Skocz do zawartości
IGNORED

Pass F5 Power Amplifier


frytu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Roman_66094 napisał:

Możesz wstawić fotki? U mnie problemem jest to że przy dużych pojemnościach zasilacza pobór prądy i ładowanie kondensatorów następuje w szczytach sinusoidy i w piku najwyraźniej przekracza możliwości prądowe transformatora. wygląda na to że w przypadku klasy A i tak dużych pojemności zasilania transformator powinien być obliczony z zapasem z większą możliwością oddania w piku wysokiego prądu. Czyli powinien być przewymiarowany rdzeń i więcej zwojów, większa indukcyjność.      

Nie zdążyłem zrobić zdjęć, zależało mi odpalić ampa i nie pomyślałem. Już mam zakute w widełki wyprowadzenia.

Wyprowadzenia wyglądały dokładnie jak Twoje. Masa grubsza, a gałęzie dodatnie 0,7mm nawet było widać że to zwykła miedź nawojowa.

 

edycja:

znalazłem zdjęcie, ale mało widać 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

5 godzin temu, slawek.xm napisał:

trafo do wzmacniaczy Passa ma być 10 razy mocniejsze niż moc rms wzmacniacza to są zalecenia Nelsona już od Alepha X

zrobiłem kilka konstrukcji i potwierdzam , że trafo musi być mocno przewymiarowane

ja zatrzymałem się na dwóch trafach 3,5kw do monobloków

wreszcie jest cicho trafa są tylko ciepłe pod obciążeniem 2x6A w klasie A i jestem zadowolony

miałem e550 trafo 480VA był zmulony

miałem aleph 3 2x 300VA grał wyśmienicie

mam aleph J 400VA słabo dynamicznie 

mam F5 2x 300VA też gra wyśmienicie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kramyeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżii, dobrze że ja nie mam takich problemów. Trafo 300W i bangla jak złoto. Jakość wideł nie bierze się z tego że mają 15kolców. Mają po prostu przerzucać siano. Jak jest kiepsko, to będzie kiepsko z małym i z dużym prądem spoczynkowym, zasilaczem itp.

Z trafem Romana trzeba poczekać na wyjaśnienie, i tak nie wiadomo jak on to sprawdzał. Co jeżeli rezystory mu huczały głośniej jak trafo. Pędził ktoś rezystory mocą 100 czy 150W? Hałas może być.

Inaczej chodzi sinusoida, inaczej przebieg wyprostowany po filtracji, inaczej prąd jest pobierany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, slawek.xm napisał:

trafo do wzmacniaczy Passa ma być 10 razy mocniejsze niż moc rms wzmacniacza to są zalecenia Nelsona już od Alepha X

zrobiłem kilka konstrukcji i potwierdzam , że trafo musi być mocno przewymiarowane

ja zatrzymałem się na dwóch trafach 3,5kw do monobloków

wreszcie jest cicho trafa są tylko ciepłe pod obciążeniem 2x6A w klasie A i jestem zadowolony

Co nie zmienia mojego zdania o transformatorach z toroidy.pl, które notorycznie buczą przy obciążeniu ułamkiem mocy znamionowej. Jest sporo innych firm w Polsce, które za podobne lub mniejsze pieniądze potrafią nawinąć dobry transformator.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transformator będzie robiony drugi ale mniejszej mocy nie 400W a 300W.

Odesłany transformator został sprawdzony przez producenta i nie stwierdzono nieprawidłowości.

Przyczynom buczenia transformatora według producenta mogą być piki prądowe duże pojemności w zasilaczu.

Może tak być, transformatory z Toroidów są bardzo "sztywne" rezystancja uzwojeń wtórnych jest znikoma, ładowanie kondensatorów następuje w szczytach sinusoidy. Duże pojemności w zasilaczu, bardzo mała rezystancja uzwojeń duża wydajność prądowa transformatora  może powodować piki prądowe przekraczające możliwości transformatora do cichej pracy.  Wspólnie z panem Lachowskim doszliśmy do przekonania że można spróbować mniejszy transformator 300W.

Przemawia za tym też fakt że koledzy także z tego forum maja 300W transformatory z Toroidów i są ciche w układzie wzmacniacza F5. 

Tak sobie teraz myślę że dołożenie po jednym rezystorze 0,15-0,22R miedzy mostkiem a zasilaczem powinno rozwiązać problem z buczeniem, kosztem małego spadku napięcia.         

