Skocz do zawartości
IGNORED

Zamiencie wtyczki w gniazdku sieciowym.


grzegorzlepek

Rekomendowane odpowiedzi

mlb, 29 Paź 2009, 00:16

 

>>Na jakie pytanie? Nie zadałeś żadnego pytania oprócz tego, czy podważam rzetelność konstrukcji

>>Luxmana.

>

>Edward, policz do 10. Zadałem Ci wcześniej inne pytanie na które nie odpowiedziałeś - jak posługując

>się rzetelną wiedzą wytłumaczyć to dziwne rozwiązanie u Luxmana z bezpiecznikiem w przewodzie

>zerowym, które zresztą było stosowane wielokrotnie też przez innych producentów z tamtego okresu.

>Cały czas chcę tu powiedzieć że wiedza kontruktorów tych urządzeń była większa od tej którą obecnie

>uważasz za rzetelną i takie rozwiązanie nie znalazło się tam przypadkiem. Jak zresztą kilka innych

>równie wydawałoby się dziwnych o których nie będę tu wspominał z troski o Twoje zdrowie.

 

Rzeszów, blokowisko z lat 60-70 instalacja elektryczna z bezpiecznikami tylko i wyłącznie na neutralnych przewodach, możesz mi to wytłumaczyć racjonalnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pośpiechu popełniłem błąd, instalacja ma bezpieczniki na obydwu żyłach

 

skoro pisze już następny post to może zapytam: jaki jest sens takiego rozwiązania? czystszy prund? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popytajcie wśród znajomych starszych ludzi,ilu zostało porażonych przez montaż bezpiecznika na zerze,dlatego znikły niedługo potem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna rzecz,to to,o czym pisałem wcześniej - przy przerwie na zerze do urządzenia dociera w dalszym ciągu faza,i przy niesprzyjających okolicznościach tworzy się tzw.sztuczne zero które z potencjałem fazy daje napięcie na odbiorniku - i jak to się mówi w gwarze elektryków - urządzenie raz do roku samo się włącza :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszkam w bloku, znajomy był na awarii w tych blokach, czarna rozpacz :)

 

nawet gdyby ten bezpiecznik na zerze miał jakiś sens to i tak bym go nie dał, ot choćby dlatego, żeby pożyć jeszcze parę lat w formie bardziej rozwiniętej niż warzywo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudek - tyż prowda. :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gelson, 29 Paź 2009, 15:50

 

>Popytajcie wśród znajomych starszych ludzi,ilu zostało porażonych przez montaż bezpiecznika na

>zerze,dlatego znikły niedługo potem.

 

Oczywiście że w instalacji jest to bardzo niebezpieczne. Mam gdzieś głęboko w szufladzie schowany i ale nigdy nie używany dyplom elektryka, coś jeszcze z dawnych czasów pamiętam ;) Natomiast te urządzenia były wykonywane w według norm odpowiadających obecnej II klasie ochronności, więc bezpiecznik i tak nie zapobiegał przed ewentualnym porażeniem, stanowił jedynie ochronę przed spaleniem transformatora w przypadku zwarcia lub nadmiernego obciążenia elektroniki - z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej żadnego znaczenia nie miało umieszczenie go po jednej czy po drugiej stronie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym więcej wstrzemięźliwości i pokory odkrywcom. Trafo trafem. W jakimś podobnym wątku wkleiłem foto moich traf toroidalnych z ekranem między uzwojeniami. Każdy kto nie teoretyzuje „nieprawdę” (samo teoretyzowanie jest wskazane;) a nawijał kiedykolwiek trafa toroidalne wie, że tam uzwojenie często jest absolutnie jednowarstwowe. Wystarczy to zekranować (szczelnie), wraz z kabelkami doprowadzającymi i ręczę, że nie ma żadnych nie symetrii.

Proszę zwrócić uwagę na ekran wyciągnięty zza izolacji na przewodach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-21293-100001932 1256849282_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlb, 29 Paź 2009, 21:01

 

>Oczywiście że w instalacji jest to bardzo niebezpieczne. Mam gdzieś głęboko w szufladzie schowany i

>ale nigdy nie używany dyplom elektryka, coś jeszcze z dawnych czasów pamiętam ;) Natomiast te

>urządzenia były wykonywane w według norm odpowiadających obecnej II klasie ochronności, więc

>bezpiecznik i tak nie zapobiegał przed ewentualnym porażeniem, stanowił jedynie ochronę przed

>spaleniem transformatora w przypadku zwarcia lub nadmiernego obciążenia elektroniki - z punktu

>widzenia ochrony przeciwporażeniowej żadnego znaczenia nie miało umieszczenie go po jednej czy po

>drugiej stronie.

