Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony - porady serwisowe.


Gość G.Mark
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak też uczynię. Co do poziomów sygnału źródła, ten temat sprawdzałem na początku i tutaj jest OK, poziomy są symetryczne, tak z CD jak i z komputera, rozbieżności powstają w magnetofonie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogadałem się z sprzedającym i kupiłem tego Technicsa RS-BX707. Wymieniłem już całą tą płytkę kontrolera. Jednak aby magnetofon zaczął działać prawidłowo musiałem poprawić wszystkie złącza/wielowtyki prowadzące od mechanizmu. Po pierwsze musiałem odgiąć wszystkie blaszki w tych złączach aby dobrze kontaktowały wszystkie styki. Po drugie miałem też tzw. "zimne luty" na tych złączach które przelutowałem na nowo. Magnetofon jest sprawny ale mam go już serdecznie dosyć !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to już jest z tymi naszymi sprzętami, nie są nowe i wymagają troskliwej opieki :) Myślę jednak że warto się trochę "pomęczyć" aby sprzęcik mógł pokazać co potrafi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnetofon jest sprawny ale mam go już serdecznie dosyć !

To było wczoraj :-). Dziś spokojnie go posłuchaj i napisz jak brzmi i działa w porównaniu do Twoich 'vintage' (w wątku 'Magnetofon' aby tego nie zaśmiecać). A na tym co zostało myślę, że możesz dalej szukać przyczyny usterki - teraz na spokojnie i tylko w celach edukacyjnych...

M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Z racji tego iż w moje ręce wpadł RS-BX707 zacząłem poszukiwania głowicy do niego ot tak na zapas, ta co jest nie jest najgorsza ale ... Znalazłem coś takiego i tu pytanie do znawców tematu czy ta głowica podejdzie do tego decka bez przeróbek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego iż w moje ręce wpadł RS-BX707 zacząłem poszukiwania głowicy do niego ot tak na zapas, ta co jest nie jest najgorsza ale ... Znalazłem coś takiego i tu pytanie do znawców tematu czy ta głowica podejdzie do tego decka bez przeróbek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Może chcesz głowicę z Technicsa RS-BX707 tego którego kupiłem na części ? Ale pewnie to nie ma sensu, bo głowica ma wyczuwalny lekki "schodek" na głowicy nagrywającej. Odtwarzająca jest w lepszym stanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chcesz głowicę z Technicsa RS-BX707 tego którego kupiłem na części ? Ale pewnie to nie ma sensu, bo głowica ma wyczuwalny lekki "schodek" na głowicy nagrywającej. Odtwarzająca jest w lepszym stanie.

 

Dzięki za zainteresowanie, wolałbym jednak coś nowego lub w bardzo dobrym stanie. Taki minimalny schodek jest i u mnie także taka zamiana niewiele by wniosła. Deck gra super także wielkiego parcia nie mam, trzeba jednak coś na zapas poszukać. Kupiłbym tę co jest w tym linku ale nie mam pewności że to dobrze będzie współpracować. Na znanym portalu też są te głowice Canona ale jak z ich jakością to tego nikt nie wie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G.Mark - pytanie do Ciebie jako ostatniej instancji. Pacjent Onkyo TA-2570. Trochę mi już ręce opadły. Drżenie dźwięku zauważalne jedynie przy wyższym wokalu, fortepianie, skrzypcach (takie delikatne wibrato). Silnik główny wymieniony, pasek napędowy idealny, capstany idealnie proste - żadnego bicia, rolki dociskowe ładne, lewy hamulec (ten napędzany paskiem) sprawdzany z różnymi ustawieniami oraz ściągałem pasek całkiem, talerzyki kręcą się swobodnie. Brak pomysłów. Jedyny pomysł który mi pozostał (uszy mi już szwankują od tonu A ;)) to za mocny moment dowijania prawego talerzyka. Jak przytrzymam talerzyk sprawa się normuje. Silnik w trybie Play pracuje niewiele wolniej niż przy przewijaniu. W zespole idlera i talerzyku nie ma żadnego sprzęgła, które mogłoby wytracić moment obrotowy. Czy może coś ze sterowaniem tym silnikiem jest nie tak ??? Czy to możliwe ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1944-0-55857000-1424728661_thumb.jpg

post-1944-0-19693100-1424728662_thumb.jpg

post-1944-0-10800800-1424728963_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tym modelu gdy miałem kłopoty z podnoszeniem mostka głowic, czyli przy załączonej funkcji play ale przy nie pracujących rolkach napędowych (mostek nie docisnął ich do capstanów) taśma przesuwała się co najmniej 2 x szybciej niż normalnie.

