Skocz do zawartości
IGNORED

Kształt obudowy - wpływ na dżwięk.


palton

Rekomendowane odpowiedzi

Symetria w pionie!

Gdy usiądzie się z uszami na wysokości gwizdka, równo od obu zespołów to jest fajnie. Faza widać ustalona również przesunięciem „dna” membrany do jednej płaszczyzny: gwizdek najgłębiej („najpłytsza” membrana). . .

Oklejone od czoła czymś miękkim.

Ale nie widzę zaokrągleń ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 23 Sie 2009, 20:51

Słuchałem tak rozstawionych średniaków w poziomie i właśnie główna zaleta dla tonów średnich że mimo przesuwania się w bok od sweetspotu pozorne obrazy się nie przesuwają

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kanty, nisze to nie są zbyt korzystne akustycznie.

Jednak jakoś to działa :) Tyle, że wygląda mało atrakcyjnie. To już chyba lepiej zastosować filtry do przesuwania fazy, jak robi Dynaudio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modrzewiu:

Pomiary są potrzebne. Jak kupujemy ubranie to najpierw patrzysz na rozmiar lub idziesz do właściwego regału z rozmiarami np. kołnierzyka. W drugim etapie przeglądasz co ci się podoba, przymierzasz jak się będzie nosiło.

Odwrotne działanie to tak jak pokazy mody. Dno totalne, maszerujące wieszaki, ani to praktyczne, ani ładne. Oglądanie twórczości jakichś jacyków i tym podobnych indywiduów. . .

Ludzie za szybko odchodzą. Brak czasu na słuchanie sprzętów, trzeba jak najwięcej słuchać muzyki na właściwym dla siebie systemie. Wyniki pomiarów mają przyśpieszyć etap słuchania urządzeń i przejść do słuchania muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełniany:

Też słucham na takich symetrycznych układach. Jednak woofer jest jeden i oddalony. Implikuje to podział (odcięcie) na 80-150 Hz.

Rzeczywiście jest dobra lokalizacja źródeł. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7

Wiesz co,to porównanie do ubrania jest nie trafne.Na ubraniach,kołnierzykach i rozmiarach każdy się zna.Na pomiarach nie.Muzyki słuchamy wszyscy,bez względu na to czy znamy sie na pomiarach.Muzycy też na pomiarach sie nie znaja(są tacy co się znaja)a grają.Odsłuch jest tą metodą która decyduje o zakupie.Przynajmniej u mnie.Nie ma znaczenia czy kolumny trzydrożne czy czterodrożne,czy dwudrożne,czy mają takie pomiary czy inne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7.

Moze byłoby szczęśliwsze.Na marginesie a może i nie powiem,że z moich kolumn scena jest idealna,świetnie rozrysowana i w głębokości i szerokości a jak wiesz Dynaudio nie ma zaokrąglonych ścianek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były przykłady, że ktoś miał tweeter w jednej kolumnie podłączony w przeciw fazie i mu się takie brzmienie podobało. Czasem uszy jednak zawodzą...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania, 23 Sie 2009, 21:29

człowiek jest urzadzeniem analogowym-wszystko w nim potrafi zawieść a jednak jakiś czas działa :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania.

Kurcze ,nie rozumiesz?Ilu zna się na pomiarach?Kilku,kilkunastu?Reszta słucha!

Znasz przypadki?Jak garbus garbusa położył na łopatki?

 

 

W rowie melioracyjnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Witam, dopiero teraz mogę pisac.

A jak z baffle step, w kuli on nie występuje ? Tak by wynikało z wykresów Józefa i podobnie ma się sprawa na tej stronie :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ( już wcześniej wklejana).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cadam

(Konto usunięte)

palton, 24 Sie 2009, 00:28

 

>Witam, dopiero teraz mogę pisac.

>A jak z baffle step, w kuli on nie występuje ? Tak by wynikało z wykresów Józefa i podobnie ma się

>sprawa na tej stronie : http://www.trueaudio.com/st_diff1.htm ( już wcześniej wklejana).

 

 

Baffle step występuje w każdej obudowie, nie ma go tylko w nieskończonej odgrodzie.

Przecież na rysunku wyraźnie widać, że przy kulistej obudowie jest 6dB schodek. Różnica między niskimi a wysokimi tonami wynosi sześć decybeli.

post-4784-100007587 1251066898_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

cadam

Zawsze baffle step na charce występował w postaci ostrego piku, a to podbicie jest łagodne i w zasadzie w prawie całym paśmie poza niskimi częstotliwościami. Już pisałem że takie osłabienie na basie może byc dobre w niewielkim pomieszczeniu, a w większym kwestia odpowiedniej zwrotki i głośnika. Przy innych kształtach charakterystyka z kuli wygląda jak marzenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Tylko raz słyszałem głośniki w kształcie kuli, a w zasadzie kilku kul i dźwięk niczym specjalnym się nie wyróżniał (przy 10-15 minutowym odsłuchu na AS). Była to zdaje się firma NYKIEL AUDIO (może się mylę). Jedyną sprawą która mnie wtedy zdziwiła, to jak pan z tej firmy przeszedł przed głośnikami (zdaje się szukał płyty) i ....nie było tego prawie słychac. W innych przypadkach zawsze następowała dramatyczna degradacja dźwięku w szczególności przestrzeni. Zapytałem jak to możliwe i odpowiedź była następująca : z takich kształtów obudowy fale są mniej kierunkowe, opływają kolumnę swobodnie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cadam

(Konto usunięte)

Nierówności na charakterystyce to efekt dyfrakcji na kanciastej obudowie. Osłabienie niskich częstotliwości względem wysokich to efekt BS powodowany tym, że długość fali dźwiękowej jest większa od wymiaru przedniej ścianki obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

cadam

Znam kilka firm robiących kolumny w tym kształcie (często jak cabasse czy B&W częściowo), czemu to tak mało popularny typ obudowy. Ma jakieś wady ? Ja znam ew. jedną, niższą skutecznośc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Fakt, pewnie tak jest, monitory hi end mniej spotykane niż podłogowe a te zbudowane z kul wyglądają jak bałwanek :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Thiele - ładne może ktoś "zainspiruje się "

Grzegorzu, napisałeś wcześniej że zaokrąglenie pomaga, ale nie wiadomo jakie i w jakim stopniu. Przy wykresie kuli chyba mamy odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

modrzew47, 23 Sie 2009, 21:11

 

>na pomiarach sie nie znaja(są tacy co się znaja)a grają.Odsłuch jest tą metodą która decyduje o

>zakupie.Przynajmniej u mnie.Nie ma znaczenia czy kolumny trzydrożne czy czterodrożne,czy

>dwudrożne,czy mają takie pomiary czy inne.

 

Można lubić dźwięk bez niskiego basu, OK. Ale nie mówmy, że jest to hajend :)))

Do tego nawet pomiaru nie trzeba, to słychać.

Aha i czasami ludzie utożsamiają zniekształcenia płynące z małych głośniczków z basem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Pawle, ja sądzę że warto poświęcic niski bas z dużych kolumn, jeżeli z monitorów byłaby lepsza przestrzeń. Do tej pory moje doświadczenia z kolumnami pokazują że kolumny z dużą obudową mają słabsze efekty przestrzenne. Nie mówię że jest to reguła, ale ja mam właśnie takie doświadczenia.

Pozdrawiam Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.