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minutes ago, Roman_66094 said:

Tak sobie teraz myślę że dołożenie po jednym rezystorze 0,15-0,22R miedzy mostkiem a zasilaczem powinno rozwiązać problem z buczeniem, kosztem małego spadku napięcia.   

ja tam jestem laik ale może warto zrobić coś na kształt zasilacza w lampach, tam lampa prostownicza nie może widzieć za dużej pojemności bo dostaje mega duże obciażenia - dałbym owszem rezystor lub dławik ale za pierwszym kondensatorem

zresztą filtr CRCRC... to jest w stylu Passa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Daniel_68412 napisał:

ja tam jestem laik ale może warto zrobić coś na kształt zasilacza w lampach, tam lampa prostownicza nie może widzieć za dużej pojemności bo dostaje mega duże obciażenia - dałbym owszem rezystor lub dławik ale za pierwszym kondensatorem

Sztywny zasilacz jest pożądany przy wzmacniaczach tranzystorowych gdzie występują też relatywnie niewysokie napięcia. Zasilacz do którego podłączone był transformator to właśnie CRC jednak już na pierwszym stopniu filtracji jest 44000uf na gałąź zasilania potem pakiet rezystorów o wartości łącznej  0,11R wartość nieduża właśnie po to żeby zasilacz nie był zbyt miękki i nie przysiadało za bardzo napięcie pod obciążeniem. 

Ale jakieś nieduże wartości rezystancji można dać albo cewkę rdzeniową z grubego drutu np. 5mH złagodzi to na pewno udary prądowe i powinno wyciszyć transformator.     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, Roman_66094 said:

jednak już na pierwszym stopniu filtracji jest 44000uf

konstuujesz działo kinetyczne? 😮 ;]

wybacz żart... mam dobry humor bo właśnie dolałem 200g czynnika do mojej PC i się okazało, że bidulka była zeszły sezon mocno zagłodzona :]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piki prądowe...

To te kondensatory nigdy się nie naładują?

Większa pojemność, ok. Ale również mniejsze tętnienia, czyli mniejsze piki prądu.

i=C*u /t - Przecież to fizyka...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dam większe pojemności kondów w CRC, to może mi trafo zacząć mocniej huczeć? Myślicie że ta pojemność też musi być spasowana z Rwyj uzwojenia wtórnego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by zrobić jakieś badania. 

Taki eksperyment: 

1. Bardzo mała pojemność filtrująca: Szybko się naładuje ale tętnienia będą równe napięciu zasilającemu w przypadku pojemności = 0.

2. Bardzo duża pojemność filtrująca: Wolno się naładuje ale po naładowaniu tętnienia będą zerowe w przypadku pojemności nieskończonej (gdyby się naładowała, rzecz jasna 😉). Skoro tętnienia są zerowe to nie ma impulsów prądu ładującego.

W pośrednich przypadkach dzieje się coś pośredniego. Ale żeby od razu producent zwalał winę na dużą pojemność... lipa... I wyjściem ma być zmniejszanie mocy? Chyba odwrotnie. 

U mnie 3000W trafo toroidalne wywala korki w całej kamienicy 😉 ale jak już ruszy to żadna bateria kondów niestraszna. A i można tego używać jako spawarki...

Do startu konieczne są oczywiście układy soft startu. 

To jak to jest w końcu... 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem przebiegi w symulacji i nie powinno to mieć jednak związku z pojemnością. Jest to bezpośrednio skorelowane z wielkością pobieranego prądu, czyli tak normalnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Roman_66094 napisał:

Transformator będzie robiony drugi ale mniejszej mocy nie 400W a 300W.

Odesłany transformator został sprawdzony przez producenta i nie stwierdzono nieprawidłowości.

Przyczynom buczenia transformatora według producenta mogą być piki prądowe duże pojemności w zasilaczu.

Może tak być, transformatory z Toroidów są bardzo "sztywne" rezystancja uzwojeń wtórnych jest znikoma, ładowanie kondensatorów następuje w szczytach sinusoidy. Duże pojemności w zasilaczu, bardzo mała rezystancja uzwojeń duża wydajność prądowa transformatora  może powodować piki prądowe przekraczające możliwości transformatora do cichej pracy.  Wspólnie z panem Lachowskim doszliśmy do przekonania że można spróbować mniejszy transformator 300W.

Przemawia za tym też fakt że koledzy także z tego forum maja 300W transformatory z Toroidów i są ciche w układzie wzmacniacza F5. 

Tak sobie teraz myślę że dołożenie po jednym rezystorze 0,15-0,22R miedzy mostkiem a zasilaczem powinno rozwiązać problem z buczeniem, kosztem małego spadku napięcia.         

