Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony - porady serwisowe.


Gość G.Mark
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Nic z tego nie rozumiem ! Wylutowałem dwa tranzystory 2SA1348 z płyty gł. Sony TC-WR690 który był sprawnym magnetofonem. Pomiar testerem diód wskazuje podobne wartości jak w tranzystorze DTC114. Czyli tylko na złączu C-E jest jakieś 1260 reszta wykazuje przerwę. To są jakieś tranzystory cyfrowe czy jakoś tak i nie można ich chyba mierzyć tradycyjną metodą. Albo miernik mam uszkodzony...ech !

 

 

Miernik nie jest uszkodzony, tylko zapomniałem o czymś napisać wcześniej. Wbudowane rezystory z strukturze tranzystora, będą "oszukiwać" miernik przy pomiarach na zakresie testu diody.

Wykonaj test na zakresie omomierza, np. 200k. Złącze C-E w obydwu kierunkach będzie miało "przerwę" albo dużą rezystancję, złącze B-E w obydwu kierunkach ok. 20k, a złącze B-C w jednym kierunku przerwa, w drugim jakaś wartość rezystancji większa od 10k.

Zrób taki test.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem w ten sposób DTC114 i mam 19,1k na złączu B-E w obu kierunkach a pozostałe konfiguracje wykazują przerwę w zakresie miernika 200k. Tranzystory 2SA1348 dają podobne odczyty tylko wartość rezystancji jest mniejsza i wynosi ok. 16,5k.

Nie dam rady. Poddaję się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wciąż drążę temat mojego RS-AZ6, problem opisałem tutaj

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

znalazłem instrukcję serwisową do AZ7 gdzie jest opisana procedura kalibracji, stąd moje pytanie czy ktoś się w to bawił i może udzielić ewentualnych wskazówek.

post-57644-0-18605400-1422824037_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Witam.

Wciąż drążę temat mojego RS-AZ6, problem opisałem tutaj

 

http://www.audiostereo.pl/magnetofon_25751.html/page__st__36510

 

znalazłem instrukcję serwisową do AZ7 gdzie jest opisana procedura kalibracji, stąd moje pytanie czy ktoś się w to bawił i może udzielić ewentualnych wskazówek.

 

Myślę, że clou programu stanowi posiadanie taśmy testowej z odpowiednio nagranym sygnałem 315Hz. Reszta jest podana w instrukcji serwisowej.

 

Z tego co napisałeś wynika, że problem leży w nierównomierności sygnałów również przy odsłuchu źródła. Możesz więc spróbować wykonać tylko 1 i 2 krok z tego co podałeś i może się sytuacja wyrówna.

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Mam drugi AZ-6 do testów z uszkodzoną głowicą i mechanizmem, także na nim będą testy. Taśmę testową 315 HZ 0dB na upartego mogę nagrać na moim magnetofonie po uprzednim ustawieniu balansu, mam dostęp do oscyloskopu także jestem w stanie ustawić dość dokładnie równość kanałów. Pytanie moje jaki poziom sygnału 315 Hz podać na wejście magnetofonu.

 

Na stronie 24 tej instrukcji jest taki zapis, czy to będzie to ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

... Pytanie moje jaki poziom sygnału 315 Hz podać na wejście magnetofonu.

 

To nie jest pytanie.

 

Na stronie 24 tej instrukcji jest taki zapis, czy to będzie to ?

 

To nie będzie to, bo mowa o ustawieniu sygnału 1kHz z generatora, a taśma ma być nagrana sygnałem 315Hz w taki sposób aby osiągnąć strumień nasycenia taśmy 160nWb/m.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o poziom sygnału do zastosowaniu w punktach 1 oraz 2, gdzie taśmy nie ma w kieszeni. W punktach 1 oraz 2 mamy podać na wejście sygnał 315 Hz i wtedy dokonać kalibracji, tak to zrozumiałem, jeżeli źle to proszę o pomoc :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzysztof POPIEL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Nie wiem co jest w tym takiego śmiesznego, żeby kończyć wypowiedź uśmieszkiem, ale skoro chodzi o poziom sygnału do punktów 1 i 2, to spróbowałbym podać sygnał o napięciu zbliżonym do połowy czułości wejść liniowych.

Jeśli ta czułość nie jest podana w instrukcji obsługi, to 500mV będzie chyba w porządku na początek.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za ten uśmieszek, nie było w tym żadnej ironii, zapewniam.

Po południu postaram się tym zająć i opisać efekty, co ciekawe w tym decku do testów /z uszkodzonym mechanizmem/, również występuje ta asymetria, tylko kanały są zamienione. Jeżeli ktoś z forumowiczów ma AZ6 lub AZ7, prosiłbym o zbadanie czy problem występuje również u Was , bo może to nie jest problem a po prostu standard w tych magnetofonach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dam rady. Poddaję się.

Nie poddawaj się.

