Jump to content
IGNORED

Czy to możliwe ?

fugiel6

Recommended Posts

Witam Drogich Forumowiczów

Od niedawna mam wzmacniacz Creek 5250se. Wzmacniacz ma podwójne terminale (A i B) do podłączenia kabli głośnikowych. Zaznaczę, że stosuję bi-writing przy kolumnach. Gdy podłączam kable kolumnowe do wzmacniacza standardowo tylko do terminali A kolumny tak jakby traciły moc. Bas jest słabszy i ogólnie następuje pogorszenie przekazu. Przy podłączeniu do terminali A i B (jak przy bi-writingu) następuje poprawa przekazu. Czy to możliwe, że terminale A i B są osobno zasilane we wzmacniaczu ?

pozdr.

fugiel6

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A jaką impedancję mają Twoje kolumny głośnikowe?

Hidden Content

When the music's over turn out the lights...

A co to takiego bi-writing? Chyba raczej bi-wiring.

Hidden Content

Jasne bi-wiring mój błąd. Impedancja 8om. Są to klony Ostinato 2000.

Hidden Content

W normalnych urządzeniach gniazda A + B służą tylko i wyłącznie do podłączenia dwóch par kolumn, a nie do kombinacji alpejskich z wymyślonym przez producentów kabli tzw. bi-wiring, który z tego co kiedyś ćwiczyłem wnosi wyraźnie słyszalną niespójność, agresję i dźwięk "na twarz", co niektórzy mogą początkowo odbierać jako "wyraźną poprawę" na dłuższą metę nie do wytrzymania, niestety. Owszem, jest nieco głośniej i "wyraźniej" niż zwykle, ale to samo można uzyskać przy podłączeniu pojedynczym kablem i podkręceniem gałki VOLUME - efekt będzie dokładnie ten sam, a dużo mniej męczący przy dłuższym słuchaniu. Poza tym chyba lepiej zainwestować te samą kasę w jeden lepszy kabel niż w dwa takie sobie, nie mówiąc już o tym ile zbędnego syfu może wnosić dodatkowa para przewodów, a już kompletnym nieporozumieniem jest dla mnie "modelowanie" brzmienia, podpinaniem całkiem różnych typów i przekrojów kabli na poszczególne sekcje głośników w jednej kolumnie, bo to nawet z założenia nie może działać poprawnie, chociaż niektórym może się podobać...

Hidden Content

Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.

Czyli lepiej pozostać przy firmowych zworach w kolumnie niż zastosować kabel bi-wire ???

Hidden Content

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Według mnie najlepiej oskrobać dodatkowe dwa centymetry izolacji i jeden przewód "przewlec" przez oba gniazda w kolumnie. Ewentualnie można kawałek uciąć i tym kawałkiem zastąpić fabryczne zworki... a propos zworek, bi-wiringu, bi-ampingu czy bi-czegokolwiek, to coraz więcej producentów (zwłaszcza w wyższych modelach swoich kolumn) jakoś odchodzi od tego "cudownego" rozwiązania jakim jest stosowanie podwójnych gniazd przyłączeniowych i tym samym problem rozwiązuje się sam, ale oprócz tego chyba też o czymś świadczy, niekoniecznie o "lepszości" podwójnego okablowania.

Hidden Content

Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.

Piopio, 10 Cze 2009, 11:53

>Czyli lepiej pozostać przy firmowych zworach w kolumnie niż zastosować kabel bi-wire ???

Jeżeli jesteś przed kupnem kabli, to

> lepiej zainwestować te samą kasę w jeden lepszy kabel niż w dwa takie sobie

z reguły.

Jeżeli jednak JUŻ je masz i przy podwójnym okablowaniu jest lepiej, to nie ma co się zastanawiać.

Decyduje indywidualny przypadek, różne kolumny/kable/wzmacniacze różnie reagują na biwiring.

Hidden Content

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

->parantulla

Brawo ! Wybroniłeś się ! Fabryczne zwory w kolumnach (najczęściej) znacząco degradują dźwięk ...

Trzeba je koniecznie zastapić tym samym kablem co głośnikowy albo zastosować lepsze zwory. Ja testowałem srebrne zwory z pojednczym kablem i okablowanie bi-wire (wszystko Sonus Oliva). Nie było różnić w brzmieniu. Gorzej gdy kupujemy kable już firmowo zakończone ... np. taki Nordost Red Dawn. Co wtedy ?

Hidden Content

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

> Czy to możliwe, że terminale A i B są osobno zasilane we wzmacniaczu ?

To nie jest kwestia zasilania terminali, ale wewnętrznych połączeń terminali z końcówką mocy. Często producenci nie przywiązują do tego należytej wagi.

Hidden Content

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Witam!Pozostaje kupić oryginalne jumperki, które firmy kablarskie też mają w ofercie.Nadziać sie tylko można na Red Down -y konfekcjonowane w Honkongu co do których oryginalności i graniu nic nie wiem!

Pozdr

Hidden Content

Nie ma trudnych głośników - tylko prądu czasem brak

Ja

"Fabryczne zwory w kolumnach (najczęściej) znacząco degradują dźwięk ..."

czegoś głupszego dawno nie słyszałem

Hidden Content

skow29, 10 Cze 2009, 13:31 >>>>

"Fabryczne zwory w kolumnach (najczęściej) znacząco degradują dźwięk ..."

czegoś głupszego dawno nie słyszałem

A może Kolega uzasadnić głupotę tego stwierdzenia?

Hidden Content

Witam. Chciałem dodać do tematu że np Arcam w swoich wzmacniaczach dokładnie opisuje które terminale należy podpinać do których głośników przy zastosowaniu połączenia podwójnego. Jest to związane z działaniem układu wewnątrz wzmacniacza ponieważ jak pamiętam terminale oznaczone jako B nie powinny być stosowane do połączenia pojedyńczego.

Być może w twojej instrukcji jest to również opisane w jakiś sposób. W instrukcji Wzmacniaczy Arcam były rozrysowane wszystkie możliwe połączenia z zaznaczeniem wyżej wymienionej sytuacji.

Pozdrawiam

Hidden Content

Chciałbym podziękować wszystkim za wpisy. Możliwe, że to jest moja autosugestia odnośnie polepszenia przekazu przy bi-wiringu ale chyba nie tak do końca. Mam dwa rodzaje kabli wysokotonówka podłączona jest przez srebro z Sonus olivi, a średnio-niski przez Atlasa Hyper 3.0. Każdorazowo gdy podłączam kolumny przez jeden rodzaj kabla dzwięk ulega pogorszeniu (tak na moje słoniowe ucho :)). Przy Hyperze traci na szczegółowości i jasności, a przy Sonusie staje się za bardzo uszczegółowiony, dlatego stosuję oba na raz. Oczywiście każdy ma prawo do swojego zdania i dlatego nawet nie myślę przekonywać Kolegów do stosowania bi-wiringu.

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.