Skocz do zawartości
IGNORED

D-NFB amplifier


phoros

Rekomendowane odpowiedzi

W japońskim oryginale sa zwykłe diody 3A w części niskonapięciowej i mostek 15A/200V w stopniu wyjściowym. Kondenstatory to ELNA. Ja dałem zwykłe kupione w TME:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wszystkie 22000uF/35V bo tak mi wyszło taniej. Jak ktoś chce to może eksperymentować z lepszymi, moze to coś zmieni, ale przypuszczam że niewiele. Diody dałem lepsze, typ MUR820 i MUR860. Pojemnność w stopniu wyjściowym może byc większa niż 10000uF, ale niekoniecznie musi być to znacznie więcej. Duża pojemność w zasilaniu stopnia wejściowego to nie tylko lepsza filtracja, ale w tym układzie lepsza kontrola stanów nieustalonych przy włączaniu i wyłączaniu. 22000 to chyba wartość optymalna, na pewno nie trzeba więcej. Zasadniczo nie ma potrzeby zasilania napięciem stabilizowanym, ale jak ktoś zechce poeksperymentować to przeciwwskazań nie ma, z tym że minimalne napięcie to jakies 20V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem wstępne przymiarki żeby wykorzystać obudowę i mam mały kłopot.Raczej nie zmieszczę tam zasilacza głównego z dużymi kondensatorami więc zostawię ten który mam teraz,też w sumie niezły bo po 15000uF i z dobrymi kondensatorami.Natomiast sprawdzę jeszcze czy wymiana zasilacza stabilizowanego w części wejściowej na duże pojemności przyniesie jakieś zmiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dobrych wiadomości. PCB i j-fety dotarły ale nie dotarły elementy wysyłane z polski - potencjometry prec., diody zenera, BC550/560 i jeszcze parę innych.

 

Lutuję powoli na PCB te elementy, które mam, zasilacze, mosffet'y mam już na radiatorach.

 

Jak sparuję j-fett'y, to poinformuję czy wszystko z nimi w porządku.

 

Jeszcze taki temacik do przemyśleń.

Z racji tego, że proporcje PCB przypominają bardziej kwadrat (11x7,5cm) niż wydłużony prostokąt z dłuższym bokiem równoległym do radiatorów. W takiej sytuacji robi się miejsce po bokach PCB na elektrolity głównego zasilania, które byłyby wówczas bardzo blisko mosffet'ów wyjściowych, co wpłynęło by korzystnie na ich pracę. Wymiaru 7,5cm nie jestem w stanie już zmniejszyć bo elementy naturalnie tak się układają ale można doprowadzić do rozmiarów dla przykładu 9x9cm i wówczas w moim przypadku mam po bokach po 4cm, a to w zupełności wystarczy aby zmieściły się elektrolity.

Nie wiem czy kogokolwiek, to interesuje i czy będą chętni na PCB, jednak wole spytać na tym etapie projektu gdy jeszcze wszystko można zmienić bez większych konsekwencji finansowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryk Kwinto

 

Będę(ą) chętni ;)

 

Ja poluję na radiatory 30cm i u mnie wyglądać to będzie mniej więcej tak:

- na frontpanelu transformatory główne ustawione pionowo

- w rogach między tylną ścianą a radiatorami będą PCB końcówki

- między transformatorami a tymi PCB będą elektrolity główne

- pozostałe miejsce (środek) to transformator do pre i zabezpieczenia DC, zabezpieczenie DC, w pionie drabinka rezystorowa i selektor (jedno nad drugim)

 

Więc 9x9 cm w moim przypadku pasuje idealnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BB84, 15 Paź 2009, 21:41

 

>Jak postępy w pracach panowie ? jakieś nowe wnioski, uwagi ?

 

Wiem, że czekasz ze zniecierpliwieniem i wybierasz między D-NFB, a Vampirią.

 

Mam komplet części i jutro powinienem odpalić wzmaka i jeśli nie będzie niespodzianek, to pierwsze wnioski i pomiary w niedzielę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było mi dane wczoraj uruchomić wzmaka, a na dodatek dzisiaj nieplanowany dzień w pracy.

