Skocz do zawartości
IGNORED

Kształt obudowy - wpływ na dżwięk.


palton

Rekomendowane odpowiedzi

  • Użytkownicy+

Panowie, może ktoś zaryzykuje opis, jakie charakterystyczne brzmienie ma konkretny kształt obudowy, co jest cechą wspólną danego rodzaju konstrukcji ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to chyba łatwe i mozliwe do podciagniecia pod sznurek, zwazywszy np. kilka podobnych konstrukcji ale z innymi przetwornikami itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

palton, 24 Sie 2009, 19:27

 

>Pawle, ja sądzę że warto poświęcic niski bas z dużych kolumn, jeżeli z monitorów byłaby lepsza

>przestrzeń. Do tej pory moje doświadczenia z kolumnami pokazują że kolumny z dużą obudową mają

>słabsze efekty przestrzenne. Nie mówię że jest to reguła, ale ja mam właśnie takie doświadczenia.

 

Cóż, zależy pewnie od kolumn, ja takich efektów nie potwierdzam, mam duże kolumny i nie mam problemów z przestrzenią :)

 

Nadmienię, że dużo zależy od człowieka, byłem ostatnio u Lutka na odsłuchach Tannoyów, i na jednym nagraniu on słyszał wokalistkę śpiewającą wyraźnie z tyłu za kolumnami, a ja ją słyszałem wyraźnie z przodu przed linią głośników :))

A wymienialiśmy się na tym samym miejscu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert:

>”Grzegorzu, napisałeś wcześniej że zaokrąglenie pomaga, ale nie wiadomo jakie i w jakim stopniu. Przy wykresie kuli chyba mamy odpowiedź.”

 

No właśnie. W marketingu wystarczy napisać, że zaokrąglono i jest super. Tak wcale nie musi być ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XYZPawel, 24 Sie 2009, 20:13

 

>Nadmienię, że dużo zależy od człowieka, byłem ostatnio u Lutka na odsłuchach Tannoyów, i na jednym

>nagraniu on słyszał wokalistkę śpiewającą wyraźnie z tyłu za kolumnami, a ja ją słyszałem wyraźnie z

>przodu przed linią głośników :))

>A wymienialiśmy się na tym samym miejscu :)

 

No wlasnie..., jak czasem roznie jakis aspekt rozne osoby moga slyszec. Nastepnego dnia po Twojej wizycie zlozylo mi wizyte dwoch kolegow - "Twoich krajanow". Celowo wrzucilem plytke z ta wokalistka i spytalem z ktorego miejsca slysza jej glos. Jeden z nich slyszal z okolic telewizora stojacego na szawce..., czyli dokladnie tak jak ja (szawka jest dosyc daleko za linia kolumn, natomiast drugi, mniej wiecej w polowie odleglosci miedzy telewizorem, a linia kolumn - choc nieco blizej niz my, ale jednak wyraznie za linia kolumn. Po tych wypowiedziach wspomnialem im o tym, jak w roznych miejscach slyszelismy (Ty ija) te wokalistke.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzaliście który ma szerzej rozstawione i bardziej odstające uszy?;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle razy było, że wszyscy mamy problemy ze słuchem. Niektórym wydaje się tylko, że słyszą idealnie. Tak czy owak, za kreację przestrzeni odpowiada mózg. A jak ktoś do tego jest pomylony ;)

Dobra nie będę kontynuował. Macie odpowiedź dlaczego wszystko gra :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież każdy z uczestników słuchał na innej wysokości... Relacje fazowe między głośnikami się zmieniły.

Jak Panowie ze wzrostem ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Pawle nie chodzi mi o to że duże kolumny nie mają przestrzeni, tylko o to że małe mają ją lepszą i dokładniejszą. Pytanie jakie wcześniej zadałem to, czy ktoś (kto np. robi kolumny, lub miał do czynienia z kolumnami o różnej obudowie a tych samych przetwornikach), może stwierdzic jakie są zależności tzn. wpływ obudowy na dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

xniwax

>Nie będzie to chyba łatwe i mozliwe do podciagniecia pod sznurek, zwazywszy np. kilka podobnych

>konstrukcji ale z innymi przetwornikami itp.

