 uF?

 

Które scalaki/trany muszą być izolowane od radiatorów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem wzmacniacz. Napięcia ustawione poprawnie. Niestety mam gigantyczne zniekształcenia. Próbowałem na E88CC i ECC82.

Nie mam pojęcia co może być powodem.

 

Zimny lut :)

Gra dobrze, ale póki co nie rewelacyjnie. Będziem walczyć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.