 

Uruchomiłem jeden kanał, jeszcze bez włożonej TL'ki. Nie było fajerwerków i innych niemiłych efektów. Wstępnie wyregulowałem prąd spoczynkowy i zniekształcenia.

Jutro, a może bardziej dzisiaj, podłączę TL i wyreguluję dokładniej, uruchomię też drugi kanał i jak czas pozwoli wkleję zdjęcia i zrobię pomiary, przynajmniej takie wstępne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BB84

Zgadłeś :) wzmacniacza nie zmieniłem,teraz z przyjemnością słucham muzyki.

Pozostało mi tylko włożyć wzmacniacz do obudowy,ale to odwlekam bo szkoda mi go rozgrzebywać wolę posłuchać :)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmak już się wygrzał pomiary zrobione i jestem po pierwszych odsłuchach.

 

W temacie Klub Audio Irlandia parę zdań z wrażeń z odsłuchów.

 

Wzmacniacz, jak kolega frd__ wspomniał jest cichy, czyli nie słychać brumu i szumów, jednak w pomiarach nie wygląda ten parametr aż tak dobrze. Wygląda na to, że pomiar końcówki gdzie masa zasilania końcówki jest dodatnim wyjściem głośnikowym jest obarczony pewnym błędem. Muszę jednak zaznaczyć, że układ jest dość wrażliwy na wszelkiego rodzaju zakłócenie ale przy prawidłowym połączeniu układu wejściowego i zasilania nie powinno być najmniejszych problemów z brumem.

 

Wklejam schemat i PCB prototypowe i zaczynam prace nad PCB właściwym. Zdjęcia wzmacniacza nieco później, nie mam teraz do dyspozycji aparatu cyfrowego. Będzie parę poprawek w PCB o których poinformuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-17098-100002086 1256682916_thumb.jpg

post-17098-100002087 1256682916_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna płytka :)

Zastanawiałeś się nad podłączeniem do tego zasilacza stabilizowanego tak jak zrobił to phoros? Tylko że zamiast zwykłych stabilizatorów 78xx użyć zasilacza TT który miałeś w Vampirii.

Czekam na dalszą relację :)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drzejk0b, 27 Paź 2009, 23:58

 

>Zastanawiałeś się nad podłączeniem do tego zasilacza stabilizowanego tak jak zrobił to phoros? Tylko

>że zamiast zwykłych stabilizatorów 78xx użyć zasilacza TT który miałeś w Vampirii.

 

Phoros zastosował zasilacz stabilizowany bo ma jeszcze sporo tranzystorów unipolarnych w układzie wejściowym, a zasilanie WO z zasilacza TT nie jest potrzebne. Ten opamp nie bierze udziału w torze sygnału. Ma za zadanie kompensować zniekształcenia i regulować offset. W jednym i drugim doskonale się sprawdza z zasilaniem takim jakie jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro o zasilaczu mowa to u mnie jest trochę inny stopień wejściowy, dlatego pojawił się tam stabilizator. W konstrukcji na j-fetach nie jest on konieczny, co nie znaczy że nie można eksperymentować.

Do danych z pomiaru dobrze by było dołączyć jeszcze moc, przy której pomiar był dokonany, wtedy łatwiej ocenić całość.

Czytając na temat odsłuchów tego wzmacniacza widać, że czasem można zrobić coś ciekawego samodzielnie i niejednego zaskoczyć :). I nieraz warto poeksperymentować z topologiami, które na pierwszy rzut oka wyglądają nieco inaczej niż zwykle... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Phoros czy mogę zamiast 2SK1529/2SJ200 włożyć 2SK1530/2SJ201.Zostały mi takie parowane a te które teraz mam są nieparowane.Właśnie kończę wersję mam nadzieję finalna:)

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary bej, 29 Paź 2009, 20:40

 

>>Henryk Kwinto

>Przy 1 wacie mocy wyjściowej to każdy wzmak będzie miał piękne pomiary.