Raczej chodzi mi o te same przetworniki w różnych obudowach, czym się różnią ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Żeby coś ustalic, może zapytam tak: jak się mają głośniki znanych producentów (scan, vifa, perless,morel,a nawet tonsil itd.) w różnych obudowach. I nie chodzi mi o ilośc basu, bo to jest przewidywalne, lecz o tą cholerną przestrzeń ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palton, 25 Sie 2009, 00:44

 

>I nie chodzi mi o ilośc basu, bo to jest

>przewidywalne, lecz o tą cholerną przestrzeń ?

 

I tutaj jest pies pogrzebany w temacie dlaczego z małej obudowy jest lepsza przestrzeń.

Ano właśnie dlatego, że nie ma z niej basu, który skutecznie maskuje przestrzenne fajerwerki i miliardy szczegółów latających po pokoju... ale żeby był prawdziwy bas, to najpierw musi być konkretny głośnik, a to z kolei musi się wiązać z równie konkretną obudową i tutaj koło się zamyka - dlaczego z dużej obudowy nie ma przestrzeni. Wcale nie dlatego że sama obudowa jest taka czy siaka, tylko po prostu ta mityczna przestrzeń jest "zagłuszana" basem, który żeby powstać musi mieć odpowiedniej wielkości pudło. A cała reszta to już są mało istotne dyrdymały jak jakieś tam żartobliwe zaokrąglenia na krawędziach, żeby "fala mogła opływać obudowę" itp. to ma taki sam wpływ na przestrzeń czy cokolwiek innego... jak na przykład lusterka boczne od Ferrari na aerodynamikę Poloneza czyli żaden.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żeby było jeszcze ciekawiej, to ostatnio zauważyłem, że otwarty laptop na kolanach zaburza mi przestrzeń i w ogóle "jakoś tak czerstwo mi gra ten sprzęt".

Po chwili się okazało, że wystarczyło go tylko wyłączyć (bez zamykania klapy) żeby wszystko wróciło do normy. Nawet (niby niesłyszalny) szum laptopa potrafi skutecznie spieprzyć odbiór muzyki z systemu stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to samo co parantulla, że im mniej basu tym więcej przestrzeni, nawet z tych samych kolumn. Jak w swój system wpiąłem gainclona to nagle pojawiła się niesamowita przestrzeń, palcem można było wskazywać muzyków na scenie, ale zniknął bas. Ten wzmacniacz na scalaku nie jest w stanie poprawnie wysterować moich kolumn i rozruszać głośników basowych. Ciekawe czy kolumny które mają podbitą górę na charakterystyce też brzmią bardziej przestrzennie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

To jest normalne, że więcej sopranów (ale bez przesady) tworzy większe poczucie przestrzeni, ale jest to trochę sztuczne, bo naturalny dźwięk nie jest pozbawiony basu.

 

Nie znam badań, które by potwierdzały, że małe skrzynki są lepsze jeśli chodzi o przestrzeń, czy raczej o precyzję w lokalizację bo o to tu chodzi. Pewno jest to kolejny audiofilski mit, żeby uzasadnić brak basu w kolumnach :))) i golić dużą kasę za małe skrzyneczki ;)

 

Jak ktoś chce mieć super przestrzeń, to niech sobie zafunduje kolumny otwarte, z dodatkowym wysokotonowym z tyłu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

parantulla, 25 Sie 2009, 01:24

>

>I tutaj jest pies pogrzebany w temacie dlaczego z małej obudowy jest lepsza przestrzeń. >

 

pies zagrzebał przez wami wiedzę.

To gadanie jest tożsame z gadaniem żaby żyjącej w studni. Mało wiecie, mało słyszeliście i opowiadacie bajki i lepszości małych kolumn nad dużymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"To jest normalne, że więcej sopranów (ale bez przesady) tworzy większe poczucie przestrzeni, ale jest to trochę sztuczne, bo naturalny dźwięk nie jest pozbawiony basu."

