Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony - porady serwisowe.


Gość G.Mark
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość G.Mark

(Konto usunięte)

... Czy dokonać może jeszcze jakiś pomiarów tak profilaktycznie, aby po wlutowaniu nowego R612 nie doszło do następnego uszkodzenia el. elektronicznych ?

 

Poprzednio trochę wprowadziłem w błąd. Q601 nie jest stabilizatorem napięcia, ale czymś w rodzaju wyłącznika, którego baza jest sterowana przez jedną parę styków wyłącznika na przednim panelu.

Najprostszym testem, będzie pomiar rezystancji pomiędzy masą i najbliższym punktem układu zasilanym danym napięciem z zasilacza. To w pewnym stopniu pozwoli na stwierdzenie, czy rezystancja zmierzona nie wskazuje na zwarcie.

Podłącz woltomierz do rezystora R612 i zmierz spadek napięcia na nim. Powinien być zbliżony do 1,8V co odpowiada prądowi ok. 67mA płynącemu przez Q605.

Jeśli prąd będzie zdecydowanie większy, w układzie jest coś nie tak.

Gdy magnetofon będzie pracował właściwie, skontroluj napięcia na Q601. Powinny być mniejsze niż poprzednio zmierzone i zbliżone do podanych na schemacie.

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlutowałem przed chwilą ten rezystor R612, ale zaraz po włożeniu wtyczki do gniazdka poszedł lekki dymek z tego rezystora. Przycisk "Power" był wyłączony a złącze CP2 rozłączone. Impedancja głowicy kasującej wynosi zaledwie 5 Ohm więc jest chyba uszkodzona. Ale tak jak pisałem przewód głowicy kasującej był wypięty z płyty głównej. Rezystor R612 wskazuje wciąż 27 Ohm, ale jest już pewnie nadpalony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Wlutowałem przed chwilą ten rezystor R612, ale zaraz po włożeniu wtyczki do gniazdka poszedł lekki dymek z tego rezystora. Przycisk "Power" był wyłączony a złącze CP2 rozłączone. Impedancja głowicy kasującej wynosi zaledwie 5 Ohm więc jest chyba uszkodzona. Ale tak jak pisałem przewód głowicy kasującej był wypięty z płyty głównej. Rezystor R612 wskazuje wciąż 27 Ohm, ale jest już pewnie nadpalony.

 

Czyli nadal w układzie znajduje się uszkodzony element, który zwiera praktycznie wyjście stabilizatora Q605. Musisz rozpatrzyć schemat i ten element odnaleźć. Dla zawężenia obszaru poszukiwań, wylutuj jednym końcem, od strony stabilizatora, diody D911 i D912. Włącz magnetofon do sieci i sprawdź działanie Q605. Na jego emiterze powinno być +5,2V. Pomiar rób szybko i obserwuj rezystor.

Podaj wynik tej próby. Jeśli będzie pozytywny, stabilizator da na wyjściu +5,2V, a rezystor nie będzie się przegrzewał, to uszkodzenie nie leży w układzie przełączania zapis/odczyt.

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co zrobiłem małe doświadczenie i wypiąłem płytę główną z płyty zamocowanej do panela przedniego z mikro kontrolerem sterującym, czyli wypiąłem złącza CN3, CN4, CN5, CN6. Podłączyłem jedynie wtyczkę do sieci i w tej chwili rezystor R612 w ogóle się nie nagrzewa. Czy zatem można mieć pewność, że zwarcia należy szukać na płycie PCB z mikro kontrolerem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Póki co zrobiłem małe doświadczenie i wypiąłem płytę główną z płyty zamocowanej do panela przedniego z mikro kontrolerem sterującym, czyli wypiąłem złącza CN3, CN4, CN5, CN6. Podłączyłem jedynie wtyczkę do sieci i w tej chwili rezystor R612 w ogóle się nie nagrzewa. Czy zatem można mieć pewność, że zwarcia należy szukać na płycie PCB z mikro kontrolerem ?

 

Wystarczyło wypiąć CN5. Na tym złączu występują napięcia +4,5 i +4,4V wytwarzane w Q605.