>Pokaż te pomiary dla mocy maksymalnej, takiej jakie robiłeś dla Vampirii.

>Czyżby były inne ?

 

Pomiary Vampirii robiłem przy zbliżonej mocy i jeśli tego chcesz, to mogę je wkleić i sobie porównasz.

W sumie, to przecież na bieżąco otrzymywałeś wyniki pomiarów, to nie muszę wklejać.

 

Natomiast pomiary dla D-NFB przy większej mocy też będą. Ogranicza mnie jedynie czas i czasem materiały, które muszę ściągać z całego świata. Jak zmontuje rezystor z odpowiednim odczepem i wykonam pomiary dla 5 i 10W, a może i więcej.

Wstępnie wykonałem już takie pomiary i są bardzo przyzwoite. THD rośnie, a szumy zmniejszają się, co jest normalnym objawem dla wzmacniaczy mocy. Wyniki dokładne wkleję jak tylko znajdę na to czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

>Henryk Kwinto

Oczywiście że pomiary, zwłaszcza dla maksymalnych mocy wyjściowych minie interesują.

Ja obecnie obciążam Vkę dwoma kolumnami o impedancji 6 omów, łatwo wyliczyć że na obciążeniu wzmaka jest około 3ech omów, a może i mniej, znając spadek impedancji w stosunku do przenoszonego pasma.

Sekret Vki polega na właściwym dobraniu rezystorów wejściowych w stopniu mocy.

Tu się w wielu przypadkach i zaczęły "schody" z uruchomieniem i dziwne pomiary.

 

Nie przeczę że nie oglądałem stron japońskich, z różnymi rozwiązaniami układowymi.

Niektóre schematy są nawet wielokrotnie mniej skomplikowane niż serwowany przez Phorosa, ale cóż rożne drogi prowadzą do muzycznej nirwany.

 

W Twoim przypadku jeszcze mnie dziwi fakt, że tu na AS jesteś taki wylewny w opiniach, a na http://www.vampiria.pl/index.php?sid=c7bf738b14205039754444e297691072 wcale Ciebie nie widać, no może poza lustracją świeżych wpisów.

 

Przepraszam Phoros, ale to jest w sumie taka krytyka ludzi z którymi mi się kiedyś dobrze rozmawiało, a teraz mnie osrywają.

 

sb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beju. Ja w tym temacie nie opisuje projektu Vampiria ale D-NFB i nie mam zamiaru tego robić. Jak będę miał coś do "powiedzenia", to napiszę na Vampiria.pl bądź na AS w temacie Vampiria. Śledzę wpisy na Vampiria.pl bo mnie to interesują. Każdy może się mylić, ja też i możliwe, że Vampiria jest najcudowniejszym wzmacniaczem na świecie ale jestem wolnym człowiekiem i mogę mieć odmienne zdanie czy, to się komuś podoba czy nie. Nie przeszkadzam, nie piszę, nie krytykuję i dalej nie mam zamiaru tego robić i w związku z tym nie będę więcej odpowiadał na Twoje uwagi nie dotyczące wzmacniacza D-NFB. Jeżeli chcesz dyskutować o Vampirii, to proszę w innym temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APY>

Tranzystory 2SK1530/2SJ201 mogą być. Co prawda osobiście ich nie próbowałem, ale kluczowe parametry dla tego układu mają na odpowiednim poziomie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary bej, 29 Paź 2009, 21:51

 

>Przepraszam Phoros, ale to jest w sumie taka krytyka ludzi z którymi mi się kiedyś dobrze

>rozmawiało, a teraz mnie osrywają.

 

A tym zdaniem lekko przegiąłeś ale , to Twoja sprawa i Twoje sumienie. Ja swoje mam czyste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy proszę nie zaśmiecajcie wątku! Założyłem dla Was nowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i tam proszę przenieść swoje rozważania.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam obiecane pomiary i parę fotek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-17098-100001579 1257122484_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.