Na Alle pojawił się zmasakrowany 707 z uszkodzoną mechaniką - można domniemywać (lub dopytać), że działa elektronika - zrobisz przeszczep i za grosze możesz mieć fajnego decka.

M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał ten model na części to podmienił bym całą płytkę z mikro kontrolerem i sprawa była by załatwiona. Zamiana tej płytki jest bardzo prosta. Niestety gość jak na razie nie odbiera telefonu :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś z forumowiczów ma AZ6 lub AZ7, prosiłbym o zbadanie czy problem występuje również u Was , bo może to nie jest problem a po prostu standard w tych magnetofonach.

Nie jestem dokładnie pewien czy o taki test chodziło, ale nagrywałem na AZ7 z płyty testowej sygnał 3150Hz i była potrzebna minimalna korekta balansu (wiecej prawego kanału) żeby wskaźnik wysterowania pokazywał równe linie +2dB dla obu kanałów (Sony UX-S). Korekta naprawdę minimalna i trudna do ustawienia ponieważ środkowe położenie pokrętła balansu jest wyczuwalne jakby 'zagłębieniem' i jeśli próbuję minimalne ustawić balans czy to w lewo czy w prawo to pokrętło samoczynnie wraca do punktu środkowego (nie wiem czy jasno to opisałem). Pamietam, że w moim przypadku taka delikatna korekta balansu była potrzebna od nowości (bo troszkę mnie to 17 lat temu irytowało jak go przyniosłem ze sklepu).

Niestety gość jak na razie nie odbiera telefonu :-(

Próbuj Kasjel próbuj - jesli masz 707 w ładnym stanie wizualnym a po przeszczepie zadziała to "bedzie Pan zadowolony :-)" - chociaż wiem, że lata 90-te to nie Twoja bajka...

M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

była potrzebna minimalna korekta balansu (wiecej prawego kanału) żeby wskaźnik wysterowania pokazywał równe linie +2dB dla obu kanałów

Wielkie dzięki za informację. Zaczynam dochodzić do wniosku że w tej serii magnetofonów jest to normą, co niestety nie świadczy o nich dobrze. Rozmawiałem z kumplem, który ma AZ7 i stwierdził że u niego również występuje ta asymetria. Dziś nie maiłem czasu na kalibrację ale od jutra jestem na małym urlopie i się nad tym pochylę. Postaram się opisać co i jak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzysztof POPIEL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam dochodzić do wniosku że w tej serii magnetofonów jest to normą, co niestety nie świadczy o nich dobrze.

E tam, potrzebna jest minimalna (prawie nie do wykonania [z powodów o których pisałem powyżej]) korekta balansu a Ty zaś pisałeś: "aby uzyskać równe poziomy sygnału w obu kanałach trzeba dość znacznie regulować balans" - stąd myślę, że nie jest to normą w tej serii. Nagrywałem kiedyś dawno kasetę testową u brata na AZ6 i z tego co pamietam nie była konieczna żadna regulacja balansu - kanały nagrywały się równo.

Dziś nie maiłem czasu na kalibrację ale od jutra jestem na małym urlopie i się nad tym pochylę. Postaram się opisać co i jak.

Daj znać - jesteś chyba pierwszą osobą która zajęła się serwisowaniem AZ.

M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Wielkie dzięki za informację. Zaczynam dochodzić do wniosku że w tej serii magnetofonów jest to normą, co niestety nie świadczy o nich dobrze. Rozmawiałem z kumplem, który ma AZ7 i stwierdził że u niego również występuje ta asymetria. Dziś nie maiłem czasu na kalibrację ale od jutra jestem na małym urlopie i się nad tym pochylę. Postaram się opisać co i jak.

 

Trochę nad tym pomyślałem i doszedłem do wniosku, że procedura opisana w podanych wcześniej punktach 1 i 2, nic nie zmieni jeśli chodzi o nierównomierność w torze nagrywania.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, późnym wieczorkiem trochę z tym powalczę, także coś napiszę, wielkich sukcesów również się nie spodziewam ale jak nie spróbuję to się nie przekonam. Przeszukałem instrukcję serwisową i z procedur kalibracyjnych nie znalazłem nic pasującego bardziej. Mogę podesłać serwisówkę komuś bardziej doświadczonemu w serwisowaniu, może doczyta coś więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nad tym pomyślałem i doszedłem do wniosku, że procedura opisana w podanych wcześniej punktach 1 i 2, nic nie zmieni jeśli chodzi o nierównomierność w torze nagrywania.

 

Tak jak przewidział Kolega nic się nie zmieniło, śmiem twierdzić że nic się nie działo podczas wykonywania opisanej "kalibracji". Podczas wykonania punktów 1 oraz 2 deck nie sygnalizował w żaden sposób aby coś kalibrował, jak i również podczas testu z kasetą w punkcie 3. Pozostaje mi chyba tylko sprawdzić zapis w EEPROM'ie ale do tego muszę założyć zworkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nad tym pomyślałem i doszedłem do wniosku, że procedura opisana w podanych wcześniej punktach 1 i 2, nic nie zmieni jeśli chodzi o nierównomierność w torze nagrywania.