Obawiam się, że zwarcie występuje na płycie sterownika. Obydwa te napięcia są doprowadzane do kontrolera, nóżki 63 i 64 oraz do układów sterujących silnikami, tylko +4,4V.

Jeśli jest taka możliwość, to wypnij ze złącza CN5/CP5 przewód podłączony do styku 9 w taki sposób, aby napięcie +4,4V nie dostało się do układów sterujących silnikami i do kontrolera.

W ten sposób ustalisz, czy za przeciążenie odpowiada kontroler, bo będzie on zasilany napięciem +4,5V (nóżka 64), ale nie otrzyma napięcia +4,4V.

Jeśli stabilizator Q605 będzie pracował i na jego emiterze będzie +5,2V to będzie wskazywać, na uszkodzenie w układach sterujących silnikami lub, co gorsza, uszkodzenie kontrolera, który przeciąża Q605 po podłączeniu napięcia +4,4V do jego nóżki 63.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te złącza są pozbawione taśm sygnałowych. W płycie gł. są wtyki żeńskie, a w płycie z mikro kontrolerem męskie. Albo wypinasz wszystkie cztery, albo żadnego.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

OK. Jutro zrobię tak jak piszesz i poinformuję o wynikach. Dzięki.

 

Po odłączeniu diody D911 od tego punktu

 

post-3254-0-95667500-1422562218_thumb.jpg

 

zmierz rezystancję, na zakresie omomierza 200k, pomiędzy masą i katodą tej diody. Czerwona sonda do katody diody, czarna do masy. Katoda diody to ten sam punkt układu co pin 9 złącza CN5/CP5.

Podaj wartość tej rezystancji.

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odlutowaniu anody D911 zmierzyłem rezystancję pomiędzy katodą D911 a masą i wyniosła ona 0,2k. Po podłączeniu wtyczki do sieci rezystor R612 nie nagrzewa się. Oczywiście płyta gł. była wpięta do ww. złączy i podłączona do masy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech ! Przepraszam, zmierzyłem na emiterze Q909. Na emiterze Q605 jest napięcie 5,5V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kasjel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Ech ! Przepraszam, zmierzyłem na emiterze Q609. Na emiterze Q605 jest napięcie 5,5V.

 

Ufffff...

Czyli wracamy do tego co napisalem poprzednio.

Kontroler pobiera ok. 20mA. Reszta prądu przeciążającego Q605 pochodzi z układu sterowania silnikami lub z pinu 63 kontrolera. Popatrz co jest zasilane z nap. 4,4V i tam szukaj przyczyny.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)
Kontroler pobiera ok. 20mA.

 

Zignoruj to całkowicie. To jest bzdura.

 

Reszta prądu przeciążającego Q605 pochodzi z układu sterowania silnikami lub z pinu 63 kontrolera. Popatrz co jest zasilane z nap. 4,4V i tam szukaj przyczyny.

 

Zmierzona wcześniej wartość rezystancji pomiędzy masą i pinem 9 złącza CN5/CP5, wskazuje na brak trwałego zwarcia metalicznego do masy na płytce sterowania. Przy takiej rezystancji i założeniu, że jest ona niezmienna w funkcji napięcia przyłożonego do pinu 9, prąd pobierany przez kontroler i resztę układu, będzie zbliżony do 20mA.

Ponieważ stabilizator ulega natychmiastowemu przeciążeniu po dostarczeniu do pinu 9 napięcia +4,4V przypuszczam, że któryś z elementów na tej płytce, zaczyna tracić swoje właściwości dopiero pod wpływem tego napięcia i „zwiera” stabilizator.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jeszcze zrobiłem próbę i odpinałem kolejno taśmy sygnałowe łączące mechanizm z płytką kontrolera. Rezystor R612 nagrzewał się zawsze więc to nie wina jakiegoś uszkodzenia w mechanizmie. Muszę więc wymontować tą płytkę i zobaczyć układy zasilane z pinu 63 kontrolera jak pisałeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

... Muszę więc wymontować tą płytkę i zobaczyć układy zasilane z pinu 63 kontrolera jak pisałeś.