Kolego zamów typowy transformator spełniający wymagania od innego producenta i okaże się, że nie będzie brumił, ponieważ zostanie przyzwoicie policzony i nawinięty na odpowiednim rdzeniu. Dlaczego typowy? Bo możesz go zwrócić bez podania przyczyny przez czternaście dni bez podanie przyczyny. Jednak raczej będziesz się martwił o zwrot do toroidy.pl niestey.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem kiedyś "standardy" z toroidów.pl 🙂 Tego nie przeżyje nikt. Czy to jest tak specjalnie robione żeby tak hałasowało nawet bez obciążenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie już dobrze gra, przyjemnie się słucha, sprzencicho się nie oszczędza nawet nocą 🤓 ... Pomyślałem nawet o zakupie projektora.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawie jest  widzieć u audiofila biorącego udział w sprzętowych castingach na wystawę źródło w postaci YT

sorry ale nie mogłem się powstrzymać 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, slawek.xm napisał:

ciekawie jest  widzieć u audiofila biorącego udział w sprzętowych castingach na wystawę źródło w postaci YT

sorry ale nie mogłem się powstrzymać 🙂

 

To nie ma aż takiego znaczenia. W wypadku koncertów bardziej liczy się realizacja, a nawet sam występ (czy dobrze zagrali)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

To nie ma aż takiego znaczenia. W wypadku koncertów bardziej liczy się realizacja, a nawet sam występ (czy dobrze zagrali)

nie mam Ci za złe tylko piszę , że to dla mnie ciekawe

każdy ma prawo słuchać jak chce bo ważny jest fun .... i czasem realizacja jest naprawdę znośna 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj na przykład nowszy koncert, ten sam utwór, jakość o wiele wyższa, wszystko ładnie pięknie, ale występ już nie jest tak emocjonujący. No też artysta nabrał wieku. A może po prostu inaczej: co innego. Z resztą... nie znam się na tym, po prostu mi w oko i w ucho wpadło. Są więksi maniacy muzyki. Wiadomo ile niektórzy wydają pieniędzy na same płyty.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Piotr_1 napisał:

No u mnie już dobrze gra, przyjemnie się słucha, sprzencicho się nie oszczędza nawet nocą 🤓 ... Pomyślałem nawet o zakupie projektora.

Masz transformator z toroidów 300W? Jaki pobór prądu z zasilacza? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Roman_66094 napisał:

Masz transformator z toroidów 300W? Jaki pobór prądu z zasilacza? 

4x1Ax28VDC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Roman_66094 napisał:

Masz transformator z toroidów 300W? Jaki pobór prądu z zasilacza? 

U mnie F5 155W przy 2 x 300VA 2x18VAC każde trafo

AJ 215W 1x 400VA musiałbym sprawdzić napięcie - jest chyba 4x16VAC

aleph 3 brał 205W przy 2x300VA 20VAC, startował od 250W

tyle było na watomierzu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kramyeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piotr_1 napisał:

4x1Ax28VDC

I z buczeniem nie ma problemu? Czyli jest szansa że ten nowy transformator co mają zrobić 300W się sprawdzi.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Roman_66094 napisał:

I z buczeniem nie ma problemu? Czyli jest szansa że ten nowy transformator co mają zrobić 300W się sprawdzi.  

Nie ma problemu, ale to już stare trafo od nich. Może wprowadzili jakieś "oszczędności" od tamtego czasu, a może nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Przyszedł nowy transformator 300W z toroidów.pl. Transformator bezgłośny, nawet przy większym obciążeniu prądem zasilacza 5,5A jest cisza. Bez DC blockera, bez żadnych dławików i innych zabiegów wyciszających jest cisza. 

Także większy nie znaczy lepszy i jak widać do F5 dobrze wykonany transformator 300W sprawdza się i co ważne jest bezgłośny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.12.2023 o 11:54, Roman_66094 napisał:

Przyszedł nowy transformator 300W z toroidów.pl. Transformator bezgłośny, nawet przy większym obciążeniu prądem zasilacza 5,5A jest cisza. Bez DC blockera, bez żadnych dławików i innych zabiegów wyciszających jest cisza. 

Także większy nie znaczy lepszy i jak widać do F5 dobrze wykonany transformator 300W sprawdza się i co ważne jest bezgłośny. 

Przyszedł bezgłośny bo podczaili ten wątek. Jak to jest możliwe, że mniejszy transformator nie buczy, a większa tak? Zbyt mały rdzeń i pewnie miedzi też na styk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.