 

 

Matko jedyna, pogląd audio-jaskiniowca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XYZPawel, 25 Sie 2009, 08:54

 

 

>Jak ktoś chce mieć super przestrzeń, to niech sobie zafunduje kolumny otwarte, z dodatkowym

>wysokotonowym z tyłu :)

 

Wystarczy zakup ADAM S3X-H

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Kyle, 25 Sie 2009, 09:34

 

>XYZPawel, 25 Sie 2009, 08:54

>>Jak ktoś chce mieć super przestrzeń, to niech sobie zafunduje kolumny otwarte, z dodatkowym

>>wysokotonowym z tyłu :)

>>

>Wystarczy zakup ADAM S3X-H >

 

hahaha, następny artysta, wystarczy mu, że popatrzy na zdjęcie i już wie :):):):)

........skąd się bierze taki kwiat audio-nauki ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

xniwax, 25 Sie 2009, 09:21

 

>"To jest normalne, że więcej sopranów (ale bez przesady) tworzy większe poczucie przestrzeni, ale

>jest to trochę sztuczne, bo naturalny dźwięk nie jest pozbawiony basu."

>Matko jedyna, pogląd audio-jaskiniowca.

 

hmm, to jaka jest prawda wg audio naiwniaka ? To Ty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazik-t, 25 Sie 2009, 09:05

 

>miało być "o lepszości"

>no i te brednie o zagłuszaniu przestrzeni przez bas, hehe, cudo... nie ćpajcie tyle :)

 

Weź najpierw znajdź chociaż jeden mój wpis na tym forum dotyczący "lepszości" podstawkowych pierdziawek (pod jakimkolwiek względem) nad dobrej klasy wielodrożnym zespołem podłogowym i może sam przestań już ćpać, zwłaszcza te wydumane audiofilskie brednie o super przestrzeni biorącej się chyba z dupy, bo na pewno nie z kształtu obudowy podstawkowego monitorka, gdzie siedzą zazwyczaj śmiechu warte 13cm głośniczki nad którymi się spuszczają prawdziwi audiofile słuchając sobie Jopkowej czy innego wyjca, gdzie mocnego i niskiego basu jest tyle co kot napłakał, no ale za to ta przestrzeń i szczegóły...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parantulla, 25 Sie 2009, 10:43

 

>z ****, bo na pewno nie z kształtu obudowy podstawkowego monitorka, gdzie siedzą zazwyczaj śmiechu

>warte 13cm głośniczki nad którymi się spuszczają prawdziwi audiofile słuchając sobie Jopkowej czy

>innego wyjca, gdzie mocnego i niskiego basu jest tyle co kot napłakał, no ale za to ta przestrzeń i

>szczegóły...

 

No nie przesadzajmy. 5" w monitorach to raczej w tych mniejszych ... średnio może jest raczej ~6" ... a większe monitory mają woofery nawet i do okolic 9" ... a 8" są całkiem popularne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co w ogóle spór ? Przecież lżej grające kolumny zagrają przestrzenniej. Nie chodzi od razu super o lokalizację stereo, tylko o głośniejsze oddanie pogłosu, przez co pomieszczenie zarejestrowane na płycie będzie odczuwalnie większe, za to instrumenty pomniejszone. To że barwa się zmieni to inna sprawa.

Twierdzeniem, że wszyscy nic nie wiecie i nie słyszeliście to daleko nie zajedziemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

parantulla, 25 Sie 2009, 10:43

>Weź najpierw znajdź chociaż jeden mój wpis na tym forum dotyczący "lepszości" podstawkowych

>pierdziawek (pod jakimkolwiek względem) nad dobrej klasy wielodrożnym zespołem podłogowym i może sam

>przestań już ćpać, zwłaszcza te wydumane audiofilskie brednie o super przestrzeni biorącej się chyba

>z dupy, bo na pewno nie z kształtu obudowy podstawkowego monitorka, gdzie siedzą zazwyczaj śmiechu

>warte 13cm głośniczki nad którymi się spuszczają prawdziwi audiofile słuchając sobie Jopkowej czy

>innego wyjca,

.........

czytaj swoje:

...

 

parantulla, 25 Sie 2009, 01:24

>I tutaj jest pies pogrzebany w temacie dlaczego z małej obudowy jest lepsza przestrzeń.