 

Z pinu 63 kontrolera nic nie jest zasilane. Napięcie z pinu 9 złącza CN5/CP 5 jest doprowadzane do tego pinu i do kilku punktów układów sterujących mechanizmem.

Wypięcie wtyków wskazuje na to, że nic nie zwiera w samej mechanice. Pozostają elementy elektroniczne nim sterujące.

Czy możesz zmierzyć napięcie na tym problematycznym rezystorze, gdy ulega on przegrzewaniu? Z tego określimy prąd pobierany z Q605 i może uda się podtypować element mogący przeciążać Q605.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem próbę i włożyłem wtyczkę do gniazda przy włączonym przycisku "Power" w magnetofonie tak na dwie sekundy by nie przegrzać rezystora R612. W tej chwili widać że cały wyświetlacz fluorescencyjny wyświetla prawidłowo. Pomiar napięcia na R612 wykazał 8V przy włączonym przycisku "Power" i 7,8V przy wyłączonym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Zrobiłem próbę i włożyłem wtyczkę do gniazda przy włączonym przycisku "Power" w magnetofonie tak na dwie sekundy by nie przegrzać rezystora R612. W tej chwili widać że cały wyświetlacz fluorescencyjny wyświetla prawidłowo. Pomiar napięcia na R612 wykazał 8V przy włączonym przycisku "Power" i 7,8V przy wyłączonym.

 

Czyli z Q605 pobierany jest prąd ok. 300mA. Powinno być tylko ok. 67mA. Na moje oko w układzie sterowania jest na razie jeden element, którego zmiana parametrów pod wpływem napięcia +4,4V, może powodować przeciążanie Q605. Jest to ten

 

post-3254-0-58134600-1422634664_thumb.jpg

 

rezystor.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jest to rezystor łączący bazę Q519 z masą. Czy więc mogę na razie wykonać pomiar rezystancji w układzie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzony Q508 który w zasadzie w ogóle nie żyje. Na złączu C-E jest jakieś 1280 a powinna być przerwa. W pozostałych konfiguracjach jest przerwa.Szukam dalej....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Uszkodzony Q508 który w zasadzie w ogóle nie żyje. Na złączu C-E jest jakieś 1280 a powinna być przerwa. W pozostałych konfiguracjach jest przerwa.Szukam dalej....

 

Ten tranzystor jest sterowany napięciem +4,4V z jednego z wyjść kontrolera. Dobre trafienie. Skoncentruj się na tych elementach, które albo są bezpośrednio zasilane tym napięciem, lub dostają sygnał sterujący o tym napięciu z kontrolera.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba wszystko. Nie wykryłem więcej uszkodzeń. Szukałem w swoich gratach takiego tranzystora Q508 (DTC114). Znalazłem w Sony TC-WR690 którego mam na części. Według serwisówki do Sony TC-WR690 takim tranzystorem jest Q806 czyli DTC114. Jednak w rzeczywistości znajduje się tam tranzystor z oznaczeniem (1348). Prawdopodobnie chodzi o 2SA1348. Tak więc czy tranzystor 2SA1348 jest zamiennikiem DTC114 ???

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

...

Prawdopodobnie chodzi o 2SA1348. Tak więc czy tranzystor 2SA1348 jest zamiennikiem DTC114 ???

...

 

Możesz zainstalować 2SA1348 zamiast tego DTC. Ten tranzystor pełni jedynie funkcję klucza, więc jego parametry nie są krytyczne. Rezystory wbudowane w strukturę mają takie same wartości w obydwu typach, maksymalny prąd i napięcie kolektora takie same, więc do dzieła.

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego nie rozumiem ! Wylutowałem dwa tranzystory 2SA1348 z płyty gł. Sony TC-WR690 który był sprawnym magnetofonem. Pomiar testerem diód wskazuje podobne wartości jak w tranzystorze DTC114. Czyli tylko na złączu C-E jest jakieś 1260 reszta wykazuje przerwę. To są jakieś tranzystory cyfrowe czy jakoś tak i nie można ich chyba mierzyć tradycyjną metodą. Albo miernik mam uszkodzony...ech !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.