 

a mając wtyczkę bez bolca trzeba polaryzować wzmacniacz przy każdym wpięciu do gniazdka? Nie chciałbym posiadać tak leciwe urządzenie, które jest wrażliwe na takie niuanse :)

Ostatnio frytki z frytkownicy mi jakieś miękkie wychodzą, czy to znak że trzeba przepiać wtyczkę odwrotnie? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>mlb, 29 Paź 2009, 21:01

>a mając wtyczkę bez bolca trzeba polaryzować wzmacniacz przy każdym wpięciu do gniazdka?

 

A kto mówi że trzeba. Jak nie słychać różnic to nie trzeba. Sęk w tym że na przejrzystych systemach taką właściwość da się często usłyszeć. Wtedy w położeniu w którym gra lepiej - najlepiej sobie oznaczyć flamastrem na wtyczce z której strony jest faza i tak to podłączać za każdym razem - efekt jest powtarzalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudek, 29 Paź 2009, 15:37

>Rzeszów, blokowisko z lat 60-70 instalacja elektryczna z bezpiecznikami tylko i wyłącznie na

>neutralnych przewodach, możesz mi to wytłumaczyć racjonalnie?

 

Racjonalnie? Mam nadzieję że tak nie było ale... widziałem parę razy "dzieła" elektryków z tamtych lat. Całkiem możliwe że w bloku instalacja była wykonana poprawnie ale przy okazji którejś naprawy czy zmiany doprowadzenia łącza do budynku któryś pijany pajac podłączył odwrotnie. Naprawdę wtedy takie postępowanie było normą, liczyło się tylko czy żarówka świeci czy nie.

 

Na Twoim miejscu bez wahania zgłosiłbym to do zarządcy budynku z żądaniem natychmiastowego usunięcia błędu w instalacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, zgoda. Tylko spójrz na te starsze urządzenia i znajdź tam trafa toroidalne. Trudno będzie. Praktycznie wszystkie na rdzeniach EI.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamel, to fakt też mam jeden wzmak z toroidem i też słyszę. Ale efekt jakby nieco słabszy niż na innym z EI.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie tam; 2 trafa z Trafbera (specjalnie zaznaczył początek pierwotnego), płytki od Zdzicha z Pruszkowa, (4 trany + 3 fety w kanale, koniec układu) i jest poważna róznica

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

Może, żeby długo nie deliberować, rzucam propozycję pomiaru który będzie uwzględniał najistotniejszą kwestię w tytułowym problemie czyli PRĄD zakłóceń. Bo to że napiecie na obudowie urządzenia ( tym bardziej z oprzewodowaniem bez bolca uziemiającego ) zmienia się zależnie od "polaryzacji" podłaczenia wtyku/transformatora jest , przynajmniej dla mnie, oczywiste.

Najbardziej istotny , jak już napisałem przed chwilą, jest prąd zakłóceń więc ten, przepływający interkonektami (np pomiędzy CD a wzmakiem ) można pomierzyć w prosty sposób włączając pomiedzy nie połączone inaczej urządzenia ( właczone tylko do sieci oczywiscie ) multimetr z nastawą na zmienny prądzik na zakresie 200 lub mniej mA no i poobracac trochę wtykami sieciowymi. Oczywiście prądzik mierzymy wlaczajac miernik pomiedzy masy gniazd RCA CD i wzmaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja też rzucam propozycję - prąd to kierunek, więc jeśli pomiar to energii; jakiej? elektrycznej - nie słychać, to może akustycznej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest efekt przeróbki, wtedy po prostu tak robili, później było tak jak ktoś wspominał trochę ludzi popieściło to zrezygnowali z bezpiecznika na zerze, ale jakoś nikt nie pokwapił się powymieniać starych instalacji :)

 

Ja w tym bloku nie mieszkam, na szczęście :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlb, 29 Paź 2009, 22:48

 

Sęk w tym że na przejrzystych systemach

>taką właściwość da się często usłyszeć.

 

 

A to może faktycznie, u mnie tylko same stare graty i różnic nie ma :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.