>Ano właśnie dlatego, że nie ma z niej basu, który skutecznie maskuje przestrzenne fajerwerki i

>miliardy szczegółów latających po pokoju... ale żeby był prawdziwy bas, to najpierw musi być

>konkretny głośnik, a to z kolei musi się wiązać z równie konkretną obudową i tutaj koło się zamyka -

>dlaczego z dużej obudowy nie ma przestrzeni. Wcale nie dlatego że sama obudowa jest taka czy siaka,

>tylko po prostu ta mityczna przestrzeń jest "zagłuszana" basem, który żeby powstać musi mieć

>odpowiedniej wielkości pudło. A cała reszta to już są mało istotne dyrdymały jak jakieś tam

>żartobliwe zaokrąglenia na krawędziach, żeby "fala mogła opływać obudowę" itp. to ma taki sam wpływ

>na przestrzeń czy cokolwiek innego... jak na przykład lusterka boczne od Ferrari na aerodynamikę

>Poloneza czyli żaden.>

...........

zakładam, że teraz zrozumiesz to co sam piszesz, chyba że myślisz dupą i jedno co masz n myśli to gadać dyrdymały bez ładu i składu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parantulla, 25 Sie 2009, 01:24

 

>palton, 25 Sie 2009, 00:44

>

>>I nie chodzi mi o ilośc basu, bo to jest

>>przewidywalne, lecz o tą cholerną przestrzeń ?

>

>I tutaj jest pies pogrzebany w temacie dlaczego z małej obudowy jest lepsza przestrzeń.

>Ano właśnie dlatego, że nie ma z niej basu, który skutecznie maskuje przestrzenne fajerwerki i

>miliardy szczegółów latających po pokoju... ale żeby był prawdziwy bas, to najpierw musi być

>konkretny głośnik, a to z kolei musi się wiązać z równie konkretną obudową i tutaj koło się zamyka -

>dlaczego z dużej obudowy nie ma przestrzeni. Wcale nie dlatego że sama obudowa jest taka czy siaka,

>tylko po prostu ta mityczna przestrzeń jest "zagłuszana" basem, który żeby powstać musi mieć

>odpowiedniej wielkości pudło. A cała reszta to już są mało istotne dyrdymały jak jakieś tam

>żartobliwe zaokrąglenia na krawędziach, żeby "fala mogła opływać obudowę" itp. to ma taki sam wpływ

>na przestrzeń czy cokolwiek innego... jak na przykład lusterka boczne od Ferrari na aerodynamikę

>Poloneza czyli żaden.

 

Przeczy temu test odsłuchowy monitorów ADAM który podawałem (a z którego kazik zapamiętał tylko jakieś zdjęcie hehe)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

- przeczytaj ... jasno wynika że pasmo na nich jest szerokie a przestrzeń fenomenalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, ale w tym artykule wyraźnie piszą że te monitory nie grają równo, poza tym grają od 45 Hz

"Dość charakterystyczną cechą S3X-H jest ujęcie pasma z zakresu 160 – 280 Hz – pasma "dudniącego" basu, które zwykle podcinamy ze śladu basówki. Najciekawsze rzeczy dzieją się w środkowym paśmie, w którym odbywa się przecież cała kwintesencja muzyki. Niski środek jest miękki, łagodny, ale nie "podcięty". Zaś od 2 kHz zaczyna się delikatne wzmocnienie efektywności pasma kończąc się na 5 kHz."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co to zmienia że są nierówne? ... nadal mają bas i super przestrzeń - i to chciałem pokazać

 

One grają od 32Hz

 

 

"S3X-H pracują od 32 Hz, efektywnie od 37 Hz, a brzmią dźwiękiem (nie „dmuchawkami :-)) od 45 Hz."

 

... wiele podłogówek Hi-Fi zupełnie nie gra basem tylko zniekształceniami basopodobnymi ("ciepły basik") - weź to pod uwagę. Te ADAMY przy 45 Hz są w pełni kontrolowane ... i wątpię by jakaś kolumna Hi-Fi z pasywną zwrotnicą w ogóle w basie była tak kontrolowana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.