W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

… Silnik w trybie Play pracuje niewiele wolniej niż przy przewijaniu. W zespole idlera i talerzyku nie ma żadnego sprzęgła, które mogłoby wytracić moment obrotowy. Czy może coś ze sterowaniem tym silnikiem jest nie tak ??? Czy to możliwe ???

 

Mierzyłeś napięcie podawane na silnik w trybie przewijania do przodu i odtwarzania?

Jak są wartości tych napięć? Czy są one do siebie zbliżone?

Na szybko sprawdziłem jak to wygląda w KX-880HX, który ma podobny mechanizm silnika napędzającego talerzyki.

Przy przewijaniu do przodu pracuje on wyraźnie szybciej niż przy odtwarzaniu, a jego moment obrotowy jest na tyle duży, że miałem problem z zatrzymaniem prawego talerzyka palcami.

Przy odtwarzaniu, prawy talerzy obraca się wolniej, a jego zatrzymanie palcami nie wymaga dużego wysiłku.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź....

 

GM

 

Więc przy przewijaniu napięcie na silniku jest około +/-6V (prawo/lewo) natomiast przy odtwarzaniu około 3,6V. Więc wygląda na to że prawidłowo. Na bazie 708: 8,4V - przewijanie i 5,8V - play. Na bazie 707: 0V - przewijanie, 4,9V - play. Tranzystorów na razie nie ruszam - darcie płyty - czekam na Twoją opinię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Więc przy przewijaniu napięcie na silniku jest około +/-6V (prawo/lewo) natomiast przy odtwarzaniu około 3,6V. Więc wygląda na to że prawidłowo. Na bazie 708: 8,4V - przewijanie i 5,8V - play. Na bazie 707: 0V - przewijanie, 4,9V - play. Tranzystorów na razie nie ruszam - darcie płyty - czekam na Twoją opinię.

 

Moim zdaniem elektrycznie jest wszystko w porządku. Silnik zmienia kierunek przy przewijaniu, przy odtwarzaniu dostaje niższe napięcie czyli ma mniejszy moment obrotowy.

Podstaw inny silnik, przyjrzyj się jeszcze raz rolkom.

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem elektrycznie jest wszystko w porządku. Silnik zmienia kierunek przy przewijaniu, przy odtwarzaniu dostaje niższe napięcie czyli ma mniejszy moment obrotowy.

Podstaw inny silnik, przyjrzyj się jeszcze raz rolkom.

 

GM

 

Wielkie dzięki za pomoc. Chyba sobie zrobię trochę przerwy od niego bo codzienne wydzieranie mechanizmu z tego decka, nie służy mojemu zdrowiu psychicznemu. Za stary już chyba jestem. Dam sobie trochę czasu - zaatakuję go z zaskoczenia. Rolki są idealne naprawdę - "oczoleptycznie" nic złego nie zauważyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm SANKYO - czy element oznaczony numerem 98-7 na rysunku, który sk-victor zamieścił w dniu 23.02.2015 - 23:06, da się zdjąć bez demontażu silnika napędzającego talerzyki? Jeśli tak, to proszę o podpowiedź, jak to zrobić, żeby znów czegoś nie popsuć. Biorę się za naprawę TA-2070 (wymiana złamanego ramienia z idlerem), bo wreszcie mam części, a nie za bardzo uśmiecha mi się demontaż mechanizmu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm SANKYO - czy element oznaczony numerem 98-7 na rysunku, który sk-victor zamieścił w dniu 23.02.2015 - 23:06, da się zdjąć bez demontażu silnika napędzającego talerzyki? Jeśli tak, to proszę o podpowiedź, jak to zrobić, żeby znów czegoś nie popsuć. Biorę się za naprawę TA-2070 (wymiana złamanego ramienia z idlerem), bo wreszcie mam części, a nie za bardzo uśmiecha mi się demontaż mechanizmu.