Czy mozesz powiedzieć dlaczego Twoim zdaniem ta procedura nic nie zmieni jeśli chodzi o nierównomierność w torze nagrywania?

M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Czy mozesz powiedzieć dlaczego Twoim zdaniem ta procedura nic nie zmieni jeśli chodzi o nierównomierność w torze nagrywania?

M.

 

Regulacja podana w punktach 1 i 2, służy do ustawienia punktów odniesienia przy kalibracji wzmocnienia toru odczytu. Przy pomocy potencjometrów balansu i poziomu zapisu, ustawia się takie samo napięcie na wyjściach liniowych i równe 320mV. Ta wartość jest zapamiętywana przez kontroler, który porównuje ją z napięciem w torze odczytu generowanym przez odczytywany zapis z kasety testowej. Na podstawie tych porównań, kontroler dokonuje kalibracji wzmacniaczy odczytu.

Wzmocnienie, jego równomierność, toru zapisu jest w tej procedurze zadawana potencjometrami, więc położenie potencjometru balansu może odbiegać od środkowego, jeśli na wejścia liniowe podane są sygnały różniące się wartością lub kanały wzmacniaczy zapisu różnią się wzmocnieniem.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienie, jego równomierność, toru zapisu jest w tej procedurze zadawana potencjometrami, więc położenie potencjometru balansu może odbiegać od środkowego, jeśli na wejścia liniowe podane są sygnały różniące się wartością lub kanały wzmacniaczy zapisu różnią się wzmocnieniem.

 

Czy mógłbyś spojrzeć w instrukcję serwisową i podpowiedzieć co w trzeba wyregulować aby to ustawić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki,

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tutaj jest link do serwisówki, trzeba być zalogowanym. Mogę ją również podesłać na maila.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Sorki,

 

http://www.hifiengine.com/manual_library/technics/rs-az7.shtml

 

Tutaj jest link do serwisówki, trzeba być zalogowanym. Mogę ją również podesłać na maila.

 

Dzięki. Szukałem, zgodnie z tym co wcześniej pisałeś, instrukcji do AZ6.

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Szukałem, zgodnie z tym co wcześniej pisałeś, instrukcji do AZ6.

 

GM

 

Też tak szukałem, dopiero potem wpadłem na pomysł aby poszukać do AZ7.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Też tak szukałem, dopiero potem wpadłem na pomysł aby poszukać do AZ7.

 

W tym magnetofonie nie ma elementów do kalibracji wzmacniaczy zapisu wewnątrz obudowy. Jedynymi elementami regulacyjnymi są potencjometr poziomu sygnału przy nagrywaniu i potencjometr balansu.

Te ostatnie nie wpływają bezpośrednio na sygnał audio, ale regulują wzmocnienie układu IC1, który jest elektronicznym potencjometrem.

 

post-3254-0-45255100-1423152547_thumb.jpg

 

post-3254-0-02435000-1423152555_thumb.jpg

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest aby ową asymetrię tworzyły elementy biernie, głównie mam na myśli rezystory na wejściu: R31/R33 lewy kanał oraz R32/R34 prawy kanał. Czy przykładowo 10 procentowy rozrzut rezystancji morze mieć taki wpływ ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Czy możliwe jest aby ową asymetrię tworzyły elementy biernie, głównie mam na myśli rezystory na wejściu: R31/R33 lewy kanał oraz R32/R34 prawy kanał. Czy przykładowo 10 procentowy rozrzut rezystancji morze mieć taki wpływ ?

 

"Morze", ale trzeba te elementy zmierzyć, żeby "może" zmieniło się w na pewno. R31/R32 nie, bo stanowią obciążenie dla źródła sygnału podłączonego do wejścia. R33/R35 i R34/R36 to dzielniki napięcia wejściowego mniej więcej na pół, więc tu już ew. rozbieżności mogą grać rolę. C31 i C32 też można przy okazji sprawdzić dla ciekawości.

Sprawdzałeś, odtwarzając np. ton testowy nagrany na płycie CD, czy Twoje źródło sygnału daje takie same napięcia na swoich wyjściach?

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, oraz za lekcję ortografii :) Szukałem właśnie dzielników napięcia a były tuż obok, tylko te kondensatory mnie zmyliły, w wolnej chwili obadam temat. Mam jeszcze jedno pytanie, czy muszę je wylutować z płyty czy mogę zmierzyć tak jak są ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Dzięki za pomoc, oraz za lekcję ortografii :) Szukałem właśnie dzielników napięcia a były tuż obok, tylko te kondensatory mnie zmyliły, w wolnej chwili obadam temat. Mam jeszcze jedno pytanie, czy muszę je wylutować z płyty czy mogę zmierzyć tak jak są ?

 

Lepiej wylutować, choćby jednym końcem. Zachowaj ostrożność, na wejściu masz tranzystory FET o dużej rezystancji wejściowej.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.