 

Pewnie by się i dało na upartego ale nie rób tego. Jak już mechanizm będzie na wierzchu to zrób to jak należy. Ściągnął byś ale jak znam życie ciężko będzie zmontować z powrotem. Trybik trzeba ściągać używając siły więc przy okazji mógłbyś coś popsuć. Przy okazji wyjmiesz koła zamachowe, wszystko ładnie wyczyścisz, wpuścisz po kropelce oleju w silniczki. Sama przyjemność ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... To mi - w pewnym sensie - ułatwia sprawę. Jeśli już muszę rozbierać mechanizm, to przerzucę cały silnik z idlerem. Mam nadzieję, że będzie pasować, bo dawcą jest mechanizm od Naka. Dzięki!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ke_raj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem z moim Onkyo TA- 2070

. Magnetofon miał przegląd i naprawę sygnału na source bo zanikał sygnał.Teraz jest ok. Ale mam dziwny problem . Zacząłem testowo sobie nagrywać na różnych kasetach z wykorzystaniem utworu zatytułowanego 9/11 Johna van der Veer .Jest to 3 nagranie samplera 6 Naim. Na kasetach typu I jest stereofonia taka jak z cd. Podobnie na metalach. Natomiast nagranie na chromie mam jakby odwróconą stereofonię. Gitara która jest po lewej stronie odtwarzana lokuje się między środkiem a prawą stroną. Sprawdziłem na TDK , Maxellu i Basfie chromach. Druga sprawa- jak nagrywam na chromie lub metalu w/g kalibracji bez dolby to sygnał na monitor jest gorzej niż na source. Przy odtworzeniu lepiej wybrać przełącznik na normal . Choć jeśli by miało być prawidłowo to jeśli odtwarzam chromówkę nagraną na tym magnetofonie to powinienem wybrać chrom nie normal? Tylko że wtedy dźwięk jest lekko stłumiony. Nagrywając na normalach np na tdk D sygnały source/ monitor są do siebie prawie identyczne .

Jakieś pomocne sugestie sugestie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W poszukiwaniu kasety kalibracyjnej do ustawień głowicy w magnetofonach znalazłem coś takiego:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy ktoś może posiada lub używał tego typu taśm i może coś o nich powiedzieć, lub ewentualnie polecić coś innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od tej firmy kasete TEAC Test Tape MTT-256 (Freq,Level,Azimuth, 120μs) do kalibracji i jest OK,

 

Aukcja :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Chyba najbardziej uniwersalna, tylko ta cena, niestety jest bardzo drogo.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Robinson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie ta jest bardziej uniwersalna od tej z mojego linku. Cena niestety spora, ale cóż poradzić ... Trzeba będzie coś w tym temacie pomyśleć. Możesz napisać jakiej długości są odcinki z sygnałami ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym do Ciebie prośbę, jeżeli mogę oczywiście. Rozumiem że wyregulowałeś głowice w magnetofonie, czy też magnetofonach za pomocą tej taśmy. Czy istnieje możliwość nagrania sygnału testowego na tak wyregulowanym magnetofonie, głównie chodzi mi o regulację azymutu głowicy. Sprawdził bym u siebie jak wygląda oryginalne ustawienie w moich RS-BX606 oraz 707. No chyba że jesteś z trójmiasta lub okolic to mógłbym na sprawdzenie podjechać :)

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzysztof POPIEL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem elektrycznie jest wszystko w porządku. Silnik zmienia kierunek przy przewijaniu, przy odtwarzaniu dostaje niższe napięcie czyli ma mniejszy moment obrotowy.

Podstaw inny silnik, przyjrzyj się jeszcze raz rolkom.

 

GM

 

Wróciłem do mojego TA-2570. Przypomnę ci G.Mark że przy przewijaniu było +/-6V a Play to 3,6V. Rozbebeszyłem dziś TA-2500 gdzie jest inny wariant tego samego mechanizmu i pomierzyłem jak jest tam. Przy przewijaniu jest to samo czyli 6V a przy PLAY 2,8V i co ciekawe - jest specjalny pr-ek na płycie do regulacji właśnie tego napięcia !!! Przy ustawieniu go na 3,6v jak w moim 2570 silnik też zaczyna kręcić za mocno. 2,8V to zdecydowanie wolniej i łatwo go zatrzymać. Teraz pytanie czy mógłbyś jeśli masz jeszcze TA-2570 lub Kasjel zmierzyć ile macie przy przewijaniu ?? I pytanie jak je zmniejszyć ?? W 2570 takiej regulacji nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do mojego TA-2570. Przypomnę ci G.Mark że przy przewijaniu było +/-6V a Play to 3,6V. Rozbebeszyłem dziś TA-2500 gdzie jest inny wariant tego samego mechanizmu i pomierzyłem jak jest tam. Przy przewijaniu jest to samo czyli 6V a przy PLAY 2,8V i co ciekawe - jest specjalny pr-ek na płycie do regulacji właśnie tego napięcia !!! Przy ustawieniu go na 3,6v jak w moim 2570 silnik też zaczyna kręcić za mocno. 2,8V to zdecydowanie wolniej i łatwo go zatrzymać. Teraz pytanie czy mógłbyś jeśli masz jeszcze TA-2570 lub Kasjel zmierzyć ile macie przy przewijaniu ?? I pytanie jak je zmniejszyć ?? W 2570 takiej regulacji nie ma.

 

Metodą prób i błędów dobrałem wartość rezystora R711 - oryginał miał 5,6kohm - ja wsadziłem 7,6kohm. Uzyskałem spadek napięcia z 3,6V do 2,7V. Co prawda napięcie podczas przewijania również spadło z 6V do 5,5V ale to akurat jest niezauważalne podczas przewijania. Na drżenie - nie pomogło ;/ Szlak mnie trafi. Ale jak zahamuję rolkę dowijającą to zdecydowanie drżenie zanika. Podmieniam silnik dowijania. Nie dziś - znowu musi odstać swoje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie by się i dało na upartego ale nie rób tego. Jak już mechanizm będzie na wierzchu to zrób to jak należy. Ściągnął byś ale jak znam życie ciężko będzie zmontować z powrotem.

 

No i zabrałem się za to. Chciałem, naprawdę chciałem ;-) skorzystać z Twojej rady, ale "wystraszyłem" się, gdy zobaczyłem, co trzeba zrobić, aby wyjąć mechanizm. Przy tym 2070, wyjęcie mechanizmu w 2570 to pikuś, a nawet Pan Pikuś... ;-) Mam chyba jakąś fobię, bo widząc konieczność odkręcania płytek i przekładania wiązek kabli, obawiam się, że zaraz coś się urwie albo pęknie na płytce drukowanej i będę musiał szukać igły w stogu siana...

 

Ale przejdźmy do konkretów, może moje doświadczenie komuś się przyda.

Opiszę to, opierając się na wklejonym przez Ciebie rysunku. Musiałem wymienić element 98-5 (ramię idlera), zdejmując wcześniej element 98-7. Ponieważ mechanizm dawcy miałem na biurku, to zacząłem od niego. Zdjąłem idler, ale wcześniej wsunąłem pod niego dwa małe śrubokręty, aby ponownie nie złamać ramienia przy zdejmowaniu zabezpieczenia. Później zdjąłem element 98-7 (nazwijmy go tulejką) i tu ważna kwestia - w mechanizmie dawcy (Nakamichi) ten element wykonano z mosiądzu, natomiast w Onkyo był on plastikowy. Delikatne podgrzanie mosiężnej tulejki lutownicą, pozwoliło na jej bezproblemowe zdjęcie. Plastikowa tulejka w mechanizmie Onkyo też zeszła lekko (oczywiście bez podgrzewania - włożona na wcisk), ale lekkie chwycenie szczypcami, spowodowało jej pęknięcie. Przerzuciłem ramię idlera i tulejkę mosiężną do Onkyo - weszła lekko i po ustawieniu właściwej pozycji wzdłużnej na osi silnika, po wystygnięciu ani drgnie. Teraz tylko muszę "odrestaurować" idler i myślę, że wszystko będzie ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kroi się kolejny 2070 na chodzie.Trzymam kciuki .

Kablologia jest mocno zniechęcająca do grzebania i wywołuje obawy że coś puści i już się nie dojdzie co i jak.Teraz jak działa to wolę go nawet